Шивачи моделиери, кожухари и шапкари

Шивачите-моделиери, кожухарите и шапкарите изпробват, преправят и поправят ушити по поръчка или ръчно облекла. Те изработват поръчкови облекла като костюми, палта и рокли от текстил, кожи и други материали, изработват шапки или перуки, в съответствие с изискванията на клиенти или производители на облекла.

Образователна степен: Полу-специалистите

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Шивачи моделиери, кожухари и шапкари получават заплата между 441 лв. и 816 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Шивачи моделиери, кожухари и шапкари варира от 441 лв. до 787 лв..
  • След натрупване на 5 години трудов стаж техният доход ще бъде между 451 лв. и 798 лв. на месец.

Задачи

  • Изработват палта, костюми, поли, ризи, блузи, дамско бельо, кор- сети, шапки, перуки и подобни облекла по индивидуални клиент- ски поръчки
  • Избират текстилни материи, платове или кожи, съответстващи на желани размери, цветове и качество на тъкани и облекла
  • Извършват промяна на модели на облекла като стесняване на кра- чоли на панталони, намаляване на ревери, маншети и/или поста- вяне или отстраняване на подплънки
  • Избират и променят готови кройки в съответствие с изискванията и размерите на клиентите или производителите на облекла
  • Изпробват, преправят и поправят ушити по поръчка облекла, рок- ли, палта и подобни в съответствие с изискванията на клиенти
  • Изработват и поддържат костюми за театрални, телевизионни и филмови продукции
  • Плисират, усукват и драпират различни материи като сатен или ко- прина, пришиват панделки или апликации за декориране на шапки
  • Зашиват и прикрепват различни материали и коса за изработва- не на перуки
  • Подбират различни оттенъци на косата за постигане на естествен вид на перуките, подреждат и зашиват косата в определено поло- жение
  • Изработват, преправят и поправят кожени облекла и други изделия
  • Възстановяват и обновяват кожени облекла
Loading...