КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР Многопрофилна болница за активно лечение “Св.Марина-ЕАД” - гр. Варна

KTD UMBAL Sveta Marina Varna 2022

Днес, 18.03.2022г. между Многопрофилна болница за активно лечение “Св.Марина-ЕАД” - гр. Варна, представлявана от

> проф.д-р Силва Андонова-Атанасова,дмн - Изпълнителнен директор, наричан за краткост РАБОТОДАТЕЛ

и СИНДИКАТИТЕ представлявани от

>д-р Росен Рачев - председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ;

се сключи настоящия Колективен трудов договор в сила от 01.04.2022г.

Страните се споразумяха за следното:

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. Работодателят и Синдикатите взаимно признават правото си на страни по настоящия КТД и се задължават да спазват принципите на равнопоставеност и взаимоуважение.

Чл.2.Настоящият КТД урежда въпроси, свързани с трудовите и осигурителни отношения на работниците и служителите, които не ca уредени с повелителни разпоредби в закон, наредба или правилник.

Чл.3. Настоящият КТД има действие спрямо членовете на договарящите се синдикални организации.

Чл.4.Работниците и служителите, които не членуват в синдикална организация ползват правата произтичащи, от настоящия КТД с изключение на чл. 18.4 и чл. 45.6.

Чл.5.Работниците и служителите, вкл. новопостъпилите могат да се присъединят към настоящия КТД като декларират в писмена форма желанието си. Последващ отказ от присъединяване към КТД, също се декларира в писмена форма.

5.1.Лицата по чл.5 подават писмено заявление за присъединяване до Работодателя или до Председателя на съответния синдикат. В заявлението определят датата на присъединяването.

5.2.На основание подаденото от лицата по чл.5 „Заявление“, се удържа еднократна присъединителна вноска в размер на 1% от основната им месечна работна заплата, умножена по броя на месеците до края на календарната година, като се зачита и месеца на подаване на заявлението. Вноска в същия размер се заплаща в началото на всяка следваща година. Неподновяването на вноската се счита за отказ от присъединяването към КТД.

5.3.Събраните суми по реда на чл.5.2 на съответната синдикална организация се изразходват за социални дейности.

Чл.6. Синдикалните членове се ползват от надеждна защита срещу дискриминация, привилегии или ограничения, основани на политически и религиозни убеждения, обществено и материално положение, инвалидност, народност, произход, раса и т.н.

Чл.7. Работодателят и Синдикатите не следва да предприемат действия, които

водят до;

7.1.Трудовата заетост да зависи от изискването работещият да членува или да престане да членува в Синдикат;

7.2.Уволняване или причиняване на вреди на работещия поради членуването му или не в Синдикат или осъществяването на синдикална дейност.

Чл.8. За незасегнатите в настоящия КТД въпроси се прилагат разпоредбите на Кодекса на труда и подзаконовите му нормативни актове.

II.ОБЩИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Чл.9.Работодателят и Синдикатите имат обща цел - поддържане и повишаване качеството на лечебно-диагностичната и консултативна дейност.

Чл.10. Работодателят е длъжен да осигури здравословни условия на труд, да обезпечи трудовата заетост, заплащането на труда и всички договорени социални придобивки.

Чл.11. Работодателят при настъпили съществени промени в нормативната уредба, свързана с дейността на Дружеството и трудовите функции, своевременно предоставя актуална информация в подходяща форма.

Чл.12.При поискване от съд, полиция, следствена служба и прокуратура на информация, справка, експертиза и др., Работодателят определя длъжностно лице, което дава компетентно становище.

Чл.13. Синдикатите поставят пред Работодателя законни изисквания касаещи повишаване икономическия статус на работещите, подобряване условията на труд и организацията на работа.

Чл.14. Синдикатите участват в обсъжданията, извършвани по повод решаването на важни за Дружеството или персонала проблеми, в изготвянето на вътрешно-ведомствени правилници и инструкции, в Комитет по условия на труд и други, както и в анкети по проверки.

Чл.15.Синдикатите защитават достойнството, справедливото заплащане, жизнения и социален статус на синдикалните членове.

III.УСЛОВИЯ ЗА ПОСТЪПВАНЕ НА РАБОТА, ТРУДОВА ЗАЕТОСТ И ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ

Чл.16.Работодателят сключва трудов договор или споразумение с новоназначените.

16.1.Съгласно Закона за лечебните заведения е конкурс се назначават началниците на клиника/отделение/лаборатория, главната медицинска сестра и старши специалист по здравни грижи.

16.2.Освен посочените в чл. 16.1 длъжности, Работодателят може да определи и други длъжности, които да се заемат след провеждане на конкурс.

Чл.17.В случай на неблагоприятен финансов резултат на Дружеството, както и в ситуация на предстоящи съкращения, Работодателят може да блокира временно вакантните длъжности, освен в случаите когато има опасност за нарушаване на технологичния процес на работа.

