Колективен трудов договор на УНСС - София

KTD UNSS Sofia 2022

Днес 21.06.2022 г., в гр. София между:

УНИВЕРСИТЕТА ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО, представляван от Ректора - проф. д-р Димитър Панайотов Димитров, наричан по-нататък "РАБОТОДАТЕЛ", от една страна,

1.СИНДИКАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ КЪМ НБС „ВОН” - КНСБ В УНСС, представлявана от председателя доц. д-р Бойка Ивайлова Чернева, притежаваща пълномощно изх. № 001/04.01.2022 г.,

2..СИНДИКАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ НА АСОЦИАЦИЯ НА ДЕМОКРАТИЧНИТЕ СИНДИКАТИ /АДС/ В УНСС, представлявана от председателя проф. д-р Мирослава Атанасова Раковска, притежаваща удостоверение № 6/15.06.2022 г. и важи за срок от една година,

3.СИНДИКАЛНА СЕКЦИЯ КЪМ СВО - КТ „ПОДКРЕПА” в УНСС, представлявана от председателя ас, д-р Станимир Пенев Стаматев, притежаващ удостоверение с № 001, което важи до 30.06.2022 г.,

наричани по-нататък "СИНДИКАТИ", от друга страна, на основание чл. 50, ал. 1, чл. 51, ал. 2 и чл. 51а, ал. 1 от Кодекса на труда и в съответствие с Правилника за дейността на УНСС и другите нормативни законови и подзаконови актове се сключи настоящия Колективен трудов договор за следното:

1.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ.

Чл.1. Работодателят и Синдикатите, чрез този договор уреждат трудовите, социалните и осигурителните отношения в Университета за национално и световно стопанство, които не са уредени с повелителните разпоредби на действащото законодателство.

Чл. 2. При изпълнение на договора страните ще насочват своите усилия към съгласуване на интересите си, добронамерено уреждане на възникнали проблеми и спорове и предотвратяване на трудови конфликти на основата на стриктно спазване на закона, взаимно уважение и откритост.

Чл. 3. (1) Договорът има действие само спрямо членовете на синдикалните организации - страни по договора, както и по отношение на присъединилите се към този Колективен трудов договор (КТД) при условията на чл. 57, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ).

(2) Преподаватели, служители и работници, които не членуват в синдикална организация, страна по договора, могат да се присъединяват към сключения Колективен трудов договор от Работодателя с писмено заявление до него или до ръководството на синдикалната организация, страна по договора, като заплащат еднократна присъединителна парична вноска в размер на 0,5 % от индивидуалната основна месечна заплата към датата на подаване на заявлението за присъединяване, за всеки пълен месец до датата на изтичане на действието на настоящия КТД.

(3)Присъединяването влиза в сила от деня на заплащането на цялата присъединителна вноска, която се насочва към специален „Социален фонд“. Разходването на събраните в него средства може да се извършва само със съгласието на страните по настоящия КТД и съобразно разработени и утвърдени от тях Правила за функционирането на Социалния фонд.

(4)Присъединяването към настоящия КТД може да се извърши:

1.за лицата, които към момента на сключване на КТД са в трудовоправни отношения с УНСС - до 1 месец, считано от влизане в сила на договора;

2.за всички новопостъпили лица след влизане в сила на КТД - до 1 месец, считано от датата на назначаването им на съответната длъжност с трудов договор.

Лицата по т. 1 заплащат присъединителна вноска съобразно ал. 2 за целия срок на колективния трудов договор, а лицата по т. 2 заплащат присъединителна вноска съобразно ал. 2 за времето от назначаването им на съответната длъжност до датата на изтичане на действието на настоящия договор.

(5)Заявлението за присъединяване се отразява в специален регистър в дирекция „Човешки ресурси“.

(6)Оттеглянето от настоящия КТД се извършва с писмено заявление, отразено в специален регистър в дирекция „Човешки ресурси“.

(7)При оттегляне на присъединяването или прекратяването на трудовия договор присъединителната вноска не подлежи на връщане.

(8)Оттеглянето влиза в сила от началото на месеца, следващ подаването на заявлението за оттегляне.

(9)Присъединяването или оттеглянето към и от КТД има действие занапред.

Чл. 4. Работодателят няма право да сключва индивидуални трудови договори, в които да се включват по-неблагоприятни клаузи спрямо установените в закона и настоящия Колективен трудов договор с членове на синдикалните организации, подписали този договор.

Чл. 5. Споровете по изпълнение на Колективния трудов договор се решават в съответствие с изискванията на ЗУКТС.

Чл. 6. С този Колективен трудов договор се уреждат въпроси по трудово-правни проблеми, трудова заетост, трудови възнаграждения, работно време, почивки и отпуски, безопасни и здравословни условия на труд.

II. ЦЕЛ , ПРИЛОЖИМОСТ И СРОК ИА ДЕЙСТВИЕ ИА ДОГОВОРА.

Чл. 7. (1) Настоящият договор има за цел установяването на хармонични взаимоотношения между УНСС и преподаватели, служители и работници в името на техните взаимни интереси и решаването на възникнали спорове по изпълнението му чрез възможностите на доброволното им уреждане.

(2)Работодателят се задължава да не допуска пряка или непряка дискриминация, основана на народност, произход, пол, сексуална ориентация, раса, цвят на кожата, възраст, политически и религиозни убеждения, членуване в синдикални и други обществени организации и движения, семейно и материално положение, наличие на психически или физически увреждания. Преподавателите и служителите не могат да бъдат поставени в по- неблагоприятно положение и поради непълната продължителност на работното им време, както и различия в срока на договора.

