КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР Държавна Опера - Стара Загора

KTD Darzhavna opera Stara Zagora 2022

Днес 16.06.2022 год. в гр. Стара Загора, между директора на Държавна Опера- Стара Загора Огнян Драганов, наричан по- нататък Работодател, от една страна и от друга:

1.Синдикална секция към НФ „Култура“ на КТ „Подкрепа“, представлявана от Елена Димитрова- председател,

наричани по-нататък Синдикална Организация, се сключи настоящия договор:

I.Общи положения

Чл. 1. Работодателят и синдикалната организация се съгласяват, чрез този КТД, да се уредят трудовите и осигурителни отношения в ДО- Стара Загора, които не са уредени с повелителните разпоредби на закона, както и всички въпроси свързани с тези отношения, като насочват своите усилия към съгласуване на интересите си, добронамерено уреждане на възникналите въпроси и спорове и предотвратяване на трудовите конфликти.

Чл. 2. Страните по колективното трудово договаряне са равноправни и равнопоставени.

Чл. 3. Основанията за сключване на този КТД са Кодекса на Труда (Чл. 50, Чл. 51, Чл. 51а, Чл. 52) постигнатите договорености на национално , отраслово и браншово равнище и изразеното желание на CO.

Чл. 4. Договореностите в настоящия договор имат действие само по отношение на синдикалните членове (Чл. 7 БКТД).

Чл. 5. Този КТД урежда въпросите на трудовите и осигурителни отношения на работниците и служителите в областта на:

1.Взаимоотношение на страните и социален диалог

2.Трудови правоотношения

3.Условия на труд

4.Средства за работна заплата, допълнителни трудови възнаграждения и обезщетения

5.Работно време, почивки и отпуски

6.Социално осигуряване, развитие и подпомагане

7.Условия за синдикална дейност

8.Условия и ред за присъединяване към КТД, на нечленуващите в синдикалните организации

II.Взаимоотношения между страните и социален диалог

Чл. 6. Работодателят и CO изграждат отношенията си в условия на взаимно зачитане, равнопоставеност и сътрудничество, спазвайки изискванията на Кодекса на Труда и законодателството, уреждащо разходването на публични средства.

Чл. 7. (1) Работодателят задължително поканва представителите на СО в института при подготовката и обсъждането на всички вътрешни правилници и наредби, които се отнасят до трудовите и осигурителни отношения, както и при извършване на промени в тях, като предварително представя наличните проекти. На тези обсъждания по силата на чл.42 от КТ, могат да бъдат поканени представители на централните ръководства на Синдикалните организации.

(2)В срок до 3 (три) месеца след влизане в сила на КТД работодателят задължително провежда консултации със CО относно привеждането на всички вътрешни актове в съответствие с клаузите на настоящия КТД. (Чл. 12.(2) БКТД)

(3)При учредяване на нова синдикална организация в ДО Стара Загора, в срок до З(три) месеца от учредяването и работодателят провежда задължително консултации с участие и на представители на новосформирания синдикат, за изменение и/или допълнение на всички вътрешни актове в съответствие с клаузите на действащите КТД и БКТД.

Чл. 8. Работодателят приема заедно със CО процедура за информиране и консултиране на работниците и служителите, съгласно чл.7, чл.7а, чл. 130, чл.130а,б,в,г от КТ.

Чл. 9. Работодателят на всеки З(три) месеца, при поискване от страна на CО, писмено информира председателите на CО за най-актуалните и важни проблеми на института, свързани с репертоарната политика, постигнатите количествени резултати от продажбата на билети, организацията на труда и финансовото състояние на института.

Чл. 10. Синдикалната организация свободно осъществяват своята дейност, като работодателят не се намесва под каквато и да е форма в нейната работа и не създава пречки и ограничения за членуване на работниците и служителите.

Чл. 11. Работодателят да информира CO за броя на служителите в щатното разписание по звена и не по-малко от 1 (един) месец предварително да консултира с тях всяка необходимост от структурни промени и/или оптимизации.

Чл. 12. Работодателят се задължава да спазва разпоредбите на глава IX от закона за авторските права (ЗАПСП).

