КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР “Идеал Стандарт - Видима” АД

KTD Ideal Standart - Vidima AD Sevlievo 2021

2021 -2022 

Днес, 04.01.2021 г., в гр. Севлиево, между:

1.“Идеал Стандарт - Видима” АД, ЕИК 107021444, представлявано от Ярослав Дончев - Изпълнителен Директор на „Идеал Стандарт - Видима” АД, Председател на Съвета на директорите, Емил Гатев - Директор Завод за производство на санитарна арматура, Валентин Ганев - Директор Завод за производство на санитарна керамика и Милена Богданова - Директор Човешки Ресурси - ИЕ, (“Работодателят”), и

2.СО на КНСБ, представлявана от Александър Тотев, Председател, и ФСО на КТ „Подкрепа”, представлявана от Милко Марков, Председател, (“Синдикатите”),

се сключи настоящия КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР („КТД“)

Раздел ПЪРВИ - ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1 КТД е основен инструмент за уреждане на трудовите, осигурителните и социалните отношения между работниците, служителите и Работодателя.

Чл.2 КТД е резултат на конструктивни преговори, съобразени с исканията на работниците и служителите, както и с реалните възможности на Работодателя за реализирането им.

Чл.3 При изпълнение на КТД страните няма да допускат действия, нарушаващи условията на договора и ще избягват спорове.

Чл.4 Разпоредби и актове на Работодателя, както и индивидуални трудови договори, които противоречат на КТД могат да бъдат оспорвани по предвидения за това законов ред.

Чл.5 Синдикатите предлагат общ проект на КТД на Работодателя.

Чл.6 КТД се прилага за:

6.1.всички членове на Синдикатите;

6.2.Работодателя;

6.3.присъединилите се по съответния ред и условия работници и служители, които не са членове на Синдикатите.

Чл.7 7.1. Работник или служител, който не е член на Синдикатите, може да се присъедини към КТД при следния ред и условия:

7.1.1.да е на работа при Работодателя по трудов договор;

7.1.2.да не уронва престижа и доброто име на Работодателя и Синдикатите, както и да не създава пречки за осъществяване дейността на Синдикатите;

7.1.3.да подаде писмено заявление (Приложение №1а) до Работодателя или до който и да е от Синдикатите в срок от два месеца след сключването на КТД, а за новопостъпилите - в тримесечен срок от сключване на трудовия им договор, съгласно Процедурата за присъединяване към КТД (Приложение №1). Ако заявлението бъде подадено само до една от двете страни по КТД, тя изпраща копие от него в двудневен срок на другата страна.

7.2.При промяна в статута на работниците и служителите в периода на действие на КТД, Работодателят осигурява прилагането на договорените в КТД придобивки.

7.3.КТД има действие спрямо присъединилите се работници и служители от деня на получаване на писменото заявление от Работодателя или от който и да е от Синдикатите.

7.4.По време на посочените в т.7.1.3 срокове работниците и служителите получават договорените в КТД придобивки. Ако в определените в т.7.1.3 срокове работникът / служителят е бил в законоустановен отпуск, сроковете за присъединяване се удължават със съответния брой отсъствени дни.

Чл.8 При промяна на Работодателя по чл. 123 от КТ, КТД действа до сключване на нов КТД, но за не повече от една година от датата на промяната.

Чл.9 9.1. Синдикатите имат право да осъществяват своята дейност на територията на Дружеството при условие, че не пречат на производствените и други дейности на Работодателя. Работодателят няма право да се намесва в работата на Синдикатите, когато тя се извършва в съответствие с приложимото законодателство, Правилника за вътрешния трудов ред (ПВТР) и всички действащи процедури и актове на Работодателя, както и да създава пречки и ограничения за членство на работниците и служителите.

9.2.Работодателят и Синдикатите се споразумяват да провеждат работни срещи в началото на календарната година. Това не ограничава правото на всяка от страните, при необходимост да поиска извънредна среща. Такава следва да се проведе в рамките на 10 (десет) работни дни от уведомяването на другата страна.

9.3.Работодателят поема задължението да обсъжда със Синдикатите приложението на онези свои решения и действия, които по негова преценка биха могли да доведат до възникването на колективни трудови спорове.

9.4.При възникване на колективен трудов спор, както и при наличието на предпоставки за пораждане на такъв, по искане на която и да е от страните по КТД ще се провеждат незабавно съвместни консултации и/ или преговори за неговото доброволно уреждане.

Раздел ВТОРИ - ЦЕЛ, ПРЕДМЕТ И ОБХВАТ НА КТД

Чл.10 КТД има за цел гарантиране на закрила и повишаване на колективното и лично благоденствие на работниците и служителите на основата на икономическия просперитет на Работодателя.

Чл.11 Работодателят и Синдикатите отделят приоритетно внимание на:

11.1.участието на работниците и служителите в управлението;

11.2.усъвършенстване на системата на трудовите възнаграждения и обезщетения;

11.3.социално-битовото, културно обслужване и подпомагане;

11.4.работното време, почивките и отпуските;

11.5.безопасността на труда, опазване и възстановяване здравето на работниците и служителите;

11.6.спазването на трудовото законодателство и създаването на условия, които предотвратяват възникването на конфликтни ситуации и поява на колективни трудови спорове;

11.7.засилване на информираността на работниците и служителите като фактор за по-реална съпричастност на заетите към проблемите на Работодателя;

11.8.засилване на ролята на Синдикатите за постигането на по-добри условия на труд и социални придобивки за работещите при Работодателя.

