КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР „Софийска вода” АД

KTD Sofiiska voda AD Sofia 2021

АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО „СОФИЙСКА ВОДА”

ОСНОВНА СИНДИКАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ, ЧЛЕНУВАЩА В НБС „ВОДОСНАБДИТЕЛ”- КНСБ

ФИРМЕНА СИНДИКАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ „ПОДКРЕПА”,ЧЛЕНУВАЩА ВЪВ Ф”СИВ” - ПОДКРЕПА

КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР

Днес, 06.08.2021г., в град София, на основание чл. 51а от Кодекса на труда и чл.3, ал.3 от БКТД, се сключи настоящият Колективен трудов договор между ръководствата на:

-„Софийска вода” АД, представлявано от г-н Васил Тренев - Изпълнителен Директор, наричан по-долу «РАБОТОДАТЕЛ”, от една страна и

-Основна синдикална организация, членуваща в НБС “Водоснабдител” - КНСБ, представлявана от председателя Тодор Златков,

-Фирмена синдикална организация «Подкрепа”, членуваща във Ф „СИВ” - Подкрепа, представлявана от председателя Цветанка Танева, наричани по - долу „Синдикати”, от друга страна.

Настоящият Колективен трудов договор (КТД) е юридически акт, който фиксира рамките на взаимоотношенията между страните и гарантира съблюдаването на социално-икономическите права и интереси на членовете на организациите, страни по него.

Чл. 1. (1). Работодателят признава правото на синдикатите да представляват и защитават интересите на своите членове в компанията.

(2). Синдикатите признават правото на работодателя да представлява и защитава интересите на собствениците на компанията.

Чл. 2. Главната цел на настоящия договор е да осигури ефективната, действителна закрила на наемните работници и съчетаване на интересите им с тези на „Софийска вода“ АД.

I.ПРЕДМЕТ HA КТД

Чл. 3. Колективният трудов договор урежда въпросите на трудовите отношения, доходите, трудовата заетост, социалното обслужване, работното време, осигурителните отношения, социалното партньорство и условията на труд за работещите в компанията, членове на един от синдикатите, страна по този КТД, както и присъединилите се към него работници и служители.

Чл. 4. (1). С КТД се цели страните взаимно да си съдействат за създаване на ефективна производствено-стопанска дейност в компанията и за подобряване условията и заплащането на труда.

(2). Сключването на този КТД има за цел хармонизиране и развитие на трудовите отношения в компанията в съответствие с Европейските принципи за диалог и сътрудничество.

II.ОБХВАТ, ДЕЙСТВИЯ И СРОЧНОСТ НА КТД

Чл. 5. Действието на този договор продължава и след промяна на субекта, изпълняващ функцията на работодател, съгласно чл.55, ал.2 от КТ, но за не повече от една година от датата на промяна на работодателя.

Чл. 6. КТД влиза в сила от датата на подписване и важи за срок от 2 (две) години.

Чл. 7. Страните се задължават до изтичане на срока на действие да подпишат нов договор. В случай на неподписан такъв, настоящият КТД се преподписва за нов срок, но не по-дълъг от 3 (три) месеца.

Чл. 8. Този КТД подлежи на преразглеждане в съответствие с промените в законодателството.

Чл. 9. (1). Настоящият КТД поражда действие по отношение на работниците и служителите, членове на една от синдикалните организации, страни по него, както и за присъединилите се работници и служители по реда на параграф 2 от КТД.

(2). За всички останали работници и служители, неупоменати в ал. 1, се прилагат разпоредбите на КТ.

III.ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

1. ОСНОВНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Чл. 10. (1). Работодателят и синдикатите, страни по този КТД, се споразумяха, че минималното основно трудово възнаграждение за дружеството се определя на базата на минималната работна заплата /МРЗ/ за страната, умножена с коефициент К = 1.5

(2). Минималните основни трудови възнаграждения се определят по категории персонал, като минималната основна заплата за всяка категория е различна и се определя, съгласно таблица - приложение № 1, неразделна част от настоящия КТД.

(3). Минималните основни трудови възнаграждения за отделните категории персонал в дружеството не може да са по-ниски от утвърдените такива с БКТД.

Чл. 11. При всяко изменение на МРЗ за страната, работодателят се задължава от същия месец да приведе договорените основни работни заплати на всички работници и служители в съответствие с условията на предходния член.

Чл. 12. Работодателят е длъжен да осигури работа и всички други условия по КТ за заработване на трудовото възнаграждение по индивидуален трудов договор, както и неговото изплащане.

Чл. 13. Договореното индивидуално трудово възнаграждение е гарантирано при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения от страна на работника и 100 % (сто процента) изпълнение на зададения обем работа, съгласно приетата форма на отчетност на труда.

Чл. 14. При виновно неизпълнение от страна на работника или служителя на зададения обем на работа, трудовото му възнаграждение може да се намалява, съгласно Кодекса на труда.

Чл. 15. (1). Трудовото възнаграждение на всеки работник или служител в дружеството се заплаща по банков път веднъж в месеца, но не по-късно от 15-то число на месеца, следващ този, за който възнаграждението се отнася.

(2). При финансови затруднения на работодателя и добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя ежемесечно се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер на 70 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималното трудово възнаграждение за компанията.

(3). Разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително заедно със законната лихва, равна на основния лихвен процент на БНБ, увеличен с десет пункта за съответния период.

(4). При закъснение повече от 1 (един) месец се пристъпва към преговори между страните по КТД за срока и начина на изплащането. В тези случаи работодателят осигурява на Синдикатите в компанията информация за дължимите суми за всеки работник или служител, както и за невнесените осигурителни и здравни вноски.

Чл. 16. Работодателят организира с участието на ръководствата на Синдикалните организации в компанията изработването на съответна нормативна база за разход на труд, като избират и прилагат по своя преценка средствата и методите на нормиране и съчетават своите интереси с тези на работниците и служителите. Нормативната база, Правилникът за вътрешния трудов ред и Вътрешните правила за работната заплата в дружеството се изготвят и утвърждават от работодателя и са неразделна част от КТД.

Чл. 17. Начинът на формиране на работната заплата в компанията се регламентира с Вътрешните правила за работната заплата (ВПРЗ). Същите се разработват с участието на синдикалните организации, страна по този КТД, и не могат да противоречат на постигнатите договорености с БКТД и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.

Чл.18. Работодателят индексира ежегодно индивидуалните работни заплати на всички работници и служители в компанията с коефициента на официално обявената средно годишна инфлация за периода януари- декември на предходната календарна година, считано от първи януари на новата календарна година.

2. ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Чл. 19. За всеки отработен нощен час или част от него работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер на 20% от минималното часово основно трудово възнаграждение за страната, коригирано с коефициент 1.5.

Чл. 20. За времето, през което работникът или служителят е на разположение на компанията извън неговата територия, работодателят му заплаща допълнително трудово възнаграждение за всеки час или част от него в размер не по-малък от 25% от определеното с индивидуалния трудов договор основно трудово възнаграждение, а при националните празници – 50%.

Чл. 21. При работа през официални празнични дни, които са в графика на работното време, работодателят заплаща допълнително трудово възнаграждение на работника или служителя в размер, не по-малък от удвоения размер от определеното с трудовия договор часово заплащане.

Чл. 22. (1). За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите, членове на един от синдикатите, страна по този КТД, както и на присъединилите се работници и служители, се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуален трудов договор.

(2). Минималният размер на допълнителното месечно трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит е по 1% (един процент) за всяка година трудов стаж и професионален опит.

(3). Размерът на допълнителното месечно трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се изменя за период от 1 (една) година.

(4). За новопостъпили по трудово правоотношение работници и служители без трудов стаж и професионален опит, правото на получаване на допълнително трудово възнаграждение съгласно предходната алинея възниква при начален трудов стаж от 1 (една) година.

(5). За новопостъпили по трудово правоотношение работници и служители, които са придобили трудов стаж и професионален опит в други компании от бранша, работодателят зачита целия размер на този трудов стаж и професионален опит, независимо от заеманата в тези компании длъжност или професия.

(6). За новопостъпили по трудово правоотношение работници и служители, които са придобили трудов стаж и професионален опит в компании извън бранша, работодателят отчита и признава целия размер на трудовия стаж и професионален опит, придобит до дата 01.07.2007 година, независимо от длъжността, работата или професията, която са изпълнявали до тогава.

(7). За новопостъпили по трудово правоотношение работници или служители, които са придобили трудов стаж и професионален опит в компании извън бранша след 01.07.2007 година, работодателят отчита и признава целият размер на трудовия стаж и професионален опит, придобит на същата работа, длъжност или професия.

(8). За новопостъпили работници и служители, които са придобили трудов стаж и професионален опит в компании извън бранша след 01.07.2007 година, работодателят отчита целия размер на трудовия стаж и професионален опит при условия за зачитане на сходния характер на длъжността:

- образование;

-квалификация;

-придобити знания и умения;

-длъжностна характеристика.

(9). За новопостъпили по трудово правоотношение работници или служители месечното възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се изплаща като допълнително възнаграждение, а не се включва в основната заплата.

Чл. 23. (1). Безплатната храна и/или добавките към нея за работниците и служителите, които работят в производства със специфичен характер и организация на труд съгласно чл. 285 от КТ и Наредба №11 от 21 декември 2005 г за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, са за сметка на работодателя;

(2). Стойността на безплатната храна и/или добавките към нея са в размер не по-малък от 2,75 лв. (два лева и седемдесет и пет стотинки) за всеки отработен ден;

(3). Стойността на тонизиращите и ободряващи напитки е в размер не по-малък от 1,50 лв. (един лев и петдесет стотинки) на смяна;

(4). Ползването на безплатна храна и напитки по ал.2 и ал.3 не се включва в стойността за поевтиняване на храна по чл.83, т.3 от настоящото КТД.

Чл. 24. На основа оценката на риска, работодателят след консултации със синдикалните организации и комитета по условия на труд, и след писмено съгласуване със службата по трудова медицина, с писмена заповед определя работниците и служителите, които имат право на безплатна храна и/или добавки към нея. Списъкът (Приложение 2) подлежи на актуализация в случай на необходимост от промяна и е неразделна част от настоящия КТД.

Чл. 25. След предложение на синдикатите и по своя преценка работодателят може да заплати допълнително възнаграждение на работещите в компанията в рамките на календарната година за Коледа или Великден, или при ползване на редовния платен годишен отпуск в размер не по-малко от минималното основно трудово възнаграждение за бранша.

IV.ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Чл. 26. Работникът или служителят, член на един от синдикатите в компанията, както и присъединил се работник или служител по реда на параграф 2 от настоящия КТД, в случай на уволнение при условията на чл. 328, ал. 1, т. 1,2,3 и 4 от КТ, получава в съответствие с чл. 222, ал. 1 от КТ обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за 2 / два / месеца.

Чл.27. (1). При прекратяване на трудовия договор на основание чл.331 на работници и служители, членове на един от синдикатите, страна по този КТД, както и на присъединилите се към него по реда на параграф 2 работници и служители, работодателят дължи обезщетение в размер на не по-малко от петкратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение.

(2). Обезщетението по предходната алинея се изчислява въз основа на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя, получено за последния пълен отработен месец.

Чл. 28. Работодателят дължи обезщетение до размера на брутното трудово възнаграждение на работниците и служителите, които не изпълняват задълженията си поради нарушение на правилата за безопасна работа не по тяхна вина, за времето до отстраняване на причините.

Чл. 29. Работодателят дължи обезщетение до размера на договореното по индивидуалния трудов договор при промяна на мястото или характера на работа за определено време, съгласно чл.120 от КТ в случаите на намаляване на възнаграждението.

Чл. 30. Когато работник или служител е взел участие в спасителни работи при природни или обществени бедствия, финансирани от фонд “Стихийни бедствия”, той получава за това време брутното си трудово възнаграждение, в съответствие с чл. 218, ал.2 от КТ с 50 % (петдесет процента) увеличение.

Чл. 31. Когато работник или служител, трудоустроен за определен срок, получава на новата длъжност по-ниско трудово възнаграждение в сравнение с възнаграждението, което е получавал на предишната си длъжност, той получава ежемесечно обезщетение за срок от 6 (шест) месеца, равно на това съгласно чл. 7 от Наредбата за трудоустрояване. След изтичане на срока по чл.7 от НТ, обезщетението може да се получава за срок не повече от 2 (два) месеца.

Чл. 32. При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяване, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 (два) месеца; ако е работил при същия работодател над (пет) години - на обезщетение в трудово възнаграждение за срок от 3 (три) месеца и ако е работил при същия работодател над 10 (десет) години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 7 (седем) месеца.

Чл. 33. При прекратяване на трудовия договор поради болест на основание чл.325, т.9 и чл.327, т.1 от КТ работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение, за срок от 2 (два) месеца увеличено, със 100 % (сто процента), когато има най-малко 5 (пет) години трудов стаж и през последните 5 (пет) години не е получавал обезщетение на същото основание, съгласно чл. 222 ал.2 от КТ.

Чл. 34. (1). Жените майки, членове на един от синдикатите страна по този КТД, както и присъединилите се към него по реда на параграф 2 и ползващи допълнителен платен годишен отпуск за отглеждане на дете до 2- годишна възраст, съгласно чл. 164, ал.1 от КТ, имат право на парично обезщетение след изтичане на срока, определен в чл. 163, ал.1 от КТ и чл.50, ал. 1 от КСО в размер на минималното основно трудово възнаграждение за страната умножена с коефициент 1.5.

(2). Разликата между определеното парично обезщетение в предишната алинея и размера на паричното обезщетение, съгласно чл.164, ал.4 от КТ и чл.53, ал.1 от КСО е за сметка на работодателя.

Чл. 35. (1). Работодателят осигурява еднократно финансови средства на семейството на всеки починал работник или служител в размер на не по- малко от едно брутно трудово възнаграждение на починалия.

(2). Работодателят осигурява еднократно финансови средства на децата до 18-годишна възраст на всеки починал работник или служител в размер на не по-малко от последното брутно трудово възнаграждение на починалия родител.

V.РАБОТНО ВРЕМЕ И ПОЧИВКИ

Чл. 36. (1). Началото, краят и разпределението на работното време, графиците за работа на смените и почивките, условията и редът за полагане на нощен и извънреден труд, както и отчитането и изчисляването на работ¬ното време, се урежда с Правилника за вътрешния трудов ред, изготвен и утвърден от работодателя след предварителни консултации със синдикатите в компанията. Правилникът задължително се огласява пред работниците и служителите.

(2). С Правилника за вътрешния трудов ред задължително се регламентират:

-Работното време по длъжности;

-Списък на длъжностите, редът и начинът на отчитане на труда по кате¬гориите персонал, които предвид характера на работа ще работят на ненормиран работен ден;

-Списък на длъжностите, редът и начинът на отчитане на труда по кате¬гориите персонал, за които предвид характера на работа е установено сумирано изчисляване на работното време;

-Списък на длъжностите, редът и начинът на отчитане на труда по кате¬гориите персонал, които предвид характера на работа се налага да дежурят или да бъдат на разположение през определено време на денонощието;

-Списък на професиите и длъжностите по производства и дейности, за които е установено намалено, непълно или удължено работно време, както и дейностите с временен и/или сезонен характер;

-Броят и начинът на редуване на работните смени;

-Документите, които имат поверителен характер за дружеството, както и редът и начинът за тяхното ползване от работниците и служителите, ако имат право на това.

