КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ“

KTD PU Paisii Hilendarski Plovdiv 2022

КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР

Днес, 17.03.2022 г., в гр. Пловдив между:

ПЛОВДИВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ“, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Цap Асен“ 24, представляван от проф. д-р Румен Димитров Младенов Ректор на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски", наричан нататък за по-кратко РАБОТОДАТЕЛ, от една страна, и

СИНДИКАЛНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ:

Е Национален браншов синдикат „Висше образование и наука“ - КНСБ (НБС ВОН - КНСБ), представляван от своя председател гл. ас. д-р Борислава Петкова Костова.

2.Конфедерация на труда „Подкрепа“ (КТ „Подкрепа“), представлявана от своя председател проф. д-р Марина Спасова Иванова,

3.Синдикална организация „Преподаватели“ при ПУ „Паисий Хилендарски“ (СО „Преподаватели“), представлявана от своя председател проф. д.м.н. Тодор Желязков Моллов,

4.Асоциация на демократичните синдикати (АДС) при ПУ „Паисий Хилендарски“, представлявана от своя председател Георги Иванов Иванов.

5.Федерация на университетските синдикати (ФУНИС) при ПУ „Паисий Хилендарски“, представлявана от своя председател преп. Вили Спасова Янчева,

наричани нататък за по-кратко СИНДИКАТИ, от друга страна, на основание чл. 51а, ал. 1. чл. 54. ал. 1 от КТ и действащите нормативни законови и подзаконови актове в Република България се сключи настоящият КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР (КТД) за следното:

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.(1) Страни те по КТД се задължават в хода на социалното партньорство да проявяват взаимно уважение, зачитане и добронамерено съгласуване на интересите си за осигуряване на необходимите условия за функциониране на системата на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ по пътя на социалния диалог, основаващ се на принципа на равнопоставеността между договарящите се партньори.

(1)В този договор Пловдивският университет „Паисий Хилендарски" за по- кратко ще се нарича УНИВЕРСИТЕТ, а работещите в него - преподаватели и непреподаватели (служители и работници).

II.ПРЕДМЕТ И ДЕЙСТВИЕ

Чл. 2. (1) Настоящият КТД урежда трудовите, осигурителните, социалните отношения и въпроси на жизненото равнище, които не са регламентирани с повелителните разпоредби на действащата законодателна и нормативна уредба на Република България с цел предотвратяване на конфликти и запазване на социалния диалог.

(2)КТД се прилага на територията на Университета и се отнася единствено за членовете на синдикални те организации, страни по договора, както и за присъединилите се към този КТД преподаватели и непреподаватели на Университета, съгласно условията и реда на чл. 57, ал. 2 от КТ и чл. 46 от настоящия КТД.

Чл. 3. Клаузите по КТД са съобразени с действащото към момента на сключване законодателство на Република България и са насочени към практическото прилагане на договореното в КТД.

Чл. 4. При възникнали спорове и казуси по изпълнението на настоящия КТД същите се разрешават при стриктно спазване на изискванията на действащото към момента законодателство на Република България и при спазване на принципите за социално партньорство при добронамерено уреждане на възникнали спорове и казуси, което е от взаимен интерес и с цел предотвратяване на конфликти в условията на взаимно уважение и откритост.

Чл. 5. Не се допуска дискриминация при прилагането на настоящия КТД, основана на пол, раса, вероизповедание, етническа принадлежност и политически убеждения.

Чл.6. При възникнали промени в законодателната или в нормативната уредба на Република България, касаещи взаимоотношенията между страните по настоящия КТД. същият се актуализира с анекси.

Чл. 7. С настоящия КТД се договарят въпроси по отношение на:

1.Трудовите и осигурителните права:

1.1.Трудовата заетост и професионалната квалификация;

1.2.Работното време, почивките и отпуските;

1.3.Трудовите възнаграждения и обезщетенията:

1.4.Здравословните и безопасни условия на труд.

2.Социално-битовото и културното обслужване (СБКО).

3.Условия та за придобиване на нрава по клаузите на този договор.

Чл. 8. Договарящите се страни си поставят приоритетна цел да обсъждат възможностите за повишаване на възнагражденията и на средствата за СБКО.