Раздел ТРЕТИ - ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ

Чл. 12 Работна заплата.

12.1.Работодателят осигурява условия за нормално изпълнение на трудовите задължения от работниците и служителите.

12.2.Основната заплата за съответна длъжност при Работодателя се определя в съответствие с Вътрешните правила за работната заплата („ВПРЗ”).

12.3.Синдикатите и Работодателят обсъждат и съгласуват възможностите за актуализация на възнагражденията веднъж годишно, в последното тримесечие на всяка текуща година или в началото на следващата. В зависимост от съществени промени в икономическото състояние и инфлацията в страната, страните могат да се договарят и в по-кратък срок.

12.4.При договаряне на нови нива на трудовите възнаграждения не се допуска намаляване на минималната и индивидуалната работни заплати, освен в случаите на преназначаване на друга длъжност или при прилагане на законова разпоредба.

12.5.В случаите по чл.245 от КТ, Работодателят изплаща пълното трудовото възнаграждение на работника или служителя до три месеца от момента, в който е станало изискуемо.

12.6.Работодателят изплаща месечното трудово възнаграждение еднократно по банковата сметка на всеки работник и служител като плащането не може да се забави повече от три дни след определения ден на плащане /10-то число на месеца, следващ отчетния месец/.

Чл.13 Системите на заплащане на труда се регулират от ВПРЗ на Завода за производство на санитарна арматура и ВПРЗ на Завода за производство на санитарна керамика. ВПРЗ се актуализират веднъж годишно, а ако е необходимо и по-често, като промените се утвърждават от директора на съответния завод, а засегнатите работници и служители се уведомяват своевременно.

Чл.14 Допълнителни трудови възнаграждения.

14.1.Работниците и служителите получават допълнителни трудови възнаграждения, съгласно ВПРЗ.

14.1.1Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение върху часовото трудово възнаграждение на работника или служителя както следва:

A) 60% - за работа през работни дни;

Б) 85% - за работа през почивните дни;

B) 110% - за работа през дните на официални празници.

14.1.2За работа в дните на официални празници, на работника / служителя се заплаща увеличено със 110% трудово възнаграждение, независимо дали представлява извънреден труд.

14.2.Когато по производствена необходимост се променя мястото и характера на работа, работникът или служителят получават по- благоприятното за него трудово възнаграждение.

Чл. 15 Обезщетения.

15.1.Когато при бедствие работникът или служителят е възпрепятстван да се яви на работа, му се заплаща обезщетение в размер 50 (петдесет) на сто от брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е бил възпрепятстван да работи, но не по-малко от 75 (седемдесет и пет) на сто от минималната работна заплата за Работодателя.

15.2.При прекратяване на трудовото правоотношение поради закриване на Работодателя или част от него, съкращаване на щата, намаляване обема на работа или спиране на работа за повече от 15 (петнадесет) дни, работникът или служителят получава обезщетение в размер на брутното му месечно възнаграждение, увеличено с 40 /четиридесет/ процента за времето, през което е останал без работа, но за не повече от един месец.

15.3.Ако работник или служител, подлежащ на трудоустрояване, без уважителни причини откаже да заеме работното място, на което му се предлага трудоустрояване, той няма право на обезщетение по чл.217, ал.1 от КТ.

Раздел ЧЕТВЪРТИ - ТРУДОВА ЗАЕТОСТ, КВАЛИФИКАЦИЯ И ПРЕКВАЛИФИКАЦИЯ

Чл.16. Страните по КТД се договарят:

16.1.При нарушаване или изменение на производствената дейност на Работодателя в резултат на липса на пазари, поява на тежки аварии, сезонни и други неблагоприятни фактори, всички работници и служители да бъдат поставени по възможност при равни и реални условия на изпълнение по отношение на: 1) пълно или непълно работно време; 2) платен или неплатен отпуск.

16.2.При прекратяване на трудови договори на основание закриване на част от предприятието, съкращаване на щата или намаляване обема на работа, които засягат едновременно повече от 5% (пет процента) от работниците и служителите на Работодателя, Работодателят предоставя на Синдикатите писмена обосновка, съдържаща информация относно:

16.2.1.Текущото икономическо и финансово състояние на Работодателя към момента и прогноза за неговото развитие за период не по- малък от следващите три месеца.

16.2.2.Поименен списък на подлежащите на съкращаване работници и служители, който се дава на синдикалните лидери след уведомяване на съответните работници и служители.

16.3.Синдикатите са длъжни да дадат своето становище по представената информация по т. 16.2.1. в седемдневен срок от датата на представяне на информацията.

16.4.При прекратяване на трудови договори на основание закриване на част от предприятието, съкращаване на щата или намаляване обема на работа, засягащо повече от 5% (пет процента) от персонала на двете групи структури към Работодателя:

Първа група - Завод за производство на санитарна керамика и Дистрибуционен център.

Втора група - Завод за производство на санитарна арматура, Търговска организация, Център за финансово обслужване, Център за ИТ компетенции,

Работодателят информира Синдикатите.

16.5.В хипотезата на чл. 16.2 от настоящият КТД Работодателят пристъпва към съкращаване на работници и служители, членове на Синдикатите, след предварително уведомление до съответното синдикално ръководство.