Чл. 8. Съобразявайки се с материалните и финансови възможности на УНСС, приоритетно значение се отдава на обвързване на заплатите и на средствата за социални дейности с увеличаването на обема от собствените средства.

Чл. 9. (1) Срокът на действие на настоящия договор се определя до 01.07.202

(3)Колективният трудов договор може по всяко време да бъде изменен съгласие на страните по реда на неговото сключване /чл. 56, ал. 1 от Кодекса

III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ.

Чл.10. Двете страни поемат задължението да следят за прилагането на Колективния трудов договор, периодично взаимно да се информират и да съдействат за неговото изпълнение.

Чл.11. Страните по настоящия договор имат право да преговарят при промяна на нормативната уредба, имаща отношение към предмета и съдържанието на договора или при съществени изменения на социално-икономическите условия в страната и УНСС и финансовото състояние на университета по време на неговото действие.

Чл.12. Работодателят поема задължението да осигурява информация по разпоредбите и действията, касаещи съставянето и изменението на настоящия КТД. Информация се предоставя в срок до 15 дни от поискването й.

Чл. 13. Синдикатите, страни по КТД, поемат задължението да не се намесват в работата на Работодателя при осъществяване на правомощията му, произтичащи от нормативната уредба.

Чл. 14. Синдикатите не предприемат ефективни протестни действия при конфликтни ситуации, преди да са изчерпани всички възможности за диалог и преговори.

Чл. 15. Работодателят и Синдикатите, страни по договора, се задължават да информират преподавателите, служителите и работниците в УНСС за подписания КТД в едномесечен срок след вписването му в регистъра на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”, включително и чрез уеб страницата на УНСС.

IV. ТРУДОВИ ОТНОШЕНИЯ.

Чл. 16. Синдикалните организации в УНСС участват в работните групи и/или комисии при подготовката и обсъждане на проектите на вътрешни нормативни актове, които се отнасят до трудовите отношения.

Чл. 17. Работодателят се задължава да преразглежда и актуализира длъжностните характеристики, длъжностните наименования и категориите длъжности в съответствие с Националната класификация на професиите и длъжностите или изменения, произтичащи от други нормативни актове.

Чл. 18. Съобразно финансовите възможности, Работодателят ежегодно осигурява необходимите материали, технически и финансови условия за професионална квалификация и преквалификация на преподавателите, служителите и работниците, съобразно установения ред в УНСС.

V. ТРУДОВА ЗАЕТОСТ И ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ.

Чл. 19. (1) Трудовата заетост на преподавателите, служителите и работниците се осигурява от Работодателя в съответствие с изискванията на Кодекса на труда, индивидуалния трудов договор и договореностите в КТД.

(2)Работодателят или преподавателите, служителите и работниците не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение, освен в случаите и по реда, установен в закона.

Чл. 20. Синдикатите имат право да получат информация за свободните в УНСС при отправено писмено искане за това.

Чл. 21. (1) Работодателят пристъпва към прекратяване на трудовите правоотношения на основание съкращаване в щата и намаляване обема на работа само след като освободи работещите, упражнили своето право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и лицата, за които е приложима възможността за прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 328, ал. 1, т. 10 КТ в същото структурно звено.

(3)Работодателят, след обсъждане със Синдикатите, страна по този КТД, се задължава да прибягва до съкращение на работни места на основание съкращаване в щата и намаляване обема на работа, след като са използвани всички възможности - въвеждане на непълно работно време, възможности за пренасочване и преквалификация и други форми на гъвкава заетост.

(4)Работодателят упражнява правото си на подбор по чл. 329 от КТ с участие на синдикатите, като решението се взема от Работодателя.

(5)Предизвестията за съкращения към членовете на синдикатите, страни по договора, се отправят съгласно разпоредбите на Кодекса на труда.

(6)Работодателят може да уволни преподавател, служител или работник - член на Синдикат, страна по договора, на основание съкращаване в щата и намаляване обема на работа, само след предварителното писмено уведомление и становище на съответния Синдикат за всеки отделен случай.

Чл. 22. По предложение на Катедрения съвет и съвета на основното звено и след решение на академичния съвет трудовите договори с хабилитираните лица при навършване на възрастта по чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда може да бъдат удължени за срок до 3 години, като трудовите правоотношения с тези лица се уреждат със срочни трудови договори (§11 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за висшето образование (ЗВО).

Чл. 23. Преподавател, на който не може да бъде осигурено изпълнението на преподавателска дейност, се освобождава със заповед на ректора при условията на чл. 58, ал. 1, т. 3 от ЗВО.

Чл. 24. (1) Работниците и служителите от непреподавателския състав в УНСС, които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, но не са го упражнили, имат право да продължат да работят на безсрочен трудов договор.

(2)На 11-я месец от датата, на която е придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, работодателят отправя едномесечно писмено предизвестие до работника или служителя за прекратяване на трудовото правоотношение, в случай, че по-рано от този срок не е постъпило предложение за същото от прекия ръководител на работника или служителя.

(3)Един месец преди прекратяване на безсрочния трудов договор по предходната алинея прекият ръководител на работника или служителя може да направи предложение до работодателя за сключване на срочен трудов договор със същото лице за срок от 1 година.