III.Трудови правоотношения

Чл. 13. Длъжностите на художествено-творческите специалисти в музикално- изпълнителските състави трябва да отговарят на класификатора на професиите, утвърден от Министерството на труда и социалната политика. При тяхното приемане се съблюдават следните принципи:

1.Художествено- творческите длъжности се заемат въз основа на конкурс/прослушване за артист-солисти, оркестър, хор и балет и/или след обсъждане с прекия ръководител, на които трябва да присъстват представители на CО, със статут на наблюдатели.

2.Заемане на длъжност- по документи за художествено - техническите служби и администрация, след интервю в присъствието на прекия ръководител.

Чл. 14. В случаите на сключен срочен трудов договор по чл.68, ал.4 от КТ, когато съответната длъжност е заета след спечелен конкурс и служителя е член на CO, работодателя се задължава при сключване на втори срочен трудов договор със същото лице, това да стане без прекъсване - от датата следваща тази на изтичане срока на предходния срочен трудов договор.

Чл. 15. Всички служители в института се назначават от Директора, който при сключване на трудов договор с новопостъпилия служител му връчва и длъжностна характеристика за съответното работно място. Трудовият договор включва:

1.Мястото на работа

3.Наименованието на длъжността и характер на работата

4.Датата на сключването му и началото на неговото изпълнение

5.Времетраенето на трудовия договор

6.Размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски

7.Еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор

8.Основното и допълнителните трудови възнаграждения е постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане

9.Продължителността на работния ден или седмица

Чл. 16. В предвидените от КТ случаи, преди да предприеме процедури по съкращаване на служителите, работодателят е длъжен да проведе консултации със CО, като представи писмено аргументите си за:

1.Причините за необходимостта от съкращения;

2.Принципите, критериите и механизмите за извършване на подбора в съкращението

3.Възможностите за пренасочване и преквалифициране на служителите в рамките на института или по програми за преквалификация на Министерство на труда и социалната политика и финансирани от ЕС програми.

Чл. 17. При съкращение в щата или намаляване обема на работа работодателят може да уволни служител- синдикален член след предварително съгласие на съответната CО.

IV.Условия на труд

Чл. 18. (1) Работодателят е длъжен да осигури безопасни и здравословни условия за труд на работещите, включително инструментариум, в съответствие с предмета на дейност на института и длъжностните характеристики на служителите.

(2)В случай, че работодателят не може да осигури необходимия инструмент и служителят ползва собствени музикални инструменти, работодателят сключва индивидуален договор за наем за всеки един от инструментите, който наем е в размер на не по-малко от 10% от МРЗ за страната месечно, за реално отработено време, без времето на платените и неплатени отпуски и болнични.

(3)Работодателят осигурява средства по предварителна заявка и договореност със CО за:

1.Необходимите консумативи и пособия (струни, косми за лък, стройки, платъци, колофон, палци, туфли, скарпини, масла, макияж и демакиаж и др.), не по-малко от веднъж годишно.

2.Ремонт (при доказана необходимост) на личните инструменти в рамките на трудовата заетост, разходите за който се доказват с документи съгласно изискванията на Закона за счетоводството. При липса на такива работодателят има право да откаже изплащането им.

(4)Работодателят със заповед определя необходимостта и начина на осигуряване на работно и официално облекло (в т.ч. сценично и репетиционно). В срок до 1(един) месеца от подписването на настоящия КТД, работодателят съвместно със CO анализират нуждите по звена и договарят условията за ползването му.

(5)Работодателят осигурява зали и помещения за репетиции и почивка, които са хигиенични и с нормална температура съгласно разпоредбите на ЗЗБУТ и Наредба № РД- 07-3 ОТ 18 ЮЛИ 2014 Г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места.

(6)За провеждане на нормална дейност в института работодателят провежда текущ контрол за безопасността на труда в института, както и грижа за здравето на всички служители на работното им място, в т.ч.:

-Безопасност на сцената и отделните ателиета;

-Подходящи температурни условия - минимум 18° С на сцената и в оркестрината;

-Почистване на сцената и оркестрината с прахосмукачка преди всяка репетиция и спектакъл;

-Изпиране на всички сценични крака и софити на сцената преди всеки нов сезон.

(7)С цел избягване на ръчното повдигане, поддържане и пренасяне на тежести при организиране на работата, работодателят осигурява подходящо оборудване. След подписване на КТД работодателят съвместно със CO, анализират и съставят списък на необходимото оборудване.