16.6.В хипотезата на чл. 16.2 от настоящият КТД, ако след прилагането на критериите по чл.329 от КТ към засегнатите лица не може да се направи избор, Работодателят се задължава да не прекратява трудовия договор на работник или служител, на когото остават 2 (две) или по-малко години до придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст, при условие, че има непрекъснат трудов стаж при Работодателя не по-малко от 10 (десет) години и изпълнява трудовите си задължения според изискваните качество и количество и спазва трудовата и производствена дисциплина.

16.7.В хипотезата на чл.16.2 от настоящия КТД, ако след прилагането на критериите по чл.329 от КТ към засегнатите лица не може да се направи избор, Работодателят се задължава да не прекратява трудовия договор на работник или служител - майка или баща, който отглежда сам непълнолетните си деца до 18-годишна възраст, не се намира във фактическо съжителство с друг, изпълнява трудовите си задължения според изискваните качество и количество и спазва трудовата и производствена дисциплина.

16.8.По искане на работещи майки с деца до 3 години, Работодателят ги пренасочва на работа на дневна смяна при наличие на възможност.

Работните места за работещи майки с деца до 3 години се включват в заповед на Работодателя.

16.9.Работодателят приема външни кандидати за свободни работни места само ако няма подходящи работници или служители, които могат да бъдат назначени на тези места.

16.10.При разкриване на нови или овакантяване на съществуващи работни места, Работодателят ще назначава на същите с предимство съкратени от Дружеството работници, когато са налице следните условия: равна квалификация с другите кандидати, висок резултат от последната оценка на трудовото представяне и положително становище от преките ръководители в компанията.

16.11.С цел по-висока индивидуална производителност и качество на продукцията, както и отговорност и дисциплина на работното място:

16.11.1.Производствения ръководител има право да проведе индивидуален разговор с работник, който виновно не изпълнява трудовите си задължения за период от един месец, за изясняване на причините и тяхното отстраняване.

16.11.2.Оценката на изпълнението на трудовите норми /за три последователни месеца/ намира отражение в годишния атестат /през м. януари/ на работници, работещи по трудови норми.

Чл. 17 Работодателят информира всеки новопостъпил или преназначен работник относно:

17.1.структурата на Работодателя и положението на работното място на работника в нея;

17.2.длъжностната характеристика на работното място;

17.3.условията на труд, в това число неблагоприятните фактори, въздействащи върху здравето на работника и служителя;

17.4.поведение на работника и служителя, чрез което да се избегне или ограничи вредното влияние на работната среда;

17.5.правата и задълженията на работника или служителя спрямо Работодателя.

Чл. 18 Поддържането и повишаването на квалификацията, както и преквалификацията за различни нива на персонала се реализират чрез годишна програма за обучение, осъществявана от Работодателя.

Чл. 19 Работодателят може да отпусне стипендии на лица за подготовка в учебно заведение с цел осигуряване на квалифицирани бъдещи работници / служители.

19.1.При условията на чл. 169 - чл. 171 а от КТ Работодателят ще дава съгласие за платен или неплатен отпуск на работници и служители, които учат в средно или висше учебно заведение. Работодателят ще предоставя съответния платен отпуск, според утвърдената актуална процедура за обучение.

Раздел ПЕТИ - РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ, ОТПУСКИ

Чл.20.Разпределението, продължителността, промяната поради производствена необходимост, отчитането на работното време и почивките, организацията на полагане на нощен и извънреден труд, условията на работа, както и регистрирането на престой се определят от Правилника за Вътрешния трудов ред.

19.2.По искане на отделни работници или служители или на Работодателя е допустимо при възникнала спешна необходимост да се установява работно време с променливи граници, при което началото и краят на работното време се договарят между Работодателя и съответния работник или служител.

19.3.При регистриране липса на работа в началото на работната смяна в завода за производство на санитарна арматура, за засегнатите работници се отчита 1 час престой, който се заплаща съгласно чл.267 от КТ.

Чл.21. 21.1. По производствени причини Работодателят може с писмена заповед да удължава работното време през едни работни дни и да го компенсира чрез съответното му намаляване през други след предварителна консултация (съгласуване) със синдикалните лидери, с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда и съгласно изискванията на Чл. 136а от Кодекса на труда .

21.2.Работодателят води график на почивките за възстановяване на работниците и служителите при работа с удължено работно време.

Чл.22. 22.1. При намаляване обема на работа и с цел запазване на работните места, Работодателят може да установи едностранно за период от 3 (три) месеца в рамките на една година непълно работно време за цялото дружество или за отделни структурни звена, след предварително съгласуване със синдикалните ръководства и съгласно изискванията на чл. 138а от КТ.

21.3.При прекратяване на трудовото правоотношение след работа на непълно работно време по предходната алинея, работодателят изплаща дължимите обезщетения, изчислени на база последното месечно брутно трудово възнаграждение на работника или служителя, което същият е получил при условията на пълно работно време.

21.4.Продължителността на работното време по чл.22,1 не може да бъде по- малка от половината от законоустановеното за периода.

Чл.23 23.1. Полагаемият платен годишен отпуск за служители и работници включва:

-основен отпуск

-допълнителен отпуск за условия на труд

-допълнителен отпуск за ненормирано работно време

-отпуск за жени / майки с 2, 3 и повече деца до 18-годишна възраст

-отпуск за баща, чиято съпруга е починала и той сам отглежда две и повече деца до 18 г възраст.

-два работни дни за текстовете по чл. 157 (1) от КТ, т. от 1-3.