(4)Срочният трудов договор по ал. 3 може да се сключи само веднъж на основание чл. 68, ал. 4, изр. 1 от Кодекса на труда.

(5)Работниците и служителите от непреподавателския състав в УНСС, които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и са го упражнили, имат право да продължат да работят само на срочен трудов договор по реда на ал. 3 и ал. 4. Ограничението не се отнася при работа на непълно работно време.

Чл. 25. Нехабилитираните преподаватели в УНСС, заемащи длъжностите асистент, главен асистент, преподавател и старши преподавател, които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, но не са го упражнили, имат право да продължават да работят до завършването на започнатата учебна година, но не по-късно от края трудовия им договор, ако той е срочен.

VI. РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ, ОТПУСКИ.

Чл. 26, (1) Страните се споразумяват за следната продължителност на работното време:

(1)нормалната продължителност на работното време през деня е 8 часа;

(2)работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време 40 часа.

(3)Научно-преподавателският състав спазва установения норматив за часова заетост в съответствие с учебния план, приет с решение на Академичния съвет.

(4)По изключение за определени длъжности от непреподавателския състав се допуска сменен режим на работа. Разпределението на работното време и почивките за тези длъжности се определя със заповед на Ректора при спазване на законовите изисквания, съгласно Кодекса на труда.

(5)Работниците и служителите на УНСС имат право на обедна почивка с продължителност 45 минути.

(6)Работниците и служителите на УНСС имат право на две физиологични почивки от по 10 минути в рамките на работния ден, на основание Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.

(7)По изключение и в някои от случаите, посочени в чл. 144 от Кодекса на труда, служителите и работниците могат да полагат извънреден труд срещу увеличено заплащане на труда съобразно изискванията на чл. 262 от КТ. За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа (чл. 153, ал. 4 КТ). Редът и условията за полагане на извънреден труд се определят в заповед на работодателя при спазване изискванията на Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

Чл. 27. (1) Страните се споразумяват за следната продължителност на редовния платен годишен отпуск:

1.Професорите, доцентите, главните асистенти, асистентите, старшите преподаватели и преподавателите имат право на удължен платен годишен отпуск в размер на 48 (четиридесет и осем) работни дни, съгласно чл. 25 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

2.Платеният годишен отпуск на преподавателите се ползва съобразно приетия от Академичния съвет график на учебния процес за съответната академична година.

3.Размерът на платения годишен отпуск за служители и работници, членове на Синдикална организация (секция) - страна по настоящия КТД, както и за присъединилите се към КТД работници и служители, които имат най-малко 4 месеца трудов стаж, се увеличава с 4 работни дни над минималния размер определен в Кодекса на труда (20 + 4 работни дни) - съгласно чл. 155, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 и чл. 156а от КТ.

4.Размерът на платения годишен отпуск за служители и работници с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, които са членове на Синдикална организация (секция) - страна по настоящия КТД или са се присъединили към КТД и имат най-малко 4 месеца трудов стаж, е 30 работни дни (26+4 работни дни) - съгласно чл. 155, ал. 1 и ал.

от КТ, чл. 319 КТ.

5.Преподавателите, служителите и работниците, които са членове на Синдикална организация (секция) - страна по настоящия КТД или са се присъединили към КТД получават допълнителен платен отпуск за трудов стаж в УНСС както следва:

5.1.При трудов стаж от 15 до 25 години - 1 работен ден

5.2.При трудов стаж от над 25 години - 2 работни дни

(2)Отчитайки специфичните особености на трудовата дейност, се осигурява ползването на допълнителен платен годишен отпуск за работа при ненормиран работен ден по категории работници и служители, съгласно списък, утвърден със заповед на Работодателя след проведени консултации със Синдикатите, като този отпуск не може да бъде по-малко от 5 работни дни - чл. 139а и чл. 156, ал. 1, т. 2 от КТ.

(3)Преподавателите, работниците и служителите, които са родители на деца до 18- годишна възраст, имат право на допълнителен платен отпуск, както следва:

1.Родител с едно живо дете - 1 работен ден платен отпуск за всяка календарна година;

2.Родител с две живи деца - 2 работни дни платен отпуск за всяка календарна година;

3.Родител с три или повече живи деца - 4 работни дни платен отпуск за всяка календарна година.

При двама работещи родители в УНСС, посоченият допълнителен платен отпуск се ползва по избор от единия родител.

(4)За осъществяване на синдикална дейност нещатните сътрудници - председател и секретар на синдикална организация, страна по този договор, имат право на допълнителен платен отпуск, както следва:

а)председател - 8 работни дни (64 часа) за една календарна година;

б)секретар - 6 работни дни (48 часа) за една календарна година.

(5)Платеният отпуск по ал. 4 не може да бъде отлаган за следващата календарна година.

(6)Неизползваните платени годишни отпуски до 01.01.2010 г., не се губят и се обезщетяват парично при прекратяване на трудовото правоотношение.

(7)Неизползваните платени годишни отпуски след 01.01.2010 г. се обезщетяват парично при прекратяване на трудовото правоотношение, ако не е изтекъл две-годишният давностен срок по чл. 176а от КТ.

(8)Работодателят е длъжен да освобождава от работа преподавател, служител или работник:

а)при встъпване в брак - 2 работни дни;

б)при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;

в)при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни.

