КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“

KTD VTU Sv.Sv. Kiril i Metodii V. Tarnovo 2021

Днес, 01.06.2021 г., в гр. Велико Търново, на основание чл. 53 от Кодекса на труда (КТ) и съответните подзаконови нормативни актове между:

1.РЪКОВОДСТВОТО на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, ул. „Теодосий Търновски“ № 2, наричано по-долу РАБОТОДАТЕЛ, представлявано от ректора проф. д-р Христо Илиев Бонджолов, и

2.СИНДИКАЛНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ:

2.1.СО „ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ към НБС „ВОН“ - КНСБ, представлявана от доц. д-р Владимир Николаев Владов - председател,

2.2.СО при „ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ към СВО - КТ „Подкрепа“, представлявана от доц. д-р Мая Йорданова Русева - председател,

наричани по-долу СИНДИКАТИ,

се сключи настоящият Колективен трудов договор (КТД):

I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Работодателят и Синдикатите, страна по договора, са съгласни чрез този КТД да уредят трудовите, социалните, осигурителните и присъединителните отношения в Университета, които не са уредени с повелителните разпоредби на закона, както и всички въпроси, свързани с тези отношения, като насочат своите усилия към съгласуване на интересите си, добронамереното уреждане на възникналите спорове и предотвратяването на трудови и социални конфликти.

Чл. 2. Действието на настоящия Договор се определя от датата на подписването му за срок от 2 (две) години.

Чл. 3. Страните признават легитимността си при воденето на преговорите и подписването на настоящия КТД.

Чл. 4. Страните се задължават при промяна на органите им на управление и на обстоятелствата, подлежащи на вписване в обществените регистри, да се уведомяват незабавно и да представят съответните документи, доказващи промяната.

Чл. 5. Включените в индивидуалните трудови договори условия не могат да бъдат по-неблагоприятни от договорените в този КТД и в подписаните споразумения за членовете на Синдикатите, страна по договора, и за присъединилите се.

Чл. 6. Работодателят се задължава да не допуска пряко или непряко дискриминация, привилегии или ограничения на работещите във ВТУ по причина на народност, произход, раса, етническа или религиозна принадлежност, политически убеждения, възраст и пол, членство или не на синдикална организация или на други обществени организации и движения, семейно, обществено или материално положение и инвалидност.

Чл. 7. Работодателят и Синдикатите са съгласни, че клаузите в този КТД се отнасят за всички преподаватели, служители и работници, които работят в Университета, включително и в неговите филиали и колежи, при условията на чл. 57 от КТ.

Чл. 8. Преподаватели и служители, които не са членове на Синдикатите, страна по договора, могат да се присъединяват към него съгласно чл. 57, ал. 2 от КТ чрез писмена молба до Работодателя съгласно условията, посочени в Глава VII - Условия и ред за присъединяване към КТД. Неприсъединилите се в 3-месечен срок от датата на подписването на КТД не ползват правата по този КТД.

Чл. 9. Вътрешноструктурни промени в Университета се приемат след обсъждане със Синдикатите, страна по договора.

Чл. 10. Работодателят поема задължението да не променя едностранно към по-неблагоприятни клаузите във връзка с трудовата заетост, работните заплати, отпуските, социалните разходи, социалното, здравното и пенсионното осигуряване и условията на труд, при които е сключен настоящият КТД.

Чл. 11. Синдикатите свободно осъществяват своята дейност на територията на Университета, включително и в неговите филиали и колежи. Работодателят няма право да се намесва под каквато и да е форма в синдикалната дейност, както и да създава пречки и ограничения за членуването в синдикалните организации.

Чл. 12. Синдикатите поемат задължението да не се намесват в работата на Работодателя при осъществяване на правомощията му, произтичащи от законите в Република България, и да поддържат предприеманите от него начинания за укрепване и развитие на Университета.

Чл. 13. Работодателят поема задължение да организира среща на страните по договора при промяна в действащото законодателство и финансовото състояние на Университета, които налагат изменения на договореностите в настоящия КТД.

Чл. 14. Синдикатите, страна по договора, имат право на своевременна, достоверна и разбираема информация за състоянието на Университета

Чл. 15. Синдикатите, страна по договора, се задължават да участват активно в разрешаването на възникнали социални, професионални, трудовоправни и индивидуални конфликти в Университета.

Чл. 16. Преподавателите, служителите и работниците се задължават да участват чрез свои представители в изготвянето на вътрешни нормативни правилници, както и да контролират тяхното изпълнение след приемането им от Академическия съвет.

Чл. 17. Този КТД обхваща договорености между Работодателя и Синдикатите, страна по договора, по следните въпроси:

(1)Условия за постъпване на работа, трудова заетост, квалификация и преквалификация (Раздел II);

(2)Работно време, почивки и отпуски (Раздел III);

(3)Заплащане на труда и обезщетения (Раздел IV);

(4)Здравословни и безопасни условия на труд (Раздел V);

(5)Социално-битови условия и социална защита (Раздел VI);

(6)Условия и ред за присъединяване към КТД (Раздел VII);

(7)Условия за синдикална дейност (Раздел VIII);

(8)Преходни и заключителни разпоредби (Раздел IX).

II.УСЛОВИЯ ЗА ПОСТЪПВАНЕ НА РАБОТА. ТРУДОВА ЗАЕТОСТ. КВАЛИФИКАЦИЯ И ПРЕКВАЛИФИКАЦИЯ

Чл. 18. Работодателят поема задължението при всяко актуализиране на критериите и правилата за атестиране на персонала да запознава Синдикатите със съдържанието на изготвените документи.

Чл. 19. За всяка щатна длъжност и работно място на работещите по трудов договор във ВТУ се изготвя длъжностна характеристика, копие от същата се дава на работещия заедно със заповедта му (копие от индивидуалния трудов договор) за запознаване и спазване.

