КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР ОП „Градини и паркове” гр. Пловдив

KTD OP Gradini i Parkove Plovdiv 2021

Днес, 10.12.2021 г., в гр. Пловдив, между:

1.ОП „Градини и паркове” гр. Пловдив, със седалище и адрес: гр. Пловдив, ул. „Даме Груев” № 64 А, БУЛСТАТ 0004715040100, представлявано от Веселин Иванов Козарев- Директор, наричан по - долу Работодател, от една страна, и

2.Синдикалната организация на КНСБ в ОП „Градини и паркове” гр. Пловдив, представлявана от Светла Николова Минкова - Председател,

3.Синдикална организация на КТ „Подкрепа” в ОП „Градини и паркове” гр. Пловдив, представлявана от Иван Божилов Божилов- Председател

4.Синдикалната организация на „Независим работнически синдикат Заедно” в ОП „Градини и паркове” гр. Пловдив, представлявана от Мария Стоянова Плякова- Председател, от друга страна

се сключи този колективен трудов договор за следното:

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

чл.1. Настоящият колективен трудов договор /КТД/ урежда въпроси на трудовите, осигурителните и свързаните с тях отношения между страните, които не са уредени с повелителните разпоредби на закона, с цел поддържане, развитие и взаимно зачитане на интересите на страните, добронамереност при решаване на възникнали проблеми и предотвратяване на спорове и конфликти.

чл.2. Работодателят и синдикатите взаимно признават правото си на страни по колективния трудов договор и приемат да се ръководят при уреждане на отношенията помежду си от принципите на равнопоставеност, взаимно доверие, недопустимост на действия, нарушаващи условията на договора.

чл.3. Новоприети в срока на действие на договора по-благоприятни условия, регламентирани в законови и/или подзаконови нормативни актове, както и по- благоприятни договорености на национално и/или отраслово (браншово) равнище, се прилагат на общо основание, без да е необходимо вписването им в сключения КТД в предприятието или писмено съгласие (разпореждане) от работодателя.

II.ТРУДОВА ЗАЕТОСТ И ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ

чл.4. Работодателят осигурява необходимите материално-технически и организационни условия на труд за работещите в предприятието, изискванията на длъжностните характеристики при изпълнение на трудовите задължения и заработване на договореното трудово възнаграждение в законоустановеното работно време.

чл.5. (1) Работодателят поема задължение да започне консултации със синдикатите, когато има намерение да извърши масово уволнение (чл. 130 “а” от КТ). Консултациите с цел постигане на споразумение между страните започват не по-късно от два месеца преди извършването му.

(2)В случаи на масово уволнение работодателят предоставя на синдикатите информация, съгласно изискванията на чл. 130 “а” от КТ за:

1.Причините за предвижданите уволнения;

2.Броя на работниците и служителите, които ще бъдат уволнени и основните икономически дейности, групи професии и длъжности към които се отнасят;

3.Броя на заетите работници и служители от основните икономически дейности, групи професии и длъжности в предприятието;

4.Конкретни показатели за прилагане на критериите за подбор по чл. 329 на работниците и служителите, които ще бъдат уволнени;

5.Периодът, през който ще се извършат уволненията;

6.Дължимите обезщетения, свързани с уволненията.

чл.6. (1) При спиране на работата в отделни дейности или звена, преди да пристъпи към прекратяване на трудовите правоотношения по чл. 328, ал.1, т.4 от КТ, работодателят поема задължението да използва възможността по чл. 120 от КТ, при налични свободни щатни бройки.

(2) За времето на престоя, неплатен отпуск може да се ползва само по

писмено искане на всеки работник или служител, изразено свободно. Недопустима е административна принуда от страна на работодателя за ползването му.

чл.7. Работодателят може да уволни работник или служител, член на синдикална организация, поради съкращаване на щата или при намаляване обема на работата, след предварителното писмено съгласие на председателя на синдикалната организация в предприятието, в качеството му на изразител на волята на синдикалното ръководство в предприятието, или на упълномощено от него лице. Синдикалното ръководство, представлявано от синдикалния председател дава писмено становище в срок до 5 дни след направено писмено искане.

