КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР В „УМБАЛСМ Н. И. ПИРОГОВ” ЕАД

KTD UMBALSM N. I. Pirogov Sofia 2021

№ ЧР - 03 - 1/29.10.2021 г.

Днес: 29.10.2021 г. в гр. София, между:

1.„УМБАЛСМ Н. И. Пирогов” ЕАД, представлявано от проф. д-р Иван Поромански, д.м. - Изпълнителен директор, наричан по-нататък „Работодател”

2.Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, представена от маг. фармацевт Евгения Петкова, на основание Пълномощия - Удостоверение № 109/29.10.2021 г. на ФСЗ-КНСБ,

3.СС КТ Подкрепа към Медицинска Федерация, представлявана от д-р Илиян Томов, на основание Пълномощия - Удостоверение № 11/01.07.2021 г. (peг. № 143) на КТ Подкрепа, на основание чл. 51а от Кодекса на труда се сключи настоящият колективен трудов договор /КТД/ регламентиращ трудовите и осигурителни отношения на работещите в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД.

СТРАНИТЕ ПОСТИГНАХА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЛЕДНОТО:

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този колективен трудов договор урежда трудовите и осигурителните отношения между страните, които не са уредени с повелителните разпоредби на закона, при взаимно зачитане на интересите и добронамереност при решаване на възникнали проблеми.

Чл. 2. КТД се прилага на територията на „УМБАЛСМ Н. И. Пирогов” ЕАД спрямо всички членове на синдикатите - страна по договора, а също така и спрямо присъединилите се с писмено заявление към КТД работници и служители, които не членуват в тях.

Чл. 3. Присъединяване на работник или служител, който не е член на синдикалните организации, страна по настоящия КТД, става с писмено заявление по образец. Заявлението за присъединяване се отправя до ръководството на синдикатите или работодателя и се съхранява в личното трудово досие на работника или служителя в отдел „Управление на човешките ресурси".

Чл. 4. Работодателят съвместно със синдикатите предприема ефективни мерки за предотвратяване на всички форми на дискриминация /пряка или непряка/, на физически и психосоциален тормоз и хроничен стрес на работното място.

Чл. 5. Промени в трудовото законодателство или договорени на национално равнище по- благоприятни условия от включените в този КТД, по право заместват съответните разпоредби в последния.

Чл. 6. Настоящият КТД може да бъде изменян или допълван при изричното съгласие на страните по него чрез анекс.

Чл.7. При неизпълнение на задълженията по този КТД, искове пред съда могат да предявяват страните по него, както и всеки работник или служител, спрямо когото той се прилага.

Чл. 8. Съдържанието на КТД е съобразено с българското законодателство, със споразуменията постигнати на отраслово равнище в областта на здравеопазването.

Чл. 9. Клаузите на Колективния трудов договор са съобразени с директивите на Европейският съюз, Конституцията на Република България, Кодекса на труда и основните документи на Международната организация на труда, нормативните актове, уреждащи дейността в сектор здравеопазване и действащия Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване”.

II.ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ

Чл. 10. Настоящият КТД обхваща договарянето на следните въпроси:

-трудова заетост;

-работно време, почивки, отпуски;

-професионална квалификация;

-трудово възнаграждение;

-здравословни и безопасни условия на труд;

-социално битово обслужване;

-условия за синдикална дейност;

-условия за присъединяване към КТД;

-условия и ред за възникване, промяна и прекратяване на трудовите правоотношения.

Чл.11. (1) Страните по трудовото правоотношение са длъжни:

-работникът или служителят да изпълнява точно и добросъвестно работата, за която се е уговорил;

-работодателят да осигури на работника или служителя условия за изпълнение на работата и да му плаща възнаграждение за извършената работа.

(2)Работниците или служителите са длъжни да бъдат лоялни към работодателя, като представляващ лечебното заведение, като не злоупотребяват с неговото доверие и не разпространяват каквато и да било информация, станала им известна при и по повод изпълнението на техните задължения, както и да пазят доброто име на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД.

(3)Работодателят е длъжен да пази достойнството на работниците и служителите по време на изпълнение на работата по трудовото правоотношение.

