Фармацевти

Фармацевтите получават, съхраняват, приготвят, опаковат, контролират, отпускат и разпространяват лекарствени продукти и медицински изделия, съ- ветват за правилното приложение, нежеланите реакции и страничните ефекти на лекарствените продукти и медицинските изделия, предписани от лекари или други медицински специалисти. Фармацевтите допринасят за научните изследвания, тестването, подготовката, предписването и контрола на лекар- ствените терапии за подобряване на човешкото здраве.

Образователна степен: Висококвалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Фармацевти получават заплата между 1013 лв. и 1707 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Фармацевти варира от 1013 лв. до 1787 лв..

Задачи

  • Изпълняват рецепти за лекарствени продукти, продукти, предписа- ни от лекари, лекари по дентална медицина или други медицински специалисти, информират се за историята на заболяването на паци- ента, уточняват подходящата дозировка на лекарствените продукти, начина за тяхното приемане и съвместимостта помежду им
  • Приготвят или контролират изготвянето и поставянето на етикети при изпълнението на дадена рецепта за лекарствени продукти по магистрална и фармакопейна рецептура: течни лекарствени форми, мазила, прахове, таблетки и други
  • Предоставят информация и съвети на предписващите лекари и пациенти относно лекарствени взаимодействия, несъвместимост, противопоказания, странични ефекти, дозировка и правилно съх- ранение на лекарствените продукти
  • Сътрудничат си с други медицински специалисти с цел планиране, контрол, преразглеждане и оценяване на качеството и ефективност- та на индивидулната лекарствена терапия на пациентите, както и ефективността на различните лекарства и терапии
  • Поддържат архив с данни за предписани лекарствени продукти, съдържащи наркотични вещества, в съответствие с нормативните изисквания и професионалната етика
  • Осигуряват условия на съхранение на лекарствените продукти, гарантиращи запазването на тяхното качество и безопасност
  • Консултират пациенти и предоставят лекарствени продукти, от- пускани без лекарско предписание, осигуряват диагностична и терапевтична помощ
  • Контролират и координират работата на помощник-фармацевти
  • Провеждат научни изследвания с цел разработване и усъвършенст- ване на фармацевтични, козметични и химични продукти
  • Обсъждат производствените технологии и състава на лекарствените продукти с химици, технически и други специалисти
  • Тестват и анализират лекарствените продукти с цел определяне на тяхната идентичност, чистота и съответствие със спецификацията, утвърдена с разрешението за употреба
  • Оценяват етикетите, опаковката и рекламирането на лекарствени продукти
  • Изготвят информация за рисковете от употребата на определен вид лекарствени продукти