чл.8. При предстоящи или извършващи се съкращения, работодателят преустановява приемането на външни работници и служители и предприема мерки за пренасочването и устройства нето на работниците и служителите на незаетите работни места, съобразно тяхната квалификация.

чл.9. При равни други условия, освободените от предприятието работници и служители поради съкращение на щата, се ползват с предимство при откриването на нови работни места.

чл. 10. Работодателят полага грижи за изпреварваща преквалификация на подлежащите на освобождаване и пренасочване работници, като при възможност ги включва за сметка на предприятието в съответните видове и форми на обучение.

чл.11. Страните по договора приемат план за подготовка на нови работници, повишаване на квалификацията и за преквалификация на работниците и служителите, който се финансира от предприятието.

чл.12. Страните по договора се споразумяха, че придобиването на по-висока квалификация от работниците и служителите се извършва поначало без откъсване от производството в курсове, организирани и финансирани от предприятието. Работниците, придобили по-висока квалификация от тази, по която работят в предприятието, се ползват с предимство пред външни лица, когато се освободи работно място, което изисква тази степен на квалификация

III.ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

чл. 13. Минималната месечна работна заплата в предприятието при нормална продължителност на работното време е в размер не по - малък от минималната работна заплата за страната за конкретната година.

чл. 14. Страните по договора приемат утвърдените в Република България минимални осигурителни прагове по 9-те основни класове от Националната класификация на професиите да станат начални основни заплати по работни места, длъжности и професии в предприятието.

чл. 15. Основната работна заплата по трудов договор се определя на основата на оценка и степенуване на работните места и длъжностите съгласно сложността, отговорността и тежестта на труда и параметрите на работната среда, както и образованието, квалификацията и професионалния опит на работниците и служителите. Работната заплата се определя в рамките, зададени от Община Пловдив за предприятието, приети с годишния му бюджет.

чл. 16. Индивидуалната работна заплата се определя на базата на постигнатите резултати от труда съгласно възприетата оценка за количеството и качеството на вложения труд, както и в рамките, зададени от Община Пловдив за предприятието.

чл. 17. Системата за оценка на работните места, на длъжностите и на резултатите от труда се приемат съвместно със синдикатите.

чл. 18. Страните се споразумяват за изплащането на допълнителни трудови възнаграждения на работниците и служителите за:

1.придобит стаж и професионален опит - 1 % за всяка година;

2.нощен труд - по 0.70/седемдесет стотинки/ лв. за всеки отработен нощен час или част от него.

чл. 19. (1) При налични финансови средства в бюджета на предприятието, на работниците и служителите се дават допълнителни възнаграждения на тримесечие за постигнати трудови резултати и отработено време, след съгласуване от Община Пловдив и заповед на Кмета на Община Пловдив

3.) Конкретният размер на възнаграждението се определя съобразно Вътрешните правила за работна заплата в предприятието.

чл.20. Трудовите възнаграждения се изплащат на два пъти - авансово и основна част.

чл.21. На основание чл. 228, ал.2 от КТ страните договарят увеличени размери на обезщетенията, както следва:

1.По чл. 218 от КТ - 60% от брутното трудово възнаграждение за времето, през което работникът или служителят е бил възпрепятстван да работи поради бедствие, но не по-малко от 85% от минималната работна заплата, установена за страната;

2.По чл. 222, ал. 1 от КТ - двукратния размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за оставането му без работа след уволнението, но за не повече от 1 месец;

3.По чл. 222, ал. 3 от КТ:

а)трикратния размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя при трудов стаж в предприятието по-малко от 10 години

б)седем кратния размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя при трудов стаж в предприятието 10 и повече години

IV.ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ ИА ТРУД

чл.22. Осигуряването на безопасни и здравословни условия на труд е задължение на работодателя и е за сметка на предприятието, а работниците и служителите носят отговорност за строгото спазване на установените правила.

