КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ - Пловдив

KTD MU Plovdiv 2022

Днес, 15.04.2022 г. между Медицински университет (МУ) - Пловдив, представен от проф. д-р Мариана Мурджева, дм, мзм - Ректор /наричан по- нататък РАБОТОДАТЕЛ/ и Синдикалните организации, представени от техните председатели:

д-р Красимир Янев, дм - Синдикат към Федерация на Синдикалните организации в здравеопазването (ФСЗ) - КНСБ,

д-р Любов Чочкова - Свободен медицински синдикат (CMC) към Асоциацията на демократичните синдикати (АДС) и

д-р Димчо Стоев - Медицинска федерация (МФ) "Подкрепа" /наричани по- нататък СИНДИКАТИ/, се сключи настоящия

КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР

регламентиращ трудовите и осигурителни отношения на синдикалните членове и присъединилите се служители към КТД.

Постигнатото споразумение се прилага за всички звена, независимо от тяхната административна подчиненост и форма на собственост.

Страните постигнаха споразумение за следното:

ГЛАВА ПЪРВА - ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

§1Колективният трудов договор е резултат от работата на утвърдения Съвет за социално сътрудничество, с участие на представители на ръководствата на Медицински университет - Пловдив и Синдикалните организации.

§2Колективният трудов договор урежда въпросите на трудовите и осигурителни отношения на служителите на Медицински университет - Пловдив, които не са уредени с повелителни разпоредби на нормативните актове.

§3Колективният трудов договор съдържа по-благоприятни клаузи за служителите на Медицински университет - Пловдив (МУ - Пловдив) от установените в нормативните актове.

§4Клаузите на Колективния трудов договор са съобразени с Конституцията на Република България, Кодекса на труда (КТ) и основните документи на Международна организация на труда (МОТ), със споразуменията постигнати на национално равнище и нормативните актове, уреждащи медицинското образование и здравеопазване.

§5Страните в Колективния трудов договор се задължават да работят за осигуряване на необходимите условия за нормално функциониране на МУ - Пловдив.

§6Колективният трудов договор се сключва между Работодателя на МУ - Пловдив и Синдикалните организации на осн. чл. 50 и чл. 51а от КТ.

§7За сключването на Колективния трудов договор е от значение размяната на взаимна информация между двете страни съгл. чл. 52 от КТ.

а/ Работодателят предоставя своевременна, достоверна и разбираема информация за икономическото и финансово състояние на МУ - Пловдив.

б/ Синдикалните организации предоставят документи за легитимност, действителен брой на членовете си, удостоверение за представителност.

ГЛАВА - ВТОРА СЪДЪРЖАНИЕ

РАЗДЕЛ I "ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ"

Чл. 1 Трудовото правоотношение между Работодателя и служителите на МУ - Пловдив възниква чрез избор, конкурс или трудов договор на основание на нормативни актове, вътрешни правилници и Кодекса на труда.

Чл. 2 Трудовият договор се сключва на основание Кодекса на труда и други действащи нормативни актове.

Чл. 3 С трудовия договор се определя мястото, характера на работа и трудовото възнаграждение на служителя, съгл. чл. 66, ал. 1 от КТ.

Чл. 4 Работодателят е длъжен да осигури на служителя нормални условия за изпълнение на работата му на осн. чл. 127 от Кодекса на труда.

Чл. 5 Служителят е длъжен:

1.Да изпълнява работата, за която се е договорил.

2.Да спазва установената трудова дисциплина.

3.Точно и добросъвестно да изпълнява трудовите си задължения, съобразно длъжностната си характеристика.

4.Да спазва принципите на лоялност и конфиденциалност към работодателя.

Чл. 6 Служителят има право да изисква от Работодателя обективна и справедлива оценка на професионалните си качества и резултати от трудовата дейност.

РАЗДЕЛ II "ТРУДОВА ЗАЕТОСТ. РАЗВИТИЕ ИА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ. КВАЛИФИКАЦИЯ. ПРЕКВАЛИФИКАЦИЯ”

Чл. 7 Работодателят изгражда стратегия за развитие, съхраняване или закриване на отделни звена при баланс между работни места и трудово заплащане на осн. чл. 57 от Правилника за устройството и дейността;

Чл. 8 Работодателят с участието на Синдикалните организации - страна по КТД, разработва и реализира Програма за професионалното развитие на кадрите чрез:

а/ Въвеждащо обучение;

б/ Краткосрочно обучение, без откъсване от работа;

в/ Дългосрочно обучение, с откъсване от работа.

Чл. 9/1/ Служителите заемащи длъжности, за които се изисква магистратура по медицина, дентална медицина, фармация и специалисти по здравни грижи могат да повишават квалификацията си по Наредба № 1/22.01.2015 г. на M3.

/2/ Работодателят до края на месец декември предходната година оповестява специалностите, значими за институцията и изисква от ръководителите на катедри ежегоден план за повишаване на квалификация та, преквалификацията и следдипломното обучение и защита на научни степени на служителите до 15 януари на съответната година.

/З/ Заявленията се разглеждат съвместно със Синдикалните организации до края на месец януари.

След получено разрешение за повишаване на квалификацията, служителите сключват договор по чл. 234, ал. 1, 2, 3 от Кодекса на труда.