28.(1) Когато поради обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка със заповед на работодателя или със заповед на държавен орган е преустановена работата на университета, на част от него или на отделни работници и служители, работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие, включително на работник или служител, който не е придобил изискуемия трудов стаж.

(2) Работодателят е длъжен да разрешава ползването на платен годишен отпуск или на неплатен отпуск при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка при условията на чл. 173а, ал. 2 КТ.

VII. ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ.

Чл. 29. (1) В настоящия колективен трудов договор е определена следната учебна натовареност и съответстващите на нея основни месечни индивидуални работни заплати на научно-преподавателския състав, работещ по трудов договор с УНСС:

1.Към датата на влизане в сила на договора са възприема един вариант на учебна натовареност на преподавателите по основен трудов договор (пълен щат) в УНСС, както следва:

180 ч.л./360 ч. у. аудиторна заетост 200 ч. извънаудиторна заетост

2.Учебната натовареност се определя на 180 ч. л./360 ч. у. аудиторна заетост и 200 ч. извънаудиторна заетост, като основните месечни възнаграждения на преподавателите са, както следва:

Професор

2145.00 лв.

Доцент

1760.00 лв.

Главен асистент

1540.00 лв.

Асистент

1430.00 лв.

Старши преподавател

1485.00 лв.

Преподавател

1430.00 лв.

 

(2)Еднократно и по изключение за съответната академична година за отделни преподаватели, въз основа на обосновано предложение на катедрения съвет, АС взема решение за утвърждаване на аудиторна натовареност, по-ниска от тази, определена за съответната катедра.

(3)На преподавателите, заемащи ръководна административна длъжност, се изплащат фактически взетите часове, като се има предвид намалената им натовареност съгласно Правила за редуцирана заетост на преподавателите в УНСС, заемащи ръководни административни длъжности - Приложение № 1

(4)Редукция на натовареността се ползва за не повече от две заемани ръководни административни длъжности.

(5)Пропуснатите аудиторни часове поради официални празници и обявени неучебни дни в рамките на семестрите се признават за нуждите на норматива, а заплащането на часовете над изискуемия норматив става на основата на фактически взети часове лекции и/или упражнения.

Чл. 30. (1) Длъжностите на непреподавателския персонал в УНСС се разпределят в 12 (дванадесет) длъжностни степени, съгласно Класификатор на длъжностите в администрацията на УНСС - Приложение 2 към настоящия КТД. В класификатора е определен и диапазона на основната месечна работна заплата за съответната длъжност.

(2)Конкретните размери на основните месечни индивидуални работни заплати на работещите по трудово правоотношение се определят с индивидуалните трудови договори в рамките на средствата за работна заплата и съгласно договореното в настоящия КТД и вътрешните правила за работната заплата в УНСС.

(3)Закръглянето иа заплатите се извършва с точност до 1 лев. Когато числото след десетичния знак е по-малко или равно на 50, заплатата се закръглява към всеки пълен лев, а когато е по-голямо от 50, се закръглява с един лев нагоре.

Чл. 31. Страните по договора се споразумяват за следните допълнителни трудови възнаграждения към работната заплата:

(1)Допълнителното месечно възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се изменя на период от 1 година придобит трудов стаж и професионален опит и е в процент от индивидуалната основна месечна работна заплата за всяка година трудов стаж и професионален опит, както следва:

а)преподавателите, работниците и служителите, които ca синдикални членове или ca се присъединили към КТД - 1.5 %

б)преподавателите, работниците и служителите, които ca синдикални членове или ca се присъединили към КТД, но ca придобили и упражнили правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст, както и на новоназначени пенсионери - 0,6 %

в)лицата, които ca назначени като „гост- преподавател” в УНСС, както и лицата, с които е сключен срочен трудов договор след като ca придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст - 0.6 %

г)преподавателите, работниците и служителите, които не ca синдикални членове и не ca се присъединили към КТД (включително и тези, които ca придобили и упражнили правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст) при подновяване на договора или при сключване на трудов договор (за първи път) с работодателя - 0.6 %.

(2)Трудовият стаж и професионалният опит по смисъла на предходната алинея е трудовият стаж, признат по реда на Наредбата за структурата и организацията на работната заплата и Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. Определянето на конкретния индивидуален размер на трудовия стаж и професионален опит на преподавателите, служителите и работниците в УНСС се извършва по реда на Вътрешните правила за работната заплата на непреподавателския персонал (ВПРЗНП) и Вътрешните правила за работната заплата на преподавателския персонал (ВПРЗПП) на УНСС.

(3)Доплащане за нощен труд - за всеки отработен нощен час или част от него между 22.00 часа и 6.00 часа се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на 0.50 лв., а от 01.01.2021 г. в размер 0,15 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не по-малко от един лев.

(4)Доплащане за извънреден труд - при условията и съгласно размерите, посочени в действащото законодателство.

(5)За образователна и научна степен "доктор" или за научна степен "доктор на науките", свързана с изпълняваната работа, се изплаща допълнително месечно възнаграждение в размер:

1.за научна степен "доктор на науките" - 950.00 лв.

2.за образователна и научна степен "доктор" - 600.00 лв.

При наличие на повече от едно от основанията преподавателят или служителят получава допълнителното възнаграждение с по-благоприятен размер.

6.Допълнително месечно възнаграждение за по-висока лична квалификация на непреподавателския персонал - владеене на чужд език съобразно изискванията за заеманата длъжност и критерии, определени със заповед на Работодателя е както следва:

а)за владеене на 1 чужд език - 50.00 лв.