III.ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ

Чл. 9. Страните по настоящия КТД поемат задължението да следят за прилагането му, като взаимно си сътрудничат при неговото изпълнение.

Чл. 10. Страните по настоящия КТД се задължават да не уронват престижа на Университета и да работят за издигане на неговия авторитет.

Чл. 11. С граните по настоящия КТД имат право да преговарят и предоговарят клаузи в договора през периода на неговото действие при промяна в нормативната уредба на Република България или при съществени изменения на социално- икономическата макрорамка на страната и на Университета.

Чл. 12. РАБОТОДАТЕЛЯТ и СИНДИКАТИТЕ се задължават на основание на чл. 58 от КТ да запознаят преподавателите и непреподавателите в Университета с подписания КТД в едномесечен срок след вписването му в регистъра на Регионалната инспекция но труда.

III.А. Права и задължения на РАБОТОДАТЕЛЯ

Чл. 13. РАБОТОДАТЕЛЯТ създава организационни и икономически условия за повишаване качеството на учебната и научноизследователската дейност, на квалификацията на преподавателите и непреподавателите и подпомага участието в научни форуми в страната и чужбина. За постигане на тези цели РАБОТОДАТЕЛЯТ насочва средства при наличие на финансови възможности за подобряване на условията на труд и пълноценно осъществяване на трудовия процес.

Чл. 14. РАБОТОДАТЕЛЯТ се задължава на основание чл. 52 от КТ да информира СИНДИКАТИ ТЕ в 30-дневен срок от датата на писменото поискване за икономическото и финансово състояние на Университета, което има пряко отношение към клаузите на КТД. при спазване изискването за поверителност от страна на СИНДИКАТИТЕ (когато е приложимо при декларирано съгласие за конфиденциалност).

Чл. 15. рамките на социалния диалог РАБОТОДАТЕЛЯТ заявява намеренията си за промяна на работните заплати съобразно инфлационния индекс за предходната финансова година при отчитане на финансовото състояние на Университета.

III.Б. Права и задължения на СИНДИКАТИТЕ

Чл. 16. Право на СИНДИКАТИТЕ е да преговарят с РАБОТОДАТЕЛЯ по клаузите в КТД във връзка с подобряването и усъвършенстването на трудовоправните отношения, икономическите и социалните права и придобивки на своите членове и да оказват съдействие за изпълнение на трудовия процес.

Чл. 17. Право на СИНДИКАТИТЕ е да оказват съдействие за изпълнение на трудовия процес и да преговарят с РАБОТОДАТЕЛЯ:

1.за подобряването и усъвършенстването на трудовоправните отношения, икономическите и социалните права и придобивки на своите членове;

2.по клаузите в КТД.

Чл. 18. (1) СИНДИКАТИТЕ представят пред РАБОТОДАТЕЛЯ общите интереси на преподавателите и непреподавателите в Университета по предвидените случаи в КТ и по чл.7 от настоящия КТД.

(2)СИНДИКАТИТЕ се задължават да:

1.разработват ежегодно подробен план за разпределението на средствата по фонд СБКО. Планът за разходването им се утвърждава от Общото събрание на работещите в Пловдивски университет в първото тримесечие на всяка календарна година;

2.информират своите членове за преговорните процеси, водени с РАБОТОДАТЕЛЯ.

Чл. 19. СИНДИКАТИТЕ имат право в съответствие с чл. 37 от КТ да участват в подготовката и актуализацията на всички вътрешни правилници и наредби, които се отнасят до трудовите отношения:

1.Вътрешните правила за организация на работната заплата;

2.Правила за вътрешния трудов ред:

3.Правилник за безопасни условия на труд;

4.Етичен кодекс.

РАБОТОДАТЕЛЯТ уведомява писмено СИНДИКАТИТЕ 7 (седем) календарни дни преди всяко обсъждане и предоставя работните материали, предмет на обсъждането.

IV. ТРУДОВА ЗАЕТОСТ, ОБУЧЕНИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ

Чл. 20. (1) РАБОТОДАТЕЛЯТ има право да прекрати трудовия договор на хабилитиран преподавател (доцент или професор) и на доктор на науките при навършване на 65-годишна възраст.