Чл.18.В случаите на намаляване обема на работа или промяна в нормативната уредба, както и реорганизация или преструктуриране, от което произтича необходимост от закриване на част от дружеството или съкращаване на щата, Работодателят своевременно информира Синдикатите и открива процедура по съкращение като;

16.3.Връчва на Синдикатите „Уведомително писмо“ с обосновка за причините за съкращение, броя длъжности по структурни звена, категорията персонал, периода през който ще се извърши съкращението, критериите на подбора, дължимите обезщетения, евентуални предстоящи преструктурирания и др.

18.2.Работодателят отправя Уведомителното писмо най-малко 7 дни, а при “масово уволнение” не по-късно от 45 дни преди фактическото прекратяване на трудовото правоотношение по посочените причини в чл. 18.

18.3.В седем дневен срок от получаване на Уведомителното писмо, Синдикатите дават предварително съгласие за извършване на съкращение на щатни длъжности.

18.4.Конкретен работник или служител, членуващ в Синдикат, може да бъде уволнен от Работодателя по чл. 328, ал. 1, т.2 или т.3 от КТ, само след като за него е взето предварително писмено съгласие от съответния Синдикат, в който членува.

Чл.19.Работодателят, пристъпва към съкращение на физически лица, след като направи подбор, съобразен с разпоредбите на КТ. Подборът освен по критерии, визирани в КТ може да се извърши и по вътрешни критерии като - обем и качество при изпълнение на длъжностните задължения, спазване на трудова и технологична дисциплина, междуличностно общуване, отношение към пациентите и др.

Чл.20.При съкращение Работодателят е длъжен, да се съобрази със закрилата, която имат някои категории работници и служители.

Чл.21. На съкратените се изплащат всички дължими обезщетения по КТ, независимо от финансовото състояние на Дружеството.

Чл.22.При прекратяване на трудов договор, независимо от правното основание за прекратяването му, ако работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, има право на обезщетение от Работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от два месеца, а ако е работил при същия Работодател (вкл. в МУ- Варна, ДКЦ “Св. Марина” ЕООД) през последните десет години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от шест месеца.

IV. РАБОТНА ЗАПЛАТА

Чл.23.При договаряне на работната заплата се вземат предвид - притежаваното образование, сложността, отговорността на изпълняваната работа, квалификацията, професионалния опит, споразуменията на КТД в отрасъл “Здравеопазване” и финансовото състояние на Дружеството.

Чл.24.Редът за образуване на работната заплата, размерите на началната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения се определят с Вътрешните правила за работната заплата в Дружеството. Конкретният размер на основната работна заплата, допълнителните възнаграждения и други се договарят в индивидуалния трудов договор.

Чл.25.Вътрешните правила за работната заплата се изготвят в съответствие с нормативните актове за организация и структура на работната заплата. Същите се утвърждават от Съвета на директорите.

Чл.26.Предложение за промяна на трудовото възнаграждение, може да се направи от прекия ръководител. Работникът или служителят с индивидуална молба може да поиска да му бъде повишена основната работна заплата. И в двата случая е необходимо аргументирано становище на прекия ръководител за личните и трудови качества на работещия. Работодателят разглежда направеното предложение и взема окончателно решение.

Чл.27.Предложение за актуализация на заплатата, може да се направи поради вменяване на нови длъжностни задължения или при възникнали други специфични обстоятелства, предполагащи възмездяването им.

Чл.28.Всяка промяна в обстоятелствата на трудовия договор се отразява в допълнително споразумение към трудовия договор.

Чл.29.Работната заплата се изплаща безкасово - чрез дебитни карти. Средства за трудови възнаграждения се превеждат в персоналната картова сметка месечно. Трудовото възнаграждение се изплаща на 21 число на месеца, следващ отчетния. Датата на плащане може да бъде променена в зависимост от разпределението на почивните и празничните дни в конкретния месец.

Чл.30. На щатния персонал, работещ в Дружеството за сметка на средствата за заплати, могат да се изплащат целеви награди в следните случаи:

30.1.3а извършване на важни и неотложни производствено-стопански работи имащи срочен характер, които не са включени в длъжностните задължения на щатния персонал на Дружеството.

30.2.3а извършване на работа, която вместо да се възложи на външни организации се осъществява от служители/работници на Дружеството и това води до икономия на финансови средства.

30.3.3а цялостен принос и постигнати отлични резултати, или за работа, която следва да се извърши качествено, в особено кратки срокове при голяма интензивност на труда, неизвършването, на която противоречи на интересите на Дружеството.

30.4.3а свръх интензивност в работата, разкриване на нова структура, при внедряване на нова апаратура, нормативен документ, нов програмен продукт и др.

30.5.На ръководителите на обучение - до 40 % от цената, внесена от обучавания за проведени срещу заплащане курсове по продължителна квалификация, вкл. средствата за осигуровки за сметка на Работодателя.

30.6.По други специфични причини.

Чл.31.По предложение на Икономически директор, Ръководител направление “Управление на финансовите ресурси”, Ръководител направление “Човешки ресурси и СДО” и други, Съветът на Директорите при съобразяване с финансовото състояние на Дружеството, може да разреши изплащане на допълнително трудово възнаграждение - награда за положения труд от персонала за отбелязване на празнично събитие с общонационално значение или локално значение - за Дружеството, за съсловието и др.

Общият размер на наградата и критериите за персоналното разпределение се одобряват от Съвета на Директорите.

