Колективен трудов договор „Е.Миролио” ЕАД

KTD E.Mirolio EAD Sliven 2022

2022 година

Днес, 10.01.2022 год. в гр. Сливен, между „Е.Миролио“ ЕАД гр. Сливен представлявано от д-р Гаетано Римини, от една страна, и синдикалните организации на КНСБ и КТ „Подкрепа” в това дружество, представлявани от : Красимир Вълчев Иванов - председател на СО на КНСБ и Диана Иванова Тотева - председател на ФСО КТ „Подкрепа“ от друга страна, се сключи настоящият колективен трудов договор на основание чл.51 „а” от Кодекса на труда.

I Обши положения

Чл.1 Този колективен трудов договор урежда въпросите на трудовите и осигурителни отношения, неуредени с императивни разпоредби на законите в Република България, регламентира колективните взаимоотношения между работодателя и работниците и служителите - членуващи в синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа" в дружеството, както и правата и задълженията на договарящите страни.

Чл.2 Не се допуска водене на преговори и сключване на КТД и споразумения с повече от една синдикална организация към КНСБ и КТ "Подкрепа".

/1/ В преговори с работодателя могат да участват и представители на ръководствата на КНСБ и КТ "Подкрепа", ФНСОЛП и ФЛП.

Чл.3 КТД за дружеството е в сила за всички негови цехове в гр. Сливен и гр. Ямбол.

Чл.4 Този КТД е в сила и за щатните синдикални дейци в дружеството. Чл.5 Работниците и служителите в дружеството, не членуващи в синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа" могат да се присъединят към този КТД при изпълнение на условията, описани в раздел "Присъединяване към КТД".

Чл.6 Синдикалните организации - страна по договора, осъществяват своята дейност на територията на дружеството, съгласно условията на този договор. Работодателят и другите ръководители в дружеството нямат право да създават пречки и ограничения за членуване на работещите в синдикатите.

Чл. 7 Ръководството на дружеството и синдикатите след приключване на I шестмесечие и годината провеждат срещи за информиране и консултиране. Това може да става и текущо по покана на някоя от страните.

Чл.8 Страните се споразумяха да осъществяват коректни отношения и да избягват конфликти. За тази цел ще се провеждат оперативни срещи на всеки два месеца за разглеждане на текущи проблеми с участието на изпълнителният директор, дирекция „Персонал” и ръководителите на синдикални организации по цехове.

Чл.9 Синдикатите ще призовават към стачки, когато са изчерпани всички други възможности за решаване на трудовите спорове съгласно разпоредбите на ЗУКТС.

II Присъединяване към КТД

Чл. 10 Работниците и служителите, не членуващи в синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа" в дружеството, могат да се присъединят към този КТД, след подаване на писмено заявление до председателите на СО - КНСБ и ФСО - КТ "Подкрепа" и служба "Личен състав" едновременно.

Чл.11 Заявлението по чл. 10 се подава индивидуално и съдържа:

-Желание за присъединяване към КТД .

-Съгласие за удържане на 1% от нетната работна заплата.

Чл. 12 Присъединяването се счита от първо число на месеца, следващ датата на заявлението.

Чл. 13 Набраните средства по чл.11 се разходват за социални помощи на работниците и служителите в дружеството и други дейности свързани със социалната сфера и колективното трудово договаряне, след разрешение на работодателя и председателите на синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа".

Чл. 14 Отчет за набраните средства и разходването им се прави минимум веднъж годишно след приключване на годината . По искане на страните може да се дава и текущ отчет.

III Трудова заетост

Чл. 15 Работодателят е длъжен да осигури технически съоръжения, суровини и енергия, достатъчни за нормално изпълнение на трудовите задължения на работниците и служителите, при което за законоустановеното работно време да им изплати договорените работни заплати. Чл. 16 При налагащо се закриване на дейности, частична ликвидация, намаляване обема на работа или други структурни промени в дружеството, които водят до намаление или пренасочване на работници и служители, работодателят информира синдикатите относно новата структура, щат и програма. Синдикатите са длъжни в 7 дневен срок да представят становището си .

Чл. 17 При предстоящи уволнения на персонала по чл. 328, ал.1, т.2 и 3 от Кодекса на труда, ако броят на предвидените за уволнение работници и служители надхвърля годишно 8% от списъчния състав на дружеството, работодателят предоставя на синдикатите информация за икономическото и финансово състояние на дружеството, перспективи и причини за необходимостта от съкращения, общия брой на предложените за съкращение, както и по звена и професии, принципите и критериите, по които се предлага да се извърши съкращението и възможностите за пренасочване и преквалификация.