б)за владеене на 2 и повече езика - 80.00 лв.

Чл. 32. Определя се размер на допълнителните месечни възнаграждения на ръководно-административна длъжност на научно-преподавателския състав сума съгласно Приложение 3, с изключение на възнаграждението за длъжността ректор на УНСС, чийто размер се определя съгласно Наредба № 23 от 27.08.2020 г. за начина за определяне на размера на възнагражденията на ректорите на държавните висши училища по договорите за управление, сключени с министъра на образованието и науката.

Чл. 33. (1) Допълнителните месечни възнаграждения за заемане на ръководно- административна длъжност в катедрите се извършва съобразно групата на катедрата. Групирането на катедрите се извършва въз основа на следните показатели и критерии:

1.Катедри I гр. - или численост на преподавателския състав 20 и над 20 души и водещи специалност, или численост на състава под 20 души и водещи повече от една специалност. Катедрите от I група имат право на заместник-ръководител катедра;

2.Катедри II гр. - или численост на преподавателския състав под 20 души и водещи специалност; или численост на състава от 20 до 40 души и неводещи специалност;

3.Катедри III гр. - численост на преподавателския състав под 20 души и неводещи специалност. Към тази група спадат и секциите в структурата на катедри.

(2) В случаите, когато две или повече катедри организират обучението по дадена специалност, катедрите се класифицират към по-ниската група (без да се отчита воденето на дадената специалност), като допълнителните възнаграждения за ръководно- административна длъжност в катедрите се определят по следния начин: полагаемата сума за катедра в по-ниската група се увеличава с разликата между нея и сумата за допълнително възнаграждение за по-високата група (при отчитане воденето на дадената специалност), разпределена в равно съотношение между заемащите същата длъжност в катедрите, организиращи обучението на дадената специалност.

(3) При необходимост актуализация на групите на катедрите се прави веднъж годишно, в началото на всяка календарна година, съобразно показателите и критериите изброени в ал. 1.

Чл. 34. (1) Заплащането на труда на преподавателския състав се извършва съобразно договореното в настоящия КТД и ВПРЗПП в УНСС.

(2) Заплащането на труда на непреподавателския състав се определят съгласно договореното в настоящия КТД и ВПРЗНП в УНСС.

Чл. 35. Заплащането на труда на лица, назначени в УНСС на срочен трудов договор в изпълнение на договори за научни изследвания, финансирани от фонд Научни изследвания към МОН и по европейски и други международни програми и проекти се извършва в рамките на средствата по договора, извън разпоредбите на ВПРЗНП в УНСС.

Чл. 36. Трудовото възнаграждение се превежда месечно до 10-то число на следващия месец.

Чл. 37 При забавяне на превода по разплащателните сметки в срок до 7 /седем/ дни от обявената в индивидуалния трудов договор дата, Работодателят се задължава да уведоми писмено синдикатите за причините, довели до забавянето му.

Чл. 38. Работодателят при поискване може да информира синдикатите, страни по този КТД, за всички случаи на сключване на трудови договори с условия, по-изгодни от договорените по този КТД.

Чл. 39. Страните по договора при наличие на нормативни основания и/или финансова възможност, определят нов размер на основните месечни индивидуални работни заплати и допълнителните възнаграждения, като за целта се сключва Анекс към КТД.

Чл. 40. Частично изплащане на работните заплати се извършва по реда чл. 245 от КТ, като гарантираният размер е 75% от брутното трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.

Чл. 41. Работодателят може да изплаща дължимото възнаграждение по член изцяло или на части при спазването на условията по чл. 245, ал. 2 от КТ.

VIII. БЕЗОПАСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД.

Чл. 42. Работодателят се задължава в съответствие с предвидените в Кодекса на труда и другите нормативни документи да осигури:

1.Безопасни условия на труд с оглед опазване живота, здравето и трудоспособността както на работещите, така и на лицата, които по друг повод се намират в работните помещения, работните места, при организиране и провеждане обучението на студентите.

2.Да предостави работно, специално работно облекло и лични предпазни средства, съгласно действащите нормативни актове.

3.Работодателят се задължава да осигури ресурси и да осъществи необходимите организационно-технически, технологични и други проекти, с които да се осигури подобряването на условията на труд в съответствие с тяхната неотложност и по предварителен съставен план.

Чл. 43. Работодателят определя допълнителни почивни дни, съобразно Кодекса на труда и графика на учебния процес.

Чл. 44. При невъзможност да осигури нормални условия на труд не по вина на научно-преподавателския и непреподавателския състав Работодателят обявява ваканция, като съответно се коригира графика на учебния процес.

Чл. 45. Всички преподаватели, служители и работници се задължават:

1.Да спазват установените правила за безопасност и здравословни условия на труд.

2.Да използват работното, специалното работно облекло и личните предпазни средства по предназначението им по време на работа (чл. 284, ал. 2, чл. 296 от КТ).

3.Да се явяват на встъпителен и другите видове инструктажи, съгласно Наредбата за инструктажите и вътрешната нормативна уредба на УНСС, както и да полагат изпитите по правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд.

Чл. 46. Синдикатите, страни по КТД, се задължават да участват ефективно в разработването на всички програми и в предприемането на действени мерки за подобряване на условията на труд.