Чл. 37. (1). При намаляване обема на работа, работодателят може да установи непълно работно време в дружеството или отделни негови звена при спазване на разпоредбите на чл. 138а от КТ, само след предварително съгласуване с ръководството на синдикатите в компанията, поискано не по- късно от 10 (десет) работни дни преди датата на установяването на непълното работно време.

(2). При отправено искане, съгласно предходната алинея, работодателят писмено посочва конкретните причини, налагащи намаляването на работното време в компанията или отделни негови звена.

(3). Въвеждането на непълно работно време по чл. 138а, ал. 1 от КТ се извършва с писмена заповед на работодателя за всеки отделен случай не по-късно от 5 (пет) работни дни преди датата на преминаването към непълно работно време. В заповедта изрично се посочват продължителността на непълното работно време, срокът и работните места, за които то се въвежда.

(4). Работодателят предоставя образец-декларация за получаване на компенсации от дирекциите „Бюро по труда”, съгласно ПМС № 44 / 2009 г. на всеки работник или служител, засегнат от въвеждането на непълно работно време.

Чл. 38. По производствени причини от обективен характер, конкретно посочени във всеки отделен случай и при спазване изискванията на чл. 136а от КТ, работодателят може да удължи работното време с писмена заповед, след предварителни консултации с ръководството на синдикалните организации в компанията.

Чл. 39. Работодателят свежда до знанието на работниците и служителите изготвената писмена заповед за въвеждане на непълното или удълженото работно време чрез съобщение, поставено на видно място в работните помещения или срещу подпис на работника или служителя.

Чл. 40. (1). При явяване на работник или служител на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява служебните си задължения - след употреба на алкохол и/или опиати, установено от двама свидетели, същият не се допуска на работа. Това време се счита за неявяване на работа.

(2). Работник или служител, за който е констатирано неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд и неизползване на предоставеното му от работодателя специалното работно облекло и личните предпазни средства, се отстранява от работното място до изпълнение на изискванията. През времето, докато трае отстраняването, работникът или служителят не получава трудово възнаграждение.

VI. ИЗВЪНРЕДЕН ТРУД

Чл. 41. (1). Извънредният труд, положен от работник или служител съгласно закона, се оформя от работодателя за всеки отделен случай.

(2). Синдикалните организации в компанията имат право на информация по отчетността и причините за полагане на извънреден труд.

Чл. 42. (1). Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, както следва:

-50 % (петдесет процента) за работа през работни дни;

-75 % (седемдесет и пет процента) за работа през почивни дни;

-100 % (сто процента) за работа през официални празници.

(2). Базата за изчисление на положения извънреден труд е основното трудово възнаграждение и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер по индивидуалните трудови договори на работниците и служителите.

VII. ОТПУСКИ

1.ВИДОВЕ ОТПУСКИ

ОСНОВЕН ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК

Чл. 43. Размерът на основния платен годишен отпуск на работниците и служителите, членове на един от синдикатите, както и на присъединилите се към този КТД по реда на параграф 2, е не по-малко от 22 (двадесет и два) работни дни.

ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК

Чл. 44. (1). Работодателят и синдикатите, страни по този КТД, се споразумяха размера на допълнителния платен годишен отпуск при услови¬ята на чл. 156, т. 1 и 2 от КТ да бъде, както следва:

1.За работа при специфични условия и рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени, независимо от предприетите мерки, се определя допълнителен годишен отпуск в размер на не по-малко от 6 (шест) работни дни;

2.За работа при условията на ненормирано работно време се определя допълнителен платен годишен отпуск в размер на не по-малко от 6 (шест) работни дни.

(2)Списъкът на длъжностите по ал.1 се съгласува със синдикатите и е неразделна част от КТД на компанията.

(3)Право на допълнителен платен отпуск в размер на 1 (един) работен ден на всеки 3 (три) години придобит трудов стаж в дружеството, считано от 10.06.2015 г., имат всички работници и служители, членове на един от синдикатите или присъединили се към КТД. Правото по предходното изречение поражда действие, считано от 10.06.2018 г.

Чл. 45. (1). За семейните жени-майки и несемейните жени-майки, с присъдени родителски права, членове на един от синдикатите или присъединили се към този КТД, се полага допълнителен платен отпуск, извън определения с чл. 168 от КТ, както следва:

1.На майки с до две деца под 18 години - 2 (два) дни;

2.На майки с три и повече деца - 4 (четири) дни;

(2). Със същите права се ползва и баща-вдовец и несемеен баща с присъдени родителски права.

(3). Отпуските по предходната алинея се ползват включител¬но и за календарната година, в която някое или всички деца навършват 18 годишна възраст.

(4). Ползването на отпуските по този член може да се отлага по реда на чл. 176 от КТ.

Чл. 46. Работодателят осигурява на майка-вдовица или несемейна майка, с присъдени родителски права, както и на баща-вдовец или несемеен баща, с присъдени родителски права, които се грижат за деца до 10 (десет) годишна възраст 1 (един) ден платен отпуск за всеки календарен месец, без натрупване.

Чл. 47. Работодателят осигурява на родител или осиновител, който се грижи за дете със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, установени с документи, включени в чл.6а, ал.4, т.3 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, по 1 (един) ден платен отпуск всеки месец, без натрупване или намалено работно време - 7 (седем) часов работен ден, без намаляване на трудовото възнаграждение и/или други трудови права на работника или служителя.

Чл. 48. Работодателят след консултации със Синдикалните организации в дружеството, утвърждава списък на длъжностите и професиите, които имат право на допълнителен платен годишен отпуск.

Чл. 49. При представяне на оправдателен документ работниците и служителите имат право на допълнителен платен отпуск в следните случаи и размери:

1.при встъпване в брак - 3 (три) работни дни;

2.при раждане на дете -1(един) работен ден (първият работен ден, считано от датата на раждане 1 на детето);

3.при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 3 (три) работни дни;

4.при кръводаряване - 2 (два) работни дни.

Отпускът по този член се полага на самостоятелно основание и е над размера на полагащия се редовен платен годишен отпуск; неговото ползване не може да се отлага за друго време или да се компенсира парично; за времето на ползването му работникът или служителят ще получава брутното си трудово възнаграждение в пълен размер, изчислено съгласно чл. 177, ал.1 от КТ.

Чл.50. За нещатните ръководства по смисъла на §1, т.6 от Допълнителните разпоредби на КТ на синдикатите в компанията, работодателят осигурява платен отпуск от 80 (осемдесет) часа годишно за синдикална дейност в дружеството, но не повече от 4 (четири) часа на ден, след съгласуване с работодателя. Този отпуск не се отнася за случаите по чл. 88, ал. 1,2 и 3 от БКТД и не може да се ползва за минали години.

Чл. 51. (1). Работник или служител, член на един от синдикатите, страна по този КТД или присъединил се към нето по реда на параграф 2, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството, със съгласието на работодателя, има право на допълнителен платен отпуск в размер на 25 (двадесет и пет) работни дни за всяка учебна година.

(2). Когато със съгласието на работодателя работник или служител, член на един от синдикатите или присъединил се към този КТД, който кандидатства, за да продължи образованието си в специализирано средно или висше училище, приемането в което става с изпит, има право на допълнителен платен отпуск в размер на:

-при кандидатстване в средно училище - 6 (шест) работни дни;

-при кандидатстване във висше училище - 12 (дванадесет) работни дни.

2. ПОЛЗВАНЕ НА ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК

Чл. 52. По желание на работник или служител, член на един от синдикатите, страна по този КТД или присъединил се към него, който е родител на дете или деца, които ще бъдат в първи клас, работодателят осигурява наведнъж или на части ползването на платения годишен отпуск.

VIII. БЕЗОПАСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл. 53. (1). Работодателят осигурява безопасни и здравословни ус¬ловия на труд (ЗБУТ), така че опасностите за живота и здравето на работни¬ците и служителите да бъдат отстранени, ограничени или намалени.

(2). Работодателят осигурява здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ) на работещите, като прилага всички необходими мерки, включително:

-превенция на професионалните рискове;

-предоставяне на информация и обучение;

-осигуряване на необходимата организация и средства.

(3). Работодателят въвежда нови, реконструирани или модернизирани обекти след доказано съответствие с изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

(4). Работодателят е длъжен да се консултира със синдикалните организации в дружеството, като създава възможност те да участват при:

-обсъждане и приемане на всички мерки, които се отнасят до здравето и безопасността на работещите;

-определяне на работещите, които извършват дейности по осигуряване на първа помощ, борба с пожари и евакуация на работещите;

-планиране и организация на обучения, касаещи здравето и безопасността.

(5). Когато на обекти на територията на дружеството работят и други организации, работодателите са длъжни да подпишат съвместна договореност за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд на работещите.

Чл. 54. Работодателят застрахова за своя сметка работниците и служителите за риск “Трудова злополука” с покрития, застраховани рискове и застрахователни обезщетения, определени съгласно Наредба за задължително застраховане на работниците и служителите за риска "Трудова злополука", както и с други застраховки, като застраховка “Живот” и “Здравна застраховка”.

Чл. 55. Работодателят осигурява на синдикатите достъп до информацията относно условията на труд, анализите на трудовия травматизъм и професионалната заболеваемост, констатациите и предписанията на контролните органи.

Чл. 56. (1). На основание на КТ, ЗЗБУТ и произтичащите от тях наредби за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи работодателят и синдикатите, страни по този КТД, се споразумяха съвместно да разработят кодекси за добра практика и ръководства за конкретизиране и допълване изискванията за осигуряване на ЗБУТ.

Чл. 57. Работодателят разработва и утвърждава в съответствие с изискванията на нормативните актове Правила и инструкции за безопасна работа на специфични производства, инсталации и машини и ги обявява по подходящ начин на работните места.

Чл. 58. Работодателят назначава или възлага на съответното длъжностно лице да отговаря за проблемите и осигуряването на здравословните и безопасни условия на труд. Съвместно със синдикатите организира дейността на КУТ в компанията.

Чл. 59. (1). Работодателят осигурява предварителни и периодични медицински прегледи на всички работещи в компанията.

(2). В прегледите по ал.1 се включват и изследванията на работещите, които задължително трябва да притежават здравни книжки.

(3). Работодателят осигурява за своя сметка предварителни и периодични медицински прегледи на всички работници и служители, съгласно Наредба №3/28.02.1987 и Наредба №15/27.06.2006 г.

Чл. 60. Въз основа на медицинските прегледи работодателят перио¬дично възлага на здравни органи изготвянето на анализи за здравословното състояние на работещите в зависимост от рисковите или специфични усло¬вия на работните места.

Чл. 61. (1). В случаите на промяна на службата по трудова медицина, работодателят упражнява контрол относно своевременното предаване на здравните досиета на работниците и служителите на новата служба по трудова медицина, с която е сключен договор за обслужване на компанията.

(2). Здравните досиета се представят в обем съгласно изискванията на Наредба №3/2008г. за осъществяване на дейността на службите по трудова медицина.

Чл. 62. Работодателят задължително установява, разследва и регистрира всяка трудова злополука и известно професионално заболяване и предприема мерки за предотвратяване и намаляване на същите.

Чл. 63. При възникване на проблеми от здравен характер от съществуващата техника или след въвеждане в експлоатация на нова технология с нови машини и съоръжения, работодателят възлага специализирано медицинско изследване на вредното влияние на факторите на работната среда върху здравето на работещите. Информация за резултатите от медицинските изследвания се предоставя на комитета по условия на труд в дружеството.

Чл. 64. Работодателят изготвя и внася за обсъждане в комитета по условия на труд в компанията програма за осигуряване на защита на длъжностните лица, съхраняващи или превозващи парични средства.

Чл. 65. (1). Работодателят предоставя анализите съгласно чл.63 и чл.64 в срок от 30 (тридесет) дни на синдикатите в компанията и съвместно с тях изготвя програма за подобряване на условията на труд, в която се опре¬делят работни места, на които приоритетно ще се подобряват факторите на работната среда и работния процес. Програмата се обсъжда и приема от ко¬митета по условия на труд в компанията, като обезпечаването й със средства е за сметка на работодателя.

(2). В програмата се включват мерки за:

1.Подобряване условията на труд чрез съвременни технически и технологични решения;

2.Задължителна здравна профилактика на работещите;

3.Мерки за управление на рисковете за безопасността и здравето.

Чл. 66. Работодателят осигурява за своя сметка на всеки работник или служител подходящо обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на работното място, заеманата длъжност и професията. Обучение и инструктаж се провежда и при нови или променени рискове.

Чл. 67. Лекарствените средства, необходими за лечение и възстановяване на съответния ред професионално заболяване, ще се заплащат изцяло от осигуреното от работодателя допълнително здравно застраховане за срок от 1 (една) година от злополуката или установяване на заболяването. При установяване на разлика между необходимите средства и покритите от допълнителното здравно застраховане, същата се доплаща от работодателя.

Чл. 68. (1). След консултации със синдикалните организации работодателят писмено определя работните места и видовете работа, за които осигурява работно и/или униформено облекло. Работните места и видовете работа, при които се използват лични предпазни средства, се определят съгласно Наредба №3 / 19.04.2001 г.

(2). Работодателят осигурява условия за съхранение, изпиране, почистване и поддържане на специалното работно облекло и личните предпазни средства на работниците и служителите.

(3). Работник или служител може да откаже да извърши работа, за която е определено използването на специално работно облекло и/или лични предпазни средства, когато същото не му е предоставено.

Чл. 69. На основа на оценката на риска работодателят след консултации със синдикалните организации и КУТ и писмено съгласуване със Службата по трудова медицина определя със заповед работниците и служителите, които имат право на безплатна храна и/или добавки към храната, съгласно Наредба №11/ 21.12.2005 г.

Чл. 70. (1). Когато работник откаже изпълнение на възложената работа или преустанови изпълнението й поради възникнала сериозна и непосредствена опасност за живота и здравето, работодателят е длъжен незабавно да установи основателността на отказа и да предприеме мерки за отстраняване на опасността.

(2). Работещите не могат да бъдат поставяни в неблагоприятно положение, вследствие действията им съгласно предходната алинея, освен ако са нарушили инструкциите на работодателя за безопасна

(3). Работата на открито се преустановява при ниски или високи температури, гръмотевични бури, обилен валеж, силен вятър и гъста мъгла, определени с код “оранжево“ или код „червено“ от НИМХ по условията на Наредба РД-07-3 / 18.07.2014.

(4). Работници или служители с решение от ТЕЛК ползват условия на труд, съгласно чл.314 и чл.317 от КТ, съобразно предписанието на здравните органи.