Конкретните размери на отпуските са отразени в Приложение №2 към КТД,

23.2.Категориите работници и служители, които работят при ненормиран работен ден се определят от Работодателя след консултации със Синдикатите.

23.3.Платеният годишен отпуск се разрешава на работник или служител наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърден от Работодателя график. Отчитайки натоварването, се осигурява лятна и зимна отпуска.

23.4.Редът за ползване, прекъсването, отлагането, както и погасяването на правото на ползване на полагаемият се платен отпуск са регламентирани в чл.173 до чл.176 а от КТ и съответната Наредба на Министерски Съвет.

23.5.Отпускът по чл. 157 от КТ се заплаща, съгласно чл. 177 от КТ.

Чл.24 24.1. Следните лица имат право на 80 часа платен годишен отпуск за осъществяване на синдикална дейност: (1) нещатния председател на всеки от Синдикатите, (2) секретарят на всеки от Синдикатите, както и (3) членовете на централни, отраслови и териториални синдикални ръководства.

24.2.Отпускът по предходната алинея се заплаща съгласно чл. 177 от Кодекса на труда.

24.3.Неизползваният по чл.24.1. отпуск през съответната календарна година се погасява.

24.4.Времето за ползване на отпуска по чл.24.1 или част от него се определя от съответния синдикален деец, за което той предварително писмено уведомява Работодателя.

24.5.Работодателят води дневник за отпуска по чл.24.1.

24.6.Работник или служител, избран за участие в заседания на специален орган за преговори или европейски работнически съвет, има право на отпуск по чл. 157, ал.1, т.5а от КТ. По преценка на Работодателя и при молба от служителя/работника, на последния може да се разреши платен отпуск за участие в обучения, свързани с работата им в горепосочените органи.

Раздел ШЕСТИ - ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл.25 25.1. Работодателят осигурява здравословни и безопасни условия с цел да бъдат отстранени, ограничени или намалени рисковете на работните места, свързани с опасности за здравето на работниците и служителите.

25.2.Работодателят разработва съвместно със Синдикатите и с участието на комитетите по условия на труд (КУТ) в съответния завод, годишна програма за премахване и минимизиране рисковете на работните места.

25.3.За подобряване работата на КУТ Работодателят:

25.3.1.Осигурява финансов и времеви ресурс за първоначално и последващо (ежегодно) обучение на членовете на КУТ.

25.3.2.Определя график за задължителни заседания на КУТ не по- малко от веднъж на три месеца.

25.4.Работодателят осигурява необходимите финансови ресурси за:

25.4.1.Сключване на договор за обслужване на работниците и служителите от служба по трудова медицина. Работодателя сключва договор с медицински център, който обслужва новопостъпилите работници и служители при издаването на първичното медицинско свидетелство за постъпване на работа .

25.4.2.Нормално функциониране на отоплителните, вентилационните и осветителните инсталации с оглед осигуряване на нормите и стандартите по условията на труд;

25.4.3.Работно и предпазно облекло и лични предпазни средства.

25.4.4.Периодични профилактични медицински прегледи и лабораторни изследвания на работната среда, съгласно приложимото законодателство. Профилактичните прегледи се провеждат по предварително разработен график, утвърден от директора на съответния завод.

25.4.5.Средства за лечение и здравно възстановяване на нуждаещ се работник или служител според утвърдения годишен бюджет. Средствата (които не включват храна) се изплащат, ако са изпълнени следните условия:

а)санаториалното лечение не се покрива от допълнителното здравно осигуряване по чл.34.

б)работникът / служителят има надлежно медицинско направление, което удостоверява нуждата му от лечение;

в)налице е решение за одобряване на лечението от специално създадена комисия за лечение и възстановяване в съответния завод, чийто състав е посочен в Приложение 3.1 към КТД;

г)лечението е извършено в санаториум, посочен в списък на балнеосанаториални заведения, изготвен от Работодателя заедно с лекари от обслужващата служба по трудова медицина.

д)работникът / служителят представи фактура за стойността на лечението.

Всеки работник / служител, на когото му предстои здравно възстановяване, трябва до 20-то число на месеца предхождащ лечението да подаде молба в дирекция „Човешки ресурси” /Приложение №3.2а/б/ до комисията по лечение и възстановяване към съответния завод. Комисията разглежда подадените молби и до 25-то число писмено информира работника/служителя за взетото решение /уважаване или отхвърляне на молбата/ - Приложение №3.3.

25.5.Работодателят може да откаже изплащането на лечението на работник/служител при наличието на обоснован сигнал за нарушения от страна на последния на вътрешния ред на заведението за възстановяване, както и за действия, които увреждат доброто име на Работодателя.

Чл.26. Работник или служител може да работи на съответно работно място при Работодателя само, ако здравето му позволява, което се удостоверява с медицинско свидетелство.

Чл.27.3а поддържане на работоспособността на работниците и служителите и премахване рисковете за здравето Работодателят::

27.1.осигурява извършването на периодични профилактични прегледи, съгласно Наредба №3 на M3 от 1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците

27.2.включва клаузи за здравословни и безопасни условия на труд в договорите с трети лица, извършващи дейност на територията на Работодателя.

27.3.извършва нова оценка на риска за засегнатите работни места при промяна в организацията на работа или въвеждане на ново оборудване.

27.4.изготвя ежегодно планове по работни места и работни халета за аварийно поведение на работниците/служителите.

