Обущари и сродни на тях

Обущарите и сродни на тях изработват, преправят и поправят типови, поръчкови или ортопедични обувки и изделия от естествена или изкуствена кожа като куфари, чанти и колани (с изключение на кожени облекла, шапки и ръкавици) или участват в производство на обувки и сродни продукти.

Образователна степен: Полу-специалистите

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Обущари и сродни на тях получават заплата между 441 лв. и 816 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Обущари и сродни на тях варира от 441 лв. до 787 лв..

Задачи

  • Изработват, преправят и поправят типови обувки за да отговорят на индивидуални изисквания
  • Изработват, преправят и поправят ортопедични или терапевтични обувки в съответствие с лекарски предписания, преправят съще- ствуващи обувки за хора с проблеми и специални нужди
  • Поправят колани, куфари, чанти, портфейли и подобни изделия
  • Снемат гипсови отпечатъци на деформирани крака или стъпала, из- готвят схеми и чертежи
  • Изготвят по поръчка стелки и подложки за стъпала по снети от- печатъци
  • Разчитат чертежи и други спецификации за изработване на обув- ки съгласно изискванията на клиенти
  • Запознават се с поръчки и/или части на обувки за получаване на информация относно натоварването, спецификациите и видовете материали, които да се използват
  • Проверяват качеството, цвета и издръжливостта на кожите с цел га- рантиране подходящият избор за всеки конкретен случай
  • Изрязват, оформят и подплатяват части за изработване на коже- ни изделия
  • Зашиват скъсани и разпорени шевове, кърпят дупки за поправка на чанти, колани, обувки и куфари
  • Отстраняват и проверяват обувки, части от обувки и модели за гарантиране на съответствие със спецификации като правилно поставяне на шевове и други
  • Прикрепват декоративни аксесоари и орнаменти
  • Изработват и поправят изделия като седларски и сарашки изделия, пътни и ръчни чанти, куфари, колани и други изделия