(2)Удължаването на трудовите договори на хабилитираните преподаватели се извършва в съответствие с § 11 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗВО.

(3)При придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст на нехабилитираните преподаватели и учебно-помощния персонал, пряко свързан с осигуряването на учебния процес, трудовите правоотношения се прекратяват в края на семестъра към 31.01 или към 30.06 на съответната година.

Чл. 21. РАБОТОДАТЕЛЯТ, със съдействието на СИНДИКАТИТЕ, се задължава да създаде подходящи условия за работа на трудоустроените и ползващите се с особена закрила лица (бременни жени, майки с деца до 6-годишна възраст и др.).

Чл. 22. РАБОТОДАТЕЛЯТ създава комисия за определяне работните места за трудоустроени, в състава на която влизат отговорника по „Безопасност и здраве при работа“ и представители на СИНДИКАТИТЕ.

Чл. 23. В случаите на прекратяване на трудови правоотношения по реда на чл. 328. ал.1,т. 2 и 3 от КТ РАБОТОДАТЕЛЯТ упражнява правото си на подбор по смисъла на чл. 329 от КТ при наличните предпоставки за това.

Чл. 24. Съобразно икономическите възможности на Университета. РАБОТОДАТЕЛЯТ ежегодно осигурява необходимите материални, технически, организационни и финансови условия за професионална квалификация и преквалификация на работещите в Университета. за преподавателите - по предложения на съответния ФС, а за останалите работещи - според заеманата длъжност и по предложение на прекия ръководител.

V. РАБОТНО ВРЕМЕ, ОТПУСКИ

Чл. 25. (1) В съответствие с КТ РАБОТОДАТЕЛЯ Т гарантира на работещите в Университета петдневна работна седмица.

1.За непреподавателите тя е с 40 часа седмична трудова заетост и 8-часов работен ден или на ненормиран работен ден, според индивидуалния трудов договор.

2.Преподавателският състав работи по изработен график на учебните седмични разписания и съгласно ЗВО и КТ.

3.Структурата на работното време на отделните групи персонал и начинът му на отчитане се урежда с КТ, Правилник на вътрешния трудов ред на Университета, решения на АС.

(2)Продължителността на извънредния труд е до 300 часа годишно при спазване на разпоредбите на чл. 146 ал.2 от КТ.

Чл. 26. (1) Преподавателският състав в Университета ползва 48 дни годишен платен отпуск.

(2)Всеки непреподавател в Университета ползва 28 дни платен годишен отпуск.

(3)Лицата с намалена трудоспособност с 50% или над 50% ползват платен годишен отпуск в следния размер:

-за преподаватели - 54 работни дни:

-за непреподаватели - 41 работни дни.

(3)При наличието на две основания за определяне на размера на годишния платен отпуск се прилага определената продължителност на годишния отпуск с по- голямо число.

Чл. 27, Размерът на допълнителния платен годишен отпуск, както и лицата, които имат право на такъв, съгласно КТ и настоящия КТД, са:

(1)Непреподавателите, които работят при специфични условия на труд, имат право на допълнителен годишен отпуск съгласно изискванията на чл. 2 на Постановление на МС 267/2005. Изискването за работа в специфични условия на труд, не по-малко от половината от законоустановеното работно време, ще се удовлетворява на шестмесечие със специална заповед на РАБОТОДАТЕЛЯ, съгласувана и одобрена и от СИНДИКАТИТЕ.

(2)Непреподавателският състав, работещ при ненормирано работно време, има право на допълнителен платен годишен отпуск:

-за ръководители и началници на отдели - 12 дни допълнителен платен годишен отпуск дни;

-за всички останали - 8 дни допълнителен платен годишен отпуск.

(3)Допълнителни дни платен годишен отпуск се полага:

1.на работещ в Университета родител (майка или самотен баща) с 2 дена до 18- годишна възраст 4 работни дни;

2.на работещ в Университета родител (майка или самотен баща) с 3 и повече деца до 18-годишна възраст -6 работни дни;

3.при кръводаряване 4 работни дни;

4.при сключване на граждански брак 2 работни дни;

5.при смърт в семейството на родител, дете. съпруг, брат, сестра и родител па другия съпруг или други роднини по права и съребрена линия - 2 работни дни;

6.при раждане/осиновяване на дете - 2 работни дни за бащата.