(5). При постъпила молба от работник или служител на компанията за изготвяне на производствена характеристика във връзка с явяването му на ТЕЛК, отдел БЗР издава същата в срок от 3 (три) работни дни, считано от датата на постъпване на молбата. Всяка издадена производствена характеристика трябва да бъде придружена от актуална оценка на риска за длъжността на съответния служител, както и телефон за връзка със службата по трудова медицина.

(6). При пандемична обстановка работодателят предприема всички необходими мерки за превенция на риска от разпространение на причинителя според указанията на здравните власти и добрата практика и съобразно вида и характера на конкретните дейности, в това число:

•извънредни инструктажи, комуникация и обучения за рисковете от зараза и осигуряване на подходящи информационни материали;

•въвеждане на пропускателен режим за недопускане на работници и служители, както и на външни лица, с прояви на остри заразни заболявания;

•създаване на организация на работа, която да сведе до минимум преките контакти както между работниците и служителите, така и между тях и външните лица;

•почистване и дезинфекция на работните места, санитарните помещения и местата за почивка и хранене;

•осигуряване на необходимите условия за спазване на лична хигиена на работещите: течаща вода, миещи препарати, салфетки и кърпи за еднократна употреба, дезинфектанти и други;

•осигуряване на добра респираторна хигиена на работното място чрез редовно проветряване на помещенията и адекватни режими на вентилация;

•осигуряване на необходимите лични и колективни средства за защита според спецификата на дейността на работещите - защитни маски за лице, ръкавици и други;

•дезинфекция и проветряване на превозните средства, използвани за служебен транспорт и редуциране броя на работниците и служителите в превозното средство и осигуряване на защитни средства;

•временно отстраняване от работа на работниците и служителите със симптоми на заболяване или когато работниците и служителите не използват предоставените им лични предпазни средства.

Чл. 71. Работниците и служителите, неспазващи правилата за здравословни и безопасни условия на труд, както и неизползващи специалното работно облекло и личните предпазни средства по предназначението им, са в нарушение на трудовата дисциплина и се наказват съгласно Глава IX, раздел III от КТ и/или Правилника за вътрешния трудов ред на компанията.

IX. ТРУДОВА ЗАЕТОСТ

Чл. 72. (1). Работодателят се задължава предварително да информира, обсъжда и консултира със синдикатите в компанията своите действия, които могат да доведат до възникване на социални напрежения и конфликти, свързани с трудовите и осигурителни отношения, засягащи интересите на работниците и служителите.

(2). За осъществяване на задълженията си за информиране, консултации и съгласуване, работодателят при спазване на разпоредбите на чл. 130 - чл. 130г от КТ предоставя на синдикатите информация в случаите на:

-масово прекратяване на трудовите договори (масови уволнения);

-промяна на работодателя, преотстъпването или прехвърлянето на дейност или отдаването под наем, аренда или на концесия на компанията.

Чл.73. (1). При необходимост от масово прекратяване на трудови договори (повече от 10% от средно списъчния състав) в компанията, задължително се договарят критериите за оценка на работниците и служителите, процедура за реда и начина за прекратяване на техните индивидуални трудови договори, при спазване на следните приоритети:

1.първо се прекратяват договорите на работниците и служителите, които са пенсионери или са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст;

2.при равна квалификация предимство за оставане на работа имат работниците и служителите, които сами издържат своите семейства;

3.не се допуска едновременно прекратяване на трудовите договори на работници или служители, членове на едно семейство.

(2). Когато работодателя има намерение да предприеме масово прекратяване на трудови договори, той е длъжен да предостави информация и да започне консултации със синдикатите в компанията не по- късно от 45 (четиридесет и пет) дни преди извършването им.

(3). Работодателят и синдикатите в компанията, страни по този КТД е необходимо да положат усилия за постигане на споразумение с оглед ограничаване на масовите уволнения и смекчаване последиците за работниците и служителите, на които предстои прекратяване на трудовите договори. Редът и начинът за провеждане на консултациите се определят съвместно от работодателя и синдикатите и задължително всеки един от тях информира за това работниците и служителите в компанията.

Чл. 74. В случаите на прекратяване на трудови договори по реда на чл. 328, ал. 1, т.т.2 и 3 от КТ работодателят упражнява правото си на подбор в съответствие със следните критерии:

1)Оценка за изпълнение на трудовите задължения;

2)Квалификация;

Чл. 75. (1). Работодателят поставя на подходящо място в дружеството своевременна информация за работниците и служителите, назначени по срочни трудови договори, за свободните работни места и длъжности, които могат да се заемат по трудов договор за неопределено време с цел да им осигури възможност за постоянна работа. Такава информация се предоставя при поискване и на синдикатите в компанията, страна по този КТД.

(2). Работодателят определя работните места в дружеството, подходящи за лица с намалена работоспособност, но не по- малко от предвидените в Наредба №8 / 1987г., след предварителното им съгласуване със синдикатите в компанията. При искане от синдикат, страна по КТД, работодателят му предоставя своевременно актуален списък на работните места, предвидени за заемане от трудоустроени работници и служители, както и информация за заетите и съответно свободните работни места.

Чл. 76. Работодателят може да прекрати трудовото правоотношение с работник или служител, член на един от синдикатите, страна по този КТД, при закриване на част от дружеството, съкращение в щата или намаляване обема на работа, след предварително писмено съгласие на ръководството на синдикатите в компанията. Съгласието се дава въз основа на писмено искане от страна на работодателя, в което се посочват мотивите за прекратяване на трудовия договор. Синдикалното ръководство в срок до 5 (пет) работни дни от писменото искане, получено от председателя на синдикалното ръководство или упълномощени от него лица, взема решение за даване на съгласие или мотивиран отказ и го представя на работодателя.

Чл.77. При налагащи се прекратявания на индивидуалните трудови договори на членове на синдикатите и на присъединилите се към настоящия КТД по смисъла на чл. 328, ал.1, т.6 от КТ, работодателят е длъжен да направи на всеки от тях предложения за друга работа в дружеството.

Чл. 78. Работникът или служителят няма право без съгласието на работодателя да извършва за своя или чужда сметка стопанска дейност в пределите на осъществявания предмет на дейност на компанията.

Чл. 79. (1). На всеки работник или служител работодателят води лично трудово досие, в което се прилагат документите за сключване, изменение или прекратяване на трудовото правоотношение, подписаната от наетия длъжностна характеристика, оценки, награди, наказания, заповеди за отпуски и други при спазване на законовата уредба за личните данни.

(2)Разгласяването на сведения от личното трудово досие без писменото съгласие на работника или служителя не се допуска, освен по реда установен от закон.

(3)Работниците и служителите имат право на достъп до трудовото си досие.

Чл. 80. Работодателят е длъжен да не допуска пряка или непряка дискриминация в трудовите правоотношения и да не третира работниците или служителите по различен начин въз основа на техните: народност, етническа принадлежност, произход, пол, сексуална ориентация, раса, цвят на кожата, възраст, политически или религиозни убеждения, членуване в синдикална или други обществени организации или движения, семейно или материално положение, наличие на психически или физически увреждания и други, в съответствие със Закона за защита от дискриминация.

X.ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ И ПРЕКВАЛИФИКАЦИЯ

Чл. 81. (1). Работодателят осигурява необходимите материали, организационни, технически и финансови условия за професионална квалификация и преквалификация на работниците и служителите.

(2). Работодателят може да изпраща работника на обучение за повишаване на квалификацията или за преквалификация за срок от 3 (три) месеца без негово съгласие, ако обучението е в мястото, определено в индивидуалния трудов договор. За по-голям срок или на друго място е необходимо съгласието на работника, изразено писмено. Страните по индивидуалния трудов договор в дружеството могат да уговарят и други задължения по време и след завършване на обучението.

(3). Работодателят осигурява условия за участието на работниците и служителите в курсове и обучения, свързани с трудовата им дейност в компанията.

(4)Работодателят има право да задължи работниците и служителите, които са участвали в квалификационни курсове, да останат на работа за определено време. При неспазване на договорения период, работникът или служителят възстановява на работодателя направените разходи за квалификацията му, ако същият е подписал с работодателя индивидуално писмено споразумение, в което са конкретизирани съответните задължения спрямо сумата на квалификационния курс и срока, за който работникът или служителят е длъжен да остане на работа при същия работодател след приключване на квалификационния курс.

Чл. 82. Синдикатите, страна по този КТД, могат да бъдат инициатори за провеждане на курсове и други форми на обучение в страната и в чужбина, свързани с трудовото и осигурително законодателство, здравословни и безопасни условия на труд и други права на работещите в трудовите им отношения.

XI.СОЦИАЛНО-БИТОВО И КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ (СБКО)

Чл. 83. (1). Работодателят осигурява средства, предназначени за за-доволяване на потребностите от социален характер на работещите в дружеството не по-малко от 8 % (осем процента) от начислените средства за работна заплата.

(2). Начинът на използване на средствата за СБКО, съгласно КТД на дружеството, се определят с решение на общото (делегатско) събра¬ние на колектива на основание чл.293 от КТ. На общото събрание се предоставя информация за неизразходваните средства от предходната година по пера.

(3). На всички работници и служители в дружеството, членове на един от синдикатите, страни по КТД или присъединили се по реда на параграф 2 от КТД, включително и на тези на непълно работно време, както и при ползване на платен годишен отпуск, и отпуск по реда на чл. 157, ал. 1, т. 2 от КТ за поевтиняване на храната работодателят заплаща по 8 (осем) лева за всеки работен ден.

Считано от 01.01.2022 г. на всички работници и служители в дружеството, членове на един от синдикатите, страни по КТД или присъединили се по реда на параграф 2 от КТД, включително и на тези на непълно работно време, както и при ползване на платен годишен отпуск и отпуск по реда на чл. 157, ал. 1, т.2 от КТ за поевтиняване на храната работодателят заплаща по 9 (девет) лева за всеки работен ден.

Чл.84. Професионалният празник на работещите в бранша е 22 март – Международен ден на водата.

Чл. 85. Работодателят и синдикатите отбелязват 28 април - Международен ден на загиналите на работните места и пострадалите от тру¬дова злополука.

Чл.86. (1). Страните по този КТД ежегодно организират спортна спартакиада за работниците и служителите на компанията.

(2). Конкретните спортове, мястото, периода и разходите за нейното провеждане се определят от организационен комитет, в който се включват на паритетен принцип представители на работодателите и синдикатите, страни по този КТД.

XII. ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ СТРАНИТЕ. УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ

Чл. 87. Работодателят осигурява на синдикатите в компанията безвъзмездно съоръжения и помещения за ползване и съдействат за осъществяване на тяхната дейност - осигуряване на транспорт или покриване на транспортните и други разходи на ръководствата на синдикатите при осъществяване на синдикална дейност; участие в обучение по трудово-правни и осигурителни въпроси, провеждане на синдикални събрания и други на територията на компанията. На синдикалните ръководства се осигурява необходимата информация по въпросите на трудовите и осигурителни отношения и други, необходими при водене на преговорите за сключване на КТД в компанията.

Чл. 88. (1). Работодателят командирова работника или служителя, делегиран да участва в национални конференции или конгреси, след представяне на писмен документ от съответното синдикално ръководство по смисъла на §1, т.6 от Допълнителните разпоредби на КТ.

(2). Работодателят командирова членове на синдикалното ръководство, по смисъла на §.1, т.6 от Допълнителните разпоредби на КТ, да участват в съвещания, организирани от един от синдикатите, страна по този КТД, след представяне на писмен документ от тях.

(3). За провеждане на семинари и обучение по трудовоправните и осигурителни отношения и по безопасни и здравословни условия на труд, организирани от един от синдикатите, страна по този КТД, работодателят командирова, но не повече от 3 (три) пъти годишно, до 7

Чл. 89. При наличие на над 150 (сто и петдесет) синдикални членове и договореност със синдикалното ръководство работодателят може да осигури щат и трудово възнаграждение не по-малко от средната работна заплата в компанията за председателя на синдикалната организация.

Чл.90. Работодателят осигурява безвъзмездно събирането на синдикалния членски внос по ведомост при отправено лично заявление до него от работника или служителя, синдикален член, в съответствие с чл.272 от КТ и на основание решение на Общото (делегатско) събрание на синдикалната организация или секция. Събраният членски внос ежемесечно се предоставя на синдикатите в компанията по банков път.

Чл. 91. (1). Синдикатите, страна по този КТД, нямат право да откажат разглеждането на мотивирано искане от страна на работодателя съгласно условията на чл.333, ал.3 от КТ, като в 15-дневен (петнадесет дневен) срок от получаването на искането се задължават да се произнесат писмено.

(2). Кореспонденцията по предходната алинея се доказва с обратна разписка или с входящ номер до съответната синдикална организация, страна по този КТД, подписана от председателя или от упълномощени от него лица.

Чл. 92. (1). Синдикалните организации се задължават да не предприемат стачни действия по въпроси, регламентирани с БКТД или КТД на дружеството, при тяхното спазване. Нарушенията на договореностите в БКТД или КТД в дружеството се считат за колективен трудов спор и се уреждат чрез процедурата на Закона за уреждане на колективните трудови спорове (ЗУКТС) или по съдебен ред.

(2). При възникване на колективен трудов спор работодателят се уведомява за исканията на работниците и служителите, за поименно упълномощените техни представители за преговорите, както и за датата, мястото и часа за започване на преговорите.

(3). Преговорите по колективния трудов спор започват след подписване на процедурно споразумение, което съдържа: график и времетраене на преговорите, брой представители, ангажименти за представяне на информация, форма на контрол, процедура за водене на дискусии и др.

(4). Преговорите по предходната алинея не могат да продължат повече от 20 (двадесет) работни дни.

(5). Писменото уведомяване на работодателя по чл.11, ал.3 от ЗУКТС съдържа: дата и час на началото на стачката, продължителност, списък с имена и телефони за контакти с избрания стачен комитет.

(6). Писменото споразумение по чл. 14 от ЗУКТС съдържа:

-участъци и структурни звена в дружеството, където няма да се допускат стачни действия, за да се гарантират изискванията на чл.14, ал.1, т.1,2,3 и 4 от ЗУКТС;

-мерки и условия, гарантиращи изпълнението на изискванията на чл.12, ал.2, чл.13, ал.1 и ал.2 и чл.15 от ЗУКТС.

(7). Преговорите по предходната алинея не могат да продължат повече от 7 (седем) работни дни.

Чл. 93. Синдикатите нямат право да се намесват в дейността на работодателя при изпълнение на възложената им от принципала стопанска програма, освен в случаите на нарушаване на трудовите и осигурителните отношения.

Чл.94. Синдикатите задължително участват в обсъждането и подготовката на всички проекти и разработки за вътрешни нормативни актове на дружеството, които се отнасят до трудовите и осигурителните взаимоотношения.

Чл. 95. За организиране и провеждане на синдикални събрания в дружеството работодателя осигурява най-малко 16 (шестнадесет) часа за 1 (една) календарна година за членовете на синдикатите, страни по този КТД.

Чл. 96. Работодателят не може с действия да ограничава синдикална¬та дейност или да оказват натиск върху синдикални членове в реализацията на техните права.