Чл.32. В Дружеството съществува система за атестация на личните и професионални качества на персонала.

32.1. Общи разпоредби

А./ Атестацията е системата за оценка на представянето и развитието на служителите, механизмът, който позволява на една организация да открие и развие вътрешния си потенциал. Това е инструментът, който максимално разгръща способностите на всеки отделен служител и който в крайна сметка прави възможно постигането на бизнес целите и растежа на организация. Периодичната атестация е не само възможност служителят да си даде равносметка за резултатите от предишен период и да разбере как се е представил през него, но и повод да обсъди с прекия си ръководител своето бъдещо развитие в Дружеството, задачите, които стоят пред него и начините да подобри работата и резултатите си. В този смисъл системата за оценка се

възприема като силен мотивиращ фактор с дългосрочен ефект.

Б./ Основни цели на атестирането на персонала в Дружеството:

•Подобряване и оптимизиране дейността на персонала;

•Постигане на справедливо възнаграждение в зависимост от личните качества и способности на всяко лице и приноса му към работата в съответното структурно звено;

•Установяване равнището на компетентност и неговото съответствие с изискванията на длъжностните характеристики

•Определяне на необходимостта от продължаващо професионално и личностно развитие с оглед създаване на оптимални условия за реализация и по¬нататъшно израстване;

•Подобряване на работните взаимоотношения, включително между ръководители и подчинени, а също така и работата в екип.

Атестацията е средство, чрез което ръководството преценява капацитета и трудовата реализация на атестираните при изпълнение задълженията по длъжностна характеристика.

32.2. Условия и ред за атестиране:

1.На атестация подлежат всички щатни работници и служители, които имат най- малко 1 /една/ година трудов стаж

2.Атестация, може да се извършва едновременно за всички работещи в Дружеството или по структурни звена, както и индивидуално на период не по-малък от една година.

3.По предложение на прекия ръководител, атестация на работника и служителя може да се направи по всяко време.

4.От атестиране се освобождават:

•Служителите на които предстои пенсиониране през текущата година.

•Жените, които са в отпуск поради бременност и майчинство.

•Лицата, които отсъстват от работа поради болест повече от една година в течение на 2 последователни календарни години.

5.Стартирането на процедурата по атестиране се определя със Заповед на Изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Марина” ЕАД, с която се определя комисията по извършване на атестацията. Комисията се състои от минимум 3-ма членове. В състава и задължително влиза прекият ръководител на атестирания. Комисията се води от председател и секретар.

6.Атестацията се извършва с Атестационни карти за „Ръководни кадри” и за „Изпълнителски кадри” и таблица за оценка:

7.Въз основа на оценките, получени по отделните показатели, оценяващите поставя обща оценка, както следва:

•отлично изпълнение - при получени 30 точки оценяваният изключително ефективно изпълнява работата си значително над изискванията на длъжността, показано през целия период; оценяваният изпълнява изискванията по отношение на обема, качеството и определените срокове на или над нивото на съответните изисквания, проявява инициативност и показва желание и възможности за справяне с по-трудни и отговорни задължения спрямо задълженията на изискваната длъжност;

•много добро изпълнение - при получени между 20 и 29 точки - оценяваният изпълнява работата си на или над изискванията на длъжността; оценяваният изпълнява задълженията си по отношение на обема, качеството и определените срокове на нивото на съответните изисквания, а ако има еднократни пропуски в работата, те са несъществени;

•добро изпълнение - при получени между 10 и 19 точки - оценяваният като цяло изпълнява работата си на нивото на изискванията на длъжността, но не ги надминава; оценяваният не винаги изпълнява задълженията си по отношение на обема, качеството и определените срокове на нивото на определените изисквания и/или допуска съществени пропуски в работата си;

•задоволително изпълнение, необходимо е подобрение - при получени между 5 и 9 точки - оценяваният изпълнява работата си под нивото на изискванията на длъжността.

•слабо изпълнение - при получени под 4 точки, оценяваният неизпълнява задълженията за длъжността, която изпълнява.

8.Когато атестирания получи ниво на оценка - „слабо”, за период от един месец основната му работна заплата се намалява, но не по-малко от началната за длъжността.

9.След изтичане на едномесечния период лицето отново се атестира и ако нивото на оценка отново е „слабо”, Комисията по атестация предлага на Изпълнителният директор да бъде прекратено трудовото правоотношение с лицето на основание чл. 328 ал.1 т.5 от КТ.

10.Комисията извършва оценката на изпълнението на длъжността безпристрастно въз основа на обективно установими факти и обстоятелства след попълване на атестационната карта, подписва я и запознава атестирания със съдържанието и, като оценяваният също е длъжен да подпише картата.

11.Попълнените и подписани Атестационни карти сe съхраняват в личните досиета на служителите.

32.3 Възражение

•Служителите, които не са съгласни с дадената им оценка за изпълнението на длъжността, могат да подадат писмено възражение, в което да посочат мотивите за несъгласието си с оценката.

•Възражението се подава до Изпълнителния директор в 7-дневен срок от датата, на която оценяваният е подписал формуляра за оценка на изпълнението на длъжността.