Чл. 20. При овакантяване и разкриване на нови работни места в Университета Работодателят се задължава да ги обяви публично, като копие от обявата се представя на Синдикатите.

Чл. 21. (1) При недостиг на часове за пълна аудиторна заетост на хабилитирания академичен състав на основен и безсрочен договор в катедрата не се допуска възлагане на:

1.наднормени часове на хабилитирани преподаватели в катедрата;

2.часове над редуцирания норматив за преподаватели в състава на катедрата, заемащи ръководни длъжности;

3.лекции на нехабилитирани преподаватели;

4.часове на хонорувани преподаватели и на преподаватели на втори трудов договор към ВТУ.

Чл. 22. При съкращаване на работни места след съгласуване със Синдикатите, страна по договора, Работодателят пристъпва към прекратяване на трудовите правоотношения, след като освободи работещите пенсионери и лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, които работят в същото направление.

Чл. 23. Съкратените служители и работници във ВТУ ползват предимство за ново назначение в бъдеще, ако са създадени условия за разкриване на нови работни места в Университета.

Чл. 24. Трудовоправните взаимоотношения с преподаватели, навършили пенсионна възраст, се уреждат съгласно Процедурните правила за включване на академичния състав в научно-преподавателската дейност след възрастта за пенсиониране.

Чл. 25. Работодателят и Комисията по условия на труд определят подходящи работни места за лица с намалена работоспособност и лица с увреждания.

III. РАБОТНО ВРЕМЕ. ПОЧИВКИ. ОТПУСКИ

Чл. 26 (1) Работната седмица е петдневна.

(2)Научнопреподавателският състав работи при ненормирана продължителност на работния ден.

(3)За служителите и работниците (администрация и помощен персонал) работната седмица е с продължителност 40 часа, като работният ден е с продължителност 8 часа с прекъсване за обедна почивка от 30 минути.

(4)Графикът на работния ден е: начало - в 8:00 ч., обедна почивка - от 12:00 до 12:30 ч., и край - в 16:30 ч.

(5)Междудневната почивка не може да бъде по-малко от 12 часа, седмичната е най-малко 48 часа, като при сумирано изчисляване на работното време е не по-малко от 36 часа, а при определени производствени условия — не по-малко от 24 часа.

Чл. 27. (1) По производствени причини Работодателят може с писмена заповед да удължава работното време през едни работни дни и да го компенсира чрез съответното му намаляване през други дни в съответствие с изискванията на чл. 136а от КТ след предварителна консултация със Синдикатите при спазване на действащото в страната законодателство.

(2)В тези случаи продължителността на работната седмица не може да надвишава 48 часа.

(3)Удължаване на работното време се допуска за срок от 60 дни през една календарна година, но за не повече от 20 работни дни последователно.

Чл. 28. За работниците, на които според характера на изпълняваната работа, технологичния процес и работния им график се възлага работа по изключение в почивни дни, Работодателят осигурява почивка в други дни, ако между страните не е договорено нещо друго.

Чл. 29. При провеждане на кандидатстудентската кампания, сесии на обучаващите се в задочна и дистанционна форма на обучение и други кампанийни и сезонни мероприятия, породени от специфичния характер на учебния процес в Университета, с цел подобряване на организацията на работа и рационално използване на трудовите ресурси, Работодателят може да разработва и прилага графици за работа, които предвиждат работа през почивните дни и почивка в делнични дни.

Чл. 30. За работещите на смени работното време се определя според спецификата на работния процес в съответното структурно звено и се утвърждава от Работодателя.

Чл. 31. Страните по трудовия договор могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време).

Чл. 32. При намаляване на обема на работа Работодателят може да установи едностранно за период до три месеца в една година непълно работно време за персонала или отделно негово структурно звено след предварително съгласуване със Синдикатите. Продължителността на работното време не може да бъде по-малко от половината от законоустановеното работно време. Преминаването от нормална продължителност на работно време към непълно работно време и обратно става:

1.С писмено искане на преподавателя, служителя и работника и със съгласието на Работодателя.

2.С писмено предложение на Работодателя и съгласието на преподавателя, служителя и работника.

3.При намаляване на обема на работата Работодателят може да установи непълно работно време, след съгласуване със Синдикатите.

Чл. 33. За някои категории служители и работници, поради особения характер на работата им, Работодателят след консултации със Синдикатите установява ненормиран работен ден съгласно чл. 139 а от КТ. Те са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичане на редовното работно време.

Чл. 34. При изпълнение на трудовите си задължения някои работници полагат нощен труд в съответствие с трудовото законодателство.

Чл. 35. Работното време се изчислява в работни дни - подневно. Работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време за определени длъжности при спазване на трудовото законодателство.

Чл. 36. В началото на всяка учебна година, а за преподавателите в началото на всеки семестър, задължително се обявява приемно време.

Чл. 37. Пропуснатите часове от годишната натовареност на преподавателите поради национални, университетски и други празници от регионален мащаб могат да се считат като изпълнение на годишната натовареност, но да не се отчитат като наднормени часове.

Чл. 38. Всеки преподавател, служител или работник има право на платен годишен отпуск. При постъпване на работа за първи път преподавателят, служителят или работникът може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 4 месеца трудов стаж. Размерът на платения годишен отпуск за съответната година се определя от действащите нормативни актове за този период — КТ, Наредба за работното време, почивките и отпуските, КТД и др.

Чл. 39. Отпуските по чл. 42, 43, 44, 45 и 47 от настоящия раздел се разрешават от Работодателя или упълномощено от него лице след подаване на лично заявление. Заповедта се изготвя от отдел „Човешки ресурси“ и се подписва от Работодателя. Ползването на отпуска започва след издаване на писмена заповед от Работодателя.