27.5.Работодателят, съгласно Наредба №7 на МТСП и M3 от 2005 г., осигурява на всички работници и служители, работещи с видеодисплей над 4 (четири) часа дневно, сума в размер на до 70 (седемдесет) лв. за:

27.5.1.защитни очила /анти-рефлексни лещи/, предписани от специалист по очни болести - еднократно, след представяне на фактура;

27.5.2.очила за корекция на зрението /диоптрични/, предписани от специалист по очни болести - първоначално и при следващи изменения след представяне на рецепта и фактура.

27.5.3.Фактурата за очила се изплаща от касиер-счетоводител в съответния завод, след като работникът / служителят е я представил в отдел „БТОС” и последният я е одобрил. Отделите „БТОС” водят подходяща отчетност, която дава възможност за анализ и контрол на разходите за очила.

Чл.28 До 31 януари всяка година Работодателят определя работни места, подходящи за трудоустрояване на лица с намалена трудоспособност и лица с трайни увреждания, както и работни места за работнички/ служителки - бременни и кърмачки в съответствие с действащата нормативна уредба за страната за съответната година.

Чл.29 Работодателят осигурява на всеки работник и служител, безплатно работно и специално облекло, както и лични предпазни средства, в съответствие с актуалната оценка на риска.

Чл.30 Синдикатите се задължават:

30.1.Да работят активно сред своите членове и сред присъединилите се към КТД за безусловно ползване на ЛПС и доброто им стопанисване. Към тази дейност се отнасят и отворените срещи, които се провеждат съвместно с ръководството на Работодателя веднъж годишно.

30.2.Да привличат, при необходимост, външни експерти от синдикалните централи за осъществяване на мониторинг на условията на труд, експертиза на състоянието на опасни машини, съоръжения и работни места.

30.3.Да провеждат допитвания, проучвания и анкети сред синдикалните членове с оглед изясняване на възникнали проблеми в неблагоприятна за здравето работна среда.

30.4.На заседанията на КУТ да се включи разглеждане на информация от Синдикатите по точки от чл. 30.1, 30.2 и 30.3.

Раздел СЕДМИ - СОЦИАЛНО-БИТОВО, КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ

Чл.31 31.1. Социално-битовото и културно обслужване (СБКО) и подпомагане на персонала е предпоставка за стопанско развитие и кадрово обезпечаване на Работодателя

31.2.Работодателят ще осигурява финансови средства и материални условия за социално-битово и културно обслужване и подпомагане в съответствие с предвиденото в КТД.

31.3.Средствата за СБКО и подпомагане не могат да се използват за други цели.

Чл.32 СБКО включва следното:

32.1.Работодателят осигурява на всеки работник и служител ваучери за храна в размер на 4 (четири) лв. за отработен ден, с изключение на дните в служебна командировка. Сумата за ваучери за храна ще се разглежда при годишната актуализация на трудовите възнаграждения като част от общия бюджет за труд, както и при значителна промяна в цените в столовите на заводите.

32.1.1.При наличието на фактори, които водят до увеличение на общия годишен бюджет за ваучери за храна, изчислен на база планирани работни дни на човек (като напр. промени в нормативната уредба, прилагането й, изчерпване на квоти и др.), страните ще провеждат съвместни срещи, на които ще договарят новите условия, като търсят баланс между интересите на работниците и служителите и на Работодателя.

32.2.Здравеопазване, възстановяване, дълготраен и краткотраен отдих.

32.2.1.Работодателят осигурява необходимото ниво на медицинско обслужване и собствени/ наети бази за отдих.

32.2.2.Работодателят осигурява профилактична програма с цел превенция на здравето и подобряване здравната култура на работниците и служителите.

32.2.3.В случаите когато разходите за лечение не се покриват от предоставеното от Работодателя допълнително здравно осигуряване по чл.34, Работодателят може да отпусне средства за сложни медицински изследвания и лечение на тежко заболели работници и служители в размер определен от директора на съответния завод и синдикалните лидери на база подадена молба от нуждаещия се или мотивирано предложение от прекия ръководител и синдикалния отговорник.

32.2.4.За лечение, изискващо закупуване на скъпи лекарства на работници и служители, чието заболяване се открива при организираните от Работодателя профилактични медицински прегледи, Работодателят поема 75% от цената на лекарствата за своя сметка, ако същата не се поема частично или изцяло от НЗОК или от застраховка „Живот“.

32.2.5.Работодателят поема 50%, но не повече от 300 (триста) лв. годишно, от направените от работник или служител разходи за закупуване на скъпоструващо лекарство /на стойност над 70 (седемдесет) лв. с ДДС/. Работникът/ служителят има право на такава помощ само за едно заболяване. Условия за това са:

а)разходът за лекарството не може да се покрие от застраховка „Живот”;

б)разходът за лекарството да не може да се покрие от допълнителното здравно осигуряване, предоставено от Работодателя;

в)представена от работника/ служителя епикриза на заболяването и рецепта за лекарството;

г)работникът / служителят представи фактура с касова бележка и поименно изписване на лекарството.

32.2.6.В случай на временна загуба на работоспособност от работник или служител вследствие на трудова злополука не по негова вина, Работодателят поема разходите по неговото лечение за своя сметка. За целта се изготвя мотивирано предложение от отдел „БТОС” в съответния завод.