VI. ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Чл. 28. Средствата за работна заплата се формират съобразно Методика по чл. 90. ал. 5 и 6 от ЗВО за разпределението на получените приходи от такси за обучение и на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението по професионални направления и структурни звена в Пловдивския университет, утвърдена и приета с Решение № 3 на АС от 25.11.2019 г. и в съответствие с Вътрешните нравила за работна заплата.

Чл. 29. Размерът и механизмите за формиране на основните месечни възнаграждения на работещите в Университета се договарят между социалните партньори, страни по настоящия договор при отчитане на чл. 5 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ), приета с ПМС № 4 от 17.01.2007 г. за компенсиращо увеличение в първото тримесечие на всяка календарна година, съотнесено спрямо годишния инфлационен индекс, съгласно данните от Националния статистически институт. При констатирана инфлация, да се отчита инфлационният индекс.

VI. А. Заплащане труда на преподавателския състав

Чл. 30. Преподавателският състав получава месечни възнаграждения за положения труд в съответствие е приетите от АС Вътрешни правила за работна заплата в Университета и издадената на основание на тях заповед на РАБОТОДАТЕЛЯ.

Чл. 31. В случаи на заболяване на преподавател, удостоверено с необходимите медицински документи, РАБОТОДАТЕЛЯТ взема решение за редуциране на учебната му заетост по предложение на КС и решение на съответния ФС.

Чл. 32. На преподавателите се изплащат наднормени часове след приключване на съответната учебна година по предложение на бюджетната комисия и с решение на АС.

VI.Б. Допълнителни възнаграждения

Чл. 33. Допълнителни трудови възнаграждения на работещите в Университета могат да бъдат изплатени съобразно чл. 15, 16 и 17 от Методика по чл. 90. ал. 5 и 6 от ЗВО за разпределението на получените приходи от такси за обучение и на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението по професионални направления и структурни звена в Пловдивския университет, утвърдена и приета с Решение № 3 на АС от 25.11.2019 г.

Чл. 34. Полагащите се трудови възнаграждения за допълнителни дейности (магистърски програми, докторантски програми, курсове, специализации и др.) се изплашат в рамките на предвидените средства с план-сметка. Конкретните размери на възнаграждението се предлагат от ръководителите на програмите, утвърждават се от деканите на факултетите и се начисляват в съответствие със заповед на РАБОТОДАТЕЛЯ.

Чл. 35. (1) РАБОТОДАТЕЛЯТ и СИНДИКАТИТЕ се договарят за следните допълнителни трудови възнаграждения:

1.за научната и образователна степен доктор - не по-малко от 350 лв.;

2.за научната степен доктор на науките не по-малко от 600 лв.

Това се отнася до случаите, когато научната степен съответства и е в обсега на изпълняваната трудова функция.

(2)Допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се определя в съответствие с нормативната уредба на Република България и е в размер на:

-1.3 % за преподавателския състав за всяка година:

-1.5 % за непреподавателския състав за всяка година.

(3)Работещите на основен трудов договор да получават доплащане към основната си месечна заплата в размер на 110 лв. три години преди придобиване право на пенсия и след подаване на заявление до РАБОТОДАТЕЛЯ. Доплащането получават само лицата, чийто осигурителен доход е под максималния.

Чл. 36. За всеки отработен час нощен труд по чл. 140, ал. 2 от КТ се заплаща от РАБОТОДАТЕЛЯ допълнително трудово възнаграждение, съобразно нормативната уредба.

Чл. 37. Обезщетенията в случаи на прекратяване на трудовото правоотношение при навършени години за трудов и осигурителен стаж но смисъла на КСО на чл. 222, ал. 3 от КТ за трудов стаж при същия РАБОТОДАТЕЛ за синдикалните членове и присъединилите се към настоящия КТД са следните:

-за трудов стаж при същия РАБОТОДАТЕЛ през последните 10 години - не по-малко от 6 брутни работни заплати;

-за трудов стаж при същия РАБОТОДАТЕЛ по-малко от 10 години - до 3 брутни работни заплати.

