КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР на СОФИЙСКА ОПЕРА И БАЛЕТ

KTD Sofiiska opera i balet 2021

Днес, 31.03.2021 година в гр. София, между Софийска опера и балет, представлявана от акад. ПЛАМЕН ИВАНОВ КАРТАЛОВ - ДИРЕКТОР, наричана по- долу за краткост РАБОТОДАТЕЛ, от една страна и от друга - синдикалната организация на СОФИЙСКА ОПЕРА И БАЛЕТ ПРИ СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ МУЗИКАЛНИ И ТАНЦОВИ ДЕЙЦИ, основен член на КНСБ, член на Международната федерация на музикантите /FIM/ и на Международния съвет за музика към ЮНЕСКО, представлявана от СИЛВАНА ПЕНЕВА НОВАКОВА ПРЪВЧЕВА - СЕКРЕТАР, наричана по-долу за краткост СИНДИКАТ, на основание чл. 51 от КТ и Споразумение в бранша (КТДБ) „МУЗИКАЛНО-СЦЕНИЧНИ ИЗКУСТВА” от 01.07.2020 г., между МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА, БАРОК, СБМТД, КТ „ПОДКРЕПА”, регистрирано в Инспекцията по труда към МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА, се сключи настоящият колективен трудов договор /КТД/.

Страните се договориха за следното:

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. ал.1. Този КТД има за цел да осигури свободата и закрилата на труда, както и справедливи и достойни условия на труд, добронамерено уреждане на възникнали колективни трудови спорове и предотвратяване на конфликти. Той се базира на действащото законодателство в Република България.

ал.2. КТД урежда трудовите отношения, трудовата заетост, социалното обслужване и условията на труд на работещите в Софийска опера и балет.

ал.3. Постигнатите на по-високо ниво, по-благоприятни и непротиворечащи на този КТД споразумения /браншов КТДБ./, които се отнасят за страните по този КТД, се прилагат автоматично без прякото им включване към настоящия КТД.

Чл.2. Софийската опера и балет и Синдикатът взаимно признават правото си на страни по този договор и се задължават да спазват принципите на равнопоставеност и взаимно уважение.

Чл. 3. Страните по този договор действат добронамерено един към друг в дух на сътрудничество и взаимни отстъпки с цел предотвратяване на трудови конфликти и създаване на условия за постоянно подобряване на трудовата и жизнена среда в Софийската опера и балет.

Чл. 4. ал.1. Работодателят поема задължение да съгласува предварително със синдиката своите решения и действия, които биха могли да доведат до възникване на колективни трудови спорове.

ал.2. Синдикатът ще използва възможността за ефективни стачни действия по ЗУКТС, само когато са предприети и изчерпани всички други възможности за преодоляване на трудовия спор в института.

Чл. 5. Този КТД обхваща договарянето между работодател и синдикат по следните въпроси, съобразени със специфичните условия на труд в Софийска опера и балет:

-Общи положения

-Действие по отношение на лицата

-Условия за постъпване на работа, трудова заетост, квалификация и преквалификация

-Работно време, почивки и отпуски

-Трудови възнаграждения и обезщетения

-Здравословни и безопасни условия на труд

-Социално развитие, подпомагане, осигуряване, битово и културно обслужване.

-Синдикална дейност.

Чл. 6. Ръководството на синдикалната организация се задължава:

провежданата синдикална дейност да стимулира работниците към добросъвестно изпълнение на служебните задължения; да помага при решаване на възникнали трудови спорове.

II.ДЕЙСТВИЕ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЛИЦАТА

Чл. 7. Настоящият КТД има действие само за работниците, членове на синдикалната организация. Страните по договора канят за присъединяване останалата част от работниците, нечленуващи в СБМТД, които чрез присъединителна вноска получават правото да ползват от клаузите по договора наравно с членовете на СБМТД (чл. 57, ал. 2 от КТ).

Чл. 8. Договореностите по настоящия договор са минимални и имат задължителен характер за работниците, членове на синдикалните организации и за работодателите - страни по договора.

Чл. 9. Работниците, които не членуват в синдиката - страна по договора, могат да се присъединят към сключения КТД с писмено заявление, подадено до Синдиката съгласно чл. 57, ал.2 от КТ, при следните условия:

а/ Желаещият да се присъедини към настоящия КТД заплаща присъединителна вноска в размер на 1,5% от брутното месечно възнаграждение платено за предходните 12 /дванадесет/ месеца. Присъединяването е за срока на този договор.

б/ Присъединителните вноски се внасят в специална сметка на самия институт, или на СБМТД, като разходването им става в полза на Института след споразумение на страните по този договор.

в/ Синдикатът се задължава в седемдневен срок писмено да информира Софийската опера и балет при постъпване на заявление за присъединяване, удостоверявайки това с дата и подпис.

г/ Действието на КТД спрямо присъединилите се започва от момента на внасяне на еднократната присъединителна вноска, но не по-рано от подаване на заявлението.

д/ Присъединилите се към КТД ползват всички договорености по него.

III.ТРУДОВИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ТРУДОВА ЗАЕТОСТ, КВАЛИФИКАЦИЯ И ПРЕКВАЛИФИКАЦИЯ

Чл. 10. Основна задача на Софийската опера и балет като професионален културен институт е създаване, развитие, обогатяване, усъвършенстване и съхраняване на музикално- сценичното, симфоничното, танцово и певческо изкуство.

Чл. 11. Комплектоването на музикално-изпълнителските състави се извършва съобразно годишните работни програми, включващи репертоарните планове, в рамките на утвърдената численост на операта.

Чл. 12. Длъжностите при художествено-творческите състави отговарят на Националния класификатор за професиите и длъжностите в Р. България. При тяхното приемане в Операта се съблюдават следните принципи:

При заемането на всяка една длъжност следва да се спазва конкурсното начало, като се създават комисии, в които освен избраните членове задължително присъства прекият ръководител

Заемане на длъжност по документи се допуска след интервю в присъствието на прекия ръководител.

Сключването на трудовите договори с издържалите конкурса или интервюто се извършват в съответствие с разпоредбите на КТ и условията по КТД.

Срочните трудови договори с работниците от художествено-творческия персонал се сключват за срок от една година на основание чл.68. ал. 1 и ал.4 от КТ.

Кандидатите трябва да отговарят на следните условия:

стаж по специалността и доказани високи творчески резултати.

Чл. 13. Във връзка със задълженията по чл. 52 от КТ работодателят се задължава:

да предоставя необходимата информация за икономическото и финансово състояние на института предходната и текуща календарна година, която е от значение за сключването на КТД на упълномощените представители на работниците. Предоставянето на информация, разпространяването на която би могло да навреди на работодателя, може да бъде отказано или направено с изискване за поверителност.