32.2.7.Работодателят поема 50% (петдесет процента), но не повече от 150 лв. (сто и петдесет лева) годишно от направените от работник или служител разходи за стоматологично лечение. Условие за реализиране на това задължение на Работодателя е зъболечението да е осъществено в стоматологичния кабинет на територията на съответния завод и при спазване на установената за това процедура за отчитане на вида лечение и заплатените от работника или служителя суми.

32.2.8.Работодателят осигурява карти за дълготраен и краткотраен отдих на работниците и служителите, като поема част от цените на нощувките за своя сметка в размери, съгласувани със Синдикатите.

32.2.9.В случай на дарение на кръв от работник или служител се изплаща сума от 50 (петдесет) лева.

32.2.10.Еднократно, в навечерието на Коледните празници, се изплащат помощи на бивши пенсионирани работници и служители на Работодателя с изключително тежко здравословно състояние.

32.2.11.Работодателят изплаща на всички свои работници и служители сумата от 50 (петдесет) лева на човек за посрещане на Великденските празници.

32.2.12.Работодателят прилага следните поощрения и помощи:

32.2.12.1.На работници/служители, навършили през календарната година непрекъснат трудов стаж при Работодателя 15, 20, 25, 30, 35, 40 години се връчват предметни награди - продукт на Работодателя.

32.2.12.2.При пенсиониране всеки работник или служител получава предметна награда - продукт на Работодателя.

32.2.12.3.При сключване на граждански брак от страна на работник или служител със стаж над 1 година при Работодателя, се осигурява семеен подарък в размер на 1000 (хиляда) лева. В случай, че работника / служителя няма една година трудов стаж при Работодателя, то сумата е дължима при придобиването на този стаж. Ако и двамата работници / служители работят при Работодателя, семейният подарък е един за семейството.

32.2.12.4.При раждане или осиновяване на дете от работник или служител на Работодателя, се изплаща еднократна помощ в размер на 600 лв. (шестстотин лева) за всяко едно при близнаци, тризнаци и пр., при представяне съответно на акт за раждане или документ, удостоверяващ осиновяването. Ако и двамата родители работят при Работодателя, тази сума се изплаща само на майката.

32.2.12.5.Майка, работник или служител на Работодателя, както и баща, ползващ отпуск за отглеждане на дете, получават ежемесечна помощ в размер на 150 лева до навършване на 18 месечна възраст на детето.

32.2.12.6.На семейството на починал работник или служител се изплаща еднократна помощ в размер 1000 (хиляда) лева. Осигуряват се венец, цветя, надгробно слово (със съгласието на близките на починалия), некролог и транспорт за извозване на скърбящите.

32.3.За задоволяване на културните потребности на работещите в дружеството, Работодателят и Синдикатите:

32.3.1.Организират срещи с изтъкнати дейци на изкуствата, културата и други, чрез езиков център „Видима”;

32.3.2.Поощряват и подпомагат развитието на деца със склонност към изкуствата, културата и спорта, чиито родители работят при Работодателя;

32.3.3.Подпомагат развитието на спорта и туризма сред работещите при Работодателя.

Раздел ОСМИ - ОСИГУРЯВАНЕ

Чл.33 Работодателят осъществява допълнително пенсионно осигуряване на придобилите право работници и служители съгласно Приложение №4 на КТД.

Чл.34 Работодателят предоставя допълнително здравно осигуряване на работниците и служителите, като категориите персонал и условията се определят от Работодателя.

Раздел ДЕВЕТИ - ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ И ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ТЯХ ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КТД

Чл.35 Работодателят:

35.1.Осигурява условия и съдейства на синдикалните организации в предприятието както следва:

35.1.1.Предоставя за безвъзмездно ползване материална база;

35.1.2.При необходимост предоставя право на синдикалните звена и ръководни органи да провеждат събрания или заседания като ползват до един час на тримесечие от работното време по предложение на синдикалните лидери 2 (два) дни предварително;

35.1.3.Осигурява право на синдикални активисти да ползват част от работното време за синдикална дейност без удръжки от трудовото им възнаграждение, както следва:

A)4 (четири) часа седмично на нещатен председател на синдикална организация;

Б) 1 (един) час седмично на синдикален лидер на синдикално звено;

B)на членове на централни, отраслови и териториални ръководства съгласно чл.24.1 на КТД.

35.2.Задължително представя на Синдикатите в процеса на договаряне достоверна и разбираема информация за икономическото и финансово състояние, която е от значение за сключване на КТД.

35.3.Осигурява достъп на работниците и служителите до КТД, чрез информационните си табла.

35.4.Информира Синдикатите за издаваните от него заповеди, отнасящи се до предмета и обхвата на КТД.

35.5.Изготвя вътрешно-нормативни документи, касаещи прилагането на приложенията по КТД.

35.6.Не допуска на своя територията каквито и да е прояви, действия и въздействия от политически характер.

35.7.При наложителни промени на работните места на членове на синдикален комитет и ревизионна комисия на Синдикатите, уведомява по подходящ начин съответния синдикален лидер за това 10 дни предварително.

Чл.36 Синдикатите:

36.1.Представят на Работодателя писмена информация, включваща протокол-извлечение от последното отчетно-изборно събрание за новото синдикално ръководство и списък със свои представители, които ще участват в преговорите, преди започване разработване и сключване на КТД.

36.2.Участват в изясняването на възникнали трудови и социални проблеми и съдействат за тяхното разрешаване.

36.3.Съдействат за защита правата на своите членове, осигуряват необходимата правна консултация, като при необходимост привличат за целта специалисти.