Чл. 97. При прекратяване на трудово правоотношение с щатен синдикален деец (възникнало от избор), при невъзможност за възстановяване на заемана от него преди това длъжност, работодателят му предлага друга подходяща.

Чл. 98. (1). Работодателят е задължен при поискване от синдикатите, страна по този КТД, в срок от 10 (десет) работни дни да ги информира за икономическото състояние на компанията, за въпросите по трудовите и осигурителни отношения и условията на труд.

(2). Работодателят и синдикатите, страни по този КТД, провеждат ежегодно взаимни консултации за създаване на обща политика по заетостта в дружеството, свързана с бъдещото им развитие и просперитет и обсъждат възможностите за откриване на свободни работни места за хора в неравностойно положение.

(3). Синдикалните представители имат право на достъп до работните места в компанията за провеждане на срещи и консултации с работниците и служителите, както и да изискват от работодателя предоставяне на информация по въпросите на трудовите и осигурителните отношения и да се осведомяват от работниците и служителите по всички въпроси, касаещи спазването на трудовото законодателство.

(4). Работодателят и синдикатите, страна по този КТД, могат да изграждат съвет за социално сътрудничество и партньорство с оглед регулиране на трудовите отношения и решаване на трудови спорове.

Чл. 99. По въпросите на трудовите и осигурителните отношения във връзка с чл.52, ал.1, т.2б от КТ синдикатите, страна по този КТД, имат право на пълна и обективна информация в писмена форма за икономическото състояние на работодателя, която съдържа:

-Структура;

-Щатно разписание на длъжностите;

-Одобрените типови длъжностните характеристики;

-Средно трудово възнаграждение по категории персонал.

XIII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1Всяка от страните по настоящия КТД се задължава да запознае членовете си с договора не по-късно от 14 (четиринадесет) дни след подписването му.

§ 2(1). Работниците и служителите, необхванати от договореностите в КТД на компанията, за да ползват същите, имат право, съгласно чл.57, ал.2 от КТ, да се присъединят към този КТД, като депозират заявление до страните по договора и внесат в касата на фирмата вноска за “Социално-битово и културно обслужване” в размер на 75 (седемдесет и пет) лева за година. Заявленията се подават лично и се вписват в специален регистър, воден от определен от работодателя служител. Решенията за разходване на тези средства ще се вземат съгласно чл.293 от КТ.

(2). Срокът за внасяне на присъединителната вноска е в рамките на 20 (двадесет) работни дни от депозирането на заявлението. В случай, че срокът за депозиране на заявлението не е спазен, самото присъединяване се смята за недействително.

(3). При искане от синдикат, страна по този КТД, работодателят своевременно му предоставя актуален списък на присъединените работници и служители, както и информация за средства от вноската по ал.(1).

§3. Работодателят признава всяка синдикална организация в компанията след легитимирането и от съответното ръководство.

§ 4Тълкувания по текстовете на настоящия КТД се дават съгласувано от работодателя и синдикатите, страни по този КТД, в писмен ВИД.

§ 5Страните по този КТД се договарят 6 (шест) месеца след подписване на настоящия КТД да разгледат резултата от действието му.

§ 6При настъпили изменения на икономическите и социалните условия в националната икономика и в бранша, всяка от страните има право да поиска изменение и допълнение на този КТД, като отправи писмено известие до другата страна. В този случай ответната страна е задължена в 15 (петна¬десет) дневен срок да започне преговори.

§ 7Изменение и допълнение към настоящия КТД се извършва чрез допълнително споразумение, като всяка от страните има право на инициатива за това.

§ 8(1). Контрол по спазването на настоящия КТД се извършва от страните по него, съгласно изискванията на КТ.

(2). Всяка от страните по този КТД има право да осъществява контрол по изпълнението на неговите разпоредби във компанията.

§ 9Настоящият КТД се изготвя в 4 (четири) еднообразни екземпляра по един за всяка от страните, един за Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда

РАБОТОДАТЕЛ:

„Софийска вода“ АД Изпълнителен директор: /Васил Тренев/

СИНДИКАТИ:

ОСО“Водоснабдител“КНСБ Председател: /Тодор Златков/

ФСО“Подкрепа“ Председател: /Цветанка Танева/

Приложение 1

Клас

Категория персонал

Финален коефициент

1

Ръководители

1.79

2

Специалисти

1.73

3

Техници и приложни специалисти

1.68

4

Помощен административен персонал

1.58

7

Квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии

1.58

8

Машинни оператори и монтажници

1.52

9

Професии, неизискващи специална квалификация

1.50

 

Забележка: Финалният коефициент се прилага към минималната работна заплата за страната за съответната година.

ПРИЛОЖЕНИЕ №1

клас

категория персонал

финален коефициент

1

Ръководители

1.79

2

Специалисти

1.73

3

Техници и приложни специалисти

1.68

4

Помощен административен персонал

1.58

7

Квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии

1.58

8

Машинни оператори и монтажници

1.52

9

Професии, неизискващи специална квалификация

1.47

 

ПРИЛОЖЕНИЕ №2

клас

категория персонал

МРЗ по КТД 2021-2022

МРЗ за страната 2021

МРЗ за компанията 2021

1

Ръководители

1164

650

975

2

Специалисти

1125

 

3

Техници и приложни специалисти

1092

 

4

Помощен административен персонал

1027

 

7

Квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии

1027

 

8

Машинни оператори и монтажници

988

 

9

Професии, неизискващи специална квалификация

975

 

 

Приложение 2

Клас

Категория персонал

МРЗ по КТД_2019

МРЗ за страна та

МРЗ за компа нията

1

Ръководители

1160

650

975

2

Специалисти

1126

 

3

Техници и приложни специалисти

1092

 

4

Помощен административен персонал

1024

 

7

Квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии

1024

 

8

Машинни оператори и монтажници

990

 

9

Професии, неизискващи специална квалификация

975

 

Забележка: Калкулациите са към дата 06.08.2021 г. При промяна в МРЗ за страната нивата ще бъдат актуализирани.

ПРАВИЛНИК за ВЪТРЕШНИЯ ТРУДОВ РЕД

Глава първа ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.(1) Правилникът за вътрешния трудов ред на “Софийска вода” АД, наричан по- нататък Правилника, определя организацията на труда съобразно особеностите и спецификата на осъществяваната дейност, правата и задълженията на работодателя, работниците и служителите, неуредени в Кодекса на труда, Колективния трудов договор и действащото законодателство.

(2)Правилникът определя:

1.Основните права и задължения на работодателя, работниците и служителите;

2.Възникването, изменението и прекратяването на трудовите правоотношения;

3.Работното време, почивките и отпуските;

4.Обучението и повишаването на квалификацията на работниците и служителите;

5.Трудовата дисциплина, видовете и процедурата за налагане на дисциплинарни наказания;

6.Заплащането на труда и командировките на работниците и служителите.

Чл.2.(1) Правилникът има за цел да осигури:

1.Създаване на ред и укрепване на трудовата и технологична дисциплина;

2.Повишаване производителността на труда и рационалното използване на работното време;

3.Спазване на изискванията за количество и качество на труда;

4.Опазване собствеността и авторитета на дружеството.

Чл.3. Ръководството на трудовата дейност се основава на следните принципи:

1.Законност, лоялност, отговорност и йерархическа подчиненост;

2.Спазване на трудовата и финансова дисциплина;

3.Осигуряване на нормални условия за изпълнение на трудовите задължения и повишаване на професионалната квалификация на работещите в дружеството;

4.Точно и навременно изпълнение на възложената работа и задачите, поставени от съответния ръководител;

5.Създаване на условия за почивка, възстановяване и социално-битово обслужване.

Чл.4. Правилникът е задължителен за всички работници и служители на дружеството.

Чл.5. Правилникът следва да се сведе до знанието на всички работещи в дружеството.

Глава втора ОСНОВНИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РАБОТОДАТЕЛЯ

Чл.6. Изпълнителният директор, прокуристът или упълномощено от тях лице осъществяват произтичащите от законодателството правомощия на работодателя.

Чл.7. Изпълнителният директор, прокуристът или упълномощено от тях лице създават организацията на работа и условия за цялостно прилагане изискванията и нормите на КТ, ЗЗБУТ, КСО, КТД, както и всички други нормативни актове, свързани с дейността на дружеството.

Чл.8. Изпълнителният директор, прокуристът или упълномощено от тях лице имат следните основни правомощия:

1.Определят функциите и задачите на дирекциите, отделите и звената, съгласно утвърдената структура на дружеството;

2.Определят характеристиката и обхвата на работата на работниците и служителите (длъжностната характеристика) и начините и реда за изпълнение на трудовите задължения;

3.Определят режима на работа, сменната продължителност, разпределението и. отчитането на работното време, при спазване на установените законови норми;

4.Осигуряват работа на работниците и служителите съобразно сключения договор, длъжностната характеристика, тяхната квалификация и здраве и производствената необходимост;

5.Изискват своевременно, качествено и ефективно изпълнение на трудовите задължения;

6.Осигуряват необходимите материални, технически и финансови условия за изпълнение на възложената работа;

7.Осигуряват условия за редовното изплащане на трудовото възнаграждение;

8.Налагат дисциплинарни наказания в съответствие с изискванията на КТ;

9.Търсят имуществена отговорност при виновно увреждане на имуществото и при нанесени материални щети на дружеството;

10.Изменят мястото, характера и условията на работа в предвидените от КТ и трудовия договор случаи;

11.Определят случаите, при които работниците и служителите не могат да сключат трудов договор за допълнителен труд при друг работодател;

12.Създават условия за спазване на работното време и почивките и ползването на платения годишен отпуск;

13.Създават условия за повишаване на квалификацията на персонала и за преквалификация;

14.Полагат грижи за подобряване на социално-битовите условия на работниците и служителите;

15.Организират своевременно разглеждане на постъпили сигнали, жалби и молби и издават писмено становище по повдигнатите в тях въпроси.

Чл.9. В областта на безопасността и здравето при изпълнение на трудовите задължения, Изпълнителният директор, прокуристът или упълномощено от тях лице:

1.Осигуряват разработването, оповестяването и осъществяването на фирмена политика за безопасност и здраве на работещите в дружеството;

2.Утвърждават и поддържат система от вътрешни актове, определящи правила, изисквания и ред за осигуряване на безопасност и здраве при работа;

3.Конкретизират задълженията за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд в индивидуалните длъжностни характеристики на работещите;

4.Определят сроковете, реда и методите за оценка на професионалните рискове и осигуряват необходимите ресурси за тяхното ограничаване или отстраняване, както и форми и средства за защита на работещите;

5.Осигуряват обслужване на работещите от служба по трудова медицина и създаването на система за следене на тяхното здраве;

6.Създават и поддържат система за обучение и информираност на работниците и служителите в областта на безопасността и здравето при работа;

7.Осигуряват условия за работа на Комитета по условия на труд и участват в дейността му, съгласно разпоредбите на Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Чл.10.(1) Контролът от името на работодателя по спазване на изискванията и изпълнение на задълженията за осигуряване на безопасност и здраве при работа в дружеството се осъществява от служителите в отдел „Безопасност и здраве при работа“.

8.) При осъществяване на контрола, служителите в отдел „Безопасност и здраве при работа“:

1.Предписват на съответните длъжностни лица мерки за отстраняване на нарушенията;

2.Спират работата на машини, съоръжения и ограничават достъпа до работни места при констатирана непосредствена опасност за живота и здравето на работещите;

3.Отстраняват временно от работа лица, които нарушават нормите и изискванията, и създават опасни за живота и здравето на работещите условия;

4.Информират работодателя за резултатите от контрола и предлагат съответни мерки, включително и за налагане на санкции.

Глава трета ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ С РЪКОВОДНИ ФУНКЦИИ

Чл.11.(1) Служителите с ръководни функции организират, ръководят, контролират и отговарят за цялостната дейност на съответната структура, за която отговарят.

5.) Служителите с ръководни функции имат оперативна самостоятелност в рамките на определената им функционална компетентност и при изпълнението на поставените им от Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице задачи.

Чл.12.(1) Служителите с ръководни функции:

1.Създават условия за ефективното изпълнение на функциите и задачите на звеното и спазването на законовите изисквания при осъществяваната дейност;

2.Осигуряват възлагане на работа на работниците и служителите съобразно тяхната квалификация, опит, здравословно състояние и в съответствие с изискванията по длъжностна характеристика;

3.Контролират изпълнението на поставените задачи и определените задължения;

4.При съвместна работа с други структурни звена осъществяват координация и съгласуваност в действията при изпълнение на поставените задачи;

5.Предлагат на Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице налагане на дисциплинарни наказания при извършени нарушения от страна на служителите в компанията;

6.Предлагат на Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице за повишаване на квалификацията на служителите;

7.Осъществяват контрол за целесъобразното управление и икономично изразходване на предоставените на звеното материали и финансови средства;

8.Осигуряват спазването на установения режим на работа, работно време и ползването на отпуските и почивките;

9.Организират правилната експлоатация и навременното извършване на профилактиките и ремонтите на работното оборудване;

10.Организират разследване на причините за трудовите злополуки, авариите и случаите на нарушаване на трудовата дисциплина;

11.Осигуряват и контролират спазването на изискванията и нормите за безопасен и здравословен труд.

Глава четвърта ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ

Раздел I Основни права на работниците и служителите

Чл.13. При изпълнение на възложената работа по трудово правоотношение работниците и служителите имат право:

1.На трудово възнаграждение съобразно индивидуалния трудов договор, времетраенето на работата или според изработеното;

2.На определено работно време, почивки и отпуски съобразно законите, колективния и индивидуален трудов договор;

3.Да поддържат и повишават професионалната си квалификация, съобразно изпълняваната работа, както и да се преквалифицират, когато промени в дейността и технологични нововъведения изискват това;

4.Да се сдружават, членуват и прекратяват членството си в синдикални организации, представени в дружеството;

5.На социално-битово обслужване;

6.На задължително социално и здравно осигуряване в размери, определени в действащите закони;

7.Да бъдат информирани за резултатите от производствената дейност, състоянието и развитието на дружеството, научно-техническите и технологични постижения, както и по други въпроси, които са от значение за трудовите им права и задължения.

Чл.14. Работниците и служителите имат право да участват в управлението на дружеството в предвидените от закона случаи, а именно:

1.Да взимат участие в дейността на Общото събрание на работниците и служителите;

2.Да избират и да бъдат избирани като представители на работниците и служителите, чийто общи трудови и осигурителни права следва да защитават пред работодателя и държавните органи;

3.Да отправят предложения за подобряване на организацията на труда, усъвършенстване на техниката и технологията на работа и подобряване качеството на обслужване.

Чл. 15. В областта на безопасните и здравословни условия на труд работниците и служителите имат право:

1.На безопасни и здравословни условия на труд на работното място;

2.Да бъдат информирани за опасностите при извършване на трудовите им задължения, да бъдат инструктирани за начините на тяхното отстраняване или ограничаване и обучавани за безопасно извършване на работата им;

3.На периодични профилактични медицински прегледи, съгласно изискванията на нормативните актове, характера на работата и оценката на професионалните рискове;

4.Да откажат или да преустановят изпълнението на възложената работа в случаи на сериозна и непосредствена опасност за живота и здравето им или при липса на необходимата квалификация;

5.Да избират свои представители в Комитета по условия на труд на Общо събрание на работниците и служителите.