Чл. 14. Страните се споразумяха за провеждане на двустранен диалог и определяне на точни критерии за подбор при необходимост от съкращение на работници.

Чл. 15. Страните се споразумяха, че съкращаването на работни места се приема като крайна мярка, след изчерпване на всички други възможности, свързани с разкриване на допълнителни дейности, преструктуриране, съкращаване на материалните разходи, както и премахване на всички икономически и организационни причини, довели до нестабилността.

Чл. 16. ал.1. При обективна необходимост от съкращаване на щата, при освобождаване на работници поради намаляване обема на работа или поради престой на повече от 10% от щатния персонал се прилага процедурата по ал.2.

ал.2. Работодателят в срок от 30 /тридесет/ дни преди извършване на прекратяване на трудовите правоотношения при условията и предпоставките на ал.1, представя на синдикатите писмена обосновка за:

а/ Икономическото и финансово състояние на звеното или дейността б/ Причините, обосновали решението на работодателя;

в/ Целесъобразността от закриване на работни места;

г/ Брой на предлаганите за съкращение работни места;

Чл. 17. ал.1. Когато работник изпълнява длъжност или работа на отсъстващ дългосрочно(повече от 45 работни дни), поради неплатен отпуск или отпуск по болест, работник, той ползува правата за тази длъжност или работа, включително и трудовото възнаграждение, ако това е по-благоприятно за него. Ако той изпълнява през това време и своята работа или длъжност, има право и на допълнително трудово възнаграждение, определено от работодателя.

ал.2. От правата по предходната алинея не може да се ползува работник, който по длъжност е заместник на отсъстващия.

Чл. 18. Работодателят и синдикатите приемат като обща грижа и отговорност за повишаване трудовата и професионална квалификация, нивото на ангажираност към трудовия процес на работещите в операта.

Чл. 19. Работодателят се задължава да осигури провеждане на курсове за квалификация и преквалификация на работниците, когато това е необходимо в тяхната работа. За целта работодателят осигурява съответните средства в рамките на финансовите възможности.

Чл. 20. С цел да се осуетят потенциални възможности за възникване на конфликти в културната институция, Работодателят следва да:

ал.1. Предоставя на синдиката проекто-репертоарен план за съответния сезон, определящ трудовата заетост.

ал.2. Да уведомява за промени в годишните репертоарни планове, които имат отношение към трудовата заетост в срок от 2 дни преди извършването им.

IV.РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ

Чл. 21. ал.1. Регламентираният работен ден включва:

За солист-певци, хор и оркестър - 6 часа за спектаклова, концертна и репетиционна дейност и 2 часа за самоподготовка, при заглавия с обичайна продължителност ,

-6 часа за спектаклова, концертна и репетиционна дейност и 2 часа за самоподготовка при заглавия, с продължителност повече от 5 часа и 30 минути, както и при репетиционна подготовка на премиери, възстановки и др. случаи ;

За балетния състав - 6 часа за спектаклова, концертна и репетиционна дейност и 2 часа самостоятелна подготовка за работния процес;

За останалите, както е по съответната длъжностна характеристика.

ал.2. Продължителността, разпределението на работното време, седмичния график, почивките, условията и реда за полагане на извънреден труд, както и отчитането и изчисляването на работното време се уреждат с Колективния трудов договор, Правилника за вътрешния трудов ред, както е посочено в Раздел VI от БКТД от 01.07.2020 г. или в съответствие с издадените от работодателя заповеди, които не противоречат на КТ, на БКТД и на КТД.

ал.3. Всеки работник има право на седмична почивка в размер не по-малко от 36 часа(СОБ работи при сумирано изчисляване на работното време), както е по КТ. Положеният извънреден труд се компенсира или заплаща както е посочено в КТ.

ал.4. Съгласно изискванията на Наредба 15 от 31.05.1999 г., във връзка с физиологичния режим на труд и почивка се осигуряват технологични паузи, съгласно действащата нормативна уредба. В дни на премиери и спектакли с тежки и технически сложни заглавия за участниците в тях се допуска сутрешна репетиция или представление само в извънредни ситуации, налагащи това. Същото се отнася и за състав след участието му в премиера и тежък спектакъл, да присъства в програмата на сутрешна репетиция или спектакъл на следващия ден.

Чл. 22. ал.1. Работното време на отделните групи персонал и начина на отчитане се урежда с Правилника за вътрешния трудов ред и при условията на сумирано изчисляване на работното време.

ал.2. В дни с вечерни спектакли, с оглед доброто им протичане, максималната продължителност на сутрешната репетиция е 2 /два/ часа и акустични репетиции максимално 30 минути преди представление.

Чл. 23. На основание чл. 156-а от КТ страните по договора се споразумяха за членове на синдиката да се определят и присъединилите се към настоящия КТД нечленуващи в синдиката работници и служители да се отпуснат по-големи размери на отпуски по чл. 155 и чл. 156 от КТ както следва:

за художествено-творческия състав - не по-малко от 42 работни дни;

за художествено-техническия състав — не по-малко от 32 работни дни

-за останалите служби, съгласно чл. 155, ал. 4 от КТ - не по-малко от 26 работни дни.

Чл. 24. При ползване на отпуск по чл. 157, ал.1, т. 1, 2 и 3 от КТ, на работника се изплаща възнаграждение от Работодателя по реда на чл. 177 от КТ.

Чл. 25. Родител с две живи деца до 18-годишна възраст има право на два работни дни, а тези с три и повече живи деца до 18 години - три работни дни допълнителен платен отпуск за всяка календарна година.

Чл. 26. Работник, член на синдиката - страна по КТД или присъединил се към настоящия КТД, нечленуващ в синдиката работник или служител с трайно намалена работоспособност - 50% и над 50%, ползва допълнителен платен годишен отпуск в размер не по-малко от 6 дни работни дни.

Чл. 27. ал.1. Извънреден е трудът, който се полага по разпореждането или със знанието и без противопоставянето на работодателя, на непосредствения ръководител и работника извън установеното работно време.

ал.2. За положен извънреден труд се спазва чл. 153, ал. 4 от КТ.

ал.3. Възнаграждението за извънреден труд се заплаща, съгласно чл. 262 от КТ.

V.ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

А. Трудови възнаграждения

Чл. 28. ал.1. Индивидуалната работната заплата по трудов договор се определя на база оценка на работното място, длъжността, образованието, квалификацията, отговорността на труда, като крайният й размер се поставя в пряка зависимост от резултатите и качеството на труда, съгласно вътрешната нормативна уредба.