IX. СОЦИАЛНО-БИТОВО И КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ.

Чл. 47. Средствата за социално-битово и културно обслужване (СБКО) на работещите в УНСС се формират съобразно изискванията на нормативната уредба.

Чл. 48. (1) Начинът на използването на средствата за СБКО се определя с решение на Общото събрание на пълномощниците на УНСС.

(2)Средствата за бюджетната година се изразходват по утвърдена от Работодателя и Синдикатите план-сметка, чието изпълнение се разглежда от двете страни поне веднъж на 6 месеца.

(3)Средствата за социално-битовото и културното обслужване не могат да се изземват и използват за други цели.

Чл. 49. Работещите на основен трудов договор в месеца на навършване на юбилейни години (50 и 60 год.) по предложение на съответното структурно звено и по преценка и/или инициатива на Работодателя могат да бъдат наградени с една индивидуална основна месечна работна заплата.

X. УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ.

Чл. 50. (1) Правото на синдикална дейност в УНСС възниква от момента на сдружаване на преподаватели, служители и работници в синдикални организации.

(2)Работодателят изпълнява задълженията си спрямо синдикалните организации от момента на представяне на удостоверение за представителност на синдикалната организация.

(3)Работодателят признава и осигурява правото за участие на Синдикатите, страни по КТД, при обсъжданията на въпроси, отнасящи се до изпълнението на този КТД, в органите на управление и техните работни комисии.

(4)Работодателят признава и осигурява правото на синдикалните организации, страни по настоящия КТД, да организират и провеждат синдикални събрания в работно време с максимална продължителност 4 часа в една календарна година след предварително уведомяване на съответния административен ръководител.

Чл. 51. (1) Работодателят се задължава да осигури на Синдикатите - страна по този договор условия за синдикална дейност, включващи: помещения, комуникационна, размножителна, компютърна техника и нейната поддръжка; възможности за провеждане на територията на УНСС на синдикални мероприятия и други, определени в споразумение с Работодателя (чл.46 от КТ).

(2)Работодателят поема задължението да събира месечния членски внос по ведомост на преподавателите, служителите и работниците, които ca заявили писмено желание за това и ca подали декларация-съгласие по чл. 272, ал. 1 от КТ.

Чл. 52. Синдикатите свободно осъществяват присъщата им дейност на територията на УНСС. Работодателят няма право да се намесва в синдикалната дейност, както и да създава пречки и ограничения за членуването на преподаватели, служители и работници от университета в синдикалните организации.

XI. СОЦИАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО.

Чл. 53. Страните регулират трудовите отношения и изпълнението на настоящия Колективен трудов договор на основата на преговори, равноправен диалог и социално сътрудничество.

Чл. 54. За неизпълнение на задълженията си по този договор страните носят отговорност съобразно действащите закони или решенията на съда.

Чл. 55. Споровете по неизпълнението на договора се решават на базата на добронамерени преговори от двете страни, и ако не се стигне до споразумение се разглеждат по ред, установен от закона.

Чл. 56. (1) Страните се задължават да започнат преговори в 15-дневен срок след представяне на писмено искане от Работодателя или Синдикатите.

§ 2Измененията и допълненията по КТД се допускат след допълнителни преговори, които започват в 10-дневен срок след отправяне на писмено искане на една от страните. Сключването на съответни анекси към договора се извършва по реда, по който той е сключен.

Чл. 57. Страните признават изключителните права на Работодателя и Синдикатите, съобразно законодателството на Република България.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1Колективният трудов договор на УНСС влиза в сила от 01.07.2022 г. за срок от две години.

§ 2Страните взаимно се информират ежегодно за изпълнението на договора.

§ 3За неизпълнение на задълженията на този договор страните носят отговорност съобразно действащите закони.

§ 4Разгласяването на договора е право и задължение на страните.

§ 5Настоящият Колективен трудов договор се сключва в 5 (пет) еднообразни екземпляра, по един за Работодателя и Синдикатите и един за ИА „Главна инспекция по труда“, в която се регистрира.

§ 6Неразделна част към този договор ca приетите приложения и сключените за в бъдеще анекси към него.

СТРАНИ ПО ДОГОВОРА:

РАБОТОДАТЕЛ:

Проф. д-р Димитър Димитров – РЕКТОР

ЗА СИНДИКАТИ:

/доц. д-р Бойка Чернева/

/проф. д-р Мирослава Раковска/

/ас. д-р Станимир Стаматев/

Приложение 1 към чл. 29, ал.3 от Колективния трудов договор иа УНСС от 01.07.2022 г.

ПРАВИЛА за редуцирана заетост на преподавателите в УНСС, заемащи ръководни административни длъжности

1.Освободени от учебна заетост - ректор и заместник-ректор.

2.Главен секретар, декан на факултет, директор на институт, създаден с решение на Министерски съвет, ръководител на катедра, председател на Издателски съвет, директор на Отделение „ИСК“, Директор на "Център за дистанционно обучение", Директор на Регионален център за дистанционно обучение - гр. Хасково, директор на Център за изследователски и образователни проекти при УНСС, директор на Университетски център за мобилност на студенти и преподаватели, директор на Университетски център „Алумни УНСС“ - учебната им заетост и се намалява с 50%.