Чл. 10 Работодателят представя конкретен план за професионалното развитие и ускорена специализация на лекарите, преподавателите и друг персонал.

Чл. 11 Работодателят да сключи договори с Лекарски съюз /ЛС/ и Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАП3Г/ за провеждане на краткосрочни курсове за обучение на лекари и медицински специалисти. Успешно завършилите да получат удостоверение, с отразени кредитни точки от ЛС и БАПЗГ.

Чл. 12 Синдикалните организации да бъдат инициатори при провеждане на курсове и обучения в страната и чужбина, свързани с безопасността на труда, трудовото и социално законодателство.

Чл. 13 При закриване на съществуващи структурни звена Работодателят предварително обсъжда действията си със Синдикалните организации, като спазва следната процедура:

1.Работодателят представя на Синдикалните организации решението на органа, упълномощен по закон или правилник.

2.Писмена обосновка за намаляване числеността на персонала.

3.Броят на предлаганите за освобождаване лица, по категории персонал и професии.

4.Причини, критерии и правила, по които ще се извършва промяната на работните места, съгл. приложение № 5.

5.Възможностите за пренасочване, преквалификация и обезщетение, преструктуриране и блокиране на щатни бройки на придобилите право на пенсия.

Чл. 14 При решение за намаляване на щатната заетост Съветът за социално сътрудничество пристъпва към преговори в седем дневен срок от предоставяне на информацията до тях.

Чл. 15 Работодателят се задължава при прогнозни структурни промени:

1.Да не приема на работа нови служители освен, при доказана неотложна необходимост.

2.Да обявява освободените и блокирани места.

3.Да закрива при възможност незаети щатни длъжности.

Чл. 16 Работодателят отправя предизвестие при прекратяване на трудовия договор по чл. 328 от Кодекса на труда за срок от един месец.

Чл. 17 Работодателят определя ежегодно работни места за трудоустрояване на лица с намалена работоспособност съгласно нормативните актове 5% от общия брой персонал съгл. приложение 9а.

Чл. 18 Работодателят се задължава да не сключва трудов договор за неопределено време с лица, упражнили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

РАЗДЕЛ III ’’ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ”

Чл. 19 Работодателят и Синдикалните организации договарят начални и максимални основни работни заплати за МУ по категории персонал и вътрешни правила, съобразени с нормативните актове съгл. приложение № Е

Чл. 20 За трудов стаж и професионален опит да се заплаща допълнително възнаграждение в размер, не по-малко от 1% за всяка навършена година трудов стаж, само по основното трудово правоотношение.

Чл. 21 За административна дейност да се изплаща допълнително възнаграждение съгл. приложение № 2.

Чл. 22 Определят се следните видове допълнителни трудови възнаграждения, които не са конкретно определени по размери в Кодекса на труда и други законови и нормативни актове:

1.За всеки отработен час нощен труд се заплаща:

а/ 1.00 лв - за работещите в МУ

2.За времето, през което специалистът се намира на разположение, за всеки час се плаща - 0.10 лв.

3.За работа през дните на официалните празници, които са в графика на работното време, се заплаща възнаграждение в размер на определената с трудовия договор часова работна заплата, увеличена с 250%, на осн. чл. 264 от КТ.

4.За работа в почивните дни, които са в графика на работното време се заплаща допълнително възнаграждение в размер на 50% от определеното с трудов договор възнаграждение.

5.За образователна и научна степен, свързана с изпълняваната работа, се заплаща:

а/ 600 лева за доктор на науките;

б/ 300 лева за доктор.

6.За придобита специалност на медицински персонал, ако се работи по нея, се плаща:

а/ 70 лв. за една специалност;

б/ 140 лв. за две и повече специалности;

в/ 100 лв. за една специалност и над 10 г. работа по нея;

г/ 25 лв. медицински специалист със специалност.

7.За операционна, реанимационна и анестезиологична работа се заплаща допълнително месечно възнаграждение за:

хабилитирани специалисти

94 лв.;

ръководители на екипи, отговорници на сектори

87 лв.;

лекари със стаж по специалността с над 8 г. от придобиването й

77 лв.;

лекари със стаж по специалността под 8г. от придобиването й

57 лв.;

лекари, без придобита специалност

42 лв.;

медицински специалисти

30 лв.;

санитари

15 лв.;

 

8.Положеният извънреден труд се заплаща е увеличение в процент от определената е трудов договор основна работна заплата на осн. чл. 262 от КТ.

а/ 50 на сто за работа през работните дни;

б/ 75 на сто за работа през почивните дни;

в/ 100 на сто за работа през дните на официални празници;

г/ 50 на сто за работа при сумирано изчисляване на работното време.

9.Допълнително материално стимулиране на медицинските специалисти и помощен персонал в катедрите с увеличена натовареност от англоезични групи, което се начислява по доклад на ръководител катедра до Декана на съответния факултет след приключване на всеки семестър в размер на: - за медицински специалисти — до 220 лева/семестър,

-за помощен персонал - до 110 лева/семестър.