ал.2. Индивидуалната основна месечна работна заплата не може да бъде по-ниска от минималната работна заплата.

Чл. 29. Работодателят съвместно със синдиката разработват вътрешни правила за организация на работната заплата за културната институция. Формирането на индивидуалните брутни месечни трудови възнаграждения на работниците и служителите се извършва според утвърдените вътрешни правила. Във вътрешните правила за организация на работната заплата се определят и размерите на допълнителните трудови възнаграждения, които се съобразяват с разпоредбите на чл.26 от БКТД.

Чл. 30. Договорената работна заплата се гарантира при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения и изпълнение на възложените видове и обем работа.

Чл. 31 Когато работник извършва работа извън преките ангажименти на операта /обслужване на фестивали, гостуващи групи и др./ и когато художествено-творческата продукция е извън пределите на Софийската опера и балет, след писмено разрешение от страна на работодателя, могат да се планират средства за заплащане на хонорари, и където е целесъобразно дневни и пътни възнаграждения.

Чл. 32. При реализиране на икономии от ФРЗ в културната институция, Работодателят изплаща допълнително материално стимулиране на работниците и служителите.

Б. Допълнителни трудови възнаграждения

Чл. 33. Страните се договарят на осн. чл. 12 ал. 7 от НСОРЗ, работниците да получават допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит в размер на 1% от основната работна заплата за всяка година трудов стаж при условията на НСОРЗ, цитирано в раздел 5, чл. 31 от Браншовото споразумение.

Чл. 34. За всеки отработен нощен час на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на 50% от минималната часова работна заплата за страната, но не по-малко от 1 лев.

В. Обезщетения

Чл. 35. При прекратяване на трудовите правоотношения по реда на чл. 328, ал.1, т. 1, 2, 3 и 4 от КТ, се изплаща обезщетение по чл. 222, ал.1 от КТ в размер на брутното трудово възнаграждение за времето, през което работникът или служителят е останал без работа, но за не повече от един месец.

Чл. 36. При прекратяване на трудовия договор член на синдикалната организация, след като работникът е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, той има право на обезщетение за трудов стаж при същия работодател, в сроковете по чл. 222, ал. 3 от КТ, както следва:

1.до 10 години - брутното му трудово възнаграждение за 3 месеца;

2.над 10 години - брутното му трудово възнаграждение за 8 месеца.

VI.ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл. 37. ал.1. Работодателят се задължава да осигури условията, предвидени в закона за здравословни и безопасни условия на труд и със съдействието на синдиката да проведе всички необходими мерки за предотвратяване на трудовите злополуки и на общите професионални заболявания.

ал.2. Синдикатите се задължават да участват ефективно в разработване на всички програми и предприемане на действени мерки за подобряване условията на труд.

ал.3. Работниците в операта, работата на които е свързана с използване и поддържане на машини и други технически съоръжения, както и тези, които са заети в дейности, създаващи опасност за здравето и живота им, задължително се инструктират и им се осигурява застраховка по реда на чл. 52 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

ал.4. Работодателят се задължава да предостави обикновено и специално работно облекло, както и лични предпазни средства, както следва:

сценично облекло - актьори, помощник режисьори, сценични работници, театър майстор;

репетиционно облекло - балет (чорапогащи, чорапи, трика, мая, фланелки, анцузи, бандажи);

престилки за работещите в ателиетата, художник изпълнителите, хигиенисти;

работен комбинезон - общи работници, шофьор;

предпазни очила за работещите с компютри.

Забележка: Към тези спадат и всички онези предписания, които са направени и променени в настоящите изисквания на Инспекцията по труда и Трудовата медицина.

ал.5. Работниците се задължават да използват личните си предпазни средства, както и да съдействат на работодателя и съответните длъжностни лица при изпълнение на конкретните мероприятия.

ал.6. Условията на сцената при репетиции и спектакли трябва да отговарят на конкретните параметри за безопасност. Трябва да присъства дежурно медицинско лице. Запрашеността трябва да се контролира веднъж в месеца. Температурата трябва да бъде в рамките не по- ниска от 18 градуса. При балетни репетиции и спектакли трябва да бъде поставяна специализирана подова настилка.

ал.7. В случай на обявено извънредно положение, епидемична или друга сходна по последици обстановка, по причина създаваща опасност за общественото здраве, Работодателят осигурява на всички служители съответните дезинфекционни средства, съобразно предписанията на компетентните органи.

Чл. 38. ал.1. Страните се споразумяха за изграждане на комитет по условия на труд в културната институция, съгласно изискванията и условията на чл. 27 от ЗЗБУТ. Комитетът следва да обсъжда състоянието на трудовия травматизъм и анализира параметрите на работната среда от службата по трудова медицина.

ал.2. Представителите в комитета по условия на труд (КУТ) се обучават задължително по програми, ред и изисквания, определени с Наредба на МК и M3 и финансирани от работодателя.

Чл. 39. Работодателят осигурява ежегодно задължителни безплатни профилактични прегледи на работещите в културната институция, в съответствие с препоръките на службата по трудова медицина, при финансова възможност.

Чл. 40. ал.1. Работодателят изготвя списък на длъжностите, подходящи за лица с намалена работоспособност.

ал.2. Работодателят се задължава да гарантира работа на работниците и служителите с намалена работоспособност, като им предложи подходящи условия на труд и възнаграждение.

Чл. 41. Работодателят осигурява необходимите лични предпазни средства и здравословни условия на труд за работещите с видеодисплеи, съгласно изискванията на нормативната уредба.

Чл. 42. За медицински и профилактично-възстановителни процедури и лекарствени средства, които са в резултат на трудова злополука и професионално заболяване и не са в обхвата на здравно осигуряване, Работодателят изплаща средства в размер не по-малко от минималната работна заплата за страната на едно лице за една календарна година.

Чл. 43. Работодателят застрахова работещите в операта със застраховка „Трудова злополука“.

Чл. 44. ал.1. Работодателят заплаща следните разходи в рамките на утвърдения бюджет, както следва:

Необходимите пособия за работа като: струни, косми за лък, стойки, платъци, колофон, палци, туфли, скърпини, макияж, демакияж и др. по предварителна заявка и договореност, но не по-малко от един комплект за година на работник. Средства за ремонт при доказана необходимост на наетите инструменти в размер на не повече от три минимални работни заплати за страната годишно за всеки нает инструмент.