36.4.Съблюдават изпълнението на КТД и уведомяват Работодателя за евентуални нарушения от страна на длъжностни лица.

36.5.Непрекъснато осъществяват правото си на синдикален контрол по спазване на трудовото законодателство при Работодателя и на синдикална инициатива по решаване на проблемите от социален аспект - опазване здравето на работниците и служителите, почивно дело и възстановяване, организирано хранене, безопасност на труда и опазване на околната среда.

36.6.Проявяват непримиримост към нарушителите на трудовия ред, хигиената, социалните придобивки, проявите на ниска култура и грубо отношение към личността.

Чл.37 Работодателят и Синдикатите са длъжни да започнат преговори за нов КТД или за продължаване действието на същия не по-късно от 3 (три) месеца преди срока на неговото изтичане.

Раздел ДЕСЕТИ - ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПЪЛНЕНИЯ

Чл.38 38.1. Изменения и допълнения по КТД се допускат след преговори, които започват в 7-дневен срок след отправено писмено искане на една от страните. Същите се отразяват в анекс към КТД.

38.2.В преговорите за допълнение и изменение на КТД се прилагат изискванията за преговаряне и за предоставяне на информация съгласно чл.52 от КТ.

Чл.39 39.1. Страните по КТД могат да дават тълкуване на текстовете му.

38.3.Страните разрешават възникнали спорове по изпълнението на КТД чрез добросъвестен диалог и взаимни отстъпки.

чл.40 40.1. Контрол по изпълнение на КТД упражняват страните по него.

40.2. Изпълнението на КТД се отчита периодично пред събрания на Синдикатите.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Неразделна част от КТД са следните приложения:

ПРИЛОЖЕНИЕ №1 Процедура за присъединяване към КТД - 2020 / 2022 г.

ПРИЛОЖЕНИЕ № 1аЗаявление за присъединяване към КТД - 2020 / 2022 г.

ПРИЛОЖЕНИЕ № 2Правила за платения основен и допълнителен отпуск.

ПРИЛОЖЕНИЕ № 3.1Комисия за лечение и здравословно възстановяване на работници / служители

ПРИЛОЖЕНИЕ № 3.2 а/б Молба от работник / служител за лечение и здравословно възстановяване.

ПРИЛОЖЕНИЕ № 3.3 Уведомление от Комисията за лечение и здравословно възстановяване на работници / служители

ПРИЛОЖЕНИЕ № 4 Правила за допълнително пенсионно осигуряване на работниците и служителите на Работодателя

КТД влиза в сила от 1.12.2020 г. и действа за срок от 2 години до 1.12.2022 г.

КТД се сключи в 4 /четири/ еднообразни формуляра - по един за страните, които са го подписали и един за Дирекция „Областна инспекция по труда”, гр. Габрово.

ЗА РАБОТОДАТЕЛЯ

Ярослав Дончев – Изпълнителен директор, Председател на Съвета на директорите на „Идеал Стандарт – Видима“ АД

Емил Гатев - Директор Завод за производство на санитарна керамика, член на съвета на директорите

Валентин Ганев – Директор Завод за производство на санитарна керамика, член на съвета на директорите

Милена Богданова – Директор Човешки ресурси – ИЕ, член на съвета на директорите

ЗА СИНДИКАТИТЕ

Александър Тотев – Председател на СО на КНСБ

Мариян Банев – Секретар на СО на КНСБ

Милко Марков. Председател на ФСО на КТ „Подкрепа“

Николинка Петкова – ФСО на КТ „Подкрепа“

ПРИЛОЖЕНИЯ към КТД

Приложение №1

към чл.7 от КТД

ОТНОСНО: Реда и условията за получаване на надкодексни придобивки, договорени в КТД, съгласно чл.7 от КТД

В сила от 1.12.2020 г.

1.Всеки работещ в дружеството, който е назначен на трудов договор има право: а/ да стане член на една от Синдикалните организации - КНСБ или КТ “Подкрепа”;

б/ да се присъедини към КТД 2021/22, чрез попълване на заявление /Приложение №1а към чл.7 от КТД/ в 2-месечен срок от подписване на КТД или от внесена промяна в него, поискана от една от договарящите страни.

2.Всеки новоназначен в дружеството има право:

а/ да стане член на една от Синдикалните организации - КНСБ или КТ “Подкрепа”;

б/ да се присъедини към КТД 2021/22, чрез попълване на заявление /Приложение №1а към чл.7 от КТД/ в 3-месечен срок от постъпване в дружеството.

3.По време на 2-месечния / 3-месечния период по т.1 и 2 до вземане на решение, служителят / работникът получава договорените в КТД надкодексни придобивки.

4.Заявлението за присъединяване към КТД /Приложение №1а към чл.7 от КТД/, всеки работник / служител несиндикален член може да получи от служителите в дирекция “Човешки ресурси”.

Работникът / служителят попълва заявлението и го предава на служителите в дирекция „Човешки Ресурси”. След изтичане на 2-месечния / 3-месечния срок служителите от дирекция „Човешки Ресурси” предоставят попълнените заявления и списък на присъединилите се работници и служители на директора на съответния завод и синдикалните лидери за информация.

Всеки работещ във фирмата може да получи допълнителна информация относно прилагането на чл.7 от КТД, ако такава му е необходима, от служителите в дирекция "Човешки Ресурси”.