Чл. 23 При изравнително обучение по учебния план при новосформирани групи студенти, прехвърлени от чужбина, преподавателите да получават 80% (включително и дължимите осигурителни вноски) от таксата, внесена от студентите.

Чл. 24 Подлежащите на пенсиониране служители, работили над пет години в МУ една година преди придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст да получават 100 лева над ОРЗ, след представено заявление.

Чл. 25 Средствата за работна заплата да се формират:

-от предоставена субсидия съгласно Закона за държавния бюджет;

-от собствени приходи за обучение на студенти и специализанти при условие на платени задължения, съгласно Закона за държавния бюджет.

Чл. 26 Работодателят се задължава да осъществява задължителното обществено и здравно осигуряване на служителите.

Чл. 27 Трудовото възнаграждение се изплаща ежемесечно до 25-то число на следващия месец.

Чл. 28 Заплащането на отпуска по чл. 157 ал. 1 т. 1-3 от КТ е по реда на чл. 177 от КТ.

Чл. 29 Основните месечни заплати и допълнителните възнаграждения подлежат на предоговаряне чрез анекс:

1.при промяна на нормативните актове и/или при наличие на финансови ресурси;

2.Синдикалните организации могат да изискват справка за финансовото състояние на университета, предвид възможностите за подписване на анекс.

3.Отпускане до едно основно трудово възнаграждение по случай празника на „Славянска култура и просвета - 24 май“ и при финансова възможност за Коледа.

РАЗДЕЛ IV "РАБОТНО ВРЕМЕ, ОТПУСКИ, ПОЧИВКИ"

Чл. 30 Нормалната продължителност на седмичното работно време при петдневна работна седмица е 40 часа.

Чл. 31 Нормалната продължителност на работното време през деня, при петдневна работна седмица е 8 часа.

Чл. 32 Нормалната продължителност на седмичното работно време през нощта при петдневна работна седмица е 35 часа.

Чл. 33 Работодателят е длъжен да създаде облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд, съгласно разпоредбата на чл. 140, ал. 3 от КТ.

Чл. 34 Продължителността на работното време се определя съгласно Кодекса на труда, Правилника за устройството и дейността на МУ-Пловдив и Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

Чл. 35 При работа на смени, да се спазват стриктно чл. 141, ал. 5, чл. 142, ал. 4 и чл. 152 от КТ.

4.забранява се възлагането на работа през две последователни работни смени;

5.максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време да бъде до 12 часа, а за служителите с намалено работно време до 1 час над намаленото им работно време на осн. чл. 142 ал. 4 от КТ;

6.служителят има право на непрекъсната между дневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа, с изключение на преподавателите, заети е учебна дейност, съгл. чл. 152 от КТ;

г/ Работодателят осигурява при петдневна работна седмица седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единия поначало е в неделя - при осигуряване на непрекъсната седмична почивка на осн. чл. 153 от КТ.

Чл. 36 Работното време на служителя се прекъсва с една или няколко почивки.

7.Работодателят осигурява на служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 мин. и не се включва в работното време;

8.Работодателят осигурява през всяка работна смяна 15 мин. прекъсване на работата, която се включва в работното време, съгл. Наредба № 15/1999 г. на МТСП, съгласно Правилника за вътрешния ред за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа;

в/ Работодателят осигурява не по-малко от 30 минутна почивка за храна по време на всяко 12 часово дежурство, която се включва в работното време.

Чл. 37 Видът и обемът на учебната натовареност на преподавателите се определя от Правилника за устройството и дейността на МУ - Пловдив.

Чл. 38 На основание чл. 155 от Кодекса на труда, служителите, които имат най- малко 4 месеца трудов стаж, придобиват право да ползват платен годишен отпуск.

Чл. 39 Размерът на основния платен годишен отпуск се определя:

1.За преподаватели в МУ - Пловдив - 48 дни.

2.За служители на МУ - Пловдив, членове на Синдикалните организации или присъединени членове, както следва:

-22 дни - до 10 години трудов стаж;

-24 дни - над 10 години трудов стаж.

Чл. 40 Работниците и служителите със загубена работоспособност 50 и над 50 на сто на осн. чл. 319 от КТ имат право на платен годишен отпуск според трудовия стаж, както следва:

а/ до 10 г. - 28 работни дни

б/ над 10 г. - 30 работни дни

Чл. 41 На основание чл. 156 при условията на чл. 155, ал. 2 от Кодекса на труда, служителите имат право на допълнителен годишен отпуск:

1.За работа във вредни за здравето условия или за работа при специфични условия съгл. приложение № 4.

2.За работа при ненормиран работен ден не по-малко от 5 дни по КТ, чрез утвърден списък по длъжности от работодателите съгл. приложение № 10.

Чл. 42 На допълнителен платен годишен отпуск на осн. чл. 168 от КТ имат право работнички и служителки:

а/ с две деца до 18 г. - 2 дни

б/ с три и повече деца до 18 г. - 4 дни

Чл. 43 Работещите в МУ имат право на платен служебен отпуск по чл. 161, ал. 1 от КТ, както следва:

а)за придобиване на първа специалност - 30 работни дни;

б)за придобиване на втора и следваща специалност - 25 работни дни;

Чл. 44 Честването на 8-ми декември (празника на студентите) се регламентира от Работодателя.