(8)При възможност прегледен/четлив нотен материал, който да се представя поне 2 седмици преди началото на репетирането му за оркестър и поне 1 месец, за артист- солисти и артист-хористи.

(9)Работодателят задължително предвижда при пътуване достатъчно място за безопасно превозване на музикалните инструменти.

(10)С цел осигуряване по-добри условия на труд, работодателят съвместно със CO приема обхват и условия за сключването на договор със застрахователна компания за риск “трудова злополука и смърт” извън задължителните застраховки, при възможност и бюджетни средства.

Чл. 19.(1) По предписание на Службата по трудова медицина работодателят осигурява

профилактични прегледи на работещите в института.

(2)Профилактичните прегледи включват преглед при отоларинголог-фониатър и пулмолог за членовете на оперния хоров и солистичен състав и травматолог за балетистите, хористите и оркестрантите или друг специалист по преценка и предложение на CO и/или работодателя.

(3)Работодателите и длъжностните лица са длъжни да опазват в тайна данните за здравословното състояние на служителите.

Чл. 20. Работодателят осигурява безплатни средства за оказване на спешна медицинска помощ на работното място.

Чл. 21. За медицински и профилактично-възстановителни процедури и лекарствени средства, които са в резултат от трудова злополука или професионално заболяване, придобито след постъпване на служителя в института, работодателят изплаща средства съгласно действащото законодателство.

Чл. 22. Работодателят съвместно с ръководствата на CO анализират периодично причините за трудови злополуки и професионални заболявания, както и предприемане на мерки за отстраняването или намаляването им.

V.Средства за работна заплата, допълнителни трудови възнаграждения и обезщетения

Чл. 23.(1) Брутните трудови възнаграждения в института се формират съобразно личния принос и професионалните качества на всеки един работник/служител. При формирането на брутното трудово възнаграждение се вземат предвид индивидуалната основна месечна работна заплата, възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, както и допълнителното трудово възнаграждение (бонуси, за положен труд извън длъжностната характеристика, положен извънреден труд ).

(2)Индивидуалните възнаграждения на работниците/служителите в института през календарната година, без допълнителното възнаграждение за постигнати резултати, не могат да бъдат по-малки по размер от достигнатите в предходната календарна година при запазване на обема на работа.

(3)Началните основни месечни възнаграждения не могат да бъдат по-ниски от достигнатите за съответната длъжност при отделните категории персонал.

Чл. 24. Веднъж годишно работодателят и CO обсъждат възможностите за актуализиране на работните заплати в института.

Чл. 25. Всеки служител има право да договори индивидуалната си работна заплата с работодателя в съответствие с този КТД и вътрешните правила за работна заплата. Договорената заплата се гарантира при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения. Работодателят осигурява условията на служителите да изработват договорената работна заплата.

Чл. 26.(1) Работодателят и CO се задължават да разработят съвместно система от правила и механизми за прилагане на допълнително трудово възнаграждение и допълнително възнаграждение за постигнати резултати за всички служители в института./БКТД чл.11/.

(2)Условията, критериите и процедурите по прилагането й се разработват не по-късно от З(три) месеца след подписване на настоящия КТД.

Чл. 27.(1) На служителите се изплаща допълнително възнаграждение за постигнати резултати от труда при реализирани икономии на средствата от преизчисления по Методиката за определяне на средствата на културните институти, прилагащи системата на делегиран бюджет.

(3)Средствата по ал.1 се начисляват и изплащат след приключване на всяко тримесечие в рамките на бюджета на института, формиран от полагащата се субсидия и реализираните собствени приходи, при спазване на следните условия:

1.наличие на финансов ресурс след извършените преизчисления по реда на Методика, утвърдена от министъра на културата;

2.липса на неразплатени задължения;

3.липса на поети ангажименти, разходите за които не са предвидени в бюджета;

4.извършена, при необходимост, компенсирана промяна по бюджета на организацията, за която е уведомено Министерството на културата.

Чл. 28. Страните се споразумяват размерът на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит да е в размер на 1,1% от индивидуалната месечна работна заплата по трудов договор, за всяка прослужена година.