ал.2. Извършените разходи по ал. 1 се доказват е финансово-счетоводен документ, съгласно изискванията на Закона за счетоводството.

ал.3. Средствата по ал. 1 не могат да се осигуряват от необходимия фонд за работна заплата.

VII.СОЦИАЛНО РАЗВИТИЕ, ПОДПОМАГАНЕ, ОСИГУРЯВАНЕ, БИТОВО И КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ

Чл. 45. ал.1. Работодателят отчислява средства за социални разходи в размер на 3% върху начисления фонд „Работна заплата”, които се предоставят на работниците под формата на ваучери за храна

ал.2. Редът за разпределение и използване на средствата за СБКО се определя от общото събрание на колектива.

Чл. 46. Работодателят се задължава да осигурява за съответните социални рискове всички работещи в института съгласно реда и условията, установени с КЗОО, както и с всички указания, дадени от НОИ по приложението, разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване и подзаконовите актове.

Чл. 47. Синдикатът се задължава, подпомогнат от работодателя, да създава различни форми на отдих и почивка, свързани с почивни бази и инициирането на мероприятия с цел подобряване условията за отдих и релакс на членовете на операта.

VIII.УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ

Чл. 48. Работодателят се задължава да не възпрепятства под никаква форма осъществяването на синдикалната дейност, а при възможност да осигури помещение за работа на синдикалните дейци като се определи и инвентара, който му се предоставя, включително, по възможност и телефон. Всичко това в съответствие с чл.46. ал. 1. от КТ.

Чл. 49. На основание чл. 159 от КТ нещатните председатели на синдикалните организации имат право на отпуск за синдикална дейност в размер на 64 часа годишно. Ползването се удостоверява с представяне на документ, издаден от висшестоящия синдикален орган. Синдикалните председатели могат да преотстъпят правото си на част от този отпуск на секционните отговорници на синдикалните ръководства в случаите, когато председателите са възпрепятствани да участват в синдикални мероприятия.

Чл. 50.ал.1. Работодателят изпълнява задълженията си спрямо синдикалните организации за осигуряване условия за синдикална дейност след представяне на удостоверение за легитимност, издадено от структурите на национално-представителните синдикати.

ал.2. Удостоверенията по предходната алинея се предоставят еднократно в началото на календарната година и в случай на промяна на субекта, представляващ синдикалния орган.

Чл. 51. Синдикатите - страна по договора приемат задължението:

своевременно да уведомяват работодателя за ползването на платен отпуск по чл. 159 от КТ.

Провежданите синдикални събрания да не възпрепятстват нормалната работа на културната институция.

IX.ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1Настоящият КТД влиза в сила от деня на подписването му и е валиден за 2 /две/ години.

§ 2Всяка от страните по КТД може да поиска неговото изменение и допълнение. За целта съответната страна представя писмена покана, придружена от проекта на текстовете на предлаганите промени.

§ 3. Страните по настоящия КТД се споразумяха в съответствие с чл. 53, ал. 3 и ал. 4 от КТ в 7 /седем/-дневен срок след неговото подписване да заявят вписването му в Дирекция „Инспекция по труда” - гр. София.

§ 4Страните по този КТД се задължават да създават необходимата организация и механизми за изпълнение на постигнатите договорености.

§ 5Настоящият КТД се сключва в 3 (три) еднакви екземпляра - по един за всяка от страните

и един за Дирекция „ИТ” гр. София. Неделима част от него са „Правилник за вътрешния трудов ред”, „Вътрешни правила за организация на работната заплата”, и „Репертоарна програма” на работодателя, споделена със синдиката за съответния сезон.

РАБОТОДАТЕЛ

акад. Пламен Карталов – Директор

СИНДИКАТ

Силвана Новакова – Пръвчева

Съгласували:

1.Христина Станева - Зам.директор

2.Сара – Нора Кръстева – Художествен ръководител на балета

3.Жорж Димитров – отговорен диригент

4.Галина Йосифова – Главен счетоводител

5.Валентин Миленков – Ръководител „Човешки ресурси“

ПРАВИЛНИК За вътрешния трудов ред в Софийска опера и балет

Раздел I ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Правилникът за вътрешния трудов ред се създава и утвърждава на основание чл.181 от Кодекса на труда в Република България и издадените за неговото прилагане нормативни актове.

Чл. 2. Целта на този правилник е да се конкретизират правата и задълженията на работниците и служителите и на работодателя по трудовото правоотношение и урежда организацията на труда в предприятието съобразно особеностите и спецификата в дейността на културния институт.

Чл. 3. Изискванията в този правилник са задължителни за всички художествено-творчески кадри, служители, технически работници и помощен персонал, както и за лицата, наети по граждански договори.

Раздел II ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СОФИЙСКАТА ОПЕРА И БАЛЕТ

Чл. 4. Назначаването и освобождаването на работниците и служителите се оформя с писмена заповед от директора на Софийската опера и балет.

Чл. 5. Работодателят е длъжен да осигури на работниците и служителите нормални условия за изпълнение на възложената им работа, което включва:

1.Определяне на работното място.

2.Даване на точни указания за реда и начина за изпълнение на задачите.

3.Запознаване с длъжностната характеристика, запознаване с правилника за вътрешния трудов ред и правилата за здравословни и безопасни условия на труд.

4.Осигуряване на условия за изпълнение на възложените трудови функции (в зависимост от характера на работата -материали, инструменти, облекло и т.н.).

5.Осигуряване на взаимодействие и синхрон между отделните структурни звена.

6.Чрез длъжностните си лица да отстранява всички възникнали пречка за осъществяване на трудовите функции на работници и служители в операта.

Чл. 6. Работодателят се задължава да изготви график за ползването на годишните отпуски, има право да предоставя ПГО и без писмено съгласие на работника при ползване на отпуска едновременно от всички работници и осигурява своевременно изплащане на трудовото възнаграждение.

Чл. 7. Работодателят следи за спазването на този правилник

Раздел III ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ

Чл. 8. При изпълнение на задълженията си, за които е подписал трудов договор с работодателя, работникът или служителят е длъжен:

1.Да се явява навреме на работа и да бъде на работното си място до края на работното време.

2.Да се явява на работа в състояние, което му позволява да изпълнява служебните си задължения; да не употребява в рамките на работното време алкохол или други упойващи средства.

3.Да използва цялото работно време за изпълнение на възложената работа (творческа или производствена).

4.Да спазва техническите и технологични правила по създаването на спектаклите, според художествените критерии, заложени в програмите на операта.

5.Да спазва правилата за здравословни и безопасни условия на труд и противопожарна охрана.