Чл. 40. Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малък от 20 работни дни.

Чл. 41. Всички преподаватели, служители и работници, обхванати от този КТД, получават допълнителен платен годишен отпуск, както следва:

1.При трудов стаж от 5 до 10 години - 4 работни дни;

2.При трудов стаж от 10 до 15 години - 8 работни дни;

3.При трудов стаж над 15 години - 12 работни дни.

Преподаватели, които имат сключен трудов договор по чл. 110 от КТ, имат право да ползват по-големия по размер отпуск.

Чл. 42. За работа при ненормиран работен ден служителите и работниците имат право на допълнителен платен годишен отпуск от 6 до 12 дни, при положение, че същите бъдат разрешени със заповед на Ректора. (Приложение № 4)

Чл. 43. Съгласно чл. 168 от КТ преподавател, служител или работник, на когото са предоставени родителските права с 2 живи деца до 18-годишна възраст има право на 2 допълнителни дни, а с 3 и повече живи деца до 18- годишна възраст на 4 работни дни допълнителен платен отпуск за календарната година.

Чл. 44. На преподавателите и служителите се разрешава платен или неплатен творчески или служебен отпуск съгласно чл. 161 от КТ.

Чл. 45. Председателите и заместник-председателите (секретарите) на синдикалните организации, страна по договора, имат право на платен допълнителен отпуск в размер на 10 дни.

Чл. 46. Отпуските по чл. 42, 43, 44, 45 и 46 от настоящия раздел се използват според действащото законодателство.

Чл. 47. Преподавателският състав има право на платен годишен отпуск в размер на 48 работни дни, съгласно чл. 25 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

Чл. 48. На преподавателите, служителите и работниците, които работят в Университета и са членове на едно семейство, се осигурява по тяхно желание ползването на платения годишен отпуск едновременно.

Чл. 49. Съгласно чл. 172 от КТ платеният годишен отпуск се разрешава наведнъж или на части въз основа на заявление до Работодателя.

Чл. 50. Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск без съгласието на преподавателя, служителя или работника по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички, както и в случаите, когато след покана от страна на Работодателя, работещият във ВТУ не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

Чл. 51. По свое решение Работодателят може да пусне в платен или неплатен отпуск преподавателите по време на студентските ваканции и периода, когато не се провеждат изпитни сесии, като за това ползващият отпуска трябва да бъде уведомен писмено.

Чл. 52. (1) Преподавателите, служителите и работниците могат да ползват и други отпуски за следните случаи:

1.неплатен служебен отпуск - по силата на нормативен акт за изпълнение на важни задачи с обществено значение извън работата по трудово правоотношение;

2.неплатен творчески отпуск - до 1 година за изпълнение на задача, която съставлява научна или практическа новост, по решение на Факултетния съвет, взето с тайно гласуване;

3.неплатен отпуск - до 2 години за работа в чужбина след навършване на 5 години трудов стаж в Университета, по решение на Факултетния съвет, взето с тайно гласуване

4.неплатен отпуск - до 4 години за лекторати, по решение на Факултетния съвет, взето с тайно гласуване;

5.неплатен отпуск - до 2 години за участие в научни експедиции и програми с изключение на тези, по които Университетът е страна по договора, по решение на Факултетния съвет, взето с тайно гласуване;

6.неплатен отпуск - до 1 година за придружаване на член от семейството, по решение на Факултетния съвет, взето на тайно гласуване.

Чл. 53. Специализация е изпращането на преподаватели, докторанти и служители в чужбина с цел повишаване на квалификацията за срок до 6 месеца.

Чл. 54. На специализация по чл. 234 от КТ могат да се изпращат лица след тригодишен трудов стаж по специалността.

Чл. 55. Финансовото обезпечаване на командировките и специализациите в чужбина се извършва съобразно настоящия КТД и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.

Чл. 56. Командировка в чужбина е изпращането на преподаватели и служители за изпълнение на конкретна служебна работа по нареждане на ректора.

Чл. 57. Факултетният съвет дава становище относно целесъобразността и продължителността на командировката (над 15 дни), съобразявайки се с нормалното протичане на учебния процес.

IV. ЗАПЛАЩАНЕ НА ТРУДА. ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Чл. 58. Работодателят се задължава да предоставя на Синдикатите актуална информация за организационно-управленската структура на ВТУ, разписанието на длъжностите и съответните длъжностни характеристики.

Чл. 59. Началният размер на основната работна заплата за академичните длъжности от научно-преподавателския състав, за нехабилитирани лица, на които се възлага само преподавателска дейност и за работниците и служителите (непреподавателски състав) във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ се определя съгласно Приложение № 1 и Приложение № 2. Индивидуалната основна работна заплата за академичните длъжности от научно-преподавателския състав и за нехабилитираните лица, на които се възлага само преподавателска дейност във ВТУ, се получава пропорционално на продължителността на работното време и на изпълнение на нормата за преподавателска заетост (аудиторна и извънаудиторна)

Чл. 60. Работодателят и Синдикатите се споразумяха размерите и/или механизмите за формиране на основна работна заплата и на индивидуалната работна работа заплата в Университета да бъдат договаряни с отделни допълнителни споразумения, които се отразяват във вътрешните правила за работната заплата и са неразделна част от този КТД, съгласно действащата нормативна уредба.

Чл. 61. Допълнителното месечно възнаграждение за изпълнение на ръководна длъжност се определя съгласно Приложение № 3.

Чл. 62. Научнопреподавателският състав в Университета получава трудови възнаграждения в зависимост от учебната заетост (лекции, упражнения, изпитани студенти, отчетени с отчетна справка по образец), научноизследователската работа, професионалната квалификация и заеманата длъжност.