Чл.16. В случаите на трудова злополука работниците и служителите имат право:

1.Да подадат декларация за регистриране на същата в териториално поделение на Националния осигурителен институт, в случаите когато работодателят откаже да декларира злополуката;

2.Да участват сами или да посочат свой представител за участие в комисията, назначена от НОИ, съгласно чл.58 от КСО, за разследване на причините за трудовата злополука и да получат екземпляр от протокола за разследване.

Раздел II Основни задължения на работниците и служителите

Чл.17. Работниците и служителите са длъжни да изпълняват трудовите си задължения точно и добросъвестно.

Чл.18.(1) Работниците и служителите са длъжни:

1.Да се явяват на работа в състояние, което позволява да изпълняват възложените им задачи, да спазват работното време и да го използват за възложената им работа;

2.Да спазват трудовата дисциплина, установения в дружеството ред, изискванията на нормативните актове, настоящия правилник и издаваните заповеди и разпоредби от правоимащи длъжностни лица;

3.Да се грижат за собствената си безопасност и безопасността на другите лица;

4.Да работят само с изправни машини, съоръжения, апаратура и инструменти, като при констатиране на неизправности, сигнализират на прекия си ръководител;

5.Да използват коректно предоставените им инструменти, машини, съоръжения и апарати само за операции и в работна среда, за които са предназначени;

6.Да използват по предназначение определените им специални работни облекла и лични предпазни средства;

7.Да повишават професионалната си квалификация и полагат изпити, съгласно съответните нормативни актове и вътрешни правила и заповеди;

8.Да поддържат реда и чистотата на работното си място и да не допускат задръстването на пътищата и проходите с материали и отпадъци при изпълнение на трудовите си задължения;

9.Да спазват установените изисквания за лична хигиена в зависимост от характера на работа, условията на труд и използваните вещества и материали;

10.Да се явяват на периодичните профилактични медицински прегледи;

11.Да информират прекия ръководител или специалистите по безопасност и здраве при трудова злополука, аварии, инциденти, нарушения, повреди, неизправности и др., които създават опасност за тяхното или на други лица здраве, или за имуществото на работодателя;

12.Да пазят доброто име на дружеството, да не злоупотребяват с доверието на работодателя, както и да не разпространяват поверителни за него сведения;

13.Да не пречат на другите работници и служители да изпълняват трудовите си задължения;

14.Да не извършват политическа или религиозна дейност и пропаганда, както и да не призовават към нетърпимост, основана на расова, етническа или политическа принадлежност, народност, пол, произход, образование, религия и убеждения на работното си място и на цялата територия на дружеството;

15.Да не допускат външни лица в района на производственото звено без разрешение на прекия си ръководител.

16.Да пазят пропуска си в добър вид и от загубване, да го показват за проверка на длъжностните лица и да не го предоставят на други лица.

(2)Работещите в дружеството нямат право да разпространяват и използват за лични цели или в интерес на трети лица (в това число и бивши служители на дружеството) информация, придобита при или по повод изпълнение на трудовите им задължения. При установяване по безспорен начин на подобно поведение от страна на работник или служител на „Софийска вода“ АД, същото се счита за тежко нарушение на трудовата дисциплина.

(3)Работещите в дружеството нямат право да приемат подаръци или възнаграждения, за да изпълнят или да не изпълнят трудовите си задължения.

(4)Работещите в дружеството са длъжни да спазват Антикорупциония кодекс за поведение.

Глава пета ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ

Чл.19. При кандидатстване за работа по обявена свободна позиция в дружеството, съответното лице подава актуална автобиография чрез установените канали, с които работи дружеството.

Чл.20. Трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя в писмена форма, в два екземпляра, по един за всяка от страните.

Чл.21.(1) При сключване на трудовия договор лицето представя:

1.Документ за самоличност, от който се снемат необходимите данни, след което същия се връща на лицето;

2.Копие на документите за образование, придобита квалификация или правоспособност и други свързани с работата документи, като се предоставят и оригиналните документи за сверка, които своевременно се връщат на лицето;

3.Документ за проведен първоначален медицински преглед с обхват на прегледите, които са определени от дружеството в зависимост от изпълняваната длъжност;

4.Удостоверение от областния психодиспансер;

5.Лична здравна книжка за позициите, които го изискват, чиято годност се проверява и същата се връща на лицето;

6.Военна книжка за лица, преминали военна служба, за вписване, след което същата се връща на лицето;

7.Свидетелство за съдимост;

8.Разрешение от областната дирекция по труда, ако лицето не е навършило 16 години или е на възраст от 16 до 18 години;

9.Трудова книжка и осигурителна книжка (ако има такава) за вписване на обстоятелствата по възникване на трудовото правоотношение, след което същата се връща на лицето срещу подпис.

10.) За определени от работодателя длъжности кандидатите за работа предоставят информация за:

1.Участие в управителни органи на търговски дружества, неправителствени организации и други;

2.Участие в собствеността на търговски дружества;

3.Заемане на изборна длъжност в синдикални организации.

(3) Когато лицето постъпва за първи път на работа, трудовата книжка се издава от и за сметка на “Софийска вода” АД .

Чл.22. Всяко лице, което постъпва на работа в “Софийска вода” АД, сключва трудов договор, подписан от Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице със срок на изпитване до 6 (шест) месеца, уговорен в полза на Работодателя.

Чл.23. При сключване на трудовия договор работникът или служителят се запознава от служител в отдел “Човешки ресурси” с Правилника за вътрешния трудов ред на дружеството, с длъжностната характеристика за позицията и декларира с подпис, че е запознат с тях и следва да ги изпълнява.

Чл.24. Всички изменения на трудовото правоотношение се договарят между Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице и работника или служителя в писмена форма с допълнително споразумение към трудовия договор.

Чл.25.(1) Прекратяването на трудовото правоотношение се осъществява с мотивирана писмена заповед от Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице, която се връчва на лицето срещу подпис и вписване на датата на връчване.

(2)При отказ от страна на работника или служителя да му бъде връчена заповедта, отказът се удостоверява с имена и подпис на двама свидетели върху заповедта, като същата се счита за връчена.

(3)При невъзможност заповедта да бъде връчена лично, същата се изпраща на адреса за кореспонденция, деклариран от лицето, с препоръчано писмо с обратна разписка.

Чл.26.(1) Преди прекратяване на трудовото правоотношение, всеки работник или служител приключва незавършени преписки или ги предава по принадлежност, връща всички активи, предоставени му от дружеството за изпълнение на трудовите му задължения и представя обходен лист в отдел „Човешки ресурси“, от който е видно, че същият няма задължения към дружеството.

(2)Изплащането на последното дължимо трудово възнаграждение и обезщетение (ако има такива) се осъществява след прекратяването на трудовото правоотношение съгласно установените в дружеството и закона срокове.

Глава шеста РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ

Чл.27.(1) Работното време на работещите в „Софийска вода” АД е с продължителност 40 работни часа седмично при пет дневна работна седмица.

(3)Продължителността на работното време през деня е 8 часа, а през нощта е 7 часа, а работещите на непълно работно време при петдневна работна седмица началото на работното време и продължителността се уговарят в индивидуалните трудови договори.

Чл.28. Началото и краят на работното време, почивките и режимът на работа на работниците и служителите се определят със заповед на Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице,

Чл.29. За работещите с нормална продължителност на работното време е както следва:

1.За работниците и служителите, работещи на територията на Централен офис, от 08:00 ч. до 16:30 ч. с обедна почивка от 12:00 ч. до 12:30 ч.;

2.За работниците и служителите, работещи в СПСОВ, от 07:30 ч. до 16:00 ч. с обедна почивка от 30 мин., която се ползва по стъпаловиден график от 12:00 ч. до 13:00 ч.;

3.За работниците и служителите, работещи в отдел „Аварии и поддръжка”, от 08:00 ч. до 17:00 ч. с обедна почивка от 1 ч. която се ползва по стъпаловиден график от 12:00 ч. до 13:00 ч.;

4.За длъжността „Рецепционист-деловодител“ от 8:30 ч. до 17:00 ч. с обедна почивка от 30 мин., която се ползва по стъпаловиден график от 12:00 ч. до 13:00 ч.;

5.За работниците и служителите, работещи в отдел „Събиране на вземанията“ на длъжност Специалист „Преговори с клиенти“ (мобилни екипи), от 09:00 ч. до 17:30 ч. с обедна почивка от 30 мин., която се ползва от 14:00 ч. до 14:30 ч.

6.За работниците и служителите в отдел „Външно водоснабдяване“ на длъжност „водомайстор - втора степен“, работещи на обекти на територията на гр. София, от 08:00 ч. до 16:30 ч. с обедна почивка от 30 мин.

Чл.30.(1) На двусменен режим с осем часова продължителност на смените е организирана работата в:

1.Отдел „Фронт офис“ - работните смени на работещите на длъжност Мениджър „ЦОК“ и Координатор качество „ЦОК“ са с осем часова продължителност и са организирани по локации както следва:

Начало

Край

Локация

Продължителност

8:00

16:30

ЦОК Бизнес парк;

8 ч. 30 мин.

9:00

17:30

ЦОК Бизнес парк; ЦОК Мега Мол и ЦОК ЦУМ

8 ч. 30 мин.

10:30

19:00

ЦОК Бизнес парк; ЦОК Мега Мол и ЦОК ЦУМ

8 ч. 30 мин.

11:30

20:00

ЦОК Мега Мол и ЦОК ЦУМ

8 ч. 30 мин.

 

• Регламентираните почивки ще се ползват стъпаловидно по график, както следва:

Работна смяна

 

Начало

Край

Описание

1-ва 15 мин. почивка

30 мин. почивка за хранене

2-ра 15 мин. почивка

8:00

16:30

Делничен ден

09:45 - 10:00

12:00 -12:30

14:30 -14:45

09:55- 10:10

12:15-12:45

14:40 - 14:55

10:05-10:20

12:30-13:00

14:50-15:05

9:00

17:30

Делничен ден/ Събота

10:30-10:45

12:45-13:15

15:15-15:30

10:40 -10:55

13:00-13:30

15:25 -15:40

10:50-11:05

13:15-13:45

15:35 -15:50

9:30

18:00

Делничен ден

10:40-10:55

13:15-13:45

15:25 -15:40

10:50-11:05

13:30 -14:00

15:35-15:50

11:00-11:15

13:35-14:15

15:45-16:00

10:00

18:30

Делничен ден

11:10-11:25

13:45-14:15

15:50 - 16:05

11:20-11:35

14:00-14:30

16:00-16:15

11:30-11:45

14:15 -14:45

16:10-16:25

10:30

19:00

Делничен ден

11:40 -11:55

14:15-14:45

16:30-16:45

11:50-12:05

14:45-15:15

16:40-16:55

12:00-12:15

15:00-15:30

16:50 - 17:05

11:00

19:30

Делничен ден

12:30 - 12:45

14:45 - 15:15

17:15 -17:30

12:40 -12:55

15:00 -15:30

17:25 - 17:40

12:50-13:05

15:15 -15:45

17:35-17:50

11:30

20:00

Делничен ден

13:20-13:35

15:30-16:00

18:00-18:15

13:30-13:45

15:45-16:15

18:10 - 18:25

13:40-13:55

16:00-16:30

18:20-18:35

 

Почивката за храна е 30 мин. и поради спецификата на дейността се ползва стъпаловидно в периода: 12:00 - 15:00 ч.

2.Отдел „Събиране на вземанията“ за длъжността „специалист „Преговори с клиенти“ (отговарящи на телефон) да работят на петдневна работна седмица с работни смени от 8 часова продължителност, както следва:

•Първа смяна: от 08:00 ч. до 16:30 ч.;

•Втора смяна: от 10:30 ч. до 19:00 ч.

и следните технологични почивки:

•Първа смяна: от 10:00 ч. до 10:15 ч.; от 12:00 ч. до 12:30 ч.; от 14:30 ч. до 14:45 ч.;

•Втора смяна: от12:30 ч. до 14:45 ч.; от 12:00 ч. до 12:30 ч.; от 17:00 ч. до 17:15 ч. Редуването на смените е на период от една седмица, като се допуска редуване на по-кратък времеви интервал при необходимост поради форсмажорни причини.

3.Отдел „Проактивна поддръжка на водопроводната мрежа“ за длъжността „специалист „Теренно проучване на ДМА“:

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа, с обедна почивка от 30 мин.;

•от 11:00 ч. до 19:30 ч. - 8 часа, с обедна почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно..

Чл.31.(1) На сумирано отчитане на работното време за период от три месеца е организирана работата в следните отдели и за следните длъжности:

1.В отдел „Външно водоснабдяване” за длъжностите „водомайстор-първа степен“, „водомайстор-втора степен“, работещи на съоръжения „Бели Искър“, „водомайстор- оператор“, „водомайстор първа степен-реагентчик“ в съоръжения „София” и „Рила”: • от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 20:00 ч. до 08:30ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

2.В отдел „Пречиствателни станции за питейни води”:

2.1.За длъжностите „началник смяна“, „оператор-огняр“, „инспектор-оператор „Хлораторни станции“, „технолог „ПСПВ“:

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 20:00 ч. до 08:30 ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

2.2.За длъжността „оператор „Поддръжка водоснабдителни съоръжения и СОЗ“:

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 20:00 ч. до 08:30 ч. - 12 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

2.3.В отдел „Пречиствателна станция за питейни води“ за длъжностите „оператор ТОВ“, „старши оператор „ТОВ“, „шофьор оператор „ТОВ“:

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

•от 10:30 ч. до 19:00 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

3.В отдел „Софийска пречиствателна станция за отпадни води”:

3.1.За длъжностите „началник смяна“, „оператор ТОУ“, „оператор МБП“:

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 20:00 ч. до 08:30ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

3.2.За длъжностите „шофьор на товарен автомобил над 12 т.“, „машинист на ПСМ“, „тракторист“:

•от 07:30 ч. до 19:30 ч. - 11 часа;

•от 07:30 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 1 час, която се ползва стъпаловидно.

