Общопрактикуващи лекари

Общопрактикуващите лекари диагностицират, лекуват и предотвратяват болести, наранявания и други физически или умствени увреждания на хора чрез прилагане на принципите и процедурите на модерната медицина. Тяхната практика не се ограничава само до определени категории заболявания или методи за лечение, а могат да поемат отговорността за осигуряване на про- дължителни и комплексни медицински грижи за лица, семейства и общности.

Образователна степен: Висококвалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Общопрактикуващи лекари получават заплата между 872 лв. и 1585 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Общопрактикуващи лекари варира от 872 лв. до 1692 лв..

Проверка на заплатата

Задачи

  • Извършват физикални прегледи на пациенти и разговарят с тях и техните семейства, за да определят здравния им статус
  • Назначават лабораторни изследвания, рентгенови или други методи за диагностика, както и анализират резултатите от тях с цел опре- деляне естеството на заболяването
  • Осигуряват продължителни медицински грижи за пациенти вклю- чително предписват, администрират, консултират и контролират методите за лечение и превантивните мерки
  • Извършват хирургични и други клинични процедури
  • Консултират лица, семейства и общности относно здравословно хранене и начин на живот, които помагат за предотвратяване или лечение на болести
  • Насочват пациенти или семейства за специализирани медицински грижи в болници, центрове за рехабилитация или други видове центрове за предоставяне на здравни грижи
  • Установяват и насочват към специалисти при установени услож- нения преди, по време и след раждане
  • Записване на медицинска информация на пациенти
  • Отчитат данните за раждаемостта, смъртността, заразните болести и други здравни индикатори пред държавни органи с цел спазване на правни и професионални изисквания
  • Провеждат изследвания на човешкото здраве и медицинските услуги и разпространяват резултатите чрез научни статиии и доклади
  • Планират и участват в програми, целящи превенция от поява и разпространение на често срещани заболявания