•В 7-дневен срок от получаването на възражението, комисията по атестиране дава мотивирано становище за своето решение и го предоставя на Изп.директор.

•Изп.директор се произнася като неговото решение е окончателно. Той може да потвърди или повиши е една степен общата оценка.

•Ако е нарушена процедурата за атестиране, установена с настоящите правила, Изп.директор може да отмени решението на комисията и да върне за ново атестиране.

V. РАБОТНО ВРЕМЕ, ОТПУСКИ И ПОЧИВКИ

Чл.33. Нормалната продължителност на седмичното работно време е до 40 часа. За високо квалифицирани специалисти, с доказани професионални качества, Работодателят може да договаря по-малка продължителност на седмичното работно време при запазване на размера на трудовото възнаграждение.

1.1а всички структурни звена на Дружеството Работодателят регламентира в своя Заповед - началото, продължителността и края на работното време.

1.2 Заповедта по т.33.1 е неразделна част от Правилника за устройството дейността и вътрешния ред на Дружеството.

Чл.34.Съгласно ПМС № 267 от 12.12.2005г. (ДВ. бр.103/2005г.), работниците и служителите имат право на намалено работно време за дните, когато работят не по- малко от половината от законоустановеното работно време при специфични условия и рисковете за живота и здравето им не могат да бъдат отстранени или намалени. (Приложение №1)

34.1.В случаите, в които работниците и служителите не отговарят на условието по чл. 34 „не по-малко от половината”, работят с нормална продължителност на работното време в съответствие с разпоредбите на КТ.

Работодателят в Заповед определя длъжностите и структурните звена, за които определя работа на намалено работно време - „Приложение № 2“. 

ПРИЛОЖЕНИЕ № 1 към чл. 34

СПИСЪК НА ДЛЪЖНОСТИТЕ ПО СТРУКТУРНИ ЗВЕНА, ЗА КОИТО СЕ УСТАНОВЯВА НАМАЛЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ

 

СТРУКТУРНО ЗВЕНО

На колко часа е намалено работното време

На намалено работно време ca:

С изключение на:

Основание по ПМС № 267/2005г. - Наредба за определян е на видовете работи, за които се установяв а намалено работно време.

1

Мултипрофилно спешно отделение

7 ч.

всички длъжности

санитари

чл.3,т.6

2

КОНСУЛТАТИВНИ КАБИНЕТИ по:

 

 

 

 

а

*Медицинска онкология

7 ч.

всички длъжности

 

чл.З,т.З

б

*Физикална и рехабилационна медицина

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т.7

в

*Кожни и венерически болести

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т.4

г

*Клинична хематология

7 ч.

всички длъжности

 

чл.З,т.З

Д

*Детски болести към клиника по детска клинична хематология и онкология

7 ч.

всички длъжности

 

чл.З,т.З

е

*Психиатрия към I ПК и III ПК

7 ч.

всички длъжности

 

чл.З,т.З

ж

*Психиатрия към II ПК и IV ПК

7 ч.

всички длъжности

 

чл.З,т.З

3

*Консултативен кабинет по психометрично и невропсихологично изследване

7 ч.

всички длъжности

 

чл.З,т.З

и

*нервни болести /към II КНБ/

7ч.

всички длъжности

 

чл. 3,т.3

й

*Консултативен и приемен кабинет по инфекциозни болести

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т4

3

Клинична лаборатория

7 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл.3,т.4

a

* Лаборатория по клинична имунология

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т.4

б

* Лаборатория по микробиология

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т.4

в

* Лаборатория по вирусология

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т.4

г

*Лаборатория по медицинска генетика

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т.4

4

Клиника по образна диагностика, (без дейност ЯМР)

7 ч.

всички длъжности в КОД, вкл. лекари кардиолози от други структури участващи в ангиографски изследвания

щатен персонал в Ядрено- магнитен резонанс; регистратор и технически сътрудник и координатор в код

чл. 3,т.9

5

Клиника по нуклеарна медицина и метаболитна терапия

7 ч.

всички длъжности вкл. инж.електроник

 

чл.3,т.9

6

Клиника по льчелечение (вкл. Лаборатория по клинична дозиметрия)

7 ч.

всички длъжности

 

чл. 3, т. 9

7

Клиника по обща и клинична патология

6 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл.2,т.1

8

Клиника по съдебна медицина

6 ч.

всички длъжности

 

чл.2,т.1

9

Клиника по медицинска онкология

7 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл.3, т.3

10

Клиника по физикална и рехабилитационна медицина

7 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл. 3,т.7

11

Първа клиника по кардиология

7 ч.

ВМП и СЗдр.Г, и друг персонал извършващи инвазивни изследвания в среда с йонизиращи лъчения

 

чл.3,т.9

12

Втора клиника по кардиология

7 ч.

ВМП, СЗдр.Г и друг персонал участващи в извършването на инвазивни -ангиографски изследвания в среда с йонизиращи лъчения

 

чл.3,т.9

13

Клиника по нефрология- само извършващите - спешна диализа, афереза и перитониална диализа, диализно лечение,трансплантация

7 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл.3,т.4

14

Клиника по клинична хематология вкл. Трансплантационно отделение

7 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл. 3, т. 3

15

Втора клиника по нервни болести вкл. ОЛОМИ и ОИЛНБ

7 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл. 3,т.3

16

Детска клиника по клинична хематология и онкология

7 ч.

