Дърводелци, мебелисти и сродни на тях

Дърводелците, мебелистите и сродни на тях изработват, декорират и ремонтират дървени мебели, каруци, колела, части, модели и други дървени изделия, използвайки дърводелски машини и специални ръчни инструменти.

Образователна степен: Полу-специалистите

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Дърводелци, мебелисти и сродни на тях получават заплата между 441 лв. и 816 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Дърводелци, мебелисти и сродни на тях варира от 441 лв. до 787 лв..

Задачи

  • Работят с дърводелски машини като електрически резачки, длета, рендета, пили и използват ръчни инструменти за рязане, оформя- не и изработване на части и елементи
  • Разчитат планове, проверят размери на произвеждани изделия, подготвят спецификации и проверяват качество и сглобяване на части съгласно изискванията
  • Подрязват съединения и сглобки за оформяне на готови изделия като използват лепила, скоби, гвоздеи, винтове и други скрепи- телни елементи
  • Изработват, преоформят и ремонтират различни дървени изделия като шкафове, мебели, каруци, макети, спортно оборудване и други
  • Декорират мебели и дървени изделия чрез инкрустиране на дърво, фурнироване и дърворезба
  • Извършват довършителни операции на различни повърхности на дървени изделия или мебели