Чл. 45 При кръводаряване се осигурява платен годишен отпуск на основание чл. 157 ал. 1, т. 2 от КТ. При акция на безвъзмездно кръводаряване в МУ — Пловдив със заповед на Работодателя се осигурява платен годишен отпуск в размер на 5 дни до края на календарната година.

Чл. 46 Всички видове отпуски на служителите - право, размер, начин и ред на ползване и изчисляване се регламентират по чл. 157 - 178 от КТ.

РАЗДЕЛ V "БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ ПРИ РАБОТА"

Чл. 47 Работодателят разработва и утвърждава правила, залегнали в действащото национално и европейско законодателство, за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, на осн. чл. 275 от КТ и ЗЗБУТ.

1.Подобряване условията на труд и влиянието на факторите на работната среда върху здравето на служителите:

а.физични - свързани с материалната база и оборудване;

б.характеристиката на работа;

в.организацията на работното време.

2.Предпазни мерки срещу трудовите злополуки и професионални заболявания.

3.Оценка на риска, изработена от службата по „Трудова медицина”.

4.Обучение на комитета по условия на труд.

Чл. 48 Изграденият комитет по условия на труд с участието на представители от Синдикалните организации да развива дейността си, съгл. ЗЗБУТ.

1.Комитетите по условия на труд да провеждат тримесечни заседания, на които да разглежда всички въпроси, свързани с безопасността и здравето на работното място.

2.Комитетът по условия на труд разглежда и взема решения по всички сигнали за насилие и дискриминация на работното място.

Чл. 49 Работодателят съвместно със Синдикалните организации одобрява ежегодно през месец януари съответната година, финансово обезпечена програма за подобряване условията на труд.

Чл. 50 Работодателят извършва оценка на риска и измерване факторите на работната среда, съгласно съгл. Наредба № 5/1999 г. и Наредба № 7/1999 на МТСП и M3 и да информират за получените резултати Синдикалните организации, по показатели и ред установен от МТСП и M3.

Чл. 51 Работодателят е длъжен при промяна условията на труд да осигури ново измерване по искане на Синдикалните организации.

Чл. 52 Работодателят осигурява условия за санитарно-битово и медицинско обслужване на служителите, съобразно санитарните изисквания и норми на осн. чл. 282 от КТ.

Чл. 53 Работодателят е длъжен, за недопускане на трудови злополуки да изисква провеждане на задължително периодично обучение, на служителите от МУ - Пловдив съгласно Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. на МТСП.

Чл. 54 Работодателят е длъжен да предоставя по план график безплатно специално работно облекло и лични предпазни средства на служителите, работещи във вредна среда, съгл. Наредба № 3/1996 г. на МТСП и M3.

Чл. 55 Работодателят осигурява социално подпомагане на работниците и служителите на МУ - Пловдив както следва: 2 месеца по 40 лв и 10 месеца по 60 лв месечно съгласно приложение № 7.

Чл. 56 Работодателят е длъжен да вземе мерки за предотвратяване на трудовите злополуки и професионални заболявания, да установява последиците от тях, на осн. ЗЗБУТ.

Чл. 57 Работодателят на осн. Наредба № 7 на МТСП и МЗ/ДВ бр. 70/26.08.2005 г. да се спазват минималните изисквания при работа чрез осигуряване на:

1.Физиологичен режим на труд съгл. Наредба № 15/1999 г. на МТСП и M3 при работа е видеодисплей съгл. Наредба № 7/15.2005 г. на МТСП и M3.

2.Предпазни очила — за работа е компютър (120 лева).

Чл. 58 Работодателят осигурява обучение на членовете на КУТ, съгласно Наредба № 4/1998 г. на МТСП и M3, първоначално и ежегодно.

Чл. 59 Работодателят организира провеждането на задължителните периодични медицински прегледи, съгл. закона за ЗБУТ.

Чл. 60 Работодателят и Синдикалните организации съгласно Кодекса за застраховане, осигуряват застраховка за трудова злополука и професионално заболяване, трайна загуба на работоспособност и временна неработоспособност на персонала съгл. приложение № 8.

Чл. 61 Всеки служител в съответствие със своята квалификация е длъжен да спазва инструкциите за използване на работното оборудване, лични предпазни средства за колективна защита, специално работно облекло и да се грижи за здравето и безопасността на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност съгл. Наредба № 4/14.10.2002 г. на МТСП и M3.

Чл. 62 Синдикалните организации най-малко веднъж годишно могат да се информират за дейността на Службата по трудова медицина.

РАЗДЕЛ VI "СПАЗВАНЕ НА ТРУДОВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО И СИНДИКАЛНА ЗАКРИЛА"

Чл. 63 Работодателят осигурява еднакви условия за труд на всеки служител, без оглед признаците по чл. 4, ал. 1 от Закона за защита от дискриминацията /ЗЗД/ на работното място.

1.Равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд.

2.Критерии за оценка на труда и заплащането.

3.При спазване на нормативно установените условия и ред за атестиране.

4.Равни възможности за професионално и кариерно израстване на кадрите.

5.Еднакви критерии при налагане на наказания или прекратяване на договор.