/1/ В 7 дневен срок от предоставяне на информацията се пристъпва към преговори за извършване на съкращенията. Ако в 15 дневен срок не се постигне споразумение, страните упражняват правата си по КТ и ЗУКТС.

Чл. 18 При предстоящи или извършващи се съкращения, където е възможно, се предприемат мерки за пренасочване на предвидени за съкращения работници и служители на незаети работни места, които могат да изискват по-ниска квалификация и да бъдат по-ниско платени.

Чл. 19 При необходимост от уволнение по чл.328, ал.1, т.2 и 3 от Кодекса на труда на членовете на синдикалните ръководства, да се предлага друга съответстваща на квалификацията им работа.

Чл.20Работодателят при необходимост осигурява и обезпечава провеждането на курсове за квалификация, преквалификация и придобиване на специалност на работниците и служителите в дружеството. Чл.21 Ръководствата на синдикалните Организации своевременно се информират за измененията на вътрешните нормативни актове в дружеството, съгласно чл. 37 от КТ, касаещи трудовите отношения и участват в подготовката на проектите, за което работодателя задължително ги поканва.

IV Работно време, почивки и отпуски

Чл.22 Разпределението на работното време и редуването на смените се установява в Правилника за вътрешен трудов ред в дружеството.

/1/ В дружеството се работи на една, две и три смени с прекъснат и непрекъснат режим и сумарно по месечно изчисляване на работното време.

/2/ Часът на започване и завършване на работа, може да се изменя от работодателя с писмена заповед, след консултации със синдикатите.

Чл.23 Регламентираната почивка е в размер на 30 минути, плюс две допълнителни почивки по 5 мин. съгласно Наредба № 7 от 23.09.1999г.. Часът на ползване на почивките се определя от работодателя съгласно производствената необходимост, след консултации със синдикатите. Чл.24 Работодателят определя длъжностите на работниците и служителите, които работят на не нормиран работен ден съгласно чл. 139 /а/ от КТ съгласувано със синдикатите .

/1/Допълнителният платен годишен отпуск по предходната алинея е в размер не по-малко от 5 дни.

Чл.25 Работнички , служителки и самотни родители с едно дете до навършване на 13 години или две деца до 18 годишна възраст ползват допълнителен платен годишен отпуск в размер на два дни, а с три и повече деца до 18 годишна възраст - четири дни.

/1/Отпуските се заплащат от работодателя съгласно чл. 177 от КТ.

Чл.26 Когато платеният годишен отпуск ще се ползва едновременно от цели производствени звена или от всички работници и служители в дружеството, работодателят уведомява за графика не по-късно от 30 април на календарната година.

V Работна заплата и допълнителни трудови възнаграждения

Чл.27 Работните заплати в дружеството се образуват на повременна система на заплащане.

Чл.28 Работните заплати се изчисляват по часово съгласно 8 нива на класификация на персонала.

Чл.29 Нивата се определят от работодателя в зависимост от професията и длъжността, съгласувано със синдикатите.

/1/ Работните заплати над 5 ниво се определят от работодателя.

Чл.30 От 01.01.2022 год. влизат в сила следните нива на основни работни заплати:

„Е.МИРОЛИО”ЕАД:

ниво

01.01.2022г.

1

835

2

870

3

910

3s

980

4

1040

4s

1105

5

1200

 

Чл.31 За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в размер на 1 /един/ процент върху основната работна заплата, определена с индивидуален трудов договор.

/1/За придобит трудов стаж и професионален опит се зачита стажът, признат по реда на КТ за времето, през което работникът или служителят е работил и продължава да работи в предприятието, в т.ч. на различни работни места и длъжности.

Чл.32 При определяне размера на допълнителното трудово месечно възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит работодателят отчита и трудовият стаж на работника и служителя, придобит в друго предприятие на същата, сходна или със същият характер на работа, длъжност или професия.

а/ същата професия или длъжност- пълно съвпадение на длъжностната характеристика

б/ сходна професия - придобити знания, умения и професионален опит даващ възможност да се изпълнява възложената работа на конкретното работно място или длъжност.

в/ същият характер работа - работа от същият вид, естество и особеност. Чл.33 Допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд е в размер на 1,50 лв. на час.