6.Да изпълнява законните нареждания на работодателя и на упълномощените от него представители.

7.Да пази грижливо имуществото, което му е поверено или с което е в досег при изпълнение на възложената му работа, както и да пести суровините материалите, електроенергията, паричните и други средства, които му се предоставят за изпълнение на трудовите задължения.

Чл. 9. Работникът или служителят е длъжен да спазва професионалния морал и колегиална етика, като с поведението си не създава напрежение в работата и не става причина за междуличностни конфликти.

Чл. 10. Работникът или служителят е длъжен да спазва реда за работа, създаден в този правилник.

Чл. 11. Работникът или служителят е длъжен да съобщава своевременно на прекия си ръководител за констатирани нарушения в технологичния цикъл, проблеми в осигуряване на необходимите му материали, инструменти, съдействие от други лица, както и за пречки и некомпетентно вмешателство в работата му.

Чл. 12. Работникът или служителят е длъжен да не поема работа и ангажименти при друг работодател без предварително изрично писмено съгласие от работодателя.

Раздел IV РАБОТНО ВРЕМЕ

Чл. 13. Работниците и служителите в Софийската опера и балет работят в условията на петдневна работна седмица.

Чл. 14. За артистичния персонал, работниците от техническия персонал и обслужващите артистите , сцената и салона, почивни дни са два поредни, от които единият е задължително понеделник.

Чл. 15. За служителите от административния персонал и персонала от ателиетата почивните дни са събота и неделя.

Чл. 16. Началото на работното време се определя, както следва:

/1/ художествено-творчески персонал и технически персонал:

1.за провеждане на репетиции - съобразно утвърдения график - тридесет минути преди започването им, а за техническия персонал, обслужващ сцената - при репетиции с маркиран декор - един час преди започване на репетицията, при репетиции с пълен декор - два часа или повече (според сложността на декора) преди започване на репетицията.

2.По същия начин се определя и началото на работното време при генерална репетиция;

3.За участие в представления:

-артисти-солисти, диригенти, режисьори, артисти- балетисти, артисти-хористи и артисти от миманса, участващи в представлението, се явяват в театъра един час преди започването му, а когато участието им е в по- късна картина - десет минути преди започването на представлението;

-артисти-оркестранти, участващи в представления - тридесет минути преди началото на представлението;

- за техническия персонал, обслужващ сцената - три часа преди началото на представлението;

-за работниците от салонния персонал /гардеробиери, разпоредители, билетопродавачи/ - тридесет минути преди започване на представлението; - за инспектор-салон - два часа преди началото на представлението.

/2/ Други работници и служители:

1. 3а административния персонал и персонала от производствените ателиета началото на работното време е 9.00ч, обедна почивка от 12.00 до 12.30ч. и край на работното време-17.30ч

2. 3а билетопродавачите началото на работното време за първа смяна е в 8.00 ч., почивка от 12.00 ч. до 13.00 ч. и край на работното време -17.00 ч.; втора смяна съответно - начало 10.00 ч., почивка от 13.00 ч. до 14.00 ч. и край -19.00 ч.

3. 3а работниците по хигиената - начало на работния ден е 7.00 ч., обедна почивка от 12.00 ч. до 13.00 ч. и край на работното време -16.00 ч.

4. За портиерите се установява дежурство по график , изготвен от прекият им ръководител в рамките на осемчасов работен ден. Чл.17.

Началният час на представленията се определя, както следва:

-За сутрешни представления - 10.00 ч. и 11.00 ч., в зависимост от продължителността на представлението.

-За дневни представления -16.00 ч.

-За вечерни представления -19.00 ч.

-За премиерни представления -19.00 ч. Чл. 18. Репетициите са с продължителност, както следва:

1.За артисти-солисти - при ансамблови и мизансценни репетиции - от два до четири часа, с почивка от петнадесет минути на всеки час; участващите в централни партии в деня на представлението се освобождават от репетиции.

2.За артисти-оркестранти - три часа, с почивки от по 15 минути на всеки час; в ден със спектакъл - два часа и тридесет минути, с една почивка от двадесет минути.

3.За артисти-балетисти - три часа преди обед, с двадесет минути почивка и един час екзерсиз, и три часа - след обед, с двадесет минути почивка.

4.За технически монтировъчни репетиции - шестнадесет часа при двусменна работа на персонала, като на всеки 4 часа има тридесет минути почивка, а технически осветителни репетиции - осем часа, с два часа обедна почивка.

5.При спектакли с особена сложност продължителността на репетицията в същия ден се ограничава на два часа.

6.Времетраенето на общи репетиции за солисти, хор, оркестър и балет се определя на три часа, като се осигуряват две почивки - на всеки час по една почивка от петнадесет минути.

7.Точното време на ползване на почивката се определя от постановъчния екип.

Чл. 19. За всяка постановка предгенералните репетиции не могат да бъдат повече от 4 на брой, с времетраене до пет часа, а генералните -не могат, да бъдат повече от 2 на брой, с времетраене до четири часа. По изключение броят и времетраенето на репетициите могат да бъдат увеличавани с изрична заповед на директора на операта.

Чл. 20. Репетициите на отделни артисти, творчески колективи и технически служби, заети в представление или втора репетиция в един и същи ден, продължават толкова, че да се осигури пет-часова почивка до явяването им на работа за представлението или втората репетиция.

Чл. 21. Всички артисти, участващи в премиерно представление, в деня на премиерата не участват в репетиции.

Чл. 22. За ръководители на репетициите се определят: диригента, режисьор-постановчика, балетмайстор-постановчика или определени от тях за отделни репетиции асистенти и помощник-режисьори.

Чл. 23. Напускането на репетиции може да става само с разрешение на съответния ръководител на репетицията.

Чл. 24. В случай на закъснение на ръководителя на репетицията, без предварително уведомяване за това, участващите в репетицията са длъжни да изчакат петнадесет минути след обявения начален час, преди да напуснат. Отговорността за отлагане на репетицията в този случай се носи от нейния ръководител.

Чл. 25. Участието на артистите от всички творчески колективи в дежурни състави се включва в работното им време.

Чл. 26. /1/ Работниците и служителите са длъжни в случай на отсъствие от работа по здравословни причини и по чл. 157 от Кодекса на труда, да уведомяват предварително следните длъжностни лица, както следва:

1.Артистите-солисти - артистичния секретар.

2.Артистите-балетисти, артистите-хористи и оркестрантите - съответните инспектори.

3.Всички останали преките си ръководители.

/2/ Уведомяването не може да се извършва по-късно от 10 часа преди началото на представлението и два часа преди началото на репетицията.