(4)Работодателят следва да предостави при поискване от страна на председател на синдикална организация достоверна информация за икономическото и финансово състояние на дружеството и информация за приходи, разходи на отделните структури в болницата. Предоставянето на информация, разпространяването на която би могло да нанесе вреди на работодателя, може да бъде направено с изискване за поверителност, за неспазването на която се предвиждат санкции.

Чл. 12. (1) При сключване на трудов договор или допълнително споразумение, страните могат да уговарят и други условия, които са извън изискванията за заемане на основната длъжност, за която се сключва договора при спазване разпоредбите на чл. 66, ал. 2 от КТ и в съответствие с длъжностната характеристика.

(2)При договаряне на допълнителни условия към трудовия договор по ал. 1, страните имат право да уговарят допълнително трудово възнаграждение.

(3)Трудовото възнаграждение за допълнително уговорената работа по ал. 2 е елемент от трудовото правоотношение.

Чл. 13. В случаите по чл. 123 от КТ, трудовото правоотношение с работника или служителя не се прекратява при промяна на работодателя. След уведомяване от страна на Министерство на здравеопазването за структурни промени, работодателят се задължава да уведоми служителите за настъпилите промени.

Чл. 14. (1)Работодателят пристъпва към съкращения съгласно разпоредбите на КТ и КТД.

(2)При необходимост от съкращения, работодателят информира писмено синдикатите за:

1.Икономическото и финансово състояние на лечебното заведение по смисъла на чл. 52, ал. 1 т.2 ”Б” от КТ, което е от значение за съкращенията.

2.Принципите и критериите, по които се предлага да се извърши съкращението.

3.Предлаганите за съкращения категории персонал.

Чл. 15. Работодателят не сключва трудови договори с чужденци, които не са получили разрешение за работа по реда на Закона за насърчаване на заетостта и други нормативни актове или международен договор, по който Република България е страна.

Чл. 16. Синдикалните организации в лечебното заведение се ангажират към работодателя чрез реализиране на политики и конкретни действия за:

1.Гарантиране на добросъвестно изпълнение на служебните задължения на техните членове с грижата на добри професионалисти.

2.Стриктно спазване на трудовата дисциплина.

3.Активно участие във всички дейности насочени към повишаване качеството на предоставяните медицински услуги и производителността на труда.

4.Подобряване на условията на работа и културата на работното място.

5.Гарантиране на използването на предоставеното работно облекло, лични предпазни средства и полагане на труд при спазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд.

6.Заздравяване на микроклимата в отделните структури.

7.Спазване на лоялност към работодателя, повишаване на престижа му и запазване на доброто му име.

8.Уведомяване на работодателя за всеки случай, когато установят предпоставки или възникване на условия за възпрепятстване на точното и качествено изпълнение на трудовата дейност.

Чл. 17. (1) Работодателят е длъжен да осигури на работниците и служителите условия за изпълнение на работата по трудовото правоотношение, за която са се уговорили.

(2)Работодателят е длъжен да запознае работника или служителя с Правилника за устройството, дейността и вътрешния ред, правилата за здравословни и безопасни условия на труд, вътрешните правила за работната заплата и всички други вътрешни актове, отнасящи се до трудовото правоотношение на работника или служителя.

III. ОСНОВНО ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ И ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Чл. 18. (1) Страните договарят минималния размер на начални основни месечни трудови възнаграждения по категории персонал и допълнителните трудови възнаграждения в техния минимален размер.

(2)Определят се видове и размери допълнителни възнаграждения, които участват при формирането на брутната работна заплата съгласно приложение №1, неразделна част от настоящото КТД.

(3)Основните месечни трудови възнаграждения на персонала, в лечебното заведение УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД са не по-малко от

Категории персонал

Начални основни месечни заплати

Началник клиника

1450

Началник отдел/ лаборатория/ ръководител на болнична аптека

1350

Главна медицинска сестра

1375

Лекар с две специалности/ магистър-фармацевти с две специалности

1300

Лекар с две специалности/ магистър-фармацевти с една специалности/биолог, химик с една специалност

1235

Лекар, биолог, химик без специалност, магистър-фармацевти, магистър с немедицинско образование, пряко участващ в диагностично - лечебната дейност

1175

Лекар специализант (на трудов договор)

1100

Магистър с немедицинско образование, който не участва пряко в диагностично-лечебната дейност

930

Старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор и др.)