всички длъжности

технически сътрудник

чл.3, т.3

17

Първа клиника по хирургия вкл. Отделение по детска хирургия

7ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи и /или работещи с лазер

 

чл.3,т.5

a

Дейност по еднодневна хирургия, ендоскопска, лазерна и миниинвазивна хирургия

7ч.

Осъществяващите ендоскопска, лазерна и миниинвазивна хирургия

 

чл.3,т.5

б

Дейност оперативно лечение

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3,т.5

18

КАИЛ

7 ч.

ВМП и СЗд.Г, когато ca в състава на анестезиологичните екипи

 

чл.3,т.5

a

Отделение по анестезиология и интензивно лечение на болни с кардиохирургични интервенции

7 ч.

Персоналът, който е в състава на анестезиологичните екипи

 

чл. 3, т. 5

19

Втора клиника по хирургия

7 ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл.3,т.5

20

Клиника по гръдна хирургия

7 ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл.3,т.5

21

Клиника по урология

7 ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл.3, т. 5

22

Клиника по съдова хирургия

7ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл.3, т. 5

23

Клиника по неврохирургия

7 ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл.3, т. 5

24

Клиника по лицево- челюстна хирургия

7 ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл.3, т. 5

25

Отделение по ортопедия и травматология

7 ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл. 3, т. 5

26

Клиника по кардиохирургия

7 ч.

Персоналът, който е в състава на операционните и анестезиологичните екипи Кинезитерапевт Рехабилитатор

 

чл.3, т. 5


чл.3, т.7

27

Клиника по УНГ болести

7 ч.

ВМП, когато е в състава на оперативните екипи

 

чл.3, т. 5

28

Първа психиатрична клиника

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3, т.3

29

Втора психиатрична клиника

7 ч.

всички длъжности

 

чл. 3,т.3

30

Трета психиатрична клиника за лечение по психози в старческа възраст

7 ч.

всички длъжности

 

чл. 3, т. 3

31

Четвърта клиника по детско-юношеска психиатрия

7 ч.

всички длъжности

 

чл.З,т.З

32

Първа клиника по инфекциозни болести

7 ч.

всички длъжности

 

чл. 3,т.4

33

Втора клиника по инфекциозни болести

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3, т. 4

34

Отделение по кожни и венерически болести

7 ч.

всички длъжности

 

чл.3, т. 4

35

Отделение по гастроентерология за ендоскопска диагностика

7ч.

работещ с лазер

 

чл.3,т.5

36

Болнична аптека

7ч.

всички длъжности

регистратор

 

37

Санитарен контрол

7ч.

Дезинфектатор;дезинфектатор, дезинсектор, работник гардероб

 

чл.3, т.1

 

34.2.Съгласно чл.81а от Закона за лечебните заведения - „Работещите в лечебните заведения, за които е установено намалено работно време съгласно чл. 137 от Кодекса на труда, могат да полагат труд на смени, като максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа независимо от продължителността на намаленото работно време”.

Чл.35.Работодателят установява сумирано отчитане на работното време за работни места с непрекъсваем режим на работа. В тези случаи работните графици се “нулират” към 30 април, 31 август и 31 декември на текущата година.

35.1.Поради голямата щатна численост, Работодателят упълномощава началниците на структурни звена да утвърждават поименните работни графици.

35.2.Поименните графици се съхраняват най-малко 3 години след края на периода на сумиране.

Чл.36. Надработените часове по работните графици не са извънреден труд. Те се превръщат в такъв само ако към посочените в чл. 35 срокове графикът не е „нулиран”.

Чл.37.Не се допуска сумирано отчитане на работното време на лица ползващи отпуск за ненормиран работен ден.

Чл.38.Необходимостта от задължение за “разположение в дома” (по структурни звена и длъжности) се определя със заповед на Работодателя.

Чл.39.Работодателят и Синдикатите контролират спазването на забраната за полагане на нощен труд за лицата посочени в чл. 140 ал.4 от КТ.

Чл.40.Без предварително съгласие на Работодателя извънреден труд се полага само в случаите на оказване на спешна медицинска помощ. За всички останали случаи извънреден труд се полага и заплаща само ако е на лице предварително издадена заповед от Работодателя за това.

Чл.41. На полагащите 12-часови дежурства Работодателят осигурява условия за отдих и хранене по време на дежурство. Дежурството не се удължава с времето за хранене.

Чл.42.Работодателят със Заповед регламентира обедна почивка, която е не по- малка от 30 минути.

42.1.Предвид спецификата на работа, същата се ползва на ротационен принцип с цел да се осигури непрекъснатост на работния процес.

42.2.Почивката е за сметка на удължаване на работното време.

42.3.Работодателят осигурява физиологичен режим на труд и почивка. През всяка работна смяна се осигурява 15 минутна почивка, без удължаване на продължителността на смяната.

Чл.43.Ръководителят на всяка структура в Дружеството е длъжен до първия работен ден след изтичане на отчитания месец да представи фактическия работен график на персонала. С графика се представя и справка за положения труд - нощен, на официални празници и др.

