Акушери

Акушерките предоставят акушерски грижи преди, по време и след бре- менност или раждане. Те предоставят грижи за намаляване риска за здраве- то на жени и новородени, работят самостоятелно или в екип с други меди- цински специалисти.

Образователна степен: Висококвалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Акушери получават заплата между 645 лв. и 1225 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Акушери варира от 645 лв. до 1176 лв..

Проверка на заплатата

Задачи

  • Предоставят акушерски грижи и помощ за майки и новородени преди, по време и след бременност и раждане в съответствие със съвременните практики и стандарти за акушерство
  • Консултират жени и семейства и провеждат обществено образо- вателни дейности, свързани със семейно планиране, бременност, раждане, кърмене, хигиена, грижи за новородени и други подобни
  • Следят бременността и раждането, диагностицират усложненията и при необходимост сигнализират на лекар по акушерство и ги- некология
  • Следят здравния статус на новородени, диагностицират усложне- нията и при необходимост сигнализират на лекар по неонатология
  • Контролират и облекчават болките и дискомфорта, изпитвани от пациентки чрез използване на различни методи, включително болкоуспокояващи лекарствени продукти
  • Отчитат данните за раждаемостта пред държавни органи с цел спазване на правни и професионални изисквания
  • Провеждат изследвания относно практиките на акушерки, изготвят научни статии и доклади
  • Планиране и провеждане на образователни дейности по акушерство в клинични и амбулаторни условия

Направете проучване