1150

Медицински специалисти по здравни грижи (медицинска сестра, акушерка, лаборант, рехабилитатор, зъботехник и др.)

работещи в анест./реан. структури и опер. блок

980

работещи в детски структури

950

други структури

920

Бакалавър кинезитерапевт и бакалавър медицински рехабилитатор, ерготерапевт

920

Помощник-фармацевт, фелшер, инспектор, общ. здраве, експерт трудотерапия

920

Здравен асистент

МРЗ*

Инструктор, диетично хранене

800

Ниско квалифицирани работници (санитар, общ. работник)

МРЗ*

Информатор, регистратор

с непрекъснат режим на работа

750

с непрекъснат режим на работа

 

касиер

 

Препаратор

МРЗ*

Технически секретар/секретар

750

Техник, медицински техник

750

Дезинфектор

МРЗ*

Оператор, апаратура високо налягане; машинен оператор, обработка на отпадъци

770

 

Минималната работна заплата /МРЗ/ се определя с постановление на Министерски съвет на Република България

Чл. 19. (1) За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в размер на 1% за всяка година трудов стаж върху основното месечно възнаграждение. Правата за получаване на това възнаграждение възниква при трудов стаж не по-малък от една година. При определяне продължителността на трудовия стаж и професионален опит на новоназначените работници и служители, за които се изплаща допълнително трудово възнаграждение, работодателят отчита трудовия им стаж, придобит в друго предприятие на същата, сходни по характер работа, длъжност или професия.

(2)За всеки отработен нощен час или част от него между 22:00 ч. и 06:00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по- малко от 1.00 (един) лв./час.

(3)За времето, през което работникът или служителят е на разположение на работодателя и се намира извън територията на предприятието в място, уговорено между тях, се заплаща допълнително възнаграждение за всеки час или част от него в размер не по-малък от 0.50 лв., а по време на официалните празници - 1.00 (един) лв./час.

(4)За образователна и научна степен „доктор” или за научна степен „доктор на науките”, свързана с изпълняваната работа на работника или служителя се изплаща допълнително възнаграждение в размер на:

1.Сто лева - за „доктор”.

2.Сто и петдесет лева - за „доктор на науките”.

(5)На медицинските специалисти по здравни грижи, съобразно изискванията на длъжностната характеристика, се заплаща допълнително трудово възнаграждение за придобита специалност - 50.00 (петдесет) лв., за придобита квалификационна степен: професионалист с издаден първи сертификат - 20.00 (двадесет) лв., професионалист с издаден втори и последващ сертификат - 40.00 (четиридесет) лв.

(6)При наличие на необходимите финансови ресурси, на персонала в дружеството се разпределят средства за допълнителни възнаграждения за постигнати резултати.

(7)Условията, редът и начинът за изплащане на допълнителните възнаграждения за постигнати резултати се определят с „Вътрешните правила за работната заплата” в „УМБАЛСМ Н. И. Пирогов” ЕАД, утвърдени от изпълнителния директор на лечебното заведение и преподписани от представителите на синдикалните организации.

IV.РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ

Чл. 20. Работното време се изчислява по месечно.

Чл. 21. Работата се организира на една, две и повече смени, като работната смяна има задължително фиксирани начало и край.

Чл. 22. За някои категории работници и служители може да бъде установено ненормирано работно време, съгл. чл. 139а, ал. 1 от КТ, след консултации със синдикатите.

Чл. 23. (1) Право на намалено работно време имат работници и служители, които работят при специфични условия и рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени, независимо от предприетите мерки, съгласно Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време.

(2)Работните места и длъжностите, за които е въведено намалено работно време на 6 или 7 часа по ал. 1, се определят със заповед на Изпълнителния директор съгласно поименен списък на категориите работници и служители, за които се прилага намалено работно време.

(3)Право на намалено работно време по ал. 2 имат работниците и служителите, които работят в съответните условия не по-малко от половината от законоустановеното работно време.