4.В отдел „Контролен център“:

4.1.За длъжностите „координатор „Водопроводна мрежа“, „старши координатор „Водопроводна мрежа“, „координатор „Управление и баланс на водите“ и „старши координатор „Управление и баланс на водите“:

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 20:00 ч. до 08:30ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

4.2.За длъжностите „координатор „Канализационна мрежа“ и „старши координатор „Канализационна мрежа“:

•от 09:30 ч. до 22:00 ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа; с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

5.В отдел „Канализационни услуги“ за длъжностите „шофьор“, „шофьор на товарен автомобил над 12 т.“, „каналджия“, „машинист на ПСМ“, „теренен специалист „CCTV диагностика“, „мениджър екип „Видеозаснемане“, „технически ръководител „Видеозаснемане“, „ръководител екип „CCTV диагностика“, „старши технически ръководител“, „технически ръководител“, „хигиенист и оператор на пералня машина“, „чистач“:

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 09:30 ч. до 22:00 ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16.30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

6.В отдел „Аварийна поддръжка на мрежата“ за длъжността „специалист „Аварийна дейност на мрежата“:

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 20:00 ч. до 08:30ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

7.В отдел „Складове“ за длъжността „работник „Склад“:

•от 08:00 ч. до 20:30 ч. - 12 часа;

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

с технологична почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

8.В отдел „Фронт офис“ работните смени са с осем часова продължителност и са организирани, както следва:

•За длъжностите „специалист „Фронт офис” и „касиер „Фронт офис“:

Начало

Край

Описание

Локация

Продължителност

8:00

16:30

Делничен ден

ЦОК Бизнес парк; Мобилен ЦОК

8 ч. 30 мин.

9:00

17:30

Делничен ден/ Събота

ЦОК МегаМол и ЦОК ЦУМ

8 ч. 30 мин.

9:00

17:30

Делничен ден

ЦОК Бизнес парк; Мобилен ЦОК

8 ч. 30 мин.

10:30

19:00

Делничен ден

ЦОК Бизнес парк; ЦОК Мега Мол и ЦОК ЦУМ

8 ч. 30 мин.

11:30

20:00

Делничен ден

ЦОК Мега Мол и ЦОК ЦУМ

8 ч. 30 мин.

 

 Служителите на длъжност „специалист „Фронт офис”, ще изпълняват своите задължения на ротационен принцип в посочените центрове, включително и Мобилен „Център за обслужване на клиенти”.

•Регламентираните почивки ще се ползват стъпаловидно по график, както следва:

Работна смяна

 

Начало

Край

Описание

1-ва 15 мин. почивка

30 мин. почивка за хранене

2-ра 15 мин. почивка

8:00

16:30

Делничен ден

09:45 - 10:00

12:00-12:30

14:30 -14:45

09:55- 10:10

12:15-12:45

14:40 - 14:55

10:05 - 10:20

12:30-13:00

14:50 - 15:05

9:00

17:30

Делничен ден/ Събота

10:30 - 10:45

12:45-13:15

15:15-15:30

10:40 - 10:55

13:00-13:30

15:25-15:40

10:50-11:05

13:15-13:45

15:35-15:50

10:30

19:00

Делничен ден

11:40-11:55

14:15-14:45

16:30-16:45

11:50-12:05

14:45-15:15

16:40-16:55

12:00-12:15

15:00-15:30

16:50-17:05

11:30

20:00

Делничен ден

13:20-13:35

15:30-16:00

18:00-18:15

13:30-13:45

15:45-16:15

18:10-18:25

13:40 - 13:55

16:00-16:30

18:20-18:35

 

Почивката за храна е 30 мин. и поради спецификата на дейността се ползва стъпаловидно в часовия диапазон от 12:00 ч. до 15:00 ч.

Редуването на смените е на период от една седмица, като се допуска редуване на по- кратък времеви интревал при необходимост поради форсмажорни причини.

Седмичната почивка е два последователни дни, единият от които е събота или неделя.

9.В отдел „Телефонен център“ за длъжността „сътрудник „Телефонен център“ работните смени са с осем часова продължителност и са организирани, както следва:

График на смените и почивките в делнични дни: 

График на смените и почивките в делнични дни

Работно време

Обедна почивка

Регламентирани почивки, съгласно Наредба №15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа

I-ва

II-ра

III-та

07:00- 15:30

10:30-11:00

08:15 -08:30

13:00-13:15

14:15-14:30

08:00- 16:30

11:00-11:30

08:45 - 09:00

13:15-13:30

14:45 - 15:00

10:45-11:15

08:45 - 09:00

13:15-13:30

14:30- 14:45

11:30-12:00

09:00-09:15

13:30-13:45

14:45 - 15:00

10:45-11:15

09:00-09:15

13:15-13:30

15:00-15:15

12:00-12:30

09:15-09:30

13:45-14:00

15:00- 15:15

11:30-12:00

09:15-09:30

13:45-14:00

15:15-15:30

12:00-12:30

09:15-09:30

13:30-13:45

15:45 - 16:00

11:45-12:15

09:30 - 09:45

14:00-14:15

15:30-15:45

12:00 - 12:30

09:30 - 09:45

14:00-14:15

15:45-16:00

11:15-11:45

09:30 - 09:45

13:30-13:45

15:00-15:15

12:30-13:00

09:45- 10:00

14:15-14:30

15:30-15:45

12:15-12:45

09:45- 10:00

14:00-14:15

15:30-15:45

12:45-13:15

09:45 - 10:00

14:30 - 14:45

16:00- 16:15

12:30-13:00

10:00-10:15

14:15-14:30

15:45-16:00

12:45-13:15

10:00-10:15

14:15-14:30

15:45 - 16:00

11:30-12:00

10:00-10:15

13:45 - 14:00

15:15-15:30

 

11:45-12:15

10:15-10:30

13:45 -14:00

16:00-16:15

12:15-12:45

10:15-10:30

14:30-14:45

15:45-16:00

10:00-18:30

13:45-14:15

11:15-11:30

15:30-15:45

16:45 -17:00

11:30-20:00

12:45-13:15

10:30-10:45

14:30 - 14:45

16:15-16:30

13:30-22:00

17:30-18:00

16:15-16:30

19:45-20:00

21:30-21:45

15:30-24:00

17:30-18:00

16:15-16:30

19:45-20:00

21:30-21:45

18:00-18:30

16:30- 16:45

20:00-20:15

21:45 - 22:00

 

График на смените и почивките в почивни и празнични дни

График на смените и почивките в почивни и празнични дни

Работно време

Обедна почивка

Регламентирани почивки, съгласно Наредба №15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа

I-ва

II-ра

III-та

08:00- 16:30

12:15-12:45

10:00-10:15

14:45 - 15:00

15:45 - 16:00

09:00- 17:30

12:45- 13:15

10:30-10:45

14:30-14:45

16:15-16:30

10:30-19:00

14:30-15:00

11:45-12:00

16:30-16:45

18:15 - 18:30

12:30-21:00

14:15-14:45

13:15-13:30

16:15 - 16:30

18:30-18:45

 

 Служители в отдел „Телефонен център“ на длъжност „сътрудник „Телефонен център“ от месец ноември до месец март следва да работят на зимен график, а от месец април до месец октомври следва да работят на летен график.

10.В дирекция „Вътрешен одит, контрол на качеството и управление на риска“, отдел „Лабораторно изпитвателен комплекс“ за длъжностите „лабораторен специалист-биолог“, „лабораторен специалист-инструментални методи“, „старши лабораторен специалист- инструментални методи“, „лабораторен специалист-класически методи“, „лабораторен специалист-пробовземане“, „отговорник звено „Биология“:

10.1.В сектор „Питейни води“ работното време е от 08:00 ч. до 16:30 ч. с обедна почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно;

10.2.В сектор „Отпадъчни води“ работното време е от 08:30 ч. до 17:00 ч. с обедна почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно;

10.3.Служителите на длъжност Лабораторен специалист „Пробовземане“ са с работно време от 07:30 ч. до 16:00 ч. с обедна почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

Служителите от отдел „ЛИК“ следва да работят по предварително изготвен график с изместени междуседмични почивки, като седмичната почивка е два последователни дни, единият от които е събота или неделя.

(2)Отчитането на работното време при сумираното изчисляване на работното време за период от три месеца обхваща периодите от месец януари до месец март, от месец април до месец юни, от месец юли до месец септември и от месец октомври до месец декември, като стартира от 1-во число на първия месец в съответния отчетен период и приключва в последния календарен ден на третия месец от съответния отчетен период.

Чл.32.(1) На сумирано отчитане на работното време за период на едномесечни графици е организирана работата в:

1.Отдел „Аварии и поддръжка“:

1.1.За длъжностите „водопроводчик“, „асистент-водопроводчик“, „водопроводчик- заварчик“, „машинист на ПСМ“, „шофьор на товарен автомобил над 12 тона“:

•от 08:00 ч. до 20:00 ч. - 11 часа;

•от 08:00 ч. до 19:00 ч. -10 часа;

•от 08:00 ч. до 17:00 ч. - 8 часа;

с обедна почивка от 1 час, която се ползва стъпаловидно.

1.2.За длъжността „работник по полагане на пътни настилки“

• от 08:00 ч. до 17:00 ч - 8 часа

с обедна почивка от 1 час, която се ползва стъпаловидно.

2.В отдел „Териториални инспектори“ за длъжността „инспектор „Контрол и управление на водопроводната мрежа":

•от 08:30 ч. до 19:30 ч. - 10 часа, с обедна почивка от 1 час;.

•от 08:00 ч. до 16:30 ч. - 8 часа;

•от 11:00 ч. до 19:30 ч. - 8 часа, с обедна почивка от 30 мин., която се ползва стъпаловидно.

Чл.33.(1) Графиците се изготвят от ръководителите на съответните структурни звена, представят се за утвърждаване от Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице до 25-то число на месеца, предхождащ съответното тримесечие и се довеждат до

знанието на съответните работници и служители, не по-малко от пет дни преди началото на отчетния период за който се отнасят.

(2)Промени в графиците се допускат само при обективна необходимост (планирани и непланирани отпуски, отпуски за временна нетрудоспособност, извънредни ситуации и др.), с допълнение към графика, утвърдено от Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице.

(3)Обедната почивка на работещите е включена в работното време и се определя от съответния ръководител.

(4)Почивните дни са съгласно утвърдените графици за работа.

(5)Работниците или служителите, които работят в условията на непрекъсваем процес, не могат да преустановяват работа и да напускат работното си място до идване на сменящия го работник или служител без разрешение на прекия ръководител, който е длъжен да вземе необходимите мерки.

Чл. 34.(1) Работниците или служителите от определени структурни звена са длъжни да бъдат на разположение на Работодателя през определено време на денонощието, като за целта предварително се изготвят графици за дежурства, както следва:

1.В отдел „Проактивна поддръжка по водопроводната мрежа“ за длъжностите „специалист „Теренно проучване на ДМА“ и „технически координатор“:

• от 08:00 ч. до 20:00 ч. само в почивни и празнични дни.

2.В отдел „Откриване на скрити течове“ за длъжностите „специалист „Откриване на скрити течове“ и „специалист „Проактивно намаляване загуби на вода“:

•от 08:00 ч. до 20:00 ч. в почивни и празнични дни;

•от 17:00 ч. до 19:30 ч. в делнични дни.

3.В отдел „Аварии и поддръжка“:

3.1.За длъжностите „старши технически ръководител“ и „технически ръководител“:

• от20т00 ч. до 08:00 ч.;

3.2.За длъжностите „шофьор на товарен автомобил над 12 тона“, „машинист на ПСМ“, „водопроводчик“ и „асистент-водопроводчик“:

• от 22:00 ч. до 06:00 ч.

4.В отдел „Складове“ за длъжностите „мениджър „Склад“, „супервайзър „Склад“ и „работник склад“:

• от 20:00 ч. до 08:00 ч.

5.В отдел „Нерегулирани водомерни дейности“ за длъжността „специалист „Инсталиране и тестване на индивидуални водомери“:

• от 08:00 ч. до 20:00 ч. в почивни и празнични дни.

(2)За служителите, които следва да бъдат на разположение на Работодателя през определено време на денонощието, се изготвят предварително поименни графици за дежурства.

Чл.35. Изпълнителният директор, прокуристът или упълномощено от тях лице със заповед определя длъжностите, чието изпълнение на служебните задължения е при условията на ненормиран работен ден и назначава комисия, която определя размера на допълнителния платен годишен отпуск на основание чл. 156 от КТ.

Чл.36. В предвидените от Кодекса на труда случаи Изпълнителният директор, прокуристът или упълномощено от тях лице удължава работното време с писмена заповед, издадена минимум 3 (три) дни преди датата на удължаването, в която се посочва началната и крайната дата на удължаването, работните места, за които се отнася и дните, в които ще се компенсира удълженото работно време.

Чл.37.(1) Извънреден труд в дружеството може да се полага само в определените в КТ случаи и се отразява в специална книга.

(3)При всеки случай на положен извънреден труд съответният служител с ръководни функции представя писмен доклад (протокол) на Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице за причините, времето и служителите, положили извънреден труд.

(4)Извънредният труд се отчита в отдел „Човешки ресурси“ своевременно в рамките на календарния месец, в който е положен, и се изплаща в установените размери и срокове, съгласно КТ.

Чл.38. Напускане на работното място от работници или служители по време на работа може да става само и единствено с разрешение на прекия ръководител.

Чл.39.(1) Работещите в дружеството ползват платен годишен отпуск по видове и размери, определени в КТ, нормативните актове по прилагането му и договореностите в КТД.

(2)Ползването на отпуските се осъществява без да се нарушава нормалната производствена дейност.

(3)Заявление за ползване на отпуск по утвърден образец се подава от лицето в отдел „Човешки ресурси” не по-малко от седем дни преди началото на отпуска. Заявлението се одобрява от прекия ръководител, като това се установява с подписа му, като в заявлението следва да е ясно от кого ще се изпълняват служебните задължения на отсъстващия работник или служител, което също се удостоверява с подписа на заместващия служител.

(4)Заповедите за отпуск се подписват от Изпълнителен директор или Директор “Човешки ресурси и администрация”.

(5)Работещите в дружеството нямат право да започват ползването на отпуск преди получаване на писмено разрешение.

(6)Ползване на платен годишен отпуск без съгласието на съответния работник или служител става със заповед на Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице в случаите и съгласно изискванията на чл. 173, ал. 4 от Кодекса на труда.

Чл.40.(1) Ползването на неплатен отпуск се разрешава по реда на чл.38, ал.3 и ал.4 от настоящия Правилник.

(2)Ползването на неплатен отпуск до 30 работни дни в рамките на календарната година се разрешава от прекия ръководител със съгласието на ресорен директор.

(3)Ползването на неплатен отпуск над 30 работни дни в рамките на календарната година се разрешава от Изпълнителен директор, прокурист или упълномощено от тях лице със знанието на прекия ръководител и със съгласието на ресорен директор.

(4)При ползване на неплатен отпуск за период, по-дълъг от 30 работни дни, ползвателят декларира писмено кой ще поеме здравно осигурителните му вноски.

Чл.41. При временна нетрудоспособност работникът или служителят е длъжен да представи болничен лист или да уведоми прекия си ръководител за него своевременно или не по-късно от два дни от издаването му.

Глава седма ОБУЧЕНИЕ, ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯТА И ИНСТРУКТАЖ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ

Чл.42.(1) На работниците и служителите се осигуряват и провеждат обучения и инструктажи по безопасност и здраве при работа, противопожарна охрана, действия при аварии и оказване на първа помощ, обучения за придобиване на правоспособност, както и обучения за придобиване и повишаване на професионалната квалификация. За обученията по БЗР темите, подлежащите лица, сроковете и обучителите се определят със заповед на Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице.

(2)Началният инструктаж на новопостъпващите работници и служители се провежда от отдел „Безопасност и здраве при работа“ на дружеството.