Чл. 63. Аудиторната и общата заетост се възлага и отчита въз основа на утвърдените учебни планове и критерии за определяне на учебната заетост, посочени във вътрешно нормативните актове на университета. Задължително най-малко 300 часа от учебната заетост на всеки преподавател се формира от аудиторната му заетост.

Чл. 64. (1) По решение на Академическия съвет годишният норматив за учебна заетост (в упражнения) на преподавателите, заемащи ръководни длъжности, може да бъде намален, както следва:

1.За ректор - до 90 часа.

2.За заместник-ректор и декан - до 120 часа.

3.За директор и началник на отдел - до 180 часа.

4.За заместник-декан и заместник-директор - до 200 часа.

5.За ръководител на катедра - до 240 часа.

(2)Възползвалите се от правата по ал. 1 не получават възнаграждение за часовете до пълния норматив.

Чл. 65. Ползващите намален норматив по чл. 64 могат при спазване на нормативната уредба да сключват трудови договори по чл. 111 от КТ.

Чл. 66. За допълнителен труд при същия работодател по чл. 110 от КТ се заплаща трудово възнаграждение, договорено между страните по трудовия договор само ако договорът по чл. 110 от КТ не е в кръга на трудовите задължения по основния трудов договор и е извън установеното в него работно време.

Чл. 67. Трудово възнаграждение за образование и научна степен се полага само ако в длъжностната характеристика на работното място се изисква съответният образователен ценз.

Чл. 68. (1) Възнаграждението на преподавателите, служителите и работниците се определя въз основа на Вътрешните правила за организация на работната заплата и съгласно действащата нормативна уредба.

(3)Брутната работна заплата се състои от:

1.основна работна заплата, определена съгласно действащата нормативна уредба и прилаганата система за заплащане на труда във ВТУ;

2.допълнителни трудови възнаграждения, определени в КТ, в Наредба за структурата и организацията на работната заплата и в настоящия КТД;

3.други трудови възнаграждения, определени в нормативен акт или в индивидуалния трудов договор и невключени в ал. 1 и ал. 2;

(4)Основната работна заплата се определя в съответствие с изискванията на чл. 4 от НСОРЗ, Вътрешните правила за организация на работната заплата и действащото поименно щатно разписание, на базата на оценка и степенуване на работните места и длъжностите като се отчитат:

1.сложността на труда;

2.отговорността на труда;

3.научния принос (научните постижения);

4.за изпълняване на ръководни и контролни функции.

Чл. 69. Обявяването на конкурси за нехабилитирани преподаватели (главен асистент, асистент и преподавател) се планира така, че назначаването им да стане по възможност извън месеците юли и август.

Чл. 70. (1) Преподавателите удостоверяват завръщането си на работа в Университета (след отсъствие, поради работа в чужбина, изборна длъжност, продължителен платен, неплатен или творчески отпуск и др.) с подаване на заявление за актуализация на заплатата до Работодателя чрез декана на съответния факултет.

5.) Заявление по ал. 1 не се подава в случаите на платен годишен отпуск.

Чл. 71. За хонорувани преподаватели и преподаватели по съвместителство могат да се привличат външни лица само при липса на възможност изпълнението на учебните часове да бъде поето от преподаватели и специалисти от други звена (катедри) в рамките на Университета.

Чл. 72. На работещите в Университета се отнема допълнителното материално стимулиране (ДМС) в края на календарната година в размер на:

1.30 % от ДМС - при наложено дисциплинарно наказание по чл. 188, ал. 1, т. 1 от КТ или влязла в сила заповед за ограничена имуществена отговорност.

2.40 % от ДМС - при наложено наказание по чл. 266, ал. 2 от КТ за неизпълнение на учебната заетост.

3.50 % от ДМС - при наложено дисциплинарно наказание по чл. 188, ал. 1, т. 2 от КТ или влязла в сила заповед по чл. 211 от КТ (пълна имуществена отговорност)

Чл. 73. Със Гост-преподавателите се сключва договор по ЗЗД за семестъра, за който четат лекции, съгласно действащото законодателство и вътрешните нормативни актове на ВТУ, за срок до 10 месеца.

Чл. 74. При наличие на средства Работодателят може да изплаща ДМС по повод официалните празници, съгласно чл. 154, ал.1 от КТ, както и за Патронния празник на Университета.

Чл. 75. При наличие на средства, еднократно за годината, деканските ръководства по решение на факултетните съвети могат да предлагат за изплащане от собствени средства на факултета разходи за литература, за учебно-научна дейност, за научни разработки и за тяхното отпечатване.

Чл. 76. (1) Страните по КТД се споразумяха трудовото възнаграждение да се изплаща авансово и окончателно (общо два пъти), съобразно обявените от Работодателя дати.

4.) При забавяне на заплащанията по ал. 1 в срок до 3 дни от обявените дати Работодателят се задължава да уведоми писмено факултетите, обособените структурни звена и Синдикатите за причините, довели до това забавяне.

Чл. 77. Размерът на възнаграждението по чл. 259 от КТ по преценка на Работодателя може да е до 45% от основната заплата на замествания.

Чл. 78. При заемане на две ръководни длъжности се получава само допълнителното месечно възнаграждение за по-високата длъжност.

Чл. 79. (1) Страните се споразумяха за изплащането на допълнителни трудови възнаграждения на преподавателите, служителите и работниците за:

1.Придобит трудов стаж и професионален опит, като:

а)на членовете на Синдикатите и на присъединилите се към настоящия КТД се начислява върху основната работна заплата по 1,1 % за всяка година трудов стаж;

б)на неприсъединилите се към КТД - 0,8 % за всяка година трудов стаж;

в)на служителите и работниците, сключили нов трудов договор след пенсиониране, ако не са членове на Синдикатите или присъединили се към КТД, се начислява върху основната работна заплата 0,6 % за всяка година трудов стаж;

г)За придобит трудов стаж и професионален опит се зачита стажът на работника или служителя, придобит в друго предприятие на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия.