Чл.34 За благоприятстване на организационно производственото развитие и конкурентно способността на дружеството, страните се споразумяха да се изплаща месечно, при определени условия, премия с непостоянен характер свързана с присъствието на работниците и служителите.

/1/ Размерът на възнаграждението по предходната алинея е следният: Ниво :

1,2,3,3s, 4, 4s и 5-70лв.

/2/ Възнаграждението се изплаща за месеца, в който работниците и служителите нямат отсъствие.

/3/ За отсъствия не се считат: платени отпуски, празнични дни, трудови злополуки, професионални болести , отпуск за синдикална дейност. /4/ За отсъствие не се зачитат болнични листи с диагноза Ковид — 19 или карантинирани поради контакт със заболели от Ковид -19, при условие че, работникът/ служителят представи сертификат/и за цялостно приложена имунизация против Ковид -19 .

Чл.35 На работниците работещи при сменен режим на работа, когато не могат да ползват почивен ден неделя, се изплаща премия с непостоянен характер:

За първа, втора и трета смяна - 10.00 лв.

Чл.36 Месечната работна заплата се изплаща веднъж месечно до десето число на следващият месец.

Чл.37 За изпълнение на важни производствени и други задачи, на работниците и служителите допринесли за успешното им изпълнение се изплащат целеви награди, след издаване на писмена заповед.

Чл.38 При изплащане на обезщетенията по КТ в дружеството страните се договориха, че при прекратяване на трудовото правоотношение поради болест, работникът или служителят има право на обезщетение в размер на две брутни трудови възнаграждения, увеличено с 30 %.

Чл.39 /1/По силата на чл.23,ал.1 и 2 от Наредбата за договаряне на работната заплата приета с ПМС №129/91 г. работодателят организира разработването на ВПОРЗ в дружеството. В тях се доразвиват и конкретизират постигнатите в КТД договорености.

/2/ ВПОРЗ се изготвят съвместно със синдикатите .

/3/ ВПОРЗ, техните изменения и допълнения се разясняват пред колектива.

VI Безопасни и здравословни условия на ТРУД

Чл.40 Работодателят осигурява безопасни и здравословни условия на труд. Чл.41 Работниците и служителите носят отговорност за строгото спазване на установените правила, за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд.

Чл.42 Работодателят осигурява в срок всички видове лични предпазни средства, работно облекло и обувки определени от наредбите.

Чл.43 Дружеството поема, срещу представен документ, разходите за закупуване на диоптърни очила, на стойност не по-висока от 100лв., на чистачки, шивачки на плат, тъкачки, старши тъкачки, ОТК на плат, вдевачен отдел, шивачки, кроячи, кетелистки, ОТК, оператори на ефектни пресукала /Фетучи/ и работещи с компютър над четири часа, поради голямото зрително натоварване. При промяна на диоптъра се заплаща стойността на стъклата в размер не по-голям от 60лв и в срок не по малко от една година. При амортизация на рамките, дължаща се на честа смяна на стъклата, дружеството поема стойността на новите рамки, но в срок не по-малко от три години. При амортизация на стъклата, след направен протокол от магазин за оптика и представена фактура, се заплащат веднъж годишно в размер до 60лв.. Ако повредата е по вина на работника или служителя, не се заплащат стойността на стъклата.

Чл.44 Допълнителното трудово възнаграждение за работа при специфични условия на труд при които рискът за здравето на работника не може да бъде преодолян, работа с компютър / над 4 часа за един работен ден / и изшивачки на плат - 8лв.

Чл.45 Дружеството осигурява в производствените помещения аптечки с материали и медикаменти за неотложна помощ.

Чл.46 Съгласно ЗЗБУТ работодателят сключва договор със служба по трудова медицина за осигуряване на медицинско обслужване в дружеството.

Чл.47 При констатирани кражби и умишлени повреди в битовите и производствени помещения, виновните лица носят административна и материална отговорност.

VIIЗастраховане

Чл.48 Дружеството застрахова всички работници и служители, чрез сключване на групова рискова застраховка "Живот".

VIIIСоциална помощ

Чл.49 При продължително боледуване на работници и служители, дружеството изплаща социална помощ, след представяне на протокол или предложение в размер на:

-продължително боледуване от 25 до 90 дни - 100 лв.

-продължително боледуване от 90 до 160 дни - 150 лв.

-продължително боледуване над 160 дни - 200 лв.