Чл. 29.(1) За всяко отделно събитие, което не е свързано с репертоарната дейност на института и договорените вече от работодателя гостувания на други постановки на сцената на съответния институт, служителите които участват в него, получават освен пълния размер на трудовото си възнаграждение, и допълнително такова не по-малко от 30 (трийсет) % от дневното възнаграждение по индивидуален трудов договор. Изключение се прави при размяна на сцени между Държавни културни институти. Размерът на допълнителните възнаграждения се договаря предварително със CO и се записва във Вътрешните Правилата за Работна Заплата. Работодателят задължително уговаря общия размер на сумата да бъде за сметка на организаторите на външната продукция.

(2)Допълнителните възнаграждения по предходната алинея се заплащат на служителите които участват във външните продукции в рамките на следващия календарен месец.

Чл. 30. В случаите когато един концерт/спектакъл се заснема за излъчване или се предава на живо от външен продуцент, участващите в неговата подготовка и реализация получават допълнително възнаграждение, съгласно действащото законодателство.

Чл. 31. Работодателят се задължава при осъществяване на звукозаписна дейност, курсове и турнета- външни изпълнители да могат да се канят само ако импресариото има конкретни изисквания и няма съответния артист или инструменталист от щатния състав. Подборът на участващите трябва да се съгласува със CO и преките ръководители на звената.

Чл. 32. За работа при официални празници или официални почивни дни се заплаща възнаграждение за положения труд съгласно КТ.

Чл. 33. За работа в почивни дни или други обществени мероприятия се заплаща възнаграждение за положения труд съгласно КТ.

А. ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Чл. 34.(1) При прекратяване на трудовия договор, след като служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, той има право на обезщетение при трудов стаж (чл. 222, ал. 3 от КТ) както следва:

1.до 10 (десет) години - брутното му трудово възнаграждение за 6 (шест) месеца;

2.над 10 (десет) години - брутното му трудово възнаграждение за 10 (десет) месеца.

(2)Право на обезщетение в размера по преходната алинея имат служители, членували в синдикална организация, страна по договора, не по-късно от 4 (четири) години преди датата на придобиване правото на обезщетение.

Чл. 35. При прекратяване на трудов договор поради болест (чл. 325, т. 9 от КТ или чл. 327, т. 1 от КТ) служителят получава обезщетение по реда на чл. 222, ал. 2 в размер на брутното си трудово възнаграждение за 4 (четири) месеца.

Чл. 36. При прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 328, ал. 1 от КТ служителят има право на обезщетение по чл. 222 от КТ в размер на брутното си трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 2 (два) месеца.

Б. ДРУГИ УСЛОВИЯ

Чл. 37. Преди подписване на договор за турне или гостуване на института в страната или чужбина работодателят е длъжен да обсъди с творческия и техническия екип, както и с ръководствата на синдикалните организации, всички условия по договора, свързани с трудовите и осигурителните отношения.

Чл. 38.(1) Страните уговарят минималните разходи за пътни, дневни и квартирни при турнета и други командировки на състава на института в съответствие с Наредбата за командировките в страната и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.

(2)При гостуване на състава в страната с маршрути над 250км нощувката е препоръчителна.

Чл. 39.(1) При групови пътувания работодателят осигурява подходящи транспортни средства за служителите.

(2)На служители, които са командировани със собствен транспорт, се заплащат разходите за пътуването съгласно чл. 13 от Наредбата за командировките в страната - при пътуване в страната, или съгласно чл. 13 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина - при пътуване в чужбина.

VI. Работно време, почивки и отпуски

Чл. 40. Работната седмица в института е 5(пет) дневна с продължителност на седмичното работно време 40 (четиридесет) часа.

Чл. 41.(1) В работното време се включва времето, в което артистичният персонал и другите служители и работници са заети в института - концерти, представления, репетиции и работа, свързана със спецификата на мястото на работа, технологичните почивки (паузите), както и времето за самоподготовка.

(2)В института продължителността на работното време през деня е 8 (осем) часа. За художествено-творческите състави то включва: до 5 (пет) часа репетиционно време (включително времето за групови репетиции), представления (концерти-спектакли) и до 3 (три) часа самоподготовка.

(3)При необходимост могат да се правят изключения в продължителността и организацията на работното време след договаряне със синдикалните организации.

Чл. 42. Графиците за работа на творческия и техническия състав се обявяват както следва:

1.седмична програма за репетиции на концерти и спектакли - не по-късно от 4 (четири) дни преди началото на седмицата, за която се отнасят.

2.месечна програма - не по-късно от 30 (трийсет) дни преди първо число на съответния месец.