Чл.44.Работещите в Дружеството са длъжни да представят болничния лист - сами или чрез свои близки до два работни дни от издаването му. За отсъствието си по тази и други причини довели до неявяване на работа - смърт на близък, влошена метеорологична обстановка и др., уведомяват Работодателя до 24 часа.

Чл.45.Работещите в Дружеството ползват платен годишен отпуск в следните

размери;

45.1.Основен платен годишен отпуск — по чл.155, ал. 1,2,4 от КТ:

45.1.1.- в размер на 22 работни дни за всички щатни работници и служители, които имат придобит най-малко 4 месеца трудов стаж.

45.1.2.- в размер на 28 работни дни за всички щатни работници и служители е трайно намалена работоспособност.

45.2.Допълнителен платен отпуск за работа при специфични условия (по чл.156, ал. 1,т.1 от КТ)

> а/12 работни дни:

1.Работещи в среда с рентгенови лъчения

2.8МП, от всички хирургични структури вкл. ендоскописти, анестезиолози и реаниматори

3. ВМП, работещ по щат в Психиатрични клиники и кабинети

2.9МП, работещ по щат в стационарни структури и кабинети за лечение на инфекциозни болести, вкл. обслужващи болни от СПИН

2.10МП, работещ в щатно обособените звена за обслужване на онкологично болни

2.11МП, работещ по щат в Клиника по клинична хематология

2.12МП, работещ по щат в Дейност диализно лечение, Дейност спешна диализа, афереза и Перитонеална диализа към Клиника по нефрология

2.13МП, работещ по щат в интензивните структури

2.14аботещи по щат в Клиника по обща и клинична патология - без технически сътрудник

10.8МП, работещ по щат във Втора клиника по нервни болести

10.9Работещи по щат в Клиника по съдебна медицина

10.10ВМП и СЗГ, работещи по щат в Лаборатория по микробиология и Лаборатория по вирусология.

10.11ВМП, работещи по щат в Клиника по кожни и венерически болести

> б/10 работни дни:

1. Работещи с УКВЧ над 200 вата (без санитари) вкл. с лазер

2.Специалисти по здравни грижи, полагащи труд в операционни зали (вкл. мед. сестра апаратно поддържане на извънтелесно кръвообращение), и/или осъществяващи ендоскопска дейност

3.Специалисти по здравни грижи, полагащи труд в реанимационни зали

4.Специалисти по здравни грижи, полагащи труд в интензивните структури

5.Специалисти по здравни грижи, полагащи труд в диализни зали (Клиника по нефрология), вкл. техник медицинска техника

6. Специалисти по здравни грижи, полагащи труд в Психиатрични структури и кабинети, вкл. психолог, социален работник, трудотерапевт и възпитател

7.Специалисти по здравни грижи, полагащи труд в стационарни структури и кабинети за лечение на инфекциозни болести

8. Специалисти по здравни грижи, в щатно обособените структури за обслужване на онкологично болни

9.Специалисти по здравни грижи по щат в Клиниката по клинична хематология

10.Специалисти по здравни грижи по щат в Мултипрофилно спешно отделение

11. Специалисти по здравни грижи по щат в Клиника по кожни и венерически болести

12.Специалисти по здравни грижи по щат във Втора клиника по нервни болести.

> в/ 8 работни дни:

1. Лекари и ВНП заети с лечебно-диагностичен процес, вкл. лекар епидемиолог, лекар хранене и диетика, биолог молекулярен, химик с висше образование (без химик в Клиника по съдебна медицина);

2.ВМП работещ във всички състави на ТЕЛК

3. Специалисти по здравни грижи по щат във всички хирургични структури; 4. Кинезитерапевт и рехабилитатор в Клиника по кардиохирургия;

5. Работещи по щат в Централна стерилизационна база.

> г/ 6 работни дни:

1. Неупоменати по-горе Специалисти по здравни грижи и техник-химик - средно образование (без работещ в клиника по съдебна медицина)

2.Санитари, полагащи труд в интензивните структури

3.Санитари в Психиатрични структури и кабинети

4.Санитари в стационарни структури и кабинети за лечение на инфекциозни болести

5. Санитари в щатно обособените структури за обслужване на онкологично болни

6.Санитари в Клиниката по клинична хематология;

7. Санитари в операционни, реанимационни и диализни зали

8.Санитар домакин - база “Инфекция”; Дезинфектатор; Дезинфектатор, дезинсектор

9. Санитари полагащи труд в Лаборатория по микробиология, Лаборатория по вирусология и Лаборатория по медицинска генетика

10.Санитари полагащи труд във Втора клиника по нервни болести

11. Санитари полагащи труд в Клиника по кожни и венерически болести

> д/ 5 работни дни:

1.Санитари във всички хирургични структури;

2.Телефонист в АТЦ;

3. Електромонтьори.

>е/ Персоналът на КДБ-Консултативните кабинети - ползва допълнителен платен годишен отпуск по определените размери на структурата, която обслужват;

>ж/ На лекарите със статут на научно-преподавателски персонал (НПП) - определения в чл. 45.2 допълнителен отпуск се увеличава с още по 5 работни дни - за участие в национални конгреси, конференции, срещи на съсловни организации, презентации и др.