VII. ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл. 38. Осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд е задължение на РАБОТОДАТЕЛЯ, като то е съобразено с всички нормативни изисквания и действащото законодателство в страната.

Чл. 39. РАБОТОДАТЕЛЯТ организира и осигурява за своя сметка безплатна храна за преподавателите и непреподавателите, които работят при специфични условия на труд съгласно чл. чл. 2 и 6 от Наредба № 11/21.12.2005 на МТСП и M3, работно и специално облекло, лични предпазни средства и периодични медицински прегледи в съответствие е действащото законодателство, отчитайки спецификата на работата в Университета чрез непрекъснат контрол.

Чл. 40. По собствена преценка и при необходимост СИНДИКАТИТЕ могат да предоставят на РАБОТОДАТЕЛЯ текущо предложения за неотложни мерки за подобряване условията на труд.

VIII. СОЦИАЛНО-БИТОВО И КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ

Чл. 41. РАБОТОДАТЕЛЯТ отчислява годишно 3% върху ОМРЗ от фонд Работна заплата за фонд СБКО.

Чл. 42. (1) Страните по договора се споразумяват средствата от фонд СБКО да се разпределят в съответствие с взетите решения и одобрената от Общото събрание на работещите в Университета Социална програма за съответната календарна година.

(2)Неизползваните средства по фонд СБКО в края на календарната година се прехвърлят към Фонда за следващата календарна година.

Чл. 43. Социалните фондове и формите за социално обслужване могат да се ползват от всички работещи в Университета, подали заявление към СИНДИКАТИТЕ за социални помощи при раждане на дете, осиновяване, пенсиониране, болест, злополука, смърт, тежко финансово състояние на семейството.

IX.УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ

Чл. 44. На основание чл. 46 от КТ РАБОТОДАТЕЛЯТ създава условия на синдикалните организации за осъществяването на тяхната дейност. Той им предоставя безвъзмездно за ползване помещения и други материални условия, необходими за изпълнението на техните функции.

Чл. 45. Председателите на СИНДИКАТИТЕ имат право да участват със съвещателен глас в заседанията на Общото събрание на Университета и на АС при разискване на трудови и социални въпроси. РАБОТОДАТЕЛЯТ уведомява СИНДИКАТИТЕ минимум 7 (седем) календарни дни преди свикването на ОС или на АС относно теми, касаещи трудовоправни и социални въпроси и предоставя информация за това.

X.ПРЕХОДНИ, ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 46. (1) Присъединяването към КТД по смисъла на чл. 57 ал. 2 от КТ става чрез подаване на ЗАЯВЛЕНИЕ по образец (Приложение) до ръководството на избрана синдикална организация в Университета.

(2) Присъединилите се преподаватели и непреподаватели внасят съгласно условията на чл. 57. ал.2 от КТ ежегодна еднократна вноска в размер на 7% от основната месечна работна заплата за съответната календарна година, за всяка от годините на действие на КТД. Сумата се добавя към фонд СБКО на Университета.

Чл. 47. Настоящият КТД влиза в сила от 01.04.2022 г. и е валиден до 31.03.2024г.

(1)Договорените в настоящия КТД обезщетения при пенсиониране и болест, плащания за допълнителен и извънреден труд иразмер на платен годишен отпуск остават в сила до изменението на съответната уредба по КТ. Ако измененията в КТ са по-благоприятни за преподавателите и непреподавателите в Университета, те автоматично заменят клаузите в КТД.

(2)Всяка от страните по настоящия договор може да поиска неговото изменение и допълнение. За целта съответната страна представя писмена покана, придружена от материалите за предлаганите промени. До 15 работни дни от подаването на тази покана започват преговорите между страните.

(3)Изисквания за промени и допълнения в КТД се извършва по реда на неговото приемане с подписване на анекс, който е неразделна част от КТД.