чл.23. Работодателят в диалог със синдикатите разработва програми за отстраняване, ограничаване или намаляване на рисковете на работните места за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд с конкретни мерки и срокове за изпълнение.

чл.24. Работодателят в диалог със синдикатите застрахова за своя сметка работници и служители в предприятието, в зависимост от степента на риска на работните места или професии.

чл.25. Работодателят организира провеждането на периодично обучение или инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в сътрудничество със синдикатите.

чл.26. Работодателят своевременно предоставя необходимите лични предпазни средства, в т.ч. специално работно облекло при работа с риск за здравето и безопасността на работещите, като организира демонстриране за използването и начините за проверка на изправността на личните предпазни средства.

чл.27. ал.1 Работодателят в диалог със синдикатите, страна по договора, съставя списъците на работниците и служителите по длъжности и професии, които имат право на безплатно работно (униформено) облекло, като определя вида, модела, материята, цвета, отличителните знаци и срока на износването.

ал.2 Работодателят осигурява на служителите по трудово правоотношение, във връзка с чл. 296, ал.1 от КТ, еднократно парично възнаграждение за представително облекло за ръководни, експертни и технически длъжности. Конкретния размер на възнаграждението се определя ежегодно със Заповед на работодателя, съвместно със синдикалните организации.

чл.28. Работодателят осигурява средства и организира извършването на периодичните медицински прегледи на работниците и служителите.

Чл.29 Работодателят осигурява ежегодно средства и организира за своя сметка медицински преглед при офталмолог на всеки служител, работещ над 4/четири/часа дневно е видеодисплей, а при доказана необходимост от корекция на зрението осигурява за своя сметка и при наличие на финансов ресурс, средства за закупуване на очила в размер до 300 лв.

чл.30. Синдикатите поемат задължение да оказват активно съдействие и да подпомагат работодателя за спазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, като при констатирани нарушения незабавно уведомяват работодателя, който в едномесечен срок ги уведомява за взетите мерки за отстраняването им.

V.РАБОТНО ВРЕМЕ И ОТПУСКИ

чл.31. Страните по договора се споразумяха, че продължителността на работното време, графиците на редуването на смените, почивките, контролът и отчитането на работното време се определят съгласно Правилника за вътрешния трудов ред на предприятието, който се утвърждава, след обсъждане със синдикатите - страна по договора.

чл.32. При необходимост, може да се полага извънреден труд със съгласието на работниците и служителите, но без никакви форми на административна принуда. Извънреден труд се допуска в случаите, които не са изрично забранени в Кодекса на труда.

чл.33. Всички изменения в режима на работното време - въвеждане на сумирано изчисляване (чл. 142, ал.2 от КТ), удължаване (чл. 136 от КТ), както и въвеждане на непълно работно време (чл. 138 от КТ), се приемат след съгласуване със синдикатите.

чл.34. Страните се споразумяха минималният размер на основния платен годишен отпуск да бъде 20 работни дни, като на всеки 5 години общ трудов стаж, той се увеличава с по 1 /един/ работен ден.

чл.35. Страните по договора се споразумяха да уточнят съвместно длъжностите, за които поради особения характер на работата, може да се установява ненормиран работен ден, на основание на чл. 139 а, ал. 4 от КТ.

чл.36. Страните по договора се споразумяха размерът на допълнителния платен отпуск за работа при вредни за здравето условия или при специфични условия, както и за работа при ненормиран работен ден по длъжности, да бъде до 8 (осем) работни дни.

чл. 37, (1) Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части.

(2)Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.

(3)Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие:

-по време на престой повече от 5 работни дни;

-при ползване на отпуска едновременно от всички работници или служители;

-както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

(4)Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176 от КТ. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

(5)Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от:

-работодателя - поради важни производствени причини;

-работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

(6)Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(7)Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 6, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.

(8)Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.

(9)Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1 от КТ, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.

