Оператори на медицинска апаратура за образна диагностика и за терапия

Операторите на медицинска апаратура за образна диагностика и терапия тестват и работят с рентгеново, ултразвуково и друго медицинско оборудване за образна диагностика за получаване на изображения на различни структу- ри на организма с цел диагностициране и лечение на заболявания, травми и увреждания. В някои случаи те прилагат лъчетерапия върху пациенти под контрол на рентгенолози или други медицински специалисти.

Образователна степен: Квалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Оператори на медицинска апаратура за образна диагностика и за терапия получават заплата между 651 лв. и 1296 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Оператори на медицинска апаратура за образна диагностика и за терапия варира от 651 лв. до 1320 лв..

Задачи

  • Работят или управляват действието на рентгеново, ултразвуково и магнитнорезонансно оборудване за образна диагностика за полу- чаване на изображения на тялото
  • Обясняват процедури, наблюдават и нагласяват пациенти, използват предпазни средства за осигуряване безопасност и комфорт по време на прегледи, сканирания или лечения
  • Поставят, настройват, регулират и управляват оборудване за об- разна диагностика и терапия, съгласно технически спецификации, наблюдават видеомонитори
  • Преглеждат и оценяват проявени рентгенови снимки, видеоленти или компютърни данни за определяне съответствие между изо- бражения и изисквания на диагностиката, отразяват резултати от извършените процедури
  • Наблюдават състояния и реакции на пациенти, докладват за необи- чайни симптоми на лекари
  • Измерват и отразяват получените дози радиация или радиофарма- цевтици, приложени на пациенти съгласно лекарски предписания
  • Прилагат, проследяват и съставят схеми за лъчетерапия като из- ползват радиоизотопи, камери и друго оборудване за диагностика и лечение на заболявания
  • Записват и бракуват лекарствени продукти, съдържащи радиоак- тивни изотопи и радиоактивни материали, съгласно процедури за радиационна безопасност