Чл.50 Работодателя предоставя на всички работници и служители поименно определени в утвърдени списъци като отговарящи на условията на чл.2 ал.1 т.6 и чл.2 ал.2 т.3 от Наредба №11 от 21.12.2005г., ваучери на стойност 100 лв., а на останалите работници и служители по Наредба № 7, ваучери на стойност 80 лв..

/1/ Ваучерите се изплащат в пълен размер за месеца в който, работниците и служителите нямат отсъствия повече от три работни дни.

/2/ За отсъствия повече от три работни дни в един календарен месец, работниците и служителите получават процент от стойностна на ваучера, както следва:

до 3 дни - 100 %

от 4 до 7 дни - 75%

от 8 до 12 дни - 50%

от 13 до 17 дни - 25%

над 18 дни - не получава ваучер

/3/ За отсъствия не се считат : планиран; платен годишен отпуск, отпуск за синдикална дейност .

/4/ При ползване веднъж годишно, освен планираният годишен отпуск, на първите пет дни платен отпуск в годината, работниците и служителите получават ваучер в пълен размер, както следва:

до 5 дни - 100%

от 6 до 7 дни - 75%

от 8 до 12 дни - 50%

от 13 до 17 дни - 25%

над 18 дни - не получава ваучер

/5/ Ваксинирани работници и служители, болни от Ковид-19 с доказан положителен тест, получават процент от стойността на ваучера, както следва:

до 17 дни - 100%

над 18 дни - не получава ваучер

/6/ Ваксинирани работници и служители, карантинирани поради контакт със заболели от Ковид -19, получават процент от стойността на ваучера, както следва:

до 10 дни - 100%

от 11 до 12 дни - 50%

от 13 до 17 дни - 25%

над 18 дни - не получават ваучер

/7/ Работници и служители, който не се ваксинирани против Ковид - 19 и ползват болнични с диагноза Ковид -19 , получават ваучери съгласно чл.51 ал.2 .

/8/ Ако в същият месец има и други отсъствия, размерът на ваучера се намаля пропорционално.

Чл.51 Работници и служители полагащи нощен труд, съгласно Наредба №11, получават ваучер за храна на стойност минимум 2 лв. и ободряващи напитки на стойност 0,40лв., за всяка отработена нощна смяна.

Чл.52 Работодателя прави дарение на работници и служители нуждаещи се от животоспасяващи операции и лечения след разглеждане на молбите по определен ред.

IX Създаване на условия за осъществяване на синдикална дейност съгласно чл.46 от КТ

Чл.53 Работодателят осигурява при поискване зала за общи /делегатски/ събрания на синдикалните организации на територията на дружеството за съответните териториални организации.

Чл.54 Работодателят се съгласява в рамките на работното време синдикатите да провеждат общи /делегатски/ събрания обхващащи всички смени, но не по-вече от 8 часа годишно, след предварително уточняване на графика и представяне списък на участващите.

Чл.55 За нормално осъществяване на синдикална дейност в дружеството, работодателят разрешава в рамките на работното време, синдикалните дейци да осъществяват дейност както следва:

-Синдикални дейци - председател на синдикална организация, членове на централни, браншови и териториални ръководства, съгласно чл. 159 от КТ, както и членовете на комисията по колективното трудово договаряне, имат право на 100 часа годишно, като за всеки отделен случай се предизвестява прекия ръководител и се представя съответния документ.

-Членове на СК на КНСБ и УС КТ "Подкрепа" - 4 часа месечно, работещи на територията на дружеството, след уведомяване на прекия ръководител.

-Председатели на цехови СО - 4 часа месечно, след уведомяване на прекия ръководител.

Чл.56 Заплащането по чл.52 и чл.53 се извършва съгласно чл. 177 от КТ.

Чл.57 Синдикатите се задължават да осъществяват своята дейност по възможност в извън работно време, в предоставените помещения като спазват изискванията за безопасност на труда и без да нарушават производствения процес.

Чл.58 Синдикатите се задължават да съдействат за:

-Реализирането на мероприятия за повишаване на производителността на труда и за спазване на правилата за безопасност на труда.

-Опазване на имуществото на дружеството

-Подобряване на трудовата и технологична дисциплина.

Чл.59 Страните се споразумяват размерът на синдикалният членски внос да бъде 1% от нетното възнаграждение и да се отчислява и превежда от дружеството по безкасов път.

-1/ Ежемесечно се предоставя справка за отчисления членски внос.