Чл. 48. Контролът по изпълнение на КТД се извършва от страните по него. При констатирани нарушения, страната, към която са отправени сигналите за тях, се произнася писмено до 15 работни дни.

Чл. 49. Страните по договора могат да търсят отговорност от ответната страна съобразно КТ.

Чл. 50. Настоящият КТД е съобразен изцяло с КТ и с всички конвенции на Международната организация на труда, ратифицирани от Република България, които регламентират: синдикалните свободи и колективното договаряне, забраната за принудителен труд, предотвратяването на дискриминация, работното време, синдикалната почивка, платения годишен отпуск, размера на работните заплати, здравословните и безопасните условия на труд.

Чл. 51. Настоящият КТД е подписан в 7 (седем) еднакви екземпляра, всеки от които има силата на оригинал.

Чл. 52. Регистрацията на КТД в Регионалната инспекция по труда се извършва в едномесечен срок от подписването на договора и е задължение на РАБОТОДАТЕЛЯ.

РЕКТОР НА ПЛОВДИВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ (проф. д-р РуменМладенов)

СИНДИКАТИ:

СО към КНСБ ВОН -КНСБ (гл. ас. Д-р Борислава Костова)

СО на КТ „ПОДКРЕПА“ (проф. д-р Мариана Иванова)

СО „ПРЕПОДАВАТЕЛИ“ (проф. д.м.н. Тодор Моллов)

СО към АДС (Георги Иванов)

СО на ФУНИС (преп. Вили Янчева)

BGR Paisii Hilendarski University of Plovdiv - 2022

Начална дата: → 2022-04-01
Крайна дата: → 2024-03-31
Наименование на индустрията: → Education, research
Наименование на индустрията: → Висше образование  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Пловдивски университет Паисий Хилендарски
Наименования на профсъюзите: →  НБС "ВОН" - Национален браншов синдикат "Висше образование и наука", Подкрепа - Конфедерация на труда, АДС - Асоциация на демократичните синдикати , НУС - Независим учителски синдикат, ФУНИС - Федерация на университетските синдикати

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Не
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Да

ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДНОСТ

Разпоредби относно връщане на работа след продължително заболяване, напр. лечение на рак: → Не
Платен отпуск поради менструално неразположение: → Не
Плащане в случай на инвалидност вследствие на инцидент на работа: → Да

ЗДРАВЕ И БЕЗОПАСНОСТ, И МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

Споразумение за медицинска помощ: → Не
Споразумение за медицинска помощ за роднини: → Не
Споразумение за вноски за здравно осигуряване: → Не
Споразумение за здравно осигуряване на роднини: → Не
Споразумение за политика за здраве и безопасност: → Да
Споразумение за обучение за здраве и безопасност: → Не
Предоставено защитно облекло: → Да
Регулярни или годишни медицински прегледи или посещения, осигурени от работодателя: → Да
Наблюдение на костно-мускулната система на работното място, професионални рискове и/или връзка между работата и здравето: → Employee involvement in the monitoring, The relationship between work and health
Помощ при погребение: → Да

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → Не
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → Да
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → Не
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → Не
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → Не
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → Не
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → The CBA explicitly refers to the law дни

ПРОБЛЕМИ С РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ

Еднакво заплащане за работа с еднаква стойност: → Не
Дискриминация в работните клаузи: → Да
Равни възможности за повишаване за жени: → Не
Равни възможности за обучение и повторно обучение за жени: → 
Служител от профсъюза по въпросите на равенството между половете на работното място: → Не
Клаузи за сексуален тормоз на работа: → Не
Клаузи за насилие на работа: → Не
Специален отпуск за работници, предмет на домашно насилие или насилие от страна на интимен партньор: → Не
Подкрепа за жени работници с инвалидност: → Не
Проследяване на проблема с равенството между половете: → Не

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → Не
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на ден: → 8.0
Работни часове на седмица: → 40.0
Работни дни на седмица: → 5.0
Максимален брой часове в неработно време: → 6.0
Платен годишен отпуск: → 28.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 7.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → 4.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → No
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Увеличаване на заплатата

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.3 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени ваучери за хранене: → Да
Предоставени надбавки за хранене: → Не
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...