д)времето на наборната военна служба и времето за отпуск по майчинство не се зачита за трудов стаж и професионален опит на новоназначените преподаватели, служители и работници.

2.Извънреден труд - 60 % за работа през работните дни; 80 % за работа през почивните дни; 100 % - за работа през дните на официалните празници, увеличение за всеки отработен час.

3.Нощен труд - 1 лв. за всеки отработен нощен час или част от него.

4.За придобита образователна и научна степен „доктор“ се изплаща допълнително месечно възнаграждение в размер на 285 лв. (15 лв. съгласно чл. 11, ал. 1, т. 1 от Наредба за структурата и организация на работната заплата и 270 лв. - допълнително договорени по КТД).

5.За придобита научна степен „доктор на науките“ се изплаща допълнително месечно възнаграждение в размер на 590 лв. (50 лв. съгласно чл. 11, ал. 1, т.1 от Наредба за структурата и организация на работната заплата и 540 лв. - допълнително договорени по КТД).

6.За преподаватели, които имат сключен трудов договор по чл. 111 от КТ, също се прилагат правилата по чл. 82, ал. 1, т. 4 и т. 5 от КТД.

(2)Заплащането на допълнителния труд във връзка с платени форми на обучение се осъществява в съответствие с правила, приети от Академическия съвет.

(3)Допълнителните трудови възнаграждения се заплащат за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение.

V. ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл. 80. Работодателят се задължава:

1.Да представи необходимата информация за рисковете за здравето и безопасността на работа и за мерките, които предприема за отстраняване или намаляване на тези рискове (чл. 19, ал. 1 от Закон за здравословни и безопасни условия на труд).

2.Да извърши оценка на риска на работните места, да планира и да предприема подходящи мерки.

3.Да осигурява предпазни средства, безплатно работно облекло и лични предпазни средства, съгласно действащите нормативни актове.

4.Да сключва договор със здравно заведение за провеждане на периодични медицински прегледи на работещите във ВТУ, съгласно Наредба № 3 за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците.

5.Да организира ежегодно обучение на преподавателите, служителите и работниците, които осъществяват дейност, свързана с осигуряване безопасността на труда.

6.Да осигурява необходимите средства и условия за изпълнение на задълженията на създадения в Университета Комитет за условия на труд.

Чл. 81. При мотивирано искане от Синдикатите Работодателят организира провеждането на измервания, свързани с безопасността на труда, и им осигурява достъп до получената информация.

Чл. 82. Синдикатите участват в обсъждането и осъществяването на поетите от Работодателя задължения за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд и препоръчват необходимите подобрения.

Чл. 83. Работодателят осигурява условия и контролира изпълнението и спазването на Наредба № 5 от 11.05.1999 г., за реда, начина и периодичността на извършване оценка на риска, както и на Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

Чл. 84. (1) Комитетът за условия за труд е с 4-годишен мандат. Председател на Комитета е Работодателят или негов представител. Членове на този комитет са: медицинското лице от ВТУ и по един представител на Синдикатите. Комитетът създава Групи по условия на труд (чл. 28 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ).

1.Работодателят възлага на служба „Трудова медицина“ да изготви подходящ режим на труд и почивка за всеки вид труд.

2.Физиологичните режими за труд се включват в Правилника за вътрешния трудов ред.

3.Служба „Трудова медицина“ прави оценка на риска за работните места за предотвратяване на евентуални увреждания на зрението и опорно- двигателния апарат. На работещите до 40-годишна възраст - прегледи един път на 3 години, а над 40 години - един път всяка година.

Чл. 85. Синдикатите се задължават да участват активно в разработването на всички вътрешни актове, които засягат здравословните и безопасни условия на труд.

VI. СОЦИАЛНО-БИТОВИ УСЛОВИЯ И СОЦИАЛНА ЗАЩИТА

Чл. 86. Работодателят се задължава да осигури средства за задоволяване на потребностите от социален характер (фонд СБКО) в процент от фонд „Работна заплата“ на ВТУ, съгласно нормативите, установени с ПМС.

Чл. 87. Средствата по чл. 90 се ползват с равни права от всички работещи в Университета.

Чл. 88. Комисията по СБКО, сформирана на паритетни начала от председателите на Синдикатите, страна по договора, и Работодателя, в началото на всяка календарна година изготвя предложение за план-сметка за рационално използване на средствата по чл. 90 от КТД, които се приемат на събрание на работещите в Университета.

Чл. 89. Синдикалните организации чрез своите представители в Академическия съвет се информират на всеки 6 месеца за изразходваните средства.

Чл. 90. (1) Работодателят се задължава да предостави за краткосрочен отдих почивната база на Университета на работещите в него.

(2)Разпределението и раздаването на картите за почивка се извършва от комисия, определена от Работодателя и Синдикатите.

(3)Условията за ползване на почивната база се определят от Работодателя и Комисията по СБКО.

Чл. 91. Работодателят осигурява безплатен достъп до интернет мрежата на работните места в Университета.

Чл. 92. Работодателят осигурява на работещите във ВТУ да ползват безплатно общата база за физкултура и спорт на ВТУ, като за специализираните спортни съоръжения ползват преференции.

Чл. 93. Страните по КТД се съгласяват, че при съкращения (освен при пълна или частична ликвидация) няма да съкращават преподаватели, служители и работници, на които им остават 6 месеца до придобиването на право за пенсия за осигурителен стаж и възраст.