Чл.38 Работодателят е длъжен да освобождава от работа работник или служител както следва:

1.При встъпване в брак- 3 работни дни

2.При кръводаряване- за деня на прегледа и кръводаряването, както и деня след него.

3.При смърт на родител, дете, съпруг ,брат, сестра, родител на другия съпруг или др. роднини по права линия- 3 работни .дни

4.За участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател

5.Когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице

6.Когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение- по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това правило не може да се възползва работник или служител, който работи 7 или по-малко часа.

През време на отпуските по чл. 38 т. 1-3 на работника или служителя се заплаща възнаграждение в размера на посоченото в чл. 177 от Кодекса на труда

VI.СОЦИАЛНО-БИТОВО И КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ

чл.39, ал. 1. Работодателят се задължава да осигури финансови средства и материални условия за социално-битово и културно обслужване в размер не по-малък от 3 % /три процента/ от начислените годишно средства за работна заплата.

ал. 2. Финансовите средства по ал. 1 се разходват за конкретната година, за която са осигурени.

ал. 3. Осигурените финансови средства се изразходват за следните цели:

-отпускане на помощ на работници и служители при продължително боледуване и закупуване на скъпоструващи лекарства;

-ежемесечно отпускане на сума за поевтиняване на транспортните разходи на работници/служители;

-задоволяване на други социално - битови и културни потребности;

-добавени към основното възнаграждение на всеки един, работещ по трудов договор в ОП „Градини и паркове” - Пловдив, като начислените средства се разпределят по ведомост на база на действително отработени дни и дните на платен годишен отпуск (без дните на временна неработоспособност, неплатен отпуск, отпуск по майчинство и отпуск за отглеждане на дете).

ал. 4. Осигурените финансови средства по ал. 1 се разходват след решение на общото събрание на работниците и служителите или посредством предложение на синдикалната организация в предприятието, прието с решение на общото събрание на работниците/служителите.

VII.ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ СТРАНИТЕ И УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ

чл.40. На основание чл. 46 от КТ, работодателят при възможност предоставя на синдикалните ръководства за безплатно ползване помещение, обзавеждане, телефон, техника и материали за осъществяване на тяхната синдикална дейност, осигурява нормални условия за провеждане на заседания, събрания и други мероприятия на синдикатите в извънработно време.

чл.41./1/ Взаимоотношенията между страните се основават на взаимно

доверие, дух на сътрудничество, взаимни отстъпки и зачитане на интересите на всяка от страните.

/2/ Страните се задължават да не допускат действия, водещи до конфликти и неизпълнение на договорените клаузи по договора.

/3/ Възникналите спорове между страните по изпълнение на договора се решават чрез непосредствени преговори помежду им, а при необходимост може да се търси и съдействие (посредничество) на горестоящи синдикални и/или работодателски организации.

чл.42. Синдикатите се задължават да участват активно в изясняване и решаване на възникнали социални, икономически, трудово-правни и други въпроси, непосредствено свързани с трудовите и осигурителните отношения на работниците и служителите в предприятието.

чл.43. /1/ Синдикатите се задължават да не предприемат стачни действия, преди да са изчерпани всички възможни мирни средства за решаване на възникнали конфликти, довели до социално напрежение в предприятието.

/2/ При възникнал колективен трудов спор по искане на всяка от страните, се провеждат консултации и/или преговори за неговото доброволно уреждане. При непостигане на споразумение, страните могат да търсят неговото решаване по реда, предвиден в Закона за уреждане на колективните трудови спорове.

чл.44. На основание чл. 159, ал.1 от КТ работодателят осигурява платен отпуск за осъществяване на синдикална дейност през календарната година, както следва:

-председател на синдикално ръководство в предприятието - 80 /осемдесет/ часа;

-секретар - 40 /четиридесет/ часа.

Отпуските по чл.43 не могат да бъдат отлагани за следващата календарна година и не могат да бъдат обезщетявани

чл.45. Работодателят не възразява синдикалния членски внос да се събира по ведомост, ако за това има изрично писмено съгласие на синдикалните членове или решение на тяхното събрание

чл.46. Синдикатите могат да провеждат събрания на своите членове и в работно време, но само с предварително разрешение на работодателя.