Чл. 64 При поискване Работодателят предоставя информация на лицето, което твърди, че са нарушени правата му според „Закона за защита от дискриминация”.

Чл. 65 При неизпълнение на задълженията си по чл. 18 от ЗЗД, Работодателят

носи отговорност за актовете на дискриминация на работното място.

Чл. 66 При възникване на трудови спорове с Работодателя, Синдикалните организации подпомагат своите членове, чрез осигуряване на безплатни юридически и експертни услуги и консултации съгл. чл. 359 от КТ.

Чл. 67 При прилагане на чл. 328 от Кодекса на труда, Работодателят на МУ - Пловдив е длъжен да спазва стриктно разпоредбите на чл. 329 и чл. 333 от КТ, след предварително писмено съгласие на съответния синдикален орган в седем дневен срок. Липсата на отговор да се приема за мълчаливо съгласие.

Чл. 68 При забавяне на ежемесечното изплащане на трудовото възнаграждение от Работодателя, посочено в чл. 19-23 от КТД, и при нарушаване на трудови и социални права на членовете им, Синдикалните организации имат право да предприемат синдикални действия, съгласно ЗУКТС.

Чл. 69 При извършени нарушения по чл. 399 от страна на Работодателя и ако нарушението не е отстранено в законния срок, Синдикалните организации имат право да сезират съответните контролни органи по прилагането на трудовото законодателство, както и да изискват извършването на проверки.

Чл. 70 В изпълнение на сигналните си функции по чл. 406 от КТ Синдикалните организации имат право:

1.Да посещават по всяко време работните места.

2.Да изискват от работодателите обяснение и представяне на необходимите сведения и документи.

3.Да се осведомяват пряко от служителите по всички въпроси, свързани със спазването на трудово законодателство.

4.Представителите на Синдикалните организации в изпълнение на сигналната си функция, са длъжни да спазват условията на чл. 403 ал. 1 от КТ.

Чл. 71 Синдикалните организации имат право по искане на синдикалните членове да ги представят като пълномощници пред съда на осн. чл. 45 от КТ.

РАЗДЕЛ VII "СОЦИАЛНО-БИТОВО И КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ"

Чл. 72 Работодателят и Синдикалните организации изграждат стратегия за поддържане на здравето, работоспособността, социално-битовото обслужване и духовното развитие на служителите, чрез различни видове форми - спорт, краткотраен отдих и др.

Чл. 73 Работодателят и Синдикалните организации установяват условия, ред и форми на социално подпомагане на служителите.

Чл. 74 Средствата за социално-битово и културно обслужване се формират съгласно одобрения лимит:

— 3% от средствата за основни заплати.

Чл. 75 Изразходването на средства по фонд "СБКО" да става по план-сметка, разработена от Съвета за социално партньорство и след приемането й да става неразделна част от КТД съгл. приложение № 7.

Чл. 76 Работодателят се задължава да осигури рискова застраховка, при злополука, общо и професионално заболяване за всеки служител, както и „професионален риск” за специалистите с висше медицинско образование, при условия съгласувани със Синдикалните организации съгл. приложение №8.

Чл. 77 Работодателят да оказва необходимото съдействие на служителите при кредитиране и различни финансови операции с институциите, с които те са сключили договори.

Чл. 78 Средствата за социален отдих да се изразходват в спазване на чл. 293 от КТ, под ръководството на Синдикалните организации.

Чл. 79 Работодателят на МУ - Пловдив да съгласува със Синдикалните организации необходимостта от промяна в статута и дейността на обекти и бази за социално обслужване на персонала.

Чл. 80 Осигуряване на аптечки за „Спешна помощ” за служителите във всяка катедра и звено на МУ - Пловдив.

Чл. 81 Работещите в „Студентски столове” и рехабилитационни центрове към МУ - Пловдив имат право на една порция безплатна храна на стойност 3.00 лв. дневно, когато са на работа.

РАЗДЕЛ VIII "УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ"

Чл. 82 Работодателят да съдейства на Синдикалните организации при осъществяване на дейността им, като предоставя при поискване на необходимата за целта информация.

Чл. 83 Синдикалните организации сами имат право свободно да избират своите органи на управление, да изграждат структури и да осъществяват своите функции на територията на МУ — Пловдив, в съответствие е техните устави и закона.

Чл. 84 Синдикалните организации участват в подготовката на проекти за всички вътрешни правилници и наредби, които се отнасят до трудовите отношения.

Чл. 85 Синдикалните организации участват с предложения и мнения, чрез свои представители в обсъждането на въпросите от синдикален и трудов характер на всички нива на управление на МУ - Пловдив - медицински, Ректорски, административно-стопански съвети и др.

Чл. 86 Работодателят създава условия и съдейства на Синдикалните организации съгласно чл. 46 от КТ за:

а/ работни помещения с необходимите технически средства

б/ ползване на размножителна техника или факс

в/ места за обяви и съобщения

г/ ползване на служебен транспорт при организационни прояви

д/ ползване на зали за провеждане на синдикални прояви

е/ осигуряване на аудио — визуална техника

ж/ осигурява се свободен прием от Работодателите за представители на Синдикалните организации

з/ ползване на рехабилитационни центрове на МУ - Пловдив - два пъти годишно за организационно-синдикални прояви - обучение, конференции, събрания и др., и със средства на "СБКО"

Чл. 87 Към сайта на МУ-Пловдив да се публикуват материали за синдикалните организации.