>з/ Допълнителният платен годишен отпуск по чл.156, ал.1, т.1 е представен в обобщен табличен вид в Приложение № 2

>и/ По голям размер на допълнителен платен годишен отпуск от горепосочения, може да се договори между страните с индивидуалния трудов договор.

45.3.Допълнителен отпуск за ненормиран работен ден (по чл.156, ал.1, т.2 от КТ)

> а/ До 12 работни дни:

1.Икономически директор;

2.Ръководители направления в АСБ;

3.Началник отдел „Отчет и кодиране на медицинска дейност”;

4.Главен юрисконсулт /Юрисконсулт;

5.Началник отдел „Вътрешен одит“

6.. Началник отдел „Финансов контрол“

7. Началник отдел „Маркетинг и медицински консумативи“;

8.Началник отдел „Съдебни дела, клинични изпитвания, дъщерни дружества“;

9..Началник отдел „Обществени поръчки и договори“;

10.Администратор по клинични изпитвания;

11.Експерт връзки с обществеността.

12.б/ До 8 работни дни:

1.Началник отдел „Лекарствени продукти“

2.Началник отдел „Енергиен“;

3. Началник отдел „Информационно обезпечаване“;

4.Началник отдел „Техническа поддръжка на апаратура“

5.Шофьор на МПС, обслужващи Ръководство и администрация.

6. Главна медицинска сестра;

7в/ До 6 работни дни:

1. Работещи в направление „УФР”;

2.Работещи в направление „Човешки ресурси”;

3.Ръководител служба „Здраве и безопасност на труда”;

4.Инженер инвеститорски контрол;

5. Техник инвеститорски контрол;

6.Организатор ремонт и поддръжка инфраструктура и сграден фонд;

7.Специалист капитално строителство;

8.Инженер енергетик / Инженер ОВОС/Инженер телекомуникация /телефон/

9.Вътрешен одитор

10. Главен експерт маркетинг

11Експерт маркетинг/Експерт обществени поръчки;

12.Мрежови администратор;

13. Инженер електроник;

14.Приложен администратор;

15. Финансов контрольор;

16.Техник компютърни системи.

> г/ 5 работни дни:

1.Социален работник - общоболнични длъжности

1.4.Работодателят по предложение иа прекия ръководител определя конкретния брой дни на отпуска за ненормиран работен ден по чл.45.3.

1.5.3а синдикално ръководство (председател и един секретар - по чл. 159 от КТ) :

- 5 работни дни.

456.3а член на Синдикат, страна по настоящия КТД (по чл.156а от КТ) :

- 5 работни дни.

46.Специалист каса на сумирано отчитане на работното време (чл.156а от КТ)

- 6 работни дни

Чл.46.Работодателят може да разреши служебен отпуск по чл.161 от КТ (платен или неплатен). Работодателят разглежда всяко конкретно искане за разрешаване на такъв отпуск и произнася решението си след съобразяване с необходимостта и интересите на Дружеството.

46.1.При отсъствие на специализанти, свързано с участието в курсове и провеждане на обучение, предвидени в учебната програма, извън базата за обучение, се ползва платен служебен отпуск.

Чл.47.Работодателят, може да разреши неплатен отпуск по чл.160 от КТ за посещение на национални конгреси, конференции, срещи на съсловни организации, презентации и др.

Чл.48 (1)Работодателят разрешава по чл.157, ал.1 от КТ и заплаща по чл. 177 от КТ отпуск при:

•при встъпване в брак - 2 работни дни

•при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;

•при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

•за участие в заседания на специален орган за преговори, европейски работнически съвет или представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество.

•когато е отправено предизвестие от Работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;

(2)Работодателят разрешава по чл.157, ал.1 от КТ отпуск:

•когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;

•за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;

•за времето на обучение и участие в доброволните формирования за защита при бедствия

Чл.49.Работодателят разрешава по чл.168 от КТ и заплаща по чл. 177 от КТ платен

отпуск за две и повече живи деца, както следва;

-за две живи деца до 18 годишна възраст - 2 работни дни

-за три и повече живи деца до 18 годишна възраст - 4 работни дни

Чл.50. С цел осигуряване на регулярност в ползването на платените годишни отпуски и кадрово обезпечаване на работните графици, до 31 декември на текущата година работодателят утвърждава, план-график за отпуските по структурни звена, които ще се ползват през следващата календарна година.

50.1.Ползването на отпуск от щатните служители на Дружеството се извършва съгласно „Вътрешни правила за реда за ползване на отпуски“.

VI.КВАЛИФИКАЦИЯ И РАСТЕЖ

Чл.51.Работодателят се задължава да изготви план за повишаване на професионалната квалификация и следдипломно обучение.

51.1.Поради голямата щатна численост и спецификата на извършваната дейност в отделните структурни звена, Работодателят упълномощава началниците на съответните структурни звена да изготвят годишен план за повишаване на квалификацията на висшия медицински персонал който ръководят.

51.2.Годишният план за повишаване на квалификацията на специалистите по здравни грижи се изготвя от главната медицинска сестра.