3.Зам.-декан, зам.-директор на институт, създаден с решение на Министерски съвет, зам.-ръководител на катедра, ръководител секция, зам.-директор на Отделение „ИСК“, зам.-директор на Център за дистанционно обучение, зам.-директор на Междууниверситетски център за развитие на кариерата на УНСС, зам.-директор на Център за изследователски и образователни проекти при УНСС, зам.-директор на Университетски център за мобилност на студенти и преподаватели, зам.-председател на Съвет по качеството, научен секретар на катедра - учебната им заетост и се намалява с 25%.

4.Нормативната обща заетост на гост-преподавателите по трудов договор е 50% от общата заетост на преподавателите на пълен щат, разпределена пропорционално по всички дейности. Всички фактически взети аудиторни часове над посочената нормативна аудиторна заетост се заплащат при условие, че е изпълнена общата заетост. 

Приложение 2 към чл. 30, ал. 1 от Колективния трудов договор на УНСС от 01.07.2022 г.

КЛАСИФИКАТОР НА ДЛЪЖНОСТИТЕ В АДМИНИСТРАЦИЯТА НА УНИВЕРСИТЕТА ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО към 01.07.2022 г.

№ по Р е д

Наименование иа длъжността

Длъжностна степен

Минимални изисквания за заемане на длъжността

Диапазон на основната месечна работна заплата (ОМРЗ)*

 

Образование

Професионален опит

От (лв.)

До (лв.)

 

1

Помощник-ректор

12

магистър

10г.

1307

1634

 

2

Директор, Финансов директор

12

магистър

8 г.

1307

1634

 

3

Заместник-директор, той и Началник/ Ръководител иа отдел. Заместник- директор, Заместник-главен счетоводител, Началник, Ръководител на самостоятелен отдел, Главен счетоводител и ръководител на отдел, Началник, Ръководител на отдел в дирекция. Управител на почивна база.

11

магистър

6 г.

1171

1464

 

4

Началник/Ръководител/Мениджър на сектор, Мениджър трансфер на технологии, Ръководител, сектор/студиен комплекс - радио и телевизия/, Ръководител, хигиена

10

бакалавър

5 г.

1046

1307

 

5

Главен експерт-научен ръководител, кариерно ориентиране.

10

бакалавър магистър

4 г.

1046

1307

 

Главен юрисконсулт, Изследовател (Инститт), Главен уредник, музей

 

6

Главен експерт, управление на собствеността, Главен експерт, програми и проекти - Университетски център, Старши юрисконсулт

9

магистър

3 г.

978

1222

 

Администратор, база данни, Администратор, компютърни системи, Системен администратор, Главен експерт, Експерт (НИД), Експерт (проучвания и одит права на интелектуална собственост) Дизайнер, софтуер, Уредник, музей, Финансов контрольор, Главен експерт, обществени поръчки и търгове, Старши счетоводител

бакалавър

 

8

Старши експерт, програми и проекти - Университетски център,

8

магистър

3 г.

871

1089

 

Администратор, информационни системи. Мрежови администратор, Библиограф- експерт, Длъжностно лице по безопасност и здраве, Програмист, база данни Разработчик, интернет приложения, Секретар (на заместник-ректор, на помощник-ректор), Старши експерт, Старши архивист, Старши експерт, обществени поръчки и търгове, Управител на стол, Служител, човешки ресурси (социален работник),

бакалавър

4 г.

 

Главен специалист, Оператор сигурност,

средно

4 г.

 

Младши счетоводител

средно- професионално

не се изисква

 

9

Началник сектор (Секретариат), Административен секретар (Институт)

7

бакалавър

3 г.

784

980

 

10

Младши експерт

7

бакалавър

не се изисква

784

980

11

Оператор, електронна аудио-визуална техника

7

Средно- професионално

3 г.

784

980

12

Ръководител, транспорт, Старши специалист

7

Средно

3 г.

784

980

13

Технически сътрудник (персонален шофьор на Ректор)

7

Средно и св-во за управление иа МПС, категории C и D

3 г.

784

980

14

Служител, човешки ресурси, Административен секретар (Секретариат),Касиер-счетоводител, Домакин

6

Средно

3 г.

710

883

15

Административен специалист с контролни функции, Библиотекар-специалист, Специалист, Автомеханик

6

Средно- професионално

3 г.

710

883

16

Техник, поддръжка на компютри

6

Средно- професионалио

2 г.

710

883

17

Шофьор

6

Средно и св-во за управление на МПС, категории C и D

2 г.

710

883

18

Снабдител-доставчик

6

Средно и св-во за управление на МПС, категория С

не се изисква

710

883

19

Инспектор, противопожарна охрана, Технически сътрудник

6

Средно

не се изисква

710

883

20

Главен готвач

6

Средно-профе­сионално и св-во за квалификация

4 г.

710

883

21

Главен касиер, поделение

5

Средно

4 г.

710

823

22

Електротехник (климатична техника), Механошлосер, Телефонен техник

5

Средно- професионално

3 г.

710

823

23

Отговорник, спомагателни дейности, Деловодител

5

Средно

3 г.

710

823

1 г.

24

Готвач

4

Средно-профе­сионално и св-во за квалификация

1 г.

710

745

25

Дърводелец, поддръжка, Електротехник (поддръжка на сгради), Шлосер- електрозаварчик, Водопроводчик (вътрешно водоснабдяване и канализация)

4

Средно- професионално

1 г.

710

745

26

Администратор, хотел, Барман, Калкулант, Работник, поддръжка на сгради

4

Средно

1 г.