чл.47. Работодателят осигурява на синдикалните представители право на достъп до всички работни места в предприятието за провеждане на срещи и разговори с работниците и служителите.

VIII. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1.1. Колективният трудов договор влиза в сила от датата на вписването му в специален регистър в Инспекцията по труда и действа за срок от две години.

1.2. Преговорите за нов колективни трудов договор започват не по-късно от три месеца преди изтичане срока на действие на настоящия КТД.

§ 2. При промяна на икономическите и социалните условия всяка от страните има право на инициатива за провеждане на преговори и сключване на допълнителни споразумения, които стават неразделна част от КТД.

§ 3. КТД се прилага за:

-работниците и служителите, членове на синдикалните организации, страни по договора;

-присъединили се работници и служители по реда на чл. 57, ал. 2 от КТ.

§ 4.1. Присъединяването към колективния трудов договор се извършва посредством писмено заявление на работника или служителя, нечленуващ в синдикална организация, отправено до работодателя или до ръководството на синдикалната организация, страна по договора.

4.2.Страната, до която е подадено заявлението, уведомява незабавно другата страна по договора.

4.3.Страните постигнаха договореност като условие за присъединяване към колективния трудов договор работници или служители присъединили се по реда на чл. 57, ал. 2 от КТ да заплащат месечна сума в размер на 1 % /един процент/ от основната им месечна работна заплата. Работодателят изразява съгласието си горепосочената сума да бъде превеждана на синдикалната организация и да бъде използвана за синдикалната й дейност.

§ 5. В срок от един месец след подписване на договора той се огласява в предприятието по подходящ начин.

§ 6. Настоящият КТД се сключи в пет еднообразни екземпляра - по един за страните и един екземпляр за Инспекцията по труда. Към екземпляра за Инспекцията по труда е приложен и електронен образ на документа.

Работодател: /ВЕСЕЛИН ИВАНОВ КОЗАРЕВ – ДИРЕКТОР/

СИНДИКАТИ: /Светла Минкова – Председател на синдикалната организация на КНСБ/

/Иван Божилов – Председател на КТ „Подкрепа“/

/Мария Плякова – Председател на НРС „Заедно“/

BGR OP Gardens and Parks - 2021

Начална дата: → 2021-12-10
Крайна дата: → 2023-12-10
Наименование на индустрията: → Agriculture, forestry, fishing
Наименование на индустрията: → Оформяне и поддържане на озеленени площи  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  ОП Градини и Паркове
Наименования на профсъюзите: →  Подкрепа - Конфедерация на труда, КНСБ - Конфедерация на независимите синдикати в България

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Не

ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДНОСТ

Разпоредби относно връщане на работа след продължително заболяване, напр. лечение на рак: → Да
Платен отпуск поради менструално неразположение: → Не
Плащане в случай на инвалидност вследствие на инцидент на работа: → Не

ЗДРАВЕ И БЕЗОПАСНОСТ, И МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

Споразумение за медицинска помощ: → Не
Споразумение за медицинска помощ за роднини: → Не
Споразумение за вноски за здравно осигуряване: → Не
Споразумение за здравно осигуряване на роднини: → Не
Споразумение за политика за здраве и безопасност: → Да
Споразумение за обучение за здраве и безопасност: → Да
Предоставено защитно облекло: → 
Регулярни или годишни медицински прегледи или посещения, осигурени от работодателя: → Да
Наблюдение на костно-мускулната система на работното място, професионални рискове и/или връзка между работата и здравето: → The relationship between work and health, Employee involvement in the monitoring
Помощ при погребение: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → 3 дни

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → Не
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Платен годишен отпуск: → -10.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 5.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → -10.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, but there are only indices (no wages)
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Увеличаване на заплатата

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Надбавка за пътуване до работа

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.0 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Не
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...