/3/ За всяко отсъствие от работа следва да се представя до два дни след датата на издаване документ, удостоверяващ причината /болничен лист, медицинско заключение и др. под./.

Чл. 27. Преките ръководители съставят месечен афиш за двусменна работа, който се утвърждава от директора.

Чл. 28. Незаетите в представлението служители са длъжни да уведомяват артистичния секретар и преките си ръководители за местонахождението си в случай на необходимост от заместване на отсъстващ колега.

Чл. 29. Преките ръководители на административните и творческите колективи водят и отчитат за всеки месец форма 76 за присъствието на целия щатен персонал на повременно заплащане и я представят в счетоводството най-късно на дата 22 на месеца.

Раздел V ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТВОРЧЕСКО-ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ ПРОЦЕС

Чл. 30. /1/ Софийската опера и балет работи по годишни и перспективни репертоарни планове.

/2/ Всеки художествено-творчески колектив, всяко ателие и техническа служба създават съобразно спецификата на работата си собствен график за всяка нова постановка или възстановка.

/3/ Седмичната програма за ежедневните репетиции и представления с отбелязване на изпълнителите, дежурствата и разпорежданията се съставя от артистичния секретар по предложение на съответните ръководители, одобрява се от главния диригент и директора и се оповестява най-късно в петък сутринта на предходната седмица, а дневната програма - до 10 часа на предния ден.

/4/ Промени в седмичната и дневната програма се допускат само с разрешение на директора.

/5/ За всички промени, направени в програмата след оповестяването й, участниците следва да бъдат уведомени от артистичния секретар или съответните инспектори.

Чл. 31. /1 / Съставът на постановъчната група за всяка отделна оперна и балетна постановка се утвърждава от директора на операта.

/2/ Всеки солист има право да подаде молба за дадена роля, която е подготвил сам, и да се яви на прослушване.

/3/. Разпределение на ролите в нови постановки се със заповед на директора.

/4/ На техническа конференция своята творческа концепция.

/6/ Графикът на постановъчната група съдържа задължително:

1.Контролен брой часове за подготовката на всяка роля поотделно.

2.Брой на часове за индивидуална работа на диригента със солисти-певци.

3.Брой на ансамбловите репетиции със солистите-певци.

4.Дата, на която ще бъдат готови солистите-певци за мизансценна репетиция.

5.Контролен брой часове за самостоятелна подготовка на хора под ръководството на диригента на хора; дата за готовността на хора за работа с водещия диригент.

6.Брой на хоровите репетиции с водещия диригент

7.Брой на общите репетиции - хор и солисти с пиано.

8.Дата за готовността на хора за работа с режисьора.

9.Брой на самостоятелните оркестрови репетиции /групови, общи, отделно щрайх и духачи и т.н./.

10. Брой на мизансценните репетиции - поотделно за солистите и хора.

11.Брой на общите мизансценни репетиции на солистите с хора.

12.Брой на самостоятелните технически репетиции /вкл. и осветителните/ и крайна дата за готовност на декора, костюмите и реквизита.

13.Ориентировъчни дати на костюмните репетиции и техния брой.

14.Брой на общите репетиции на голяма сцена с пиано.

15.Брой на общите репетиции на голяма сцена с оркестър.

16.Дати на предгенералните репетиции.

17.Дата на коректурната репетиция с пиано на голяма сцена.

18.Дати на генералните репетиции.

19.Дата на премиерата.

Чл. 32. /1/ За осигуряване на оптимална ефективност от вложения труд се спазва следния ред:

1.Преди започване разучаването на дадена опера или балет постановчиците разясняват пред всички участници /по колективи/ идеята, стила на произведението и начина, по който ще бъде реализирана, т.е. диригентско-режисьорската концепция /хореографско решение/.

2.Преди да започне разучаването на партиите, диригентът /за балетните постановки и хореографът/ провежда среща с корепетиторите и хормайсторите /за балета и балетните репетитори/, ангажирани в постановката, като им дава указания за темпата и всички останали въпроси, свързани с неговата концепция. Предварително корепетиторите и хормайсторите трябва да са получили от библиотеката кпавирите си и да са ги разучили.

3.При работата на корепетиторите със солистите /респективно с хора и балета/ водещият диригент осъществява необходимия контрол, помага за правилното разучаване на творбата, за усвояване на неговите изисквания.

4.Диригентите спазват последователността на следните етапи в работата: индивидуални срещи със солисти, ансамблови репетиции на солистите, срещи на водещия диригент с хора, ансамблови музикални репетиции на солисти и хор с пиано, самостоятелни оркестрови репетиции, седящи музикални репетиции, общи репетиции на голяма сцена с пиано, общи репетиции на голяма сцена с оркестъра, предгенерални, коректурни и генерални, репетиции.

5.Режисьорът започва мизансценната си работа, след като е завършила музикалната подготовка на солистите и хора.

6.Не се допуска да бъдат отлъчвани солисти от подготовката на премиера, в която имат отговорно участие, заради първо излизане в централна роля в друга пиеса.

7.Не се допуска излизане на солист в централна роля, без да са му осигурени: индивидуални часове с диригент, мизансценни репетиции с режисьор, ансамблова и по възможност оркестрова репетиция.

8.Преди .започване на репетициите с оркестър диригентът е длъжен да запознае концертмайсторите и водачите на групи с плана си за работа по премиерата.

9.Солистите-певци, които по преценка на водещия диригент не са овладели партиите си в предварително определения им брой часове, носят отговорност според Кодекса на труда.

10.На всички ансамблови и общи репетиции се пее с пълен глас. Изключения се допускат само по здравословни причини или по преценка на водещия репетицията.

11.За цялостното художествено и техническо ниво на представленията отговарят съответните постановъчни групи и зам.-директорът по техническите въпроси.

12.Сцената трябва да бъде готова половин час преди започването на представлението. Подреждането на декора за всяко действие, даването на реквизита и другите дейности трябва да бъдат завършени до втория сигнален звънец.

13.Преди започване на представлението ръководителите на сценични служби и дежурният помощник-режисьор докладват на зам.-директора по техническите въпроси за изправността на инсталациите и съоръженията, предпазните противопожарни уреди и построяване на спектакъла. Всеки работник, обслужващ сцената, е длъжен преди всяко представление да провери изправността на инвентара и съоръженията, с които работи.

