Парамедицински специалисти

Парамедицинските специалисти предоставят услуги по консултиране, диагностика, лечение и превенция на хора, които са по-ограничени по отноше- ние на обхват и сложност от услугите на лекарите. Те работят самостоятелно или под ограничено наблюдение на лекари като прилагат модерни клинични процедури за лечение и превенция на болести, наранявания и други физически или умствени болести, които са присъщи на конкретни общности.

Образователна степен: Висококвалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Парамедицински специалисти получават заплата между 645 лв. и 1 225 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Парамедицински специалисти варира от 645 лв. до 1 176 лв..
  • След натрупване на 5 години трудов стаж техният доход ще бъде между 695 лв. и 1 307 лв. на месец.

Задачи

  • Извършват физикални прегледи на пациенти и разговарят с тях и техните семейства, за да определят здравния им статус и записват тази информация
  • Извършват основни медицински и оперативни процедури, включи- телно назначават лечение и други превантивни или лечебни мерки, особено за често срещаните заболявания
  • Назначават диагностични изследвания – ренгенови, електродиа- грамни и лабораторни
  • Извършват терапевтични процедури, като инжектиране, имунизи- ране, обработване, дезинфекциране и превързване на рани
  • Помагат на лекари при сложни хирургически процедури
  • Наблюдават състоянието на пациентите и реакциите на организмите към дадено лечение и при необходимост сигнализират на лекар
  • Съветват пациенти и семейства относно диети, упражнения и други навици, които биха предотвратили или излекували дадено заболяване или нарушение
  • Идентифицират и разпознават сложни случаи, които изискват наме- сата на лекари, болници или други места за специализирани грижи
  • Отчитат данните за раждаемостта, смъртността, заразните болести и други здравни индикатори пред държавни органи с цел спазване на правни и професионални изисквания

Направете проучване