Специалисти по технически науки, некласифицирани другаде

В тази единична група се включват специалисти по технически науки, некласифицирани другаде в 214 Специалисти по технически науки (без ин- женери по електротехнологии) или в 215 Инженери по електротехнологии. Тук се класифицират специалисти, които провеждат изследвания, консултират или разработват технически процедури и решения относно безопасността на работното място, биомедицинското инженерство, оптиката, материалите, производството на ядрена енергия и взривни вещества.

Образователна степен: Висококвалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Специалисти по технически науки, некласифицирани другаде получават заплата между 891 лв. и 1732 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Специалисти по технически науки, некласифицирани другаде варира от 891 лв. до 1822 лв..

Задачи

  • Прилагат технически познания при проектиране, разработване и развиване на биологични и здравни системи и продукти, като изкуствени органи, протези и инструменти
  • Проектират устройства, използвани при различни медицински процедури, системи за образна диагностика, магнитен резонанс, устройства за автоматично инжектиране на инсулин или контро- лиране на телесните функции
  • Проектират елементи за оптични инструменти като лещи, ми- кроскопи, телескопи, лазери, оптични дискови системи и друго оборудване, което използва свойствата на светлината
  • Проектират, тестват и координират разработването на взривни ве- щества, отговарящи на изискванията на военните спецификации
  • Проектират и контролират изграждането и функционирането на ядрени реактори, ядрени електроцентрали, преработването на ядреното гориво и системи за неговото регенериране
  • Проектират и разработват ядрено оборудване като активни зони за ядрени реактори, екрани за защита от радиация и подобни апарати и съоръжения за контрол
  • Оценяват щетите и осигуряват изчисления при морски спасителни операции
  • Изучават и консултират технологични аспекти при производството на стъкло, керамика, текстил, кожени изделия, дървообработване и печатане
  • Определят потенциалните рискове и въвеждат устройства и про- цедури за безопасност