Чл.43.(1) Със заповед на Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице се определят професиите, работните места и видовете работа, при които:

1.На работещите периодично се провежда обучение и те полагат изпит за присъждане или потвърждаване на квалификация, необходима за извършване на работа им, във връзка с изисквания по БЗР, или правоспособност.

2.На новопостъпващите работници или служители инструктажът на работното място по безопасност и противопожарна защита се съчетава с обучение, след което се полага изпит за придобиване право на самостоятелна работа.

(2) При положен изпит, който не е издържан успешно, съответното лице може да се яви повторно в рамките на 15 дни, като в този период не може да изпълнява самостоятелно работните си задължения.

(3) Лицата, които не успеят да издържат успешно изпита си, се освобождават от работа.

Глава осма ТРУДОВА ДИСЦИПЛИНА И ДИСЦИПЛИНАРНИ НАКАЗАНИЯ

Чл.44.(1) Нарушение на трудовата дисциплина е всяко неизпълнение на трудовите задължения от работника или служителя чрез негово действие или бездействие.

(2)Нарушения на трудовата дисциплина са:

1.Закъснение, преждевременно напускане на работа, неявяване на работа или неуплътняване на работното време;

2.Явяване на работника или служителя на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява възложените му задачи;

3.Неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила;

4.Произвеждане на некачествена продукция;

5.Неспазване на изискванията и правилата за безопасност и здраве при работа;

6.Неизпълнение на законните нареждания на работодателя;

7.Злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на дружеството, както и разпространяване на поверителни за него сведения; неспазване на правилата за уведомяване за нарушения или потенциални нарушения на политиките по етика, вкл. вътрешните правила относно конфликт на интереси и борба с подкупването;

8.Увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства;

9.Неизпълнение на задължения, свързани с осигуряването на организационни и технически мерки за безопасната експлоатация на електрическите и неелектрически уредби, както и на машини и съоръжения с повишена опасност;

10.Неизползване на определените за вида работа или работна среда средства за защита;

11.Нарушаване на изискванията за пожарна безопасност в работни места и зони, квалифицирани като „пожароопасни и взривоопасни“;

12.Непровеждане на изискващите се инструктажи на работниците и служителите;

13.Допускане на съвместна работа с контрагенти без конкретизиране на задълженията за безопасност и здраве при работа;

14.Въвеждане в работа на съоръжения и работно оборудване, без предпазни устройства, осигуряващи безопасното им обслужване;

15.Непоставяне на заграждения, сигнализиране или обозначаване на опасни работни места, съоръжения и работни зони;

16.Неявяване на периодичните медицински прегледи;

17.Неподдържане на ред и чистота на работното място, работната площадка и територията на предприятието;

18.Употреба на алкохол и упойващи вещества по време на работа;

19.Носене на оръжие от работниците и служителите през работно време, както и в извънработно време на територията на всички обекти на „Софийска вода“ АД;

20.Неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в Правилника за вътрешния трудов ред, в Колективния трудов договор или определени при възникване на трудовото правоотношение.

(3)За неизпълнение на задълженията във връзка с обработването на лични данни в регистрите, водени от „Софийска вода” АД, както и относно мерките за защитата им от незаконен достъп, се налагат дисциплинарни наказания по Кодекса на труда, а когато неизпълнението на съответното задължение е констатирано и установено от надлежен орган - предвиденото в Общия регламент за защита на данните и/или Закона за защита на личните данни, административно наказание.

Чл.45. За нарушение на трудовата дисциплина могат да се налагат следните дисциплинарни наказания:

1.Забележка;

2.Предупреждение за уволнение;

3.Уволнение.

Чл.46. При налагане на дисциплинарно наказание се анализират причините, определя се тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, и се взема предвид цялостното поведение на съответния работник или служител.

Чл.47. Дисциплинарно уволнение може да се налага за:

1.Неспазване на изискванията при експлоатацията на съоръжения, работещи с хлор;

2.Разпространяването на поверителна за дружеството информация;

3.Злоупотреба с доверието на работодателя, вкл. нарушения, свързани с етичните правила на дружеството, допускане на конфликт на интереси на работното място и извършване на корупционни действия;

4.Ощетяване на гражданите чрез измама с цена, качество и количество на стока и услуга;

5.Неявяване на работа без разрешение в течение на два и повече последователни дни;

6.Три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;

7.Системни нарушения на трудовата дисциплина;

8.Други тежки нарушения.

Чл.48.(1) При констатирани дисциплинарни нарушения преките ръководители са длъжни да уведомяват с доклад Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице за обстоятелствата, при които е допуснато нарушението и да приложат наличните писмени доказателства за това.

(2)Докладът с констатираните дисциплинарни нарушения се предоставя и в отдел “Човешки ресурси”, който следва да поиска писмени обяснения от работника или служителя по надлежния ред.

(3)Работникът или служителят предоставя писмените си обяснения в 3 (три) дневен срок от поискването им, адресирани до Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице.

Чл.49.(1) Дисциплинарни наказания в дружеството се налагат от Изпълнителния директор или прокуриста с мотивирана писмена заповед, подписана от юрисконсулт в дружеството, Директора на отдел „Човешки ресурси” и Изпълнителния директор или прокуриста, която се връчва на работника или служителя срещу подпис, като се отбелязва датата на връчването.

(2)При отказ от страна на работника или служителя да получи заповедта, същият се удостоверява с подпис на двама свидетели върху заповедта, като същата се счита за връчена.

(3)При невъзможност заповедта да бъде връчена лично, същата се изпраща на адреса за кореспонденция, посочен от лицето, с препоръчано писмо с обратна разписка.

Чл.50. Дисциплинарното наказание се счита за наложено от деня на връчване на заповедта.

Чл.51.(1) Прекият ръководител и други служители с ръководни функции могат да отстранят временно от работа работници или служители, които се явяват на или по време на работа в състояние, което не им позволява да изпълняват трудовите си задължения следствие на употреба на алкохол или упойващи средства.

(2)Отстраняването при условията на ал.1 е за съответния работен ден.

(3)По време на отстраняването, работникът или служителят не получава трудово възнаграждение.

(4)От работа се отстраняват и работници или служители, които откажат проверка за наличие на алкохол или упойващо средства.

(5)Длъжностното лице, предприело мярката за отстраняване на работник или служител от работа, представя доклад на прекия му ръководител и на ръководителя на съответното звено.

Чл.52. Отстраняване от работа се предприема и спрямо лица, неизползващи изискващите се средства за индивидуална защита.

Чл.53.(1) Използването за лично облагодетелстване на поверителни сведения със служебен характер, се класифицира като злоупотреба с доверието на работодателя.

(6)) Поверителни сведения със служебен характер са производствените и икономически резултати, счетоводната информация, себестойността и формирането на цените на стока и услуга и други определени от Изпълнителния директор, прокуриста или упълномощено от тях лице.

Чл.54. Работникът или служителят носи имуществена отговорност за вреди, причинени на работодателя при или по повод изпълнението на служебните му задължения, независимо от наложените дисциплинарни наказания.

Глава девета ПОВЕРИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ

Чл.55(1) Всички работници или служители в дружеството при необходимост да предоставят каквато и да е информация или документи на други работници и служители и/или на трети лица, са задължени да подхождат с внимание и отговорност.

(7)) Предоставянето на информацията или документите следва да бъде предварително одобрено от прекия ръководител и от директора на съответната структура.

Чл.56. Всички работници или служители в дружеството са задължени да не допускат възможност за достъп на трети лица до работните си места, където се съхранява и работи с поверителна информация. Те се задължават да опазват поверителността на информацията, включително от други работници и служители в дружеството, които нямат отношение към нейното съдържание.

Чл.57. Всички работници или служители в дружеството при работа с трети лица се задължават да осигурят условия информацията да не стане тяхно достояние, като предприемат действия за нейното опазване, което се отнася за всяка информация, независимо дали е на хартиен или електронен носител.

Чл.58. Всички документи на хартиен носител, съдържащи поверителна информация, включително чернови, следва да бъдат унищожавани чрез машина за унищожаване на хартия.

Чл.59. Всички работници или служители в дружеството при приключване на работата с поверителна информация, свързана с дейността на дружеството, или при продължително отсъствие, се задължават да прибират от работните си места всички документи, материали и друга информация на място, недостъпно за неупълномощени лица.

Чл.60. Поверителна информация и производствена, служебна и търговска тайна са: маркетинговите, търговските, производствените, финансовите и организационни данни, планове и отчети на дружеството; техническите и технологични разработки; търговска документация; цени, обеми на продажби, преференциални условия, търговски отстъпки; информация, свързана с минали, настоящи и потенциални клиенти и партньори на дружеството; всички договори, страна по които е дружеството в различните направления на дейността му; информация, свързана с работниците или служителите в дружеството, личните им данни, начина на формиране на личните трудови и поощрителни възнаграждения и техния размер; процедура за формиране на цените; всяка друга информация, която работодателят определи допълнително като поверителна и всякаква друга информация, която е станала известна на работника или служителя при или по повод изпълнение на служебните му задължения, отнасяща се до дейността на дружеството или негов минал, настоящ или бъдещ клиент, доставчик, съконтрагент или служител, разкриването на която може да увреди интересите на дружеството или на такъв негов клиент, доставчик съконтрагент или служител.

Чл.61. При изпълнение на длъжностните задължения се прилага и спазва Политиката за защита на обработваните лични данни в „Софийска вода” АД, приложимите към съответните Регистри с лични данни процедури и вътрешните правила за информационната сигурност в дружеството.

Чл.62. Достъпът до лични данни в различните регистри и неговото осъществяване за съответната длъжност е регламентиран в приложимите към съответния регистър Процедури за събиране, регистриране, обработване, съхранение и защита на личните данни, или е определен в действащото законодателство.

Глава десета ЗАПЛАЩАНЕ НА ТРУДА, КОМАНДИРОВКИ И ОСИГУРЯВАНЕ НА РАБОТЕЩИТЕ

Чл. 63. Основната месечна работна заплата се определя с индивидуалния трудов договор, а брутното трудово възнаграждение се определя в съответствие с утвърдените Вътрешни правила за работна заплата.

Чл.64.(1) Трудовото възнаграждение се изплаща веднъж месечно, не по-късно от 15-то число на месеца, следващ този, за който се отнася, освен ако не е уговорено друго в индивидуалния трудов договор.

(2) Изплащането на трудовото възнаграждение се извършва по банков път.

Чл.65. Задължителните вноски за социално и здравно осигуряване за сметка на работодателя и за сметка на работника или служителя се превеждат от работодателя в НАП.

Чл.66. (1) Командироване на работниците или служителите се осъществява със заповед, одобрена от Изпълнителния директор или упълномощено от него лице.

(2) Когато до конкретен обект има служебен транспорт, при командировката не се изплащат пътни разходи.

Глава единадесета СПЕЦИФИЧНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.67. Със заповеди и съответстващите им процедури Изпълнителният директор, прокуристът или упълномощено от тях лице определят:

1.Режимът на използване на служебни автомобили, съгласно инструкция за ползване на същите.

2.Режимът на домуване на служебни автомобили, съгласно заповед за домуване и престой.

3.Управлението и ползването на обекти, сграден фонд, съоръжения и работно оборудване собственост на дружеството.

4.Пропускателният режим в обектите на дружеството, включващ:

а)допускането на служебни и външни за дружеството лица;

б)условията за влизане на служебни и лични МПС в обектите на дружеството.

5.Приемът на граждани и външни лица, който се осъществява всеки работен ден от 08:00 ч. до 16:30 ч.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1Правилникът за вътрешния трудов ред е разработен на основание чл. 181 от КТ и влиза в сила от 01.01.2020 г.

§2Измененията и допълненията на Правилника се извършват по реда на неговото утвърждаване.

Вътрешни правила за работна заплата на „Софийска вода” АД

УВОД

Този документ описва Вътрешните правила на “Софийска вода” АД по определяне и изменение на индивидуалните месечни трудови възнаграждения на служители и работниците.

Отдел Човешки ресурси (ЧР) отговаря за въвеждането на процедурата, за разяснения по прилагането, както и за контрола по изпълнението й от всички участващи в процеса.

Предложения за коригиране и подобряване на процедурата се отправят към отдел ЧР.

Отдел ЧР носи отговорност за ревизирането и актуализирането на тази процедура, съобразено с чл. 17 от КТД.

Промените в процедурата се одобряват от Изпълнителен директор на „Софийска вода” по реда на нейното утвърждаване.

1.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1.1.Настоящите Вътрешни правила за работна заплата (Правилник) са разработени въз основа на българското трудово законодателство в т. ч. Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /ДВ № 9 от 26.01.2007/, фирмената политика и Колективен трудов договор.

1.2.С настоящия Правилник се установяват:

Начина за определяне на общия размер на средствата за работна заплата в “Софийска вода” АД.

•Структурата на работната заплата.

Реда и начините за определяне и изменение на индивидуалните месечни трудови възнаграждения.

Реда и начините за определяне и изменение на допълнителните трудови възнаграждения.

Реда и начините за определяне на допълнителните възнаграждения, основани на представянето.

Реда и начина за изчисляване на индивидуалните трудови възнаграждения.

2.ОБХВАТ

Правилникът се прилага за всички работници и служители, които са в трудово правни отношения със “Софийска вода” АД.

3.ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА

3.1.Размерът на средствата за работна заплата се планира /и се бюджетира/ годишно и по съответните периоди от годината въз основа на прогнозираните финансово-икономически условия и резултати и в съответствие с политиката на “Софийска вода” АД.

3.2.Влияние върху размера на средствата за работна заплата оказват и договореностите в колективния трудов договор /КТД/ и одобрения Бизнес план.

3.3.Размерът на средствата за работна заплата се планира в зависимост от реализираните финансово икономически резултати.

3.4.Отчитането на средствата за работна заплата се извършва при спазване изискванията на международните счетоводни стандарти и нормите на действащото българско законодателство.

4.СТРУКТУРА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

4.1.Структурата на работната заплата в дружеството се състои от:

■ Основна заплата

Ниво

Минимално основно трудово възнаграждение

1 - Ръководители

870

2 - Специалисти

792

3 -Техници и приложни специалисти

714

4 - Помощен административен персонал

630

5 - Персонал, зает с услуги за населението

630

6 - Квалифицирани работници в селското, горското, ловното и рибното стопанство

630

7 - Квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии

630

8 - Машинни оператори и монтажници

630

9 - Професии, неизискващи специална квалификация

630

 

■Доплащане /процент/ за придобит трудов стаж и професионален опит клас, определен по реда на чл.22 от КТД;

■Допълнителни трудови възнаграждения, определени в нормативен акт;

■Стойността на социалните разходи във вид иа ваучери, предоставяни от работодателя на всички служители;

■Доплащане за допълнително постигнати резултати, съгласно отделни правила.

5.3.Данните за индивидуалните месечни заплати на персонала се обработват и съхраняват в отдел Човешки ресурси при спазване на конфиденциалност.