VII. УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ КТД

Чл. 94. Условията за присъединяването към КТД от нечленуващите в Синдикатите, страна по договора, се определят от страните по договора, така че да не противоречат на закона и на добрите нрави.

Чл. 95. Членовете на синдиката и присъединилите се към КТД заплащат през цялата година (12 месеца ) всеки месец сумата от 0,5% от основната си заплата за ВТУ.

Чл. 96. Невнеслите в срок договорената сума за присъединяване към КТД не ползват предвидените предимства по настоящия КТД.

Чл. 97. Средствата, постъпили от присъединяването към КТД, се обособяват в набирателна сметка към фонд СБКО.

Чл. 98. Желаещите да се присъединят към КТД, подават заявление до Работодателя. /Приложение № 5/

Чл. 99. Работодателят предоставя своевременно информация за присъединилите се към КТД на Синдикатите.

Чл. 100. Присъединяването към КТД тече от датата на заплащането на първата вноска. Сумата може да бъде внесена наведнъж или разсрочено - на дванадесет равни вноски - по служебен път.

Чл. 101. Присъединилите се към КТД не поемат задължение да членуват в някой от Синдикатите, страна по договора, или да се отказват от членство в други синдикални организации, които не са страна по договора.

Чл. 102. Присъединилите се към КТД имат право да предявят иск съгласно чл. 60 от КТ за недействителност на отделни клаузи от КТД.

VIII. УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ

Чл. 103. Синдикатите се задължават в едноседмичен срок след провеждане на избора да представят на Работодателя списък на своите ръководства, както и промените в тях.

Чл. 104. Работодателят признава и осигурява правото на участие на Синдикатите, страна по договора, при обсъждане на въпроси, отнасящи се до изпълнението на този КТД в органите на управление на Университета и в техните работни комисии.

Чл. 105. Синдикалните организации се задължават да не предприемат стачни действия преди да бъдат изчерпани всички други средства за решаване на възникналите спорни въпроси, които са в техните компетенции.

Чл. 106. Работодателят предоставя на всички синдикати в Университета равни условия за синдикална работа, като за целта безвъзмездно им осигурява ползването на подходящи помещения за канцеларии, обзавеждане, преки телефонни линии, безплатни телефонни услуги по установения в Университета лимит, зали за провеждане на събрания, отопление и осветление.

Чл. 107. Работодателят признава и осигурява правото на синдикалните организации да организират и провеждат синдикални събрания в работно време с максимална годишна продължителност 19 часа в една календарна година с предварително уведомяване на съответния административен ръководител.

Чл. 108. Работодателят осигурява място в сайта на ВТУ и места за табла за синдикална информация (обяви, меморандуми, декларации и др.), както и безвъзмездното отпечатване на съответните материали в университетската печатна база.

Чл. 109. Синдикатите, страна по договора, могат да ползват административни и технически услуги от съответните служби в Университета.

Чл. 110. Работодателят се задължава да прилага закрилата по чл. 333, ал. 3 от КТ за членовете на синдикалните ръководства на Синдикатите, страна по договора, в Университета на териториален или национален изборен синдикален орган.

Чл. 111. Синдикатите се задължават да представят на Работодателя поименен списък на не повече от 3 изборни членове на своите ръководства, за които единствено се прилага тази закрила.

Чл. 112. При необходими промени в структурата на Университета Работодателят предварително се консултира със Синдикатите.

Чл. 113. Когато Работодателят и Синдикатите постигнат съгласие по обсъжданите въпроси, това се документира чрез протокол или конкретно писмено споразумение.

Чл. 114. При налагане на тежки дисциплинарни наказания като предупреждения за уволнения и уволнения по чл. 188, т. 2 и т. 3 от КТ Работодателят взема предвид мнението и становището на съответната синдикална организация, ако е поискано нейното съдействие от лицето, подлежащо на наказание.

IX. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1Настоящият Колективен трудов договор е в сила от 01 юни 2021 г. за срок от 2 години.

§ 2Неприсъединилите се към КТД не ползват специално договорените привилегии, предвидени за членовете на Синдикатите, страна по договора, и за официално присъединилите се към КТД.

§3. Най-малко 1 месец преди изтичането на срока на действие на КТД, страните започват преговори за нов КТД.

§ 4При смяна на представляващите страни по КТД постигнатите договорености остават до срока на неговото действие.

§ 5При изменение на действащото законодателство и на финансовите условия, при гласуване в изменение на бюджета и на собствени приходи на Университета, всяка от страните по КТД има право да поиска, а другата е длъжна да се съгласи, да преговаря за изменение и допълнение в КТД. Преговорите трябва да започнат в 14-дневен срок от депозирането на искането.

§ 6Промените в този КТД се уреждат между страните с допълнителни споразумения (анекси и приложения), които стават неразделна част от него.

§ 7Споразуменията, постигнати на национално и браншово равнище, съдържащи по-благоприятни условия за работещите в Университета, се прилагат без допълнителни преговори.

§ 8След приключването на съответното шестмесечие Синдикатите чрез своите представители в Академическия съвет се информират за реално изплатените средства за трудови възнаграждения по реда на този КТД.

§ 9Контролът по изпълнението на КТД се извършва от страните по него. При констатирани нарушения неизправната страна се произнася в срок от 14 дни.

§ 10Страните по КТД се задължават да запознаят преподавателите, служителите и работниците, които членуват в синдикалните организации, страна по договора, за сключеното споразумение, както и за промените и анексите към него.

§ 11Този КТД е съобразен с КТ, всички конвенции на Международната организация на труда (МОТ), ратифицирани в Република България, касаещи синдикалните свободи и колективното договаряне; забрана на дискриминацията, преследването и принудителен труд, работно време, почивки, платен годишен отпуск, годишна заплата, безопасни условия на труд, обезщетения и социална защита, ЗВО, ЗРАСРБ, Правилника на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.