Чл. 43. Работодателят оповестява на служителите:

1.Репертоарния план за половин сезон напред, в началото на периода.

2.Разпределение на съставите за месеца до 15-то число на предходния месец. Допускат се изключения при покана за изнасяне на спектакли и концерти в други градове в България .

3.В месечната програма да се определят и обявяват поименно съставите за всяка отделна програма или заглавие с репетициите към тях съгласувано с Главния диригент, концертмайсторите, хормайстор, водачите на групи за оркестъра и инспекторите по звена.

4.Програмата за седмицата да се обявява 7 дни предварително. Репетициите за оперните спектакли и концерти да се обявяват за цялата седмица със съответните часове за начало и край с изключение на генералните репетиции, за които се обявява само начален час.

5.В програмата за седмицата е желателно, да се обявява последователността на репетираните произведения(действия, картини), за всеки отделен ден.

6.Между спектакъл, завръщане от турне и следваща репетиция да има 12 часа почивка /чл. 152 от КТ/

7.При промени отговорните лица са длъжни да уведомят участващия състав.

Чл. 44. По време на репетиции паузи се правят на един час с изключение на генералните репетиции за оперни спектакли и концерти. Времетраенето на паузите е както следва: първа пауза 20 мин., втора и трета пауза по 15 мин. без изключение за редовна дейност или курсове.

Чл. 45. При турнета в страната непосредствено преди спектакъл или концерт може да се провежда само акустична репетиция в рамките на 30 мин. извън времето необходимо за саундчек.

Чл. 46. В ден със сценична изява в гр. Стара Загора (с изключение на симфоничен концерт) или при гостуване с представление или концерт в друг град, с участващият състав не могат да се провеждат други репетиции освен акустични. Изключенията се съгласуват със CО.

Чл. 47. Работодателя си запазва правото при нужда да променя предварителната програма, като своевременно уведоми участващия състав за това най-малко 2 дни по-рано.

Чл. 48.(1) Всеки служител има право на седмична почивка от 2 (два) последователни дни

в размер на 48 (четиридесет и осем) часа. Работодателят писмено определя почивните дни в ПВТР на института.

(2)Обявяването на почивен ден за работен да се регламентира чрез заповед.

(3)Сумирано изчисляване на работното време в института се допуска при доказана необходимост, за определен период, след предварително изготвяне на програма и графици за работа на художествено-творческия и художествено-техническия персонал и съгласуване със синдикалните организации.

Чл. 49. Страните се договориха за следните размери на платения годишен отпуск :

1.За художествено-творческия състав- 45 работни дни

2.За художествено-техническия- 35 работни дни

3.За останалите работници и служители- съгласно трудовите им договори плюс 3 работни дни.

4.Всеки служител има право да използва без прекъсване най-малко половината от полагаемия му се платен годишен отпуск за съответната календарна година.

5.Всеки служител да подава минимум две седмици предварително молбата си за отпуска, включваща писмено становище от прекия ръководител.

Чл. 50. Служителите с две живи деца до 18 годишна възраст имат право на 2 работни дни допълнителен платен отпуск, а служителите с три или повече живи деца имат право на 4допълнителни дни платен отпуск.

Чл. 51. В случаите когато в страната е обявено извънредно положение, извънредна епидемична обстановка и/или дейността на института е прекратена временно с акт на административен орган, преди да издаде заповед с която се регламентира трудовата заетост на състава, работодателят провежда консултации със CО.

VII.Социално осигуряване, развитие и подпомагане

Чл. 52. Работодателят осигурява месечно средства за фонд СБКО в размер на 3% от фактическите начислени разходи за основни заплати на заетите по трудови правоотношения щатни служители.

Чл. 53. Работодателят веднъж годишно изготвя отчет за изпълнение на дейностите по СБКО, който представя на CO и за обсъждане на Общото събрание.

Чл. 54. Начинът на използване на средствата от фонд СБКО се определя по решение на общо събрание на служителите в института и не могат да се използват за други цели (чл. 293, ал. 1 и 2 от КТ).

VIII.Условия за синдикална дейност

Чл. 55. Работодателят осигурява платен годишен отпуск за извършване на синдикална дейност в размер:

1.За ръководствата на национално равнище не по-малко от 8 дни за една календарна година.