710

745

27

Оператор, копирна техника, Технически изпълнител, Продавач, бюфет

3

Средно

не се изисква

710

710

28

Куриер, Прислужник, хотел

2

Средно

не се изисква

710

710

30

Работник, кухня, Чистач/Хигиенист

2

Средно

не се изисква

710

710

31

Служител, информация, Работник, гардероб, Работник, товаро-разтоварна дейност, Пазач-портиер, Перач, Чистач/Хигиенист

1

Основно

не се изисква

710

710

 

* При назначаване индивидуалната ОМРЗ се определя в размер не по-малък от минималния, а след изтичане на изпитателния срок и проведено извънредно оценяване се определя индивидуална ОМРЗ до максималния размер, като в отделни случаи, по преценка на ректора може да бъде определена индивидуална ОМРЗ над максималния размер.  

Приложение 3 към чл. 32 от Колективния трудов договор на УНСС от 01.07.2022 г.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ за заемане на ръководно-административна длъжност на научно-преподавателския състав

РЪКОВОДНО-АДМИНИСТРАТИВНА ДЛЪЖНОСТ

СУМА

Заместник-ректор

1465

Председател на Общото събрание на УНСС

650

Председател на Контролния съвет на УНСС

650

Заместник-председател на Общото събрание на УНСС

450

Заместник-председател на Контролния съвет на УНСС

450

Член на Контролния съвет на УНСС

350

Председател на Комисията за академична етика

350

Член на Комисията за академична етика

300

Главен секретар по ...

370

Декан на факултет

320

Заместник-декан на факултет

170

Ръководител катедра -I гр.

205

Ръководител катедра - II гр.

170

Ръководител катедра - III гр.

140

Заместник-ръководител катедра

110

Ръководител на секция

110

Научен секретар на катедра -I гр.

95

Научен секретар на катедра - II гр.

85

Научен секретар на катедра - III гр.

75

 

Председател Издателски съвет на УНСС

370

Председател на редакционния съвет на "Годишник на УНСС“ и „Научни трудове на УНСС"

370

Научен секретар на редакционния съвет на "Годишник на УНСС“ и „Научни трудове на УНСС"

130

Председател на редакционната колегия и главен редактор на сп. "Икономически и социални алтернативи"

370

Научен секретар на редакционната колегия на сп. "Икономически и социални алтернативи"

150

Председател на редакционната колегия и главен редактор на сп. "Economic Alternatives"

370

Научен секретар на редакционната колегия на сп. "Economic Alternatives"

150

 

Директор на отделение "ИСК"

415

Заместник-директор на отделение "ИСК"

205

 

Директор на "Център за дистанционно обучение"

280

Директор на Регионален център за дистанционно обучение - гр. Хасково

260

Заместник-директор на Регионален център за дистанционно обучение - гр. Хасково

205

Директор на институт, открит с решение на МС

205

Заместник-директор на институт, открит с решение на МС

170

 

Директор на Университетски функционален център*

170

Заместник-директор на Университетски функционален център

120

Директор на Научноизследователски център**

170

 

 

* Университетски функционални центрове ca:

Междууниверситетски център за развитие на кариерата на УНСС Център за изследователски и образователни проекти при УНСС Университетски център за мобилност на студенти и преподаватели Университетски център „Алумни УНСС“

** Добавката се изплаща при наличие на собствени средства на научноизследователския център

BGR University of National and World Economy (UNWE) - 2022

Начална дата: → 2022-07-01
Крайна дата: → 2024-07-01
Наименование на индустрията: → Education, research
Наименование на индустрията: → Висше образование  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Университетът за национално и световно стопанство (УНСС)
Наименования на профсъюзите: →  НБС "ВОН" - Национален браншов синдикат "Висше образование и наука", АДС - Асоциация на демократичните синдикати , PODKREPA - Trade Union Education

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Не
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Да

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не
Отпуск в дни в случай на смърт на роднина: → The CBA explicitly refers to the law дни

ПРОБЛЕМИ С РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ

Еднакво заплащане за работа с еднаква стойност: → Не
Дискриминация в работните клаузи: → Да
Равни възможности за повишаване за жени: → Не
Равни възможности за обучение и повторно обучение за жени: → Не
Служител от профсъюза по въпросите на равенството между половете на работното място: → Не
Клаузи за сексуален тормоз на работа: → Не
Клаузи за насилие на работа: → Не
Специален отпуск за работници, предмет на домашно насилие или насилие от страна на интимен партньор: → Не
Подкрепа за жени работници с инвалидност: → Не
Проследяване на проблема с равенството между половете: → Не

РАБОТНИ ДОГОВОРИ

Работници на непълно работно време са изключени от разпоредбите: → Не
Разпоредби за временно наети работници: → Не
Чираци, изключени от разпоредбите: → Не
Временна работа/работа за студенти изключена от разпоредбите: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на ден: → 8.0
Работни часове на седмица: → 40.0
Работни дни на седмица: → 5.0
Платен годишен отпуск: → 24.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Платен отпуск за дейности, свързани с профсъюза: → 6.0 дни
Платен отпуск за съблюдаване на съдебни или административни задължения: → 2.0 дни
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, in more than one table
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Единично допълнително заплащане

Единично допълнително заплащане: → BGN 600.0 %
Единично допълнително заплащане според показателите на компанията: → Не

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Премия за работа в извънработно време

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.5 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Не
Безплатна правна помощ: → Не
Loading...