Чл. 24. (1) При намаляване обема на работа, работодателят има право да разпореди едностранно за период до три месеца в една година непълно работно време за работниците и служителите в лечебното заведение или в отделно структурно звено.

(2)Непълно работно време по ал.1 се въвежда след предварителна консултация със синдикатите по реда и условията на КТ.

Чл. 25. (1) За осигуряване на непрекъснат лечебно-диагностичен процес в лечебното заведение за някои категории работници и служители, те се задължават да дежурят или да бъдат на разположение на работодателя през определено време от денонощието.

(3)Категориите работници и служители, които имат задължение да дежурят или да бъдат на разположение работят по график.

Чл. 26. (1) Нощен е трудът, който се полага от 22:00 часа до 6:00 часа, а за непълнолетните работници и служители, който се полага от 20:00 часа до 06:00 часа.

(4)Работодателят е длъжен да създаде условия за ефективно полагане на нощния труд, съгласно разпоредбите на чл. 140, ал. 3 от КТ.

(5)Нощният труд е забранен за всички лица, посочени в чл. 140, ал. 4 от КТ.

Чл. 27. (1) Всеки работник или служител, който има най-малко 8 месеца трудов стаж, придобива право на основен платен годишен отпуск, както следва:

-за трудов стаж до 10 години 22 работни дни

-за трудов стаж от 10 до 15 години 24 работни дни

-за трудов стаж над 15 години 25 работни дни

(2)Работниците и служителите със загубена работоспособност 50 и над 50 на сто имат право на платен годишен отпуск не по-малко от:

-27 работни дни - при трудов стаж до 10 години;

-28 работни дни - при трудов стаж от 10 до 15 години;

-30 работни дни - при трудов стаж над 15 години.

Чл. 28. (1) За работа при специфични условия и рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени, независимо от предприетите мерки, служителите имат право на допълнителен платен годишен отпуск съгласно КТД в отрасъл „Здравеопазване” и при спазване на Наредбата за определяне на видовете работа, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск .

(2). Новосъздадени или трансформирани длъжности, които не са включени по ал. 1 се приравняват към съответната категория.

(3). Работните места и длъжностите, за които се полага допълнителен платен годишен отпуск по ал. 1, се определят със заповед на изпълнителния директор, съгласно поименен списък на категориите работници и служители.

(4). Право на допълнителен платен годишен отпуск имат работниците и служителите, които работят в съответните условия не по-малко от половината от законоустановеното работно време.

Чл. 29. Право на допълнителен платен годишен отпуск за работа при ненормиран работен ден в определените размери /не по-малко от 8 работни дни/ имат работниците които заемат длъжности и работни места, включени в списъка на категориите работници и служители, които имат право на допълнителен платен годишен отпуск по чл. 156, т. 2 от КТ, и по отрасловия КТД.

Чл. 30. Работник или служител, който отговаря на условията и има право на допълнителен платен годишен отпуск за работа в специфични условия на труд, няма право да ползва и допълнителен платен годишен отпуск за работа при ненормиран работен ден.

Чл. 31. (1) За осъществяване на синдикална дейност нещатните членове на синдикалните ръководства имат право на платен отпуск, съгласно отрасловия КТД, както следва:

- на отрасловите ръководства - 15 работни дни;

- на териториалните ръководства - 10 работни дни;

-на нещатните председатели на синдикалните ръководства - 8 работни дни.

(2)Отпускът по предходната алинея се заплаща съгласно чл. 177 от КТ и не може да се компенсира с парично обезщетение.

(3)Времето за ползване на отпуск по ал. 1 се определя от съответния синдикален деец, за което той своевременно уведомява работодателя. Времето и продължителността на използвания отпуск се отчитат в специална книга в отдел „Управление на човешките ресурси”.

(4)Отпускът по ал. 1 не може да бъде отлаган за следващата календарна година.

Чл. 32. (1) На работника или служителя може да се разрешава платен или неплатен служебен или творчески отпуск.

