Графични и мултимедийни дизайнери

Графичните и мултимедийните дизайнери проектират визуално и аудио- визуално съдържание за предаване на информация, използвайки печатни, филмо- ви, дигитални или други форми на аудио-визуална медия. Те създават графични специални ефекти, анимация или други визуални изображения за приложение в компютърни игри, филми, музикални клипове, печатни медии и реклами.

Образователна степен: Висококвалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Графични и мултимедийни дизайнери получават заплата между 732 лв. и 1 418 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Графични и мултимедийни дизайнери варира от 732 лв. до 1 479 лв..
  • След натрупване на 5 години трудов стаж техният доход ще бъде между 815 лв. и 1 649 лв. на месец.

Задачи

  • Определят целите и изискванията на дизайна чрез кратка консул- тация с клиенти и заинтересовани страни
  • Провеждат проучвания и анализират функционалните комуника- ционни изисквания
  • Формулират дизайнерски концепции за конкретен обект
  • Изготвят скици, диаграми, илюстрации и планове за разясняване на дизайнерските концепции
  • Проектират комплексни графики и анимации за да удовлетворят функционалните, естетическите и творческите изисквания на дизайнерския проект
  • Създават двуизмерни и триизмерни изображения, представящи предмети в движение или илюстриращи процеси чрез използване на компютърна анимация или програми за моделиране
  • Представят дизайнерски решения на клиенти, управителни органи и на персонал, зает с производство и продажби
  • Избират, специфицират или препоръчват функционални и естетични материали и медии за публикуване, доставка или показване
  • Подробно описват и документират избрания промишлен дизайн
  • Контролират или осъществяват създаването на визуален или аудио- визуален продукт в избрана медия