Ръководители в селското и горското стопанство

Ръководителите в селското и горското стопанство планират, управля- ват и координират разнообразни дейности в големи (с йерархична структура на управление) земеделски и горски стопанства за отглеждане и добиване на растениевъдна продукция, развъждане и отглеждане на животни.

Образователна степен: Квалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Ръководители в селското и горското стопанство получават заплата между 760 лв. и 1898 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Ръководители в селското и горското стопанство варира от 760 лв. до 1733 лв..

Задачи

  • Наблюдават пазарната дейност в селското и горското стопанство и планират обема на продукцията съобразно договорните изисквания и пазарното търсене
  • Определят и управляват бюджети, наблюдават произведената про- дукция и разходите за нея, записват информация на добри управлен- ски практики за ферми и изготвят финансови и оперативни отчети
  • Преговарят с купувачи за продажба на растениевъдна и животно- въдна продукция
  • Сключват договори с фермери или независими собственици за производство на продукция и управление на производството
  • Планират вида, интензитета и последователността на операции, на- пример определят най-подходящото време за засаждане, пръскане и събиране на реколта
  • Анализират почвата, за да се определи вида и количествата тор, необходими за получаване на максимално количество продукция
  • Закупуват машини, оборудване и материали, например трактори, сеялки, торове и агрохимикали
  • Определят и контролират използването на средства за борба с пле- вели, вредители и болести като осигуряват опазването на околната среда
  • Организират дейности по поддръжка на сгради, водоснабдителни системи и оборудване
  • Управляват и координират дейности като засаждане, напояване, използване на агрохимикали, събиране на реколта и сортиране
  • Инспектират насаждения и полета, за да се определят дните за събиране на реколта или да бъдат изчислени възможните вреди вследствие на метеорологични условия
  • Контролират подбора, обучението и работата на селскостопанскте и горските работници и доставчици