§ 12В съответствие с изискванията на чл. 53, ал. 3 и 4 от КТ в 7- дневен срок от подписването на КТД страните заявяват неговото вписване в Областната инспекция по труда.

§ 13Настоящият КТД се подписа в четири еднакви екземпляра - по един за всяка от страните и един за Областната инспекция по труда.

§ 14Работодателят се задължава в срок от един месец от влизане в сила на настоящия КТД да предостави на Синдикатите информация за действащите трудови договори, различни от условията, уговорени в него.

§ 15Конкретният размер на основната работна заплата, както и на допълнителните трудови възнаграждения, се договаря в КТД и/или от страните по индивидуалното трудово правоотношение и се включва във вътрешните правила за работна заплата, съгласно изискванията на Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.

СТРАНИ:

РАБОТОДАТЕЛ: РЕКТОР: проф. д-р Хр. Бонджолов

СО ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ НБС ВОН – КНСБ

ПРЕДСЕДАТЕЛ: доц. д-р Вл. Владов

СО при ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ към СВО – КТ „Подкрепа

ПРЕДСЕДАТЕЛ: доц. д-р М. Русева

Приложение № 1

Научно-преподавателски състав

Длъжност

Размер, лв.

Асистент

1 300 лв.

Главен асистент

1 400 лв.

Доцент

1 500 лв.

Професор

1 600 лв.

 

Нехабилитирани лица, на които се възлага само преподавателска дейност във ВТУ

Длъжност

Размер, лв.

Преподавател

1 260 лв.

Старши преподавател

1 350 лв.

За преподаватели, наети по § 11 оп ПРЗ на ЗВО

Длъжност

Размер, лв.

Преподавател

1 260 лв.

Старши преподавател

1 350 лв.

 

Приложение № 2

№ по ред

Длъжност

Минимален размер на ОРЗ

Максимален размер на ОРЗ

1.

Помощник-ректор

1 350 лв.

1 660 лв.

2.

Директор

1 350 лв.

1 600 лв.

3.

Началник-отдел

1 350 лв.

1 500 лв.

4.

Заместник-директор

800 лв.

1 400 лв.

5.

Главен счетоводител

1 350 лв.

1 600 лв.

6.

Заместник главен счетоводител

1 000 лв.

1 300 лв.

7.

Юрисконсулт

1 200 лв.

1 500 лв.

8.

Завеждащ административна служба

830 лв.

980 лв.

9.

Ръководител-звено

955 лв.

1 200 лв.

10.

Издател

750 лв.

950 лв.

11.

Системен администратор

700 лв.

1 300 лв.

12.

Администратор уеб сайт

680 лв.

950 лв.

13.

Административен секретар

770 лв.

950 лв.

14.

Длъжностно лице по защита на данни

900 лв.

996 лв.

15.

Главен експерт

800 лв.

1 190 лв.

16.

Експерт/правен сътрудник

800 лв.

1 120 лв.

17.

Инспектор

720 лв.

950 лв.

18.

Финансов контрольор

810 лв.

970 лв.

19.

Счетоводител

800 лв.

1 100 лв.

20.

Библиограф

700 лв.

950 лв.

21.

Библиотекар, коректор

700 лв.

950 лв.

22.

Завеждащ адм. служба (кабинет на ректора)

830 лв.

1 000 лв.

23.

Организатор учебен процес

830 лв.

950 лв.

24.

Редактор книги, издател

800 лв.

1 040 лв.

25.

Секретар ФК - от 21 до 42 преподаватели

870 лв.

950 лв.

26.

Секретар ФК - от 43 до 70 преподаватели

900 лв.

970 лв.

27.

Секретар ФК - над 71 преподаватели

930 лв.

1 000 лв.

28.

Специалист

650 лв.

950 лв.

29.

Технолог професионално обучение

700 лв.

950 лв.

30.

Фелдшер

800 лв.

1 000 лв.

31.

Домакин

650 лв.

950 лв.

32.

Оператор копирна техника

650 лв.

800 лв.

33.

Технически сътрудник

670 лв.

800 лв.

34.

Тоноператор

650 лв.

850 лв.

35.

Компютърен оператор

650 лв.

800 лв.

36.

Шофьор

900 лв.

1 020 лв.

37.

Дърводелец поддръжка

700 лв.

760 лв.

38.

Книговезец

650 лв.

950 лв.

39.

Механик

700 лв.

785 лв.

40.

Оператор на парни и водогрейни съоръжения

720 лв.

780 лв.

41.

Оператор аудио-визуална техника

650 лв.

800 лв.

42.

Пазач/портиер/чистач/камериер

650 лв.

760 лв.

43.

Работник

700 лв.

942 лв.

44.

Спасител

700 лв.

800 лв.

45.

Техник

720 лв.

942 лв.

46.

Технически организатор

750 лв.

1 235 лв.

Приложение № 3

Размер на допълнително месечно възнаграждение за изпълняване на ръководна длъжност, заемана във ВТУ.

Длъжност

Размер на ОРЗ (лв.)

1.

Заместник-ректор

1 200 лв.

2.

Декан

1150-800 лв.

3.

Първа група (над 120 преподаватели)

1 150 лв.

4.

Втора група (от 75 до 120 преподаватели)

1 000 лв.

5.

Трета група (до 74 преподаватели вкл.)

800 лв.

6.

Зам.-декан

700 - 500 лв.

7.

Първа група (над 120 преподаватели)

700 лв.

8.

Втора група (от 75 до 120 преподаватели)

600 лв.

9.

Трета група (до 74 преподаватели вкл.)

500 лв.

10.

Ръководител-катедра

300- 160 лв.