Чл. 88 За осъществяване на синдикална дейност от нещатните представители на синдикалните ръководства, последните имат право, съгласно чл. 159 от КТ, на платен служебен отпуск, след представяне на уведомително писмо, както следва:

а/ членове на отраслови ръководства - 25 раб. дни/год.

б/ членове на териториални ръководства - 20 раб. дни/год.

в/ членове на ръководствата на Синдикалните организации при МУ - 15 раб. дни/год.

г/ на нещатни председатели на СО към звената МУ - 5 раб. дни/год.

д/ всички останали членове на Синдикалните организации - 25 часа/год.

ГЛАВА ТРЕТА - ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1Колективният трудов договор влиза в сила от датата на подписването му, за срок от две години.

§2При възникване на основания за изменение и допълнение на КТД, всяка от страните има право на инициатива за провеждане на преговори и сключване на допълнителни споразумения, които се считат като неразделна част от Колективния трудов договор.

§3Страните се задължават да изпълняват и тълкуват точно и добросъвестно клаузите на този договор, да защитават своите организации и членове с договореностите и задълженията, които поемат и осигуряват тяхното спазване, както и да не се допуска договаряне, което противоречи на този Колективен трудов договор.

§4Съветът за социално партньорство включва представители от страна на Работодателя и Синдикалните организации.

§5Съветът за социално партньорство се утвърждава със Заповед на Работодателя.

§6На първото си заседание Съветът за социално партньорство приема план и правилник за дейността си.

§7Решенията на Съвета за социално партньорство, се приемат с консенсус и не могат да бъдат едностранно променени.

§8Контролът за изпълнение на КТД се осъществява от Съвета за социално партньорство, с писмени разяснения по прилагането му.

§9При нарушаване на КТД страните се задължават да защитават правата си на основание Кодекса на труда.

§10Исканите промени в КТД от страните, които са го сключили, се внасят в писмен вид в съвета за социално партньорство и в срок от 14 дни се взема решение. За измененията по КТД се прилагат чл. 53 и чл. 54 от Кодекса на труда.

§11Клаузите в този Колективен трудов договор на основание чл. 57, ал. 1 от КТ се отнасят до служителите - членове на Синдикалните организации към

КНСБ, CMC и МФ "Подкрепа" - страна в договора. В съответствие с практиката иа МОТ и на основание чл. 57, ал. 1 от КТ, към този договор могат да се присъединят и служители на МУ - Пловдив с писмено заявление до една от страните, сключили договора при условия и ред, определени в приложение № 6.

§12Приложенията са неразделна част от КТД.

§13Този Колективен трудов договор е изработен в 6 еднообразни екземпляра и

е на разположение на служителите.

§14Колективният трудов договор се регистрира в Инспекцията по труда,

съгласно Кодекса на труда.

ЗА РАБОТОДАТЕЛ:

РЕКТОР НА МЕД.УНИВЕРСИТЕТ

/проф. д-р Мариана Мурджева, дм,мзм/

ЗА СИНДИКАТИ:

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СИНДИКАТ – ФСЗ – КНСБ

/д-р Красимир Янев, дм/

СЕКРЕТАР – ФСЗ – КНСБ

/Вера Проланова/

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СМС ПРИ АДС

/д-р Любов Чочкова/

СЕКРЕТАР НА СМС ПРИ АДС

/Виолета Минчева/

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА МФ (ПОДКРЕПА)

/д-р Димчо Стоев/

Приложение 1

Начални и максимални основни заплати в Медицински университет — гр. Пловдив в сила от 01.01.2022 год.

Вид персонал

Начална заплата

Максимална заплата

1. Професор

3067

3307

2. Доцент

2452

2692

3. Главен асистент

2030

2250

4. Асистент

1860

2040

5. Ст. преподавател МК

1868

2030

6. Преподавател МК

1620

1782

7. Ръководен административен персонал

1942

3947

8. Висш немедицински персонал - катедри

1229

1279

9. Висш немедицински персонал - администрация

1096

1144

10. Ст. мед. сестра - бакалавър/магистър УЗГ

1096

1144

11. Ст. мед. сестра във ФДМ

1023

1058

12.    Медицински персонал с образователна степен „профес. бакалавър“
• с реален трудов стаж до 3 год.