(2)Платен или неплатен служебен или творчески отпуск може да се разрешава освен за изпълнение на важни задачи с обществено значение и за изпълнение на задачи, които допринасят за:

1.осъществяването на мисията, стратегическите, дългосрочните и краткосрочните цели и задачи на „УМБАЛСМ Н. И. Пирогов” ЕАД;

2. повишаване на степента на образование, квалификацията и специализацията на персонала;

(3)Размерът на платения или неплатения служебен или творчески отпуск се уговаря в споразумение между работодателя и работника или служителя.

(4)Възнаграждението, което се изплаща на работника или служителя при ползване на платения служебен или творчески отпуск, се определя по реда на чл. 177 от КТ. Чл. 33. (1) Работник или служител с две живи деца до 18-годишна възраст има право на допълнителен отпуск в размер на 2 работни дни, а работник или служител с три и повече живи деца до 18-годишна възраст на 4 работни дни.

(2)Възнаграждението, което се изплаща на работник или служител при ползване на отпуск за две и повече живи деца, се определя по реда на чл. 177 от КТ.

Чл. 34. Работодателят е длъжен да предоставя на работника или служителя отпуск за изпълнение на граждански, обществени и други задължения - винаги, когато е налице предвидено в чл. 157 от Кодекса на труда основание.

Чл. 35. (1) Работодателят може да разреши ползването на платен отпуск в пълен размер на учащи се без откъсване от производството само ако е дал предварително писменото си съгласие за обучение, което е пряко свързано с основната му трудова дейност.

(3)Възнаграждението, което се изплаща на работника или служителя при ползване на отпуск за обучение и за приемен изпит в учебно заведение, се определя по реда на чл. 177 от КТ.

V. УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ

Чл. 36. Работодателят съдейства на синдикатите като им предоставя необходимите условия за синдикална дейност, съгласно чл. 46 от КТ.

Чл.37. (1) Нещатните членове на синдикалните ръководства имат право на платен отпуск за осъществяване на синдикална дейност, като следва:

(1)На отрасловите ръководства не по-малко от 15 работни дни.

(2)На териториалните ръководства - не по-малко от 10 работни дни.

(3)На нещатните председатели на синдикалните ръководства в лечебното заведение - не по-малко от 8 работни дни.

(4)При участие в конгреси, общи заседания, конференции, семинари и други за времето на мероприятието на участниците се осигурява платен служебен отпуск.

(2)Времето за ползване на отпуска за синдикални дейци се определя от съответния синдикален деец, за което той своевременно уведомява работодателя и представя документ, удостоверяващ участие в синдикално мероприятие.

Чл. 38. Синдикатите осъществяват своята дейност на територията на лечебното заведение. Работодателят съдейства като предоставя необходимите условия по чл. 46 от КТ, няма право да се намесва под каквато и да било форма в работата на синдикатите, която е съобразена с българските закони, както и да създава пречки и ограничения за членуването на работниците и служителите.

Чл. 39. (1) Органите на синдикалните организации в лечебното заведение имат право да участват в подготовката на проектите на всички вътрешни правилници и наредби, формирането на правилата за допълнителните възнаграждения, които се отнасят до трудовите правоотношения.

(3)Синдикатите участват на заседанията на административното ръководство при разискване на въпроси свързани с работното време, условия и охрана на труда, трудови възнаграждения и социална защита в следните случаи:

-при разработването на вътрешната нормативна уредба, само в предвидените от закона

случаи;

-при удължаване на работното време през едни работни дни за сметка на намаляването му през други;

-при извършване на структурна промяна, когато трудовите правоотношения с персонала се уреждат при условията на чл. 123 от Кодекса на труда.

-при извършване на масово уволнение по смисъла на Кодекса на труда.

(4)В посочените в предходната алинея случаи, работодателят отправя писмена покана до председателите на синдикатите за провеждане на срещи, консултации или съгласуване на намеренията.

(5)При провеждането на срещи се изготвя протокол за постигнатите договорености.

(6)Когато работодателят, по силата на законова разпоредба е длъжен да информира за намеренията си представителите на работниците и служителите, синдикатите участват в срещите и като представители на работниците и служителите в „УМБАЛСМ Н. И. Пирогов” ЕАД.