11.

Първа група (над 20 щатни преподаватели)

300 лв.

12.

Втора група (от 11 до 20 щатни преподаватели)

200 лв.

13.

Трета група (до 10 щатни преподаватели вкл.)

160 лв.

14.

До 5 щатни преподаватели вкл. - не получават възнаграждение

0 лв.

15.

Председател на Общото събрание

600 лв.

16.

Председател на Контролния съвет

600 лв.

17.

Директор на колеж/филиал

600 лв.

18.

Зам.-директор на колеж/филиал

400 лв.

19.

Зам.-директор на департамент

280 лв.

20.

Директор на Център за дистанционно обучение

600 лв.

21.

Директор на Институт „Конфуций“

600 лв.

22.

Директор на Център за квалификация

600 лв.

23.

Директор на Департамент за езиково обучение

600 лв.

24.

Директор на дирекция „Магистърски програми“

600 лв.

25.

Директор на Департамент за продължаващо образование и квалификация на педагогически специалисти

600 лв.

26.

Директор на Института за перспективни научни изследвания

600 лв.

27.

Директор на Института по българистика при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“

600 лв.

28.

Директор на Бюро за кандидатстудентска информация, реклама и прием

600 лв.

29.

Директор на Информационно-библиотечен и издателски комплекс

600 лв.

30.

Директор на Център „Търновска книжовна школа“

300 лв.

31.

Директор на Спортен комплекс

600 лв.

32.

Научен секретар

500 лв.

 

Приложение № 4 към чл.43

СПИСЪК на категориите и длъжностите служители, които имат право на допълнителен платен годишен отпуск съгласно чл. 156а от Кодекса на труда

1. Главен счетоводител

12 раб. дни

2. Помощник ректор

12 раб. дни

3. Директор

12 раб. дни

4. Заместник-директор

12 раб. дни

5. Началник на отдел

12 раб. дни

6. Зам.-главен счетоводител

6 раб. дни

7. Юрисконсулт

6 раб. дни

8. Гл. експерт

6 раб. дни

9.Завеждащ административна служба (кабинет на ректора)

6 раб. дни

10. Експерт

6 раб. дни

11. Ръководител на звено

6 раб. дни

12. Секретар ФК

6 раб. дни

13. Шофьор

6 раб. дни

14. Административен секретар

6 раб. дни

 

BGR University of Veliko Tarnovo St. St. Cyril and Methodius - 2021

Начална дата: → 2021-06-01
Крайна дата: → 2023-06-01
Наименование на индустрията: → Education, research
Наименование на индустрията: → Висше образование  
Обществен/частен сектор: → В публичния сектор
Извършено от:
Наименование на компанията: →  Великотърновски университет Св. Св. Кирил и Методий
Наименования на профсъюзите: →  Подкрепа - Конфедерация на труда, НБС "ВОН" - Национален браншов синдикат "Висше образование и наука"

ОБУЧЕНИЕ

Програми за обучение: → Да
Чиракуване: → Не
Работодателят плаща вноски във фонд за обучение за служителите: → Не

ПРОФЕСИОНАЛНИ И СЕМЕЙНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

Сигурност на работното място след отпуска по майчинство: → 
Забрана за дискриминация поради майчинство: → 
Забрана да се задължават бременни или кърмещи работници да извършват опасна или нездравословна работа: → 
Оценка на риска на работното място за здравето и безопасността на бременни или кърмещи жени: → 
Наличност на алтернативи при опасна или нездравословна работа при бременни или кърмещи работници: → 
Неприсъствено време за пренатални медицински прегледи: → 
Забрана за проверка за бременност преди регулиране на нестандартни работници: → 
Забрана за проверка за бременност преди повишаване: → 
Помещения за кърмещи майки: → Не
Предоставени от работодателя детски заведения: → Не
Субсидирани от работодателя детски заведения: → Не
Заплатено обучение/субсидия за образованието на децата: → Не

ПРОБЛЕМИ С РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ

Еднакво заплащане за работа с еднаква стойност: → Не
Дискриминация в работните клаузи: → Да
Равни възможности за повишаване за жени: → Не
Равни възможности за обучение и повторно обучение за жени: → Не
Служител от профсъюза по въпросите на равенството между половете на работното място: → Не
Клаузи за сексуален тормоз на работа: → Не
Клаузи за насилие на работа: → Не
Специален отпуск за работници, предмет на домашно насилие или насилие от страна на интимен партньор: → Не
Подкрепа за жени работници с инвалидност: → Не
Проследяване на проблема с равенството между половете: → Не

РАБОТНИ ЧАСОВЕ, ГРАФИЦИ И ПРАЗНИЦИ

Работни часове на ден: → 8.0
Работни часове на седмица: → 40.0
Максимален брой часове в неработно време: → 8.0
Платен годишен отпуск: → 24.0 дни
Платен годишен отпуск: → -9.0 седмици
Споразумение за почивни дни най-малко един ден седмично: → Да
Разпоредби за гъвкави условия на труд: → Да

ЗАПЛАТИ

Заплати, определени на базата на скали със заплащане: → Yes, in one table
Корекция според нарастващите разходи за живот: → 

Единично допълнително заплащане

Единично допълнително заплащане според показателите на компанията: → Не

Премия за работа вечер или на нощна смяна

Премия за работа вечер или на нощна смяна: → BGN  на месец
Премия само за работа на нощна смяна: → Да

Премия за работа в извънработно време

Премия за работа в извънработно време: → 160 % от основната заплата

Надбавка за старшинство

Надбавка за старшинство: → 1.1 % от основната заплата
Надбавка за старшинство след: → 1 години служба

Ваучери за хранене

Предоставени надбавки за хранене: → Не
Безплатна правна помощ: → 
Loading...