961
902

997

13. Немед. персонал с ОС „профес. бакалавър”

851

889

14. Технически сътрудник

845

877

15. Средно образование

831

867

16. Помощен персонал, охрана

723

766

17. Чистач, хигиенист

719

755

Професор

1534

1654

Доцент

1226

1346

Главен асистент

1015

1125

Асистент

930

1020

 

Приложение 2

ДОПЪЛНИТЕЛНО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ЗА РЪКОВОДНИ ФУНКЦИИ И АДМИНИСТРАТИВНА ДЕЙНОСТ

1. Ръководни функции

съгласно решение на АС

2. Ръководител на катедра

300 лева

3. Ръководител секция

80 лева

4. Административен асистент

50 лева

5. Материално отговорно лице

40 лева

6. Технически сътрудник в УМБАЛ

130 лева

 

Приложение 4

ЗАПОВЕД

Ha основание чл. 156, ал. 2 от Кодекса на труда и чл. 4, ал. 4 на Наредба за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск и след проведени консултации с Комитета по условия на труд и службата по трудова медицина,

НАРЕЖДАМ

1.Определям следните работници и служители, които имат право на допълнителен платен годишен отпуск:

Структурно звено

Вид работа, съгл. чл. 2 на наредбата

Длъжност

Дни  отпуск

Катедра по анатомия, хистология и ембриология

Лица, извършващи аутопсии и в морги

Всички длъжности

15

Катедра по обща и клинична патология

Лица, извършващи аутопсии и в морги

Всички длъжности без „Технически секретар”

15

Катедра по съдебна медицина и деонтология

Лица, извършващи аутопсии и в морги

Всички длъжности без "Технически изпълнител”

15

ФДМ-Катедра по образна диагностика, алерг. и физиотерапия

В среда иа йонизиращи лъчения и работа с високочестотна апаратура

Всички длъжности

22

Катедра по образна диагностика

Работа в среда на йонизиращи лъчения

Работещи по основен трудов договор с МУ

22

Служба „Хигиенизиране паркове и градини”

Постоянно на открито при среднодневни температури под 10° и над 30° С

Всички длъжности

8

Катедра по фармакология и клинична фармакология

Работа с животни, експериментално заразени с биологични агенти

Химик; Мед. лаборант; Гледач лаб. животни

6

Катедра по фармакология, токсик. и фармакотерапия

Работа с животни, експериментално заразени с биологични агенти

Химик

6

Катедра по микробиология и имунология

В контакт с биологични агенти

Медицински лаборант; Биолог

6

Катедра по физиология

Работа с животни, експериментално заразени е биологични агенти

Медицински лаборант

6

Катедра по медицинска биология

В контакт с биологични агенти

Химик; Мед. лаборант; Биолог

6

Катедра по мед. физика и биофизика

Работа с животни, експериментално заразени с биологични агенти

Медицински лаборант

6

Вивариум

Работа с животни, експериментално заразени с биологични агенти

Всички длъжности

6

 

2.Когато работник или служител работи при условията на т. 1 по-малко от една календарна година, размерът на допълнителния платен годишен отпуск се определя пропорционално на отработеното време.

3.Право на допълнителен платен годишен отпуск имат и работници и служители с пълна загуба на зрение или с пълна загуба на слух независимо от вида работа. Настоящата заповед да се доведе до знанието на заинтересованите лица за сведение и изпълнение.

Контрол по изпълнението на заповедта възлагам на Експерт ЗБУР.

Приложение 6

УСЛОВИЯ, РЕД И КОНТРОЛЕН МЕХАНИЗЪМ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА НЕСИНДИКАЛНИ ЧЛЕНОВЕ КЪМ КТД

1.Колективният трудов договор има действие спрямо служителите на МУ - Пловдив, които са членове на Синдикалните организации - страна по договора.

2.Колективният трудов договор има действие и за служителите на МУ - Пловдив, присъединили се към сключения договор, на осн. чл. 57 ал. 2 от Кодекса на труда.

3.Присъединяване към КТД, може да се осъществи от служителя на МУ - Пловдив, който не е член на СО, с писмено заявление до която и да е от страните, сключили договора, при следните условия и ред:

а/ Всички клаузи в КТД се отнасят за присъединилите се освен тези, посочени единствено в раздела "Условия за синдикална дейност".

б/ Желаещите за присъединяване към КТД, освен с писмено заявление, внасят и присъединителна такса — годишна по категории персонал:

-специалисти с висше образование- 10% от МРЗ

-полувисш медицински персонал- 8% от МРЗ

-административно помощен персонал - 7%

-младши персонал- 6% по МРЗ

4.Съветът за социално партньорство утвърждава следната процедура за присъединяване:

а/ Заявленията се регистрират в специална тетрадка

б/ Заявленията се съхраняват към досието на служителя

в/ Таксите се осчетоводяват в отделна сметка

г/ Съветът за социално партньорство определя гратисен период от 6 месеца за набиране на средства.

д/ Съветът за социално партньорство взема решение и дава гласност за използване на изразходваните средства за:

-извършване на ежегодни профилактични прегледи на служителите;

-осигуряване карти за санаториално лечение и за възстановяване на служители с установени заболявания.

Приложение 10

СПИСЪК НА ДЛЪЖНОСТИТЕ, ЗА КОИТО Е УСТАНОВЕН НЕНОРМИРАН РАБОТЕН ДЕН ПО ЧЛ. 139А ОТ КТ И ПОЛАГАЩИЯ СЕ РАЗМЕР НА ДОПЪЛНИТЕЛНИЯ ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК по чл. 156, ал. 1, т. 2 от КОДЕКСА НА ТРУДА

№ по ред

ДЛЪЖНОСТ

Допълнителен платен годишен отпуск (брой работни дни)

1

2

3

1

Помощник-ректор, Заместник помощник-ректор

12

2

Ръководител Счетоводен отдел

12

3

Ръководител Правна служба

12

4

Ръководител отдел, звено, лаборатория

12

5

Началник отдел

12

6

Директор Библиотека

12

7

Финансов контрольор

12

8

Управител

12

9

Главен библиотекар

12

10

Главен енергетик

6

11

Инженер КС и мрежи, администратор бази данни

6

12

Системен администратор, програмист

6

13

Експерт, старши експерт, инспектор

6

14

Изследовател, лекар по ...