6.ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ МЕСЕЧНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

6.1.Общи принципи

6.1.1Размерите на основните индивидуални месечни трудови възнаграждения на работниците и служителите не могат да бъдат по-малки от минималните нива, определени с КТ, КТД и БКТД.

6.1.2Определянето на индивидуалните месечни работни заплати се извършва на основата на отчитане на влиянието на следните фактори:

■Нивото на длъжността в класификатора на длъжностите и определените минимални нива на заплащане;

■Влиянието на пазара на труда;

■Индивидуалното трудово представяне на служителя;

■Достигнатите реални нива на възнаграждение на останалите служители от съответната длъжност;

■Планираните финансови средства.

6.2.Класификация на длъжностите

6.2.1Всички длъжности в “Софийска вода” АД се разпределят в нива въз основа на оценка на размера на длъжността.

6.2.2Разпределението на длъжностите в съответните нива се оформя в Класификатор /Приложение 1/, който се разработва, изменя и допълва при спазване на следния ред:

■Директор Човешки ресурси и Администрация извършва първоначалната оценка на длъжностите съвместно с преките ръководители и директори на дирекции.

■След извършването на оценката и разпределението на длъжностите Директор „Човешки ресурси и Администрация” съставя проект на Класификатор на длъжностите по нива, който представя на Изпълнителния директор на“Софийска вода“ АД за утвърждаване.

6.2.3При създаване на нова длъжност, след утвърждаване на длъжностната характеристика по реда на „Процедура за създаване и промени на организационно-управленски структурни схеми; длъжностни характеристики и разписание на длъжностите“ директор „Човешки ресурси и Администрация” съвместно със съответните ръководители оценяват длъжността и изготвя предложение до Изпълнителен директор за нивото.

6.2.4При промяна на длъжност и след утвърждаване на новата длъжностна характеристика по реда на „Процедура за създаване и промени на организационно-управленски структурни схеми; длъжностни характеристики и разписание на длъжностите“, директор „Човешки ресурси и Администрация” съвместно със съответните преки ръководители извършва преоценка на длъжността и изготвя предложение до Изпълнителен директор за нивото.

6.2.5В процеса по оценка на длъжностите за целите на разпределението им по нива, се извършва и оценка на длъжност за целите на определяне на тези, попадащи в категорията „Ключови длъжности“ /П-ЧР-01-01/01/, Списъкът с Ключови длъжности се изготвя и утвърждава по реда на т.6.2.2 и следващи.

6.2.6. За всяка длъжност се определя минимална стойност на основното трудово възнаграждение, равна и не по-ниска от утвърдените стойности в Колективния трудов договор,

6.2.7За всяко ниво длъжност се определя диапазон на индивидуалните целеви месечни трудови възнаграждения на лицата, заемащи длъжностите от съответните нива. В общия случай, размерите на индивидуалните целеви месечни трудови възнаграждения на работниците и служителите не могат да бъдат по-малки от минималното и да надхвърлят размера на максималното месечно трудово възнаграждение за нивото, в която се намира заеманата длъжност.

7.ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ТРУДОВОТО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ПРИ НАЕМАНЕ НА РАБОТА

7.1.Размерът на индивидуалната месечна работна заплата на новонаети работници или служители в дружеството се определя от Изпълнителния директор след предложение от директор „Човешки ресурси и Администрации /Формуляр №П-ЧР-02-01/04/, както следва;

7.1.1На новонаети работници и служители с нулев професионален опит, се определя стартово индивидуално месечно трудово възнаграждение близко до минималното за съответното ниво;

7.1.2На новонаетите работници и служители с опит за съответната длъжност, се определя стартово индивидуално месечно трудово възнаграждение над минималното за съответното ниво;

7.2.Стартови индивидуални месечни възнаграждения, различни от определените в предходните точки, могат да се прилагат по изключение, с предложение, съгласувано и одобрено от Изпълнителния директор.

8.ИЗМЕНЕНИЕ ИА ИНДИВИДУАЛНИТЕ МЕСЕЧНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

8.1.Общи положения

8.1.1Изменение на индивидуалното трудово възнаграждение се извърши само в следните случаи:

■След изтичане на изпитателния срок;

■При промяна на длъжност;

■При решение за инфлационно увеличение съгласно КТД;

■При годишен преглед на заплатите в “Софийска вода” АД.

Не се допуска изменение на индивидуалното трудово възнаграждение извън формалните процеси по т. 8.1.1. освен в случаите на „ключова длъжност”, или друг извънреден случай, след обосновано предложение.

8.1.2Всяко изменение на индивидуално трудово възнаграждение се утвърждава от Изпълнителния директор след предложение от директор „Човешки ресурси и Администрация“.

8.1.3Размерът на индивидуалната месечна работна заплата на един работник или служител може да се увеличава не повече от веднъж годишно (извън инфлационното индексиране и промяна на длъжност).

8.1.4Увеличения на индивидуални трудови възнаграждения са допустими по реда, предвиден в настоящия Правилник, само при наличие на съответните финансови средства.

8.1.5Изменения на индивидуалните месечни трудови възнаграждения се извършват:

■По предложение на директор „Човешки ресурси и Администрация”, съгласувано със съответните ръководители и одобрение от Изпълнителен директор;

■По предложение на съответните ръководители, съгласувано с директор „Човешки ресурси и Администрация” и одобрение от Изпълнителен директор.

8.1.6Предложението за изменение на работна заплата задължително се съпровожда с оценка и аргументиране от прекия ръководител, съгласувано с ресорния директор.

8.1.7Не се допуска изменение на работна заплата със задна дата, освен в случаите на инфлационно индексиране.

8.1.8Не се допуска увеличаване на работната заплата на служители с финансови и материални задължения към дружеството (в качеството им на клиенти и служители);

8.2.Изменение на индивидуалните месечни трудови възнаграждения след изпитателен срок

8.2.1След изтичане на срока за изпитване, работниците и служителите се оценяват от прекия си ръководител по реда и условията на т. 5.1.1.9 от Процедура за възникване, изменение и прекратяване на трудово правоотношение.

8.2.2След извършването на оценката, размерът на индивидуалното месечно трудово възнаграждение се определя от директор „Човешки ресурси и Администрация“ съобразено с индивидуалната оценка на работника/служителя; условията по т. 8.1.9; реалните нива на заплащане на служителите от съответната длъжност; и наличните финансови средства.

8.2.3Увеличение на индивидуалното месечно трудово възнаграждение след изпитателен срок е допустимо само в случай на положителна оценка (отговаря/надхвърля очакванията)

8.2.4Препоръчително е размерът на увеличението на индивидуалното месечно трудово възнаграждение след изпитателен срок да не надвишава 15 %.

8.2.5По изключение е допустимо индивидуалната работна заплата да бъде променена и преди изтичането на срока на изпитване.

8.3.Изменение на индивидуалните месечни трудови възнаграждения при промяна на длъжност

8.3.1На работници или служители, преназначени на длъжност, намираща се в по-ниско ниво не може да се определя индивидуално месечно трудово възнаграждение по-малко от получаваното на предишната длъжност до преназначаването, освен със съгласието на служителя.

8.3.2Индивидуалното месечно трудово възнаграждение може да бъде запазено само при условие, че е в рамките на новото по-ниско ниво длъжност.

8.3.3На работници или служители, преназначени на длъжност, намираща се в по-високо ниво се определя индивидуално месечно трудово възнаграждение не по-високо от базовото ниво за новата длъжност.

8.3.4При преназначаване на длъжност, намираща се в по-високо ниво, индивидуалното месечно трудово възнаграждение се променя еднократно след изтичане на изпитателния срок.

8.4.Изменение на индивидуалните месечни трудови възнаграждения при завръщане от продължително отсъствие

8.4.1На работници и служители, които се връщат на работа, след продължително отсъствие (отпуск за бременност и раждане и гледане на дете до 2 годишна възраст; отпуск по болест или неплатен отпуск над 1 година), трудовото възнаграждение се изменя при спазване на следния ред;

а)трудовото възнаграждение на завърнали се от продължително отсъствие работници и служители се индексира с инфлационния коефициент за последната година, в случаите, когато не е било направено;

б)трудовото възнаграждение може да бъде променено след оценка на представянето на завърналия се служител от прекия ръководител след изтичането на три месеца от завръщането на работа.

8.4.2Размерът на изменението на трудовото възнаграждение се определя от Изпълнителен директор след предложение на директор «Човешки ресурси и Администрация», съобразено с индивидуалната оценка; условията на т.8.1.9; реалните нива на заплащане на служителите от съответната длъжност; и наличните финансови средства.

8.5.Изменение на индивидуалните месечни трудови възнаграждения след Годишен преглед на заплатите

8.5.1Ежегодно, по предложение на директор „Човешки ресурси и Администрация” и решение на Изпълнителния директор, в дружеството се провежда годишен преглед на работните заплати по реда на „Процедура за Годишен преглед на заплатите“

8.6.Изменение на индивидуалните месечни трудови възнаграждения с инфлационен индекс

8.6.1Работодателят индексира ежегодно индивидуалните работни заплати на всички работници и служители по реда и условията на КТД.

8.6.2При индексирането по т.8.6.1 като база се използва работната заплата към 31 декември.

9.ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

9.1.Допълнителните трудови възнаграждения на работниците и служителите в “Софийска вода” АД, които са регламентирани в нормативни актове се получават в размерите (фиксирани или минимални) и при условията, посочени в съответния нормативен акт или според договореното в КТД.

9.2.На персонала на „Софийска вода” АД може да се изплащат допълнителни възнаграждения за постигнати резултати от труда във вид и по ред, определени в т.10.

9.3.На служителите на “Софийска вода” АД може да се изплащат целеви награди за особено значими постижения, по предложение на директорите на дирекции или по определени правила, след писмено съгласуване с директор „Човешки ресурси и Администрация”, Целевите награди на отделните работници и служители, както и правилата се утвърждават от Изпълнителен директор.

10.ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ ЗА ПОСТИГНАТИ РЕЗУЛТАТИ

10.1.Средствата за допълнителни възнаграждения за постигнати резултати се формират като част от бюджетираните средства за заплати на основата на разчетен лимит, определен от Изпълнителен директор след предложение от директор „Човешки ресурси и Администрация“, съгласувано с Директор „Финанси“.

10.2.На служителите не се гарантира изплащане на допълнителни възнаграждения за постигнати резултати.

10.3.Условията и редът за получаване на допълнителни възнаграждения за постигнати резултати се определят чрез съответните процедури /“Процедура за разработване и прилагане на месечни бонус схеми в звената на СВ“ и „Процедура за допълнително индивидуално годишно възнаграждение“/

11.ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНАТА МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА

11.1.Размерът на индивидуалната месечна заплата се изчислява въз основа на:

■Полагащото се индивидуално месечно трудово възнаграждение за действително отработено през месеца време или за действително произведената продукция (извършена работа).

■Полагащи се за месеца допълнителни трудови възнаграждения, съгласно нормативните документи, настоящия Правилник и КТД.

11.2.Конкретният ред и условия за изчисляване на месечните трудови възнаграждения и сроковете за изплащане на полагащите се месечни трудови възнаграждения се определят от Изпълнителен директор в съответствие с нормативните документи по предложение на директор “Човешки ресурси и Администрация”

11.3.Работните заплати се изплащат чрез банкови дебитни карти до 15 число след изтичане на месеца, за който се отнасят.

12.СВЪРЗАНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО И ВЪТРЕШНОФИРМЕНИ НОРМАТИВИ

■Кодекс на труда

■Наредбата за структурата и организацията на работната заплата

■Браншов колективен трудов договор (БКТД)

■Колективен трудов договор (КТД)

■Процедура при възникване, изменение и прекратяване на трудово правоотношение

■Процедура за анализ на необходимостта от наемане на персонал и подбор

■Процедура за създаване и промени на организационно-управленски структурни схеми; длъжностни характеристики и разписание на длъжностите

■Политика на СВ по отношение на служителите с просрочени финансови задължения към дружеството

■Процедура за Управление на представянето на служителите на „Софийска вода” АД

■Процедура за разработване и прилагане на месечни бонус схеми в звената на СВ

■Процедура за допълнително индивидуално годишно възнаграждение

BGR Sofia Water Supply JSC - 2021

Начална дата: → 2021-08-06
Крайна дата: → 2023-08-06
Наименование на индустрията: → Waste treatment, sanitation, supply of electricity, gas and water
Наименование на индустрията: → Събиране, пречистване и доставяне на води  
Обществен/частен сектор: → В частния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Софийска вода АД
Наименования на профсъюзите: →  НБС "Водоснабдител" - Национален браншов синдикат "Водоснабдител", PODKREPA - Federation Construction, Industry and Water Supply

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Да

ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДНОСТ

Разпоредби относно връщане на работа след продължително заболяване, напр. лечение на рак: → Не
Платен отпуск поради менструално неразположение: → Не
Плащане в случай на инвалидност вследствие на инцидент на работа: → Да

ЗДРАВЕ И БЕЗОПАСНОСТ, И МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

Споразумение за медицинска помощ: → Не
Споразумение за медицинска помощ за роднини: → Не
Споразумение за вноски за здравно осигуряване: → Да
Споразумение за здравно осигуряване на роднини: → Не
Споразумение за политика за здраве и безопасност: → Да
Споразумение за обучение за здраве и безопасност: → Да
Предоставено защитно облекло: → Да
Регулярни или годишни медицински прегледи или посещения, осигурени от работодателя: → Да
Наблюдение на костно-мускулната система на работното място, професионални рискове и/или връзка между работата и здравето: → Musculoskeletal solicitation of workstations, Professional risks, Employee involvement in the monitoring
Помощ при погребение: → Да

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Платен отпуск през годината в случай на грижа за роднини: → 12 дни
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → 3 дни

ПРОБЛЕМИ С РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ

Еднакво заплащане за работа с еднаква стойност: → Не
Дискриминация в работните клаузи: → Да
Равни възможности за повишаване за жени: → Не
Равни възможности за обучение и повторно обучение за жени: → Не
Служител от профсъюза по въпросите на равенството между половете на работното място: → Не
Клаузи за сексуален тормоз на работа: → Не
Клаузи за насилие на работа: → Не
Специален отпуск за работници, предмет на домашно насилие или насилие от страна на интимен партньор: → Не
Подкрепа за жени работници с инвалидност: → Не
Проследяване на проблема с равенството между половете: → Не

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Времетраене на изпитателния срок: → The CBA explicitly refers to the law дни
Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → Не
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на ден: → 8.0
Работни часове на седмица: → 40.0
Работни дни на седмица: → 5.0
Платен годишен отпуск: → 22.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 10.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → -10.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, in one table
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Увеличаване на заплатата

Единично допълнително заплащане

Единично допълнително заплащане според показателите на компанията: → Не

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Плащане за дежурства

Плащане за дежурства: → BGN 1.5
Плащания за дежурства само в събота: → Не
Плащане за дежурства за всички дни през седмицата: → Не

Премия за работа в извънработно време

Надбавка за пътуване до работа

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.0 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени ваучери за хранене: → Да
Предоставени надбавки за хранене: → Да
→ 4.25 на хранене
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...