14.По време на репетиции и представления зад кулисите могат да присъстват само артисти, заети в действието, режисьорът, хормайсторът, диригентът, работниците от техническите служби, обслужващи сцената, които имат работа на сцената, помощник-режисьорите, суфльорите и дежурният пожарникар. Присъствието на сцената на останалите театрални служители и работници, а също и на лица, които не са от състава на театъра, е забранено. Спазването на абсолютна тишина на сцената е задължително изискване към всички участници в реализацията на постановката. Контролът се възлага на отговорния помощник-режисьор.

15.Артистите от всички колективи, заети в генерални репетиции и представления нямат право да се явяват в помещенията, където се намира публиката.

16.По време на представление и преди започването му без разрешение на дежурния ръководител не се дават на участващите писма, телеграми и не се викат за телефонни разговори.

17.Арфите се разсвирват до половин час преди влизането на публиката в зрителната зала. Не се разрешава на оркестрантите да се разсвирват в оркестрината преди представлението с теми от предстоящата пиеса.

18.Артисти-солисти и хористи от театъра могат да участват в представления и концерти извън столицата и страната само с писмена молба и съответно писмено разрешение от директора на операта или упълномощено от него лице за всеки отделен случай, най-малко 3 месеца преди датата на ангажимента.

19.Отиване на дългосрочна работа в чужбина на служителите и работниците от операта става съгласно действащите нормативни актове.

Раздел VI МАТЕРИАЛНИ И МОРАЛНИ СТИМУЛИ

Чл. 33. /1 / За образцово изпълнение на творческите си задачи работниците и служителите имат право на отличия и награди.

/2/ Награждаването на работниците и служителите се извършва със заповед на директора на операта. В заповедта за награждаване се определя видът отличие или награда, като по преценка на директора наградата мое да бъде едновременно отличие, парична или предметна награда.

Раздел VII ДИСЦИПЛИНАРНА ОТГОВОРНОСТ

Чл. 34. /1/ Съгласно Кодекса на труда виновното неизпълнение на трудовите задължения е нарушение на трудовата дисциплина.

Чл. 35. Нарушенията могат да бъдат извършени с действие или бездействие, като съгласно чл. 187 от Кодекса на труда за такива се считат:

1.Закъснение, преждевременно напускане на работа, неявяване на работа или неуплътняване на работното време.

2.Явяване на работника или служителя на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява възложените му задачи.

3.Неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологични правила.

4.Произвеждане на некачествена продукция.

5.Неспазване правилата за здравословни и безопасни условия на труд.

6.Неизпълнение на законните нареждания на работодателя.

7.Злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието, както и разпространяване на поверителни за него сведения.

8.Увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства.

9.Неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор или определени при възникването на трудовото правоотношение.

Чл. 36. /1/ Освен посочените в чл. 187 от Кодекса на труда видове нарушения на трудовата дисциплина, нарушение на трудовата дисциплина е и виновното неизпълнение на което и да е друго, задължение на работника по трудовото му правоотношение, установено със закон, с указ или с друг нормативен акт.

/2/ Нарушение на трудовата дисциплина е и виновното неизпълнение на задълженията по трудовото правоотношение, установено в Правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор, в трудов договор или в друг акт, от който възниква трудово правоотношение, съответно по реда на чл. 107 от Кодекса на труда.

/3/ Не представлява нарушение на трудовата дисциплина неизпълнението на незаконна заповед - нареждане извън трудовите задължения на работника, нареждане от некомпетентен орган и нареждане, дадено не по установения от закона ред, и други подобни случаи.

Чл. 37. Съгласно Кодекса на труда за нарушение на трудовата дисциплина могат да бъдат налагани следните дисциплинарни наказания:

1.Забележка.

2.Предупреждение за уволнение.

3.Уволнение.

Чл. 38. Дисциплинарното наказание "уволнение" по чл. 190, ал.1, т.1 от Кодекса на труда може да се налага, когато трите закъснения или преждевременни напускания на работата са в различни дни.

Чл. 39. По смисъла на чл. 190, ал.1, т.4 от Кодекса на труда системни нарушения на трудовата дисциплина са налице, когато работникът е извършил три или повече отделни нарушения на трудовата дисциплина. При определяне броя на нарушенията се вземат предвид тези нарушения на трудовата дисциплина, за които дисциплинарно наказание не е наложено, както и тези, за които дисциплинарно наказание е наложено, но още не е заличено по чл. 197 или чл. 198 от Кодекса на труда.

Чл. 40. Софийската опера и балет се задължава да доведе Правилника за вътрешния трудов ред до знанието на всички нейни работници и служители.

Чл. 41. Правилникът за вътрешния трудов ред се изменя по реда на неговото приемане.

Чл. 42. По въпроси, неуредени с този правилник, се прилагат разпоредбите на Кодекса на труда.

АКТУАЛИЗИРАНИ ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА В СОФИЙСКА ОПЕРА И БАЛЕТ

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Настоящите Вътрешни правила за работната заплата уреждат организацията на работната заплата на работещите по трудово правоотношение в Софийска опера и балет и са изготвени в съответствие с Кодекса на труда, Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, приета с ПМС 67 от 2010 г, както и всички нормативни актове, уреждащи въпроси, свързани с работната заплата и нейната организация.

Правилата се допълват, изменят и утвърждават от директора и представителите на работниците и служителите в съответствие с приетата нормативна уредба.

Чл. 2. С настоящите правила се определят:

1.общите положения за организацията на работната заплата;

2.условията, реда и начините за формиране на средствата за работна заплата;

3.условията и реда за определяне и изменение на основните месечни заплати;

4.видовете и размерите на допълнителните възнаграждения и условията за тяхното получаване;

5.реда и начините за изчисляване на брутната месечна заплата.

II.ФОРМИРАНЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА

Чл. 3. Годишният размер на средствата за работна заплата се образуват с натрупване от началото на годината на основата на :

1.Утвърдената численост на персонала и средната месечна брутна заплата на едно лице;

2.Размерът на средната месечна брутна заплата на едно лице се определя с нормативен акт на МС за Министерство на културата - общо и в т.ч. за Софийска опера и балет;

3.Определянето на средната месечна брутна заплата на едно лице за Софийска опера и балет се определя съгласно действащата нормативна уредба в рамките на месечния фонд работна заплата;

4.Годишният размер на средствата за работна заплата се определят по § 1 Заплати по утвърденият бюджет за съответната календарна година, а средствата за обществено осигуряване по § 3 Осигурителни вноски на същият бюджет.