Чл.52.Работодателят може да сключи договор за повишаване на квалификация и преквалификация с всеки щатен служител на Дружеството.

Чл.53. Работодателят може да разреши ползване на платен служебен отпуск в размер до 20 работни дни - за явяване на държавен изпит при придобиване на специалност. Специализанта може да ползва визирания платен служебен отпуск, само ако е използвал целия си полагаем платен годишен отпуск.

VII.УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ

Чл.54.Работодателят съдейства на Синдикатите за осъществяване на дейността им.

Чл.55.Работодателят е длъжен да осигури:

-зала за провеждане на синдикални мероприятия

-места за обяви и съобщения

-ползване на служебен транспорт - при необходимост.

Чл.56.3а осъществяване на синдикална дейност нещатните членове на синдикално ръководство ползват служебен отпуск съгласно чл. 45.6 от настоящия КТД.

VIII.БЕЗОПАСНИ И ХИГИЕННИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл.57.Работодателят е длъжен да осигури здравословни и безопасни условия на труд /ЗБУТ/, така че всяка опасност за живота и здравето на работника или служителя да бъде предотвратена, а когато това е обективно невъзможно - контролирана, и снижена до максимално ниско приемливо ниво.

Чл.58.Работодателят предоставя на работниците и служителите или на техни представители необходимата информация за рисковете за здравето и безопасността им, както и за мерките, които се предприемат за отстраняването, намаляването или контролирането на тези рискове.

Чл.59.Работодателят задължително декларира пред ТП на НОИ - РУСО, разследва, протоколира и регистрира всяка станала трудова злополука и случаите на професионални заболявания по реда и начина, определени със съответните наредби. Работодателят е длъжен да взема мерки за предотвратяване и намаляване на трудови злополуки и професионални заболявания.

Чл.60. Работодателят осигурява обслужване на своите работници и служители от служба по трудова медицина, която осигурява и поддържа ЗБУТ.

Чл.61.Работодателят е длъжен да учреди Комитет по условия на труд (КУТ), в състава на който влизат равен брой представители на работниците и служителите и представители на Работодателя - общо не по-вече от 10 души. Членовете се избират от общо събрание или събрание на пълномощниците, като председател на КУТ е Работодателя или негов представител, а зам.-председател е представител на работниците и служителите.

Чл.62.Работодателят е длъжен да осигури безплатно защитно работно облекло и лични предпазни средства на работниците и служителите по утвърден списък с работни места, видове работа, опасности и срок на износване - за сметка на получаваното допълнително възнаграждение над основното.

Чл.63. Работодателят е длъжен да извършва периодичен контрол на факторите на работната среда и електрическата безопасност, и да осигури поддържането им във възможно най-ниски граници определени в нормативната база.

Чл.64.Работодателят извършва на щатния персонал инструктажи и обучения по Наредба № РД-07-2/2009г., а на членовете на КУТ - по Наредба № 4 от 03.11.1998 г.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1.Настоящият Колективен трудов договор влиза в действие от 01.04.2022г. и действа до изготвяне на нов, но не по-късно от 01.04.2024 година.

§2.Настоящият Колективен трудов договор може да бъде изменян и допълван по реда на неговото сключване по инициатива и писмено предложение от всяка една от страните, при промени в НРД, ЗЛЗ и другите нормативни документи касаещи трудовите права и отговорности.

§3.Неразделна част от настоящия КТД са последващите Споразумителни протоколи (Анекси) към същия.

§4.Настоящият Колективен трудов договор цели да осигури справедливи и достойни условия на труд, както и социален диалог между Ръководството и Синдикатите на дружеството.

ЗА РЪКОВОДСТВОТО: ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР (проф. д-р СИЛВА АНДОНОВА-АТАНАСОВА, дмн)

ЗА СИНДИКАТИТЕ: ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ФЕДЕРАЦИЯТА НА СИНДИКАТИТЕ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО КЪМ КНСБ: (д-р РОСЕН РАЧЕВ)

BGR UMBAL St. Marina - 2022

Начална дата: → 2022-04-01
Крайна дата: → 2024-04-01
Наименование на индустрията: → Healthcare, caring services, social work, personal services
Наименование на индустрията: → Дейност на болници  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  УМБАЛ Св. Марина
Наименования на профсъюзите: →  ФСЗ - Федерация на синдикатите в здравеопазването

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → The CBA explicitly refers to the law дни

ПРОБЛЕМИ С РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ

Еднакво заплащане за работа с еднаква стойност: → Не
Дискриминация в работните клаузи: → Да
Равни възможности за повишаване за жени: → Не
Равни възможности за обучение и повторно обучение за жени: → Не
Служител от профсъюза по въпросите на равенството между половете на работното място: → Не
Клаузи за сексуален тормоз на работа: → Не
Клаузи за насилие на работа: → Не
Специален отпуск за работници, предмет на домашно насилие или насилие от страна на интимен партньор: → Не
Подкрепа за жени работници с инвалидност: → Не
Проследяване на проблема с равенството между половете: → Не

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → Не
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на седмица: → 40.0
Платен годишен отпуск: → 22.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 5.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → 2.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → No
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Не
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...