Чл.60 Трудовото правоотношение на членовете на синдикалните ръководства в поделенията и цеховете на дружеството не може да бъде едностранно прекратено от работодателя, съгласно чл. 333, ал.3 от КТ, без съгласието на висшестоящия синдикален орган. Синдикатите поемат ангажимент да не защитават свои членове, които нарушават Кодекса на труда, КТД и други вътрешни нормативни актове на дружеството.

Чл.61 Във връзка с чл. 7 от КТД, синдикатите имат право на пълна и обективна информация по въпросите на трудовите и осигурителни отношения, за икономическото състояние на дружеството, която съдържа: Баланс, Отчет за приходи и разходи. Структура, Щатно разписание по длъжности. Средна работна заплата по категории персонал и други касаещи изясняване на финансово икономическото състояние на дружеството.

Чл.62 Дружеството предоставя за безплатно ползване съгласно чл.46 от КТ на синдикатите:

-подходящо работно помещение със съответно обзавеждане в отделните териториални поделения

-телефон, отопление и осветление

-ползване размножителна техника

X Заключителни разпоредби

§1. Този КТД е в сила от 01.01.2022г. до подписване на нов, но за не по- малко от 1 год..

§2. Страните по договора се задължават в 15 дневен срок след подписването му да го предоставят за регистрация в Изпълнителна агенция "Районна инспекция по труда" гр. Сливен.

§3. Страните се задължават да запознаят своите структури със съдържанието на КТД не по-късно от 15 дни след неговото подписване.

§4. При настъпили промени в българското законодателство, които се отнасят до разпоредбите на настоящия КТД, същите ще бъдат предоговорени.

§5. При възникване на основания от изключителен характер, всяка от страните има право да поиска изменение и допълнение на КТД. В тези случаи ответната страна е задължена в 10 дневен срок да започне преговори.

§6. Договори и споразумения на национално, отраслово и браншово равнище важат за дружествата без да се отразяват изрично в този КТД, само ако съдържат по-благоприятни условия.

§7. За времето на действие на този КТД синдикатите няма да предприемат ефективни стачни действия по условията на постигнатите договорености, освен в случаите на доказани нарушения или отказ за изменения и допълнения по установен ред.

§8. Този КТД е подписан в четири еднакви екземпляра, всеки от които има силата на оригинал. Един екземпляр за работодателя, по един за СО на КНСБ и ФСО на КТ "Подкрепа" и един за Изпълнителна агенция "Районна инспекция по труда" гр. Сливен

„Е.Миролио“ ЕАД: /Д-р Гаетано Римини/

Председател на СО-КНДБ: /Красимир Вълчев/

Председател ФСО КТ „Подкрепа“: /Диана Тотева/

BGR E. Miroglio EAD - 2022

Начална дата: → 2022-01-01
Крайна дата: → 2023-01-01
Наименование на индустрията: → Manufacturing
Наименование на индустрията: → Производство на текстил и изделия от текстил
Обществен/частен сектор: → В частния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Е.Миролио ЕАД
Наименования на профсъюзите: →  КНСБ - Конфедерация на независимите синдикати в България, Подкрепа - Конфедерация на труда

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Не

ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДНОСТ

Разпоредби относно връщане на работа след продължително заболяване, напр. лечение на рак: → Да
Платен отпуск поради менструално неразположение: → Не
Плащане в случай на инвалидност вследствие на инцидент на работа: → Не

ЗДРАВЕ И БЕЗОПАСНОСТ, И МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

Споразумение за медицинска помощ: → Да
Споразумение за медицинска помощ за роднини: → Не
Споразумение за вноски за здравно осигуряване: → Да
Споразумение за здравно осигуряване на роднини: → Не
Споразумение за политика за здраве и безопасност: → Да
Споразумение за обучение за здраве и безопасност: → Не
Предоставено защитно облекло: → Да
Регулярни или годишни медицински прегледи или посещения, осигурени от работодателя: → Не
Наблюдение на костно-мускулната система на работното място, професионални рискове и/или връзка между работата и здравето: → The relationship between work and health, Employee involvement in the monitoring
Помощ при погребение: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Платен годишен отпуск: → -9.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 12.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, in one table
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Допълнително заплащане за годишен отпуск

Премия за трудоемка работа

Премия за трудоемка работа: → BGN 8.0 на месец

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.0 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Да
→ 4.0 на хранене
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...