Чл. 5. Средствата за работна заплата за съответен период, се използват за определяне и изплащане на:

1.Основни месечни заплати по трудов договор;

2.Допълнителни и други трудови възнаграждения по Кодекса на труда и другите нормативни актове;

3.Други допълнителни трудови възнаграждения, уговорени в трудов договор или в тези правила

III.ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ОСНОВНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ

Чл. 6. Индивидуалният размер на основната месечна заплата на работещите по трудово правоотношение при пълно работно време не може да бъде по-нисък от нормативно определения размер на осигурителния праг за всяка отделна длъжност в рамките на средствата за работна заплата.

Конкретните размери на индивидуалните основни месечни заплати на работниците и служителите, се определят по реда и условията, определени в Кодекса на труда, действащата нормативна уредба и настоящите правила.

Минималните стойности на основните заплати по длъжностни нива отговарят на минималният осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии за периода - Приложение 1.

Минималната месечна работна заплата за служителите от Софийска опера и балет не може да бъде по-ниска от минималната такава да страната.

Индивидуалните основни месечни заплати на работещите по трудово правоотношение се договарят между тях и работодателя или упълномощено от него длъжностно лице. Промяната им се извършва съобразно действащата нормативна уредба.

Министърът на културата договаря и определя с индивидуален трудов договор работната заплата на директора на Софийска опера и балет, а директора на Софийска опера и балет - на служителите от операта.

Чл. 7. Измененията на основните месечни заплати на работниците и служителите се извършват при:

1.промяна с нормативен акт;

2.преназначаване на друга длъжност;

3.в други случаи, предвидени в нормативен акт.

4.в други случаи, при спазване разпоредбите на чл. 118, ал. 3 и чл. 119 от Кодекса на труда.

IV.ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Чл. 8. Работниците и служителите, работещи по трудово правоотношение, могат да получават допълнителни възнаграждения, както следва:

1.Допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит в размер на 1 % от индивидуалната основна месечна заплата за всяка година трудов стаж при настоящия работодател, както и на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия.

Принципите и правилата за зачитане на сходният характер на работата, длъжността или професията се определят от работодателя, като се прилагат следните правила:

-СЪЩА е длъжността със същото или различно наименование, но с идентични трудови задължения и отговорности;

-СХОДНА е длъжността със същото наименование и сходни трудови задължения и отговорности;

-СЪС СХОДЕН ХАРАКТЕР е длъжността с различно наименование и сходни трудови задължения и отговорности;

-СХОДНА е работата изпълнявана по длъжност с различно наименование, с различни трудови задължения и отговорности, с изисквания за различна професионална квалификация, но която се състои в работа по идентични или сходни проекти;

-СХОДНА е професията, която се характеризира с едни и същи по вид и степен на образование изисквания, както и с идентични или сходни знания и умения, необходими за нейното упражняване.

Условията при които се зачитат сходният характер на работата, длъжността или професията се определят в зависимост от спецификата на трудовата функция на конкретната длъжност.

Допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение.

2.Други допълнителни възнаграждения, регламентирани в нормативни актове - размерите (минимални или фиксирани) и условията за получаването им са тези, определени в съответния нормативен акт или в Кодекса на труда - извънреден труд, положен нощен труд и други.

3. Други допълнителни трудови възнаграждения за:

-постигнати резултати от труда - текущо, за година или за друг период;

-промени в условията на труд с временен характер, които водят до допълнително натоварване;

-други.

V.ПАРИЧНИ НАГРАДИ

Чл. 9. Разликата между определените и утвърдени средства за работна заплата и фактически начислените и изплатени през годината, формират икономия, която може да се ползва за изплащане на парични награди на служителите по трудови правоотношения в края на годината.

Чл. 10. Директорът на Софийска опера и балет издава заповед за определяне размера и за изплащане на паричните награди на служителите, а размерът на паричната награда на директора се определя от Министъра на културата.

VI.ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА БРУТНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ

Чл. 11. Брутните месечни заплати на работниците и служителите работещи по трудово правоотношение включват:

1.основното възнаграждение за действително отработено време през съответния месец;

2.възнаграждение за ползван платен отпуск, ако има такъв;

3.полагащи се допълнителни възнаграждения, съгласно Кодекса на труда, регламентирани в нормативни актове или в тези правила.

Чл. 12. Среднодневният размер на основната заплата се изчислява като индивидуалната основна месечна заплата на лицето се раздели на броя на работните дни през съответния месец.

Часовият размер на основната заплата се изчислява като среднодневната основна заплата за съответния месец се раздели на законоустановената продължителност на дневното работно време в часове.

При сумирано изчисляване на работното време броят на отработените дни се установява, като отработените часове през месеца след превръщането на нощните часове в дневни се разделят на дневната продължителност на работното време, установена за работното място при подневно отчитане на работното време.

Чл. 13. За изчисляване на полагащите се брутни заплати на служителите за съответния месец отговарят съответните отдели или служители с функции по изпълнение на организацията на работната заплата.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Настоящите Вътрешни правила са разработени на основание Кодекса на труда и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата

Настоящите правила се довеждат до знанието на всички служители като се запознават с тях при постъпване на работа.

BGR Sofia Opera and Ballet - 2021

Начална дата: → 2021-03-31
Крайна дата: → 2023-03-31
Наименование на индустрията: → Entertainment, culture, sports
Наименование на индустрията: → Изпълнителско изкуство  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Софийска опера и балет
Наименования на профсъюзите: →  СБМТД - Съюз на българските музикални и танцови дейци

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Не

ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДНОСТ

Разпоредби относно връщане на работа след продължително заболяване, напр. лечение на рак: → Не
Платен отпуск поради менструално неразположение: → Не
Плащане в случай на инвалидност вследствие на инцидент на работа: → Да

ЗДРАВЕ И БЕЗОПАСНОСТ, И МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

Споразумение за медицинска помощ: → Не
Споразумение за медицинска помощ за роднини: → Не
Споразумение за вноски за здравно осигуряване: → Да
Споразумение за здравно осигуряване на роднини: → Не
Споразумение за политика за здраве и безопасност: → Да
Споразумение за обучение за здраве и безопасност: → Да
Предоставено защитно облекло: → Да
Регулярни или годишни медицински прегледи или посещения, осигурени от работодателя: → Да
Наблюдение на костно-мускулната система на работното място, професионални рискове и/или връзка между работата и здравето: → Professional risks, The relationship between work and health, Employee involvement in the monitoring
Помощ при погребение: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → The CBA explicitly refers to the law дни

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → Не
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на ден: → 8.0
Платен годишен отпуск: → 26.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 8.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → -10.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, but there are only indices (no wages)
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Допълнително заплащане за годишен отпуск

Премия за работа в извънработно време

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.0 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени ваучери за хранене: → Да
Предоставени надбавки за хранене: → Не
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...