Приложение №2

към чл.23 от КТД

Правила за платения основен и допълнителен отпуск

Размерът на основния и допълнителните отпуски при Работодателя е както следва:

А. Основен платен отпуск по чл,155, ал.4 от КТ:

Години трудов стаж

Размер на годишния отпуск /дни /

ДО 5 г.

20 дни

над 5 до 15 г.

23 дни

над 15 г.

24 дни

 

Работници и служители със загубена работоспособност 50 и над 50 на сто имат право на 26 дни основен платен годишен отпуск.

Б. Допълнителен платен отпуск:

1.Размерът на отпуска за работа при специфични условия на труд по чл.156, т,1 от КТ е 5 дни.

2.Размерът на отпуска за работа при ненормирано работно време по чл.156, т.2 от КТ е 5 дни.

3.Работничка / служителка с 2 живи деца до 18-годишна възраст има право на допълнителен платен отпуск от 2 дни, а работничка / служителка с 3 и повече живи деца има право на 4 дни допълнителен платен отпуск.

4.Работник / служител, чиято съпруга е починала и той сам отглежда две и повече деца до 18 г възраст има право на допълнителен платен отпуск от 2 дни.

Приложение №4

към чл.33 от КТД

ПРАВИЛА

За допълнително пенсионно осигуряване /ДПО/ на работниците и служителите

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Допълнителното пенсионно осигуряване („ДПО“) за работниците и служителите на Работодателя се осъществява на доброволен принцип.

II.ГРУПИ РАБОТЕЩИ И УСЛОВИЯ ЗА ВНОСКИ ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ ЗА ДПО

А. Първа група работници и служители

1.Работодателят поема задължение да осигурява по условията и реда, посочени в тези правила, всеки работник или служител, който кумулативно отговаря на следните условия:

а/ има навършени 8 години непрекъснат трудов стаж при Работодателя;

б/ остават му 15 години до придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст;

в/ поема задължение да внася лична вноска за ДПО не по-ниска от тази, която Работодателят внася за него.

2.Месечната осигурителната вноска за сметка на Работодателя е 40 лева.

3.Задължението на Работодателя за осигуряване се прекратява с (1) изтичането на 15 /петнадесет/ години от началото на осигуряването, или (2) с придобиването от страна на работника на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст (което от двете събития настъпи по-рано), както и в случаите, посочени в раздел III, т.3 от настоящите Правила.

4.Работодателят подписва договор за ДПО с определено от него пенсионно-осигурително дружество.

Б. Втора група работници и служители

1.Работодателят поема задължението да осигури работниците и служителите към момента на пенсиониране с еднократна осигурителна вноска при следните условия:

Непрекъснат трудов стаж в компанията /години/

Еднократна осигурителна вноска
 
/лева/

Завод за санитарна арматура

не по-малко от 25 години

1 000 лв.

Завод за санитарна керамика

от 12,5 до 16 години

500 лв.

от 17 до 21 години

700 лв.

от 22 до 24 години

900 лв.

не по-малко от 25 години

1 000 лв.

2.Осигурителният фонд е посоченият от осигурявания работник или служител.

III. ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛОВИЯ

1.Когато работник или служител е напуснал Работодателя, за да започне работа в друга компания от групата на Идеал Стандарт Интернешънъл и в последствие отново постъпи на работа при Работодателя /без междувременно да е работил при трети работодател/, стажът му по смисъла на тези Правила се счита за непрекъснат.

2.Към момента на започване на начисляването на осигурителни вноски всеки осигурен работник или служител от първата група работници и служители, подлежащи на осигуряване, подписва две декларации:

а/ че е запознат с отнасящите се до него условия по договора между “Идеал Стандарт - Видима” АД и съответния фонд и се задължава да ги спазва.

б/ че е запознат с условията /изискванията/, отразени в настоящите правила и се задължава да ги спазва.

3.Работодателят прекратява внасянето на осигурителните вноски при:

а/ прекратяване на трудовите правоотношения с работника / служителя;

б/ смърт на работника / служителя;

в/ неспазване на условията, предвидени в настоящите правила от осигуряваните, при условие, че в едномесечен срок от получаване на писмено уведомление осигуреният не отстрани извършените нарушения.

Настоящите правила могат да бъдат допълвани и изменяни по искане на една от страните на комисията по договаряне на КТД.

BGR Ideal Standard Vidima JSC - 2020

Начална дата: → 2020-12-01
Крайна дата: → 2022-12-01
Наименование на индустрията: → Manufacturing
Наименование на индустрията: → Производство на метални изделия, без машини и оборудване  
Обществен/частен сектор: → В частния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Идеал Стандарт Видима АД
Наименования на профсъюзите: →  Подкрепа - Конфедерация на труда, КНСБ - Конфедерация на независимите синдикати в България

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → Не
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → Не
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → Не
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → Не
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → Не
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → Не
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → The CBA explicitly refers to the law дни

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → 
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Платен годишен отпуск: → -10.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Максимален брой недели/банкови празници, през които може да се работи годишно: → 
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 10.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → -10.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → No
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Увеличаване на заплатата

Единично допълнително заплащане

Единично допълнително заплащане: → BGN 50.0 %
Единично допълнително заплащане според показателите на компанията: → Не

Премия за работа в извънработно време

Премия за работа в неделя

Премия за работа в неделя: → 85 %

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Да
→ 4.0 на хранене
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...