6

15

Биолог, химик

6

16

Разработчик интернет приложения

6

17

Заместник главен счетоводител

6

18

Счетоводител, оперативен счетоводител

6

19

Юрисконсулт

6

20

Библиотекар

6

21

Филолог

6

22

Медицинска сестра

6

23

Медицински лаборант*

6

24

Помощник-фармацевт

6

25

Зъботехник

6

26

Рехабилитатор, Рентгенов лаборант в ИКТН

6

27

Техник химия

6

28

Асистент на лекар по дентална медицина

6

29

Оператор

6

30

Фотограф

6

31

Организатор

6

32

Специалист

6

33

Треньор

6

34

Техн. секретар, техн. сътрудник, компютърен оператор

6

35

Касиер

6

36

Магазинер, продавач книги

6

37

Помощник-управител, домакин

6

38

Снабдител, управител склад

6

39

Информатор

6

40

Главен готвач, готвач, помощник-готвач

6

41

Отговорник обект, барман

6

42

Хигиенист, чистач, куриер-чистач, камериерка

6

43

Дърводелец

6

44

Строителен работник, бояджия

6

45

Водопроводчик

6

46

Монтьор, електромонтьор

6

47

Огняр, оператор ПВС

6

48

Техник, електротехник

6

49

Работник научни уреди

6

50

Художник, печатар

6

51

Шофьор, тракторист

6

52

Работник гардероб

6

53

Пазач, портиер

6

54

Общ работник

6

55

Работник кухня, сервитьор

6

 

Забележка: Допълнителният платен годишен отпуск за ненормиран работен ден за длъжностите химик, биолог, медицинска сестра, медицински лаборант (*без медицинските лаборанти в катедрите по анатомия и обща и клинична патология), помощник-фармацевт, зъботехник и техник химия се ползва, ако същите са били в помощ на научната работа в катедрата.

BGR Medical University Plovdiv - 2022

Начална дата: → 2022-04-15
Крайна дата: → 2024-04-15
Наименование на индустрията: → Education, research
Наименование на индустрията: → Висше образование  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Медицински университет Пловдив
Наименования на профсъюзите: →  ФСЗ - Федерация на синдикатите в здравеопазването, АДС - Асоциация на демократичните синдикати , PODKREPA - Federation Medicine

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Да
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Не

ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДНОСТ

Разпоредби относно връщане на работа след продължително заболяване, напр. лечение на рак: → Не
Платен отпуск поради менструално неразположение: → Не
Плащане в случай на инвалидност вследствие на инцидент на работа: → Да

ЗДРАВЕ И БЕЗОПАСНОСТ, И МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

Споразумение за медицинска помощ: → Не
Споразумение за медицинска помощ за роднини: → Не
Споразумение за вноски за здравно осигуряване: → Да
Споразумение за здравно осигуряване на роднини: → Не
Споразумение за политика за здраве и безопасност: → Да
Споразумение за обучение за здраве и безопасност: → Да
Предоставено защитно облекло: → Да
Регулярни или годишни медицински прегледи или посещения, осигурени от работодателя: → Да
Наблюдение на костно-мускулната система на работното място, професионални рискове и/или връзка между работата и здравето: → Musculoskeletal solicitation of workstations, Professional risks, Employee involvement in the monitoring, The relationship between work and health
Помощ при погребение: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → The CBA explicitly refers to the law дни

ПРОБЛЕМИ С РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ

Еднакво заплащане за работа с еднаква стойност: → Не
Дискриминация в работните клаузи: → Да
Равни възможности за повишаване за жени: → Не
Равни възможности за обучение и повторно обучение за жени: → Не
Служител от профсъюза по въпросите на равенството между половете на работното място: → Не
Клаузи за сексуален тормоз на работа: → Не
Клаузи за насилие на работа: → Да
Специален отпуск за работници, предмет на домашно насилие или насилие от страна на интимен партньор: → Не
Подкрепа за жени работници с инвалидност: → Не
Проследяване на проблема с равенството между половете: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на ден: → 8.0
Работни часове на седмица: → 40.0
Работни дни на седмица: → 5.0
Платен годишен отпуск: → 22.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Максимален брой недели/банкови празници, през които може да се работи годишно: → 
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 5.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → 5.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, in one table
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Единично допълнително заплащане

Единично допълнително заплащане според показателите на компанията: → Да

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Плащане за дежурства

Плащане за дежурства: → BGN 0.1
Плащания за дежурства само в събота: → Да
Плащане за дежурства за всички дни през седмицата: → Не

Премия за работа в извънработно време

Премия за работа в неделя

Премия за работа в неделя: → 100 %

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.0 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Да
→ 3.0 на хранене
Безплатна правна помощ: → 
Loading...