VI. ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл. 40. (1) Работодателят е длъжен да създава здравословни и безопасни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето на работника или служителя да бъдат отстранени или ограничени, да издава инструкции за безопасност при работа, да създаде Комитет за условията на труда съгласно чл. 27 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, както и да осигури обучение на членовете на КУТ и представители на синдикатите.

(2)Работниците и служителите са длъжни да се грижат за здравето и безопасността си и да спазват инструкциите за безопасност.

Чл. 41. Работодателят е длъжен да осигурява безплатно на служителите и работниците в лечебното заведение:

1.Ежегодни профилактични прегледи.

2.Ваксини за високо рисковите структури, пряко свързани с инвазивни процедури, оперативни интервенции и работа с биологични течности, след подаване на заявления от желаещите.

Чл. 42.(1) Категориите персонал, които имат право на компенсация се определят съгласно поименен списък.

(3)Компенсацията се определя във вид на ваучери в размер на: - 4.00 лв./четири лева/ за дневно дежурство;

- 5.00 лв. /пет лева/ за нощно дежурство;

(4)Работодателят се задължава да осигурява за своя сметка работно облекло на всички работници и служители, в съответствие с Наредба за безплатното работно и униформено облекло.

(5)Работодателите и синдикатите провеждат консултации и договарят минималните изисквания към вида, броя и срока на износване на облеклото. Договореното по време на тези консултации се описва в протокол.

(6)Средствата, които работодателите осигуряват за работно облекло на всеки работник или служител, не могат да бъдат по-малко от 1/2 от размера на МРЗ за страната.

(7)В съответствие с чл. 17 от Наредба № 3 от 19.04.2001 г. на Министъра на труда и социалната политика и Министъра на здравеопазването за минималните изисквания за безопасност и опазване здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място, работодателят, съвместно със синдикатите изготвят списък на работещите, които имат право на специално работно облекло и лични предпазни средства, които се осигуряват от работодателят най-малко веднъж на 2 години.

VII. ОСИГУРЯВАНЕ НА СОЦИАЛНО БИТОВИ УСЛОВИЯ И ПОДПОМАГАНЕ

Чл. 43. Работодателят осигурява място за хранене на дежурния персонал при 12- часови дежурства.

Чл. 44. Работодателят планира и изразходва финансови средства за социално подпомагане на служители или работници при:

1.Болестно състояние - за диагностика, лечение и при необходимост от медицински изделия, като тази дейност може да бъде инициирана и от синдикатите.

2.Смъртен случай - за покриване разходите на обикновена погребална церемония и погребални принадлежности или финансова помощ в размер kа две минимални месечни заплати за страната на починалият служител, отпусната на негови роднини по права линия.

3.Болестно състояние над 6/шест/ месеца - финансова помощ в размер на две минимални месечни заплати за страната.

VIII. ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕДБИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1Настоящият КТД се сключи в четири еднообразни екземпляра - един екземпляр за Работодателя, два за синдикалните организации в болницата - КТ „Подкрепа” и СО към ФСЗ — КНСБ , и един за Инспекцията по труда.

§ 2КТД влиза в сила от 29.10.2021 г.

§ 3Времетраенето на КТД е 1 /една/ година от датата на влизането му в сила и важи до подписването на нов КТД, но не повече от 2 години, съгласно чл. 54 от Кодекса на труда.

§ 4Изменение и допълнение към настоящия Колективен трудов договор се извършва чрез писмен анекс. Всяка страна по Колективния трудов договор има право на инициатива за организации и се утвърждават от изпълнителния директор.

§ 5Страните се споразумяха:

-Допълнителните възнаграждения за постигнати резултати да бъдат включени във Вътрешните правила за работната заплата, които се преподписват от представителите на синдикатите

§ 6Страните се задължават да изпълняват добросъвестно и да тълкуват точно клаузите на КТД, да защитават своите организации и членове с договореностите и задълженията, които поемат и осигуряват тяхното спазване, да не допускат договаряне, което противоречи на този КТД.

§ 7Спазването на клаузите по този Колективен трудов договор е задължителен при сключване на индивидуалните трудови договори на всички служители, които са се присъединили към него. В случай на несъответствие от момента на присъединяване, индивидуалния трудов договор се привежда в съответствие е КТД.