2.За ръководства на регионално равнище не по-малко от 5 дни за една календарна година.

3.За членовете на синдикалните ръководства по месторабота не по-малко от 3 работни дни за една календарна година.

Чл. 56. На основание Чл. 46, ал. 1 от КТ, при изготвяне на ведомостите за работни заплати, Работодателят ежемесечно удържа членски внос в размер на 1% от МРЗ за страната от трудовото възнаграждение на членуващите в CO. Удържаните суми се превеждат по сметките на съответните CO.

IX.Условия и ред за присъединяване към КТД, на нечленуващите в синдикалните организации

Чл. 57.(1) Работниците и служителите, които не членуват в синдикална организация, страна по договора, могат да се присъединяват към сключения колективен трудов договор от техния работодател с писмено заявление до него или до ръководството на синдикална организация, страна по настоящия договор. Заявлението следва да бъде разгледано в едноседмичен срок от момента на подаването ѝ. Страните се задължават да се информират писмено в едноседмичен срок.

(2)Условието за присъединяване към настоящия КТД е желаещият да внесе еднократно в касата на синдикално дружество сума равна на членския внос за времето на действието му, но не по- малко от 2(две) години.

(3)В случаите когато молбата е подадена до работодателя сумата по ал.2 се разпределя равномерно между CO подписали настоящия договор, като присъединителната вноска се удържа еднократно от трудовото възнаграждение на съответния служител.

(4)На основание внесената вноска на присъединилите се работници и служители се издава Удостоверение, което гарантира правото им да се ползват от правата по настоящия КТД.

(5)Работодателят и CO се задължават да водят единен Регистър на удостоверенията.

X.Заключителни разпоредби

Чл. 58. При възникване на спорове по настоящия КТД страните се задължават да ги уреждат по законовия ред.

Чл. 59. Страните приемат колективните трудови спорове възникнали в института да се разрешават чрез преговори с участието на представители на националните синдикални структури.

Чл. 60. Настоящето споразумение влиза в сила от датата на подписването му и срокът на действието му е 2 години съгласно Чл. 54, ал2 от КТ.

Чл. 61. Всяка от страните по споразумението има право да поиска писмено изменение или допълнение. В този случай преговорите трябва да започнат в 7 дневен срок от полученото писмено искане.

Настоящият КТД се подписа между страните в 3 (три) еднообразни екземпляра - за всяка страна поотделно и един за ИА „Главна инспекция по труда“.

Работодател:

Огнян Драганов / Директор на ДО- Ст. Загора/

Синдикална организация:

Елена Димитрова / Председател на CO/

BGR Stara Zagora State Opera - 2022

Начална дата: → 2022-06-16
Крайна дата: → 2024-06-16
Наименование на индустрията: → Entertainment, culture, sports
Наименование на индустрията: → Изпълнителско изкуство  , Спомагателни дейности (изпълнителско изкуство), Творческа дейност в областта на литературата и изкуствата  , Експлоатация на зали за представления  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Държавна опера Стара Загора
Наименования на профсъюзите: →  PODKREPA - Federation Culture

ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДНОСТ

Разпоредби относно връщане на работа след продължително заболяване, напр. лечение на рак: → Не
Платен отпуск поради менструално неразположение: → Не
Плащане в случай на инвалидност вследствие на инцидент на работа: → Не

ЗДРАВЕ И БЕЗОПАСНОСТ, И МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

Споразумение за медицинска помощ: → Да
Споразумение за медицинска помощ за роднини: → Не
Споразумение за вноски за здравно осигуряване: → Не
Споразумение за здравно осигуряване на роднини: → Не
Споразумение за политика за здраве и безопасност: → Да
Споразумение за обучение за здраве и безопасност: → Не
Предоставено защитно облекло: → Да
Регулярни или годишни медицински прегледи или посещения, осигурени от работодателя: → Да
Наблюдение на костно-мускулната система на работното място, професионални рискове и/или връзка между работата и здравето: → Musculoskeletal solicitation of workstations
Помощ при погребение: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Времетраене на изпитателния срок: → Not specified дни
Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → Не
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на ден: → 8.0
Работни часове на седмица: → 40.0
Работни дни на седмица: → 5.0
Платен годишен отпуск: → 23.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Платени банкови празници: → 
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 5.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → No
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Увеличаване на заплатата

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.1 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Не
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...