§ 8Работодателят се задължава да не договаря по-добри условия от предвидените в този КТД със служители или работници, които не членуват в синдикалните организации, от името на които той е сключен с изключение на служителите назначени е индивидуални трудови договори за които се информират синдикатите.

ФЕДЕРАЦИЯ НА СИНДИКАТИТЕ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО КЪМ КНСБ:

МАГИСТЪР – ФАРМАЦЕВТ ЕВГЕНИЯ ПЕТКОВА

СС КТ ПОДКРЕПА:

Д.Р ИЛИЯН ТОМОВ

РАБОТОДАТЕЛ:

ПРОФ. Д-Р ИВАН ПОРОМАНСКИ, ДМ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА „УМБАЛСМ Н.И. ПИРОГОВ“ ЕАД

Приложение № 1 към КТД

1.Допълнителни месечни възнаграждения за управленска отговорност:

1.1Висш медицински персонал:

-началници клиники, началници отделения, като самостоятелни звена и ръководител на болнична аптека - 300 лв.

-началник отделение към клиника - 100 лв.

1.2Професионалисти по здравни грижи:

-главна медицинска сестра - 200 лв.

-старша /медицинска сестра; акушерка; лаборант; рехабилитатор/100 лв.

1.3Висш немедицински персонал:

-заемащ длъжността заместник изпълнителен директор - 200 лв.

-всички, заемащи длъжността началник отдел - 200 лв.

-главен счетоводител - 200 лв.

1.4За академичните длъжности:

-професор - 300 лв.

-доцент - 200 лв.

-главен асистент - 100 лв.

-асистент - 50 лв.

Средствата по т. 1.4 се изплащат след представяне на декларация пред работодателя, че лицата с придобити академични длъжности извършват преподавателска дейност на територията на лечебното заведение.

2.3а работа в специфични условия - йонизиращи лъчения:

-Средствата се изплащат съгласно списък на категориите персонал работещ в йонизираща среда в структурите на лечебното заведение.

3.Допълнителното месечно възнаграждение, се изплаща в намален размер при заемане на част от цялата длъжност и при изработване на по-малко дни от месеца - пропорционално на действително отработеното време.

4.Допълнителното възнаграждение не се изплаща за времето на отпуск по болест, задгранична командировка, превеждане на работа в друго заведение, за специализация или индивидуално обучение. При специализация или индивидуално обучение в звената на болницата се получаващ размер, определен за тези звена.

BGR UMBALSM N. I. Pirogov JSC - 2021

Начална дата: → 2021-10-29
Крайна дата: → 2022-10-29
Наименование на индустрията: → Healthcare, caring services, social work, personal services
Наименование на индустрията: → Дейност на болници  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  УМБАЛСМ Н. И. Пирогов ЕАД
Наименования на профсъюзите: →  PODKREPA - Federation Medicine, ФСЗ - Федерация на синдикатите в здравеопазването

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → The CBA explicitly refers to the law дни

ПРОБЛЕМИ С РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ

Еднакво заплащане за работа с еднаква стойност: → Не
Дискриминация в работните клаузи: → Да
Равни възможности за повишаване за жени: → Не
Равни възможности за обучение и повторно обучение за жени: → Не
Служител от профсъюза по въпросите на равенството между половете на работното място: → Не
Клаузи за сексуален тормоз на работа: → Не
Клаузи за насилие на работа: → Не
Специален отпуск за работници, предмет на домашно насилие или насилие от страна на интимен партньор: → Не
Подкрепа за жени работници с инвалидност: → Не
Проследяване на проблема с равенството между половете: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Платен годишен отпуск: → 22.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 8.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → 2.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, in one table
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Единично допълнително заплащане

Единично допълнително заплащане според показателите на компанията: → Не

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Плащане за дежурства

Плащане за дежурства: → BGN 0.5
Плащания за дежурства само в събота: → Не
Плащане за дежурства за всички дни през седмицата: → Не

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.0 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени ваучери за хранене: → Да
Предоставени надбавки за хранене: → Да
→ 4.0 на хранене